Schop scherpt ene na andere record aan 42 Mede-eigenaar Even op en neer wereldrecord uit Litouwen Zusjes debuteren met dikke pr's Van Houwelingen is gouddelver Halve Zeeuwse komt tijd tekort Open NK zwemmen voor Masters maandag 30 januari 2012 Karin Stein (I) en Connie Boer Rytas Matuliauskas De zusjes Monique (I) en Patricia Cees van Houwelingen Annie de Vos Ze zwom voor het eerst mee in een estafetteteam en dat was met een een groot succes. De veertigja rige Karin Stein uit Vlaardingen won met haar ploeg ZWS niet al leen meteen de 4x100 meter wis selslag, ze vestigde met haar team genoten ook een wereldrecord. In de klasse vrouwen 160+ tikte de ploeg aan in 4.48,25. Stein, die zelf het onderdeel schoolslag verzorg de, toont het geheim van de ploeg: de 61-jarige Connie Boer-Buijs. Zij was nog razendsnel op de 100 me ter vrij en schiep dankzij haar 'ho ge' leeftijd ruimte voor zwemsters van 29 en 30 jaar. „160 betekent dat de leeftijden van de vier bijel- kaar opgeteld boven de 160 jaar mogen zijn. „Een feestje hebben we niet gevierd", vertelt Stein. „We moesten de volgende dag al weer om half tien zwemmen. Daarom zijn we vroeg ons bed in gedoken." Vrijdag kwamen ze aan bij hun ho tel in Antwerpen en vanmorgen vroeg gingen ze weer naar huis. Tien zwemmers uit Litouwen re den even 1500 kilometer heen en terug voor het open NK Masters in Terneuzen. „We doen dit regelma tig", vertelt Rytas Matuliauskas, die net als de meeste van zijn teamgenoten uit Kaunas komt. „Soms zit er maar een maand tus sen voor we weer op reis gaan." Het gezelschap bestaat uit acht mannen en twee vrouwen, coach Bezzubouas Pavelas (73) is het mid delpunt. Hij is een icoon in het Li touwse zwemmen. Superzwem mers zijn de Litouwers niet. Ze pakken zo hier en daar een prijsje mee, maar gouddelvers zijn het be slist miet. Armandas juodeskas heeft brons gewonnen op de 100 meter wisselslag bij vijftigplussers. Daar zijn alle Litouwers dik tevre den mee. De zusjes Monique Goedegebuur- van Hoorn (36) en Patricia van Hoorn (39) zijn de trots van Schel- de-voorzitter Harry Hondsmerk. Hij was het die de dames uit Hoek enthousiast maakte voor zwem men en nu doen ze mee aan de Masters! Tot drie jaar geleden kwa men ze alleen hun kinderen naar het zwemmen brengen, maar daar na doken ze zelf ook het water in. Monique en Patricia hebben zich intensief op de Masters voorbe reid, hun eerste serieuze wedstrijd ooit. En met succes. Op hun eerste nummer, de 50 meter schoolslag, knabbelt Monique ruim een secon de van haar persoonlijk record af en brengt het op 49 seconden. Pa tricia neemt nog een grotere hap. Haar oude snelste tijd was 54 en haar nieuwe pr is 51. Het zwèm- men heeft het tweetal gegrepen. „Stoppen? Geen denken aan. We gaan lekker door." Hij hoort bij de inventaris van het Terneuzense zwembad en dus ont breekt Cees van Houwelingen niet op. het open NK Masters. De 49-ja- rige Zeeuws-Vlaming pakt titel na titel. Op zaterdagmiddag staat hij al op vijf keer goud en op zondag hoopt hij er nog twee bij te verdie nen. Van Houwelingen kon lang mee met de Zeeuwse top, maar nu de jaren beginnen te tellen, vindt hij het mooi dat hij zich met leef tijdgenoten kan meten. Prijzen spreken hem niet zo aan. Tijden vindt hij interessanter. Toen hij vier jaar geleden bij de Masters 45+ begon, verbeterde hij meteen nationale records. Dat was mooi! Nu lukt dat niet door een tekort aan training en omdat hij een oudje is in de klasse 45+. Volgend jaar is hij 50+. Dan wil de Terneu- zenaar er nog eens flink voor gaan. Wie weet kan hij op het EK in Eindhoven excelleren. Annie de Vos komt uit Breda, maar voelt zich 'een halve Zeeuw se'. De 78-jarige Brabantse heeft twintig jaar een vakantiehuis in Zoutelande gehad, doet nog altijd mee aan de wedstrijd in Sluis en heeft liefst tien keer de Wester- schelde overgezwommen. Ze mag de tachtig naderen, De Vos is nog heel wat mans. In Terneuzen komt ze negen keer uit op indivi duele nummers en dan doet ze nog aan een paar estafettes mee. „Met vier dames zijn we samen 280 jaar", zegt ze lachend. Ze is een grootheid in het Masters zwemmen. De Vos mag zich we reldkampioen op de 400 meter wisselslag noemen en ze heeft ook negen Europese titels achter haar naam. En toch, van trainen komt niet zo veel. „Ik ben trainster van Old Dutch, een veteranengroep, en van een stel triatleten. Eigenlijk kom ik tijd tekort." Tijdens het open Nederlands kampioenschappen voor Mas ters regent het Zeeuwse re cords. Piet Schop, de oudste deelnemer uit Zeeland, doet niet voor zijn provinciegenoten onder. In de klasse 60+ is hij een veelvraat. door Lianne Meérman TERNEUZEN - Op de laatste dag van de open Nederlandse kampioen schappen voor Masters in Terneu zen was Piet Schop van Bevelan ders niet te houden. Op ieders af stand waar hij gisteren op startte, was hij in zijn leeftijdscategorie, 60+, de snelste. Bovendien zwom hij op elke afstand een Zeeuws re cord. Op de 800 vrij (11.56,51), de 100 vlinder (1.29,83) en de 50 vrij (31,29) was er nog nooit een man in die leeftijdscategorie sneller. Zaterdag kwam Schop ook al uit op vier afstanden. De oudste Zeeuwse deelnemer aan het toer nooi won er twee van, de 100 en 400 vrij. Zilver haalde hij op de 50 vlinder en een bronzen plak was zijn deel op de 100 wissel. Op alle afstanden zwom hij bovendien Zeeuwse records. Die op de 400 vrij scherpte hij met liefst dertien seconden aan: 5.41,30. Cees van Houwelingen van de or ganiserende vereniging De Schel de was gisteren ook op elke af stand de snelste heer van zijn cate gorie. Bij de mannen 45+ won hij de 100 school en was hij op de 50 vrij met 25,19 de snelste Zeeuw ooit. Tevens was die tijd een kam pioenschapsrecord. Dochter Josje werd kampioene op de 50 rug D20+ in 30,79. Haar tijd was te vens een Nederlands masterre- cord. Stephanie Rombout (DZK) zwom er ook eentje. Op de 400 wissel D20+, die ze won, klokte ze 5.12,16. Een dag eerder pakte ze ook al goud op de 200 wissel, 100 vrij en 100 wissel. Ryan Verplanke (Scheldestroom) won zowel zaterdag als gisteren twee nummers bij de D35+. Op de 50 school, de 50 vlinder, de 100 Drie dagen lang was Sportcentrum Vliegende Vaart het decor van het open NK voor Masters, foto Mark Neelemans school en de 100 vlinder tikte zij als eerste aan en haalde ze vele se condes af van de bestaande Zeeuw se records. Haar tijd op de 50 vlin der, 31,26, was ook een kampioen schapsrecord. Andere Zeeuwse zwemmers die in Sportcentrum Vliegende Vaart een nationale titel in de wacht sleep ten, waren Arco Wagenvoort (Be velanders, 400 wissel H45+), Roel Dellaert (De Bruinvis, 50 vrij H25+) Marijke van Hoek (DZK, 50 en 100 school D50+), Marouschka Rijnhout (Schelde, 50 vrij D30+) en Jan Brink (200 wissel 50+). De Zeeuwse zwemmers legden ook beslag op tal van zilveren en bronzen plakken. Vaak stelden ze het Zeeuws record een tikkie scher per.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42