Einde van artistieke werkplaats Het Getij ióI and Mystery tour moet verrassend zijn Redder Naerebout Laatste productie waarschijnlijk tijdens festival Onderstroom zeeland in de vorige eeuw maandag 30 januari 2012 B ij de opgang naar de boule vard in Vlissingen, op hoek van de Boulevard Bankert en de Coosje Buskenstraat, is in 1919 het standbeeld Frans Naere bout, redder van schipbreukelin gen onthuld. „Het beeld stond heel laag", herinnert de 93-jarige oma van Mirjam van Gemst zich nog precies. Zij stuurde namens haar oma de oplossing van de Raadkaart in. „Het beeld stond heel laag. Je moest met trapjes naar beneden. Ik heb daar vroeger veel gewandeld. Vroeger was de boulevard heel anders", aldus oma Van Gemst uit Vlissingen. Het standbeeld raakte in novem ber 1944 zwaar beschadigt, vertelt Lies Janse uit Arnemuiden. „In 1952 werd een nieuw, bronzen, beeld onthuld bij het Bellamypark, maar omdat het beeld regelmatig moest wijken voor het Vlissingse Bevrijdingsfestival, werd het in 2007 herplaats op het bolwerk De Leugenaar aan Boulevard de Ruy- ter." Op de plek waar rond 1930 deze fo to is gemaakt, staat nu de 'naald' die door De Schelde geschonken is ter gelegenheid van het honderd ja rig bestaan van het bedrijf De winnaars van de waardebon zijn: J.JoosseAagtekerke; Van Gemst, Vlis singen; L. Janse, Arnemuiden. door Aii Parakow GOES - „De Mystery tour vrijdag avond moet voor de bezoekers een evenement vol leuke verrassingen worden en daarom wil ik er eigen lijk niet zoveel over vertellen", ex cuseert Rien Freriks van amateur theatergroep 'Alsndijk' zich voor zijn terughoudendheid. De Mystery tour begint en eindigt in Cafe Baarends aan de Voorstad in Goes. Tussentijds meanderen de deelnemers naar vijf locaties in de Goese binnenstad waar telkens een optreden van circa 20 minu ten wordt gegeven. „Het gaat om toneel, cabaret en muziek. Op som mige locaties is er gelegenheid een verfrissing te nuttigen. De langste afstand die overbrugd moeten wor den zal 10 a 12 minuten lopen zijn", informeert Freriks. Het idee voor de Mystery tour is binnen de gelederen van 'Alsndijk' ontsproten. Nadat het kort achter elkaar twee gewaardeerde, creatie ve krachten binnen de groep over leden, moest de club zich beraden over nieuwe impulsen. Met het aantrekken van een vooruitstre vend regisseur als Willem Ploum is een nieuwe koers ingezet. „We zijn leuk op weg, maar nog niet toe aan een avondvullende produc tie. Deze Mystery tour geldt als al ternatief', aldus Freriks. De ontmoeting met andere toneel groepen bij het Zeeuws Eenakter festival vorig jaar leidde tot leuke contacten en spontane toezeggin gen mee te doen aan een geva rieerd programma. Verdeeld in vijf groepen stappen 150 theaterlief hebbers vrijdagavond door Goes om her en der verrast te worden. Vrij. 3 feb., Mystery tour, vanaf 19.30 uur Café Baarends, Voorstad, Goes. Begin 1998 besloot het provinciebe stuur een werkplaats voor ama teurkunsten in het leven te roe pen. In september 1999 was de op richting een feit, toen nog onder voorzitterschap van Jan Lonink. Huijbreghs mocht een dagdeel per week van zijn werktijd bij so ciaal-cultureel instituut Scoop be steden aan het artistiek leider schap. De werkplaats - die nooit een fy sieke ruimte geweest - is opgezet om via projecten amateurkunste naars op het gebied van bijvoor beeld theater, dans, muziek, beel dende kunst en film samen te brengen met professionals. Een kruisbestuiving tussen de verschil lende disciplines stond daarbij voorop. In die zin heeft Het Getij aan zijn doel beantwoord, vinden Sonke en Huijbreghs. „We hebben inmid dels twintig projecten weten te rea liseren. Dat is naar verhouding een behoorlijke score. Daarbij zijn alle disciplines aan bod gekomen, veel al in een mix." Maar niet alles lukte. „Toen we be gonnen, waren we heel idealis^ tisch. We dachten dat hét hele amateurveld een beroep op ons ging doen. In dat opzicht is het te gengevallen. Die vraag was veel minder dan verwacht. Daardoor hebben we vaak zelf projecten moeten initiëren." Ook de gehoopte samenwerking met het Zeeland Nazomerfestival kwam niet van de grond, omdat het festival zuiver professioneel wil werken. Huijbreghs: „Juist in Zeeland zouden organisaties el kaar veel meer moeten suppor- ten." Het Getij is niettemin trots op wat tot stand is gebracht. Sonke noemt de Blind Dates en De Lommerstraat als projecten die hem vooral zijn bijgebleven. Huijbreghs voegt daar de voorstellingen Cloaca en Eerste liefde aan toe. „Het blijft jammer", zegt Sonke, - die al van plan was het voorzitter schap over te dragen - over het ein de van de werkplaats. „Zeeland valt heus niet om met het vertrek van Het Getij", aldus Huijbreghs. „Maar er valt toch iets weg in de koppeling tussen amateur- en pro fessionele kunst." De mozaïekvoorstelling Ik zie, ik zie, wat jij ook ziet in de Zeeuwse musea loopt nog even door. Tij dens Onderstroom hoopt Het Ge tij afscheid te nemen met een laat ste productie. Huijbreghs en Son ke willen er nog weinig over kwijt, omdat de opzet nog in ontwikke ling is. „Het wordt in elk geval iets bijzonders." Na dertien jaar valt het doek voor Het Getij, de Zeeuwse werkplaats voor amateurkunst. Komende zomer wordt, waar schijnlijk tijdens het festival On derstroom, de 21e en tevens laatste Getij-productie opge voerd. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het einde van Het Ge tij komt niet onverwacht. Om de ambities te verwezenlijken moet het budget omhoog, maar de ver wachting is dat de provincie de vierjaarlijkse subsidie eerder aan zienlijk verlaagt of zelfs schrapt. „We hadden het al niet makke lijk", zegt artistiek leider Willem Huijbreghs. „We moesten elke vier jaar knokken voor ons be staan. Nu weten we dat we het waarschijnlijk met veel minder moeten doen. Als we niet meer kunnen bieden wat we willen, dan moeten we besluiten de stek ker eruit te trekken." „Voortzetting op deze manier zou strijdig zijn met onze principes", vult voorzitter Paul Sonke aan. „We wilden altijd zorgen voor ver nieuwing, maar daar is de tijd niet naar." Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvan gen een waardebon. Dave Nasser Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl DE GROTE, VJÜENDELJLKS Puzzel ouderwets gezellig mee en win het boek De grote, vriendelijke George! alls. A k P7fi Een initiatief van JiL éÉLm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52