sport35 Aan de slag Plan voor een Indoorcross in Zeelandhallen Reacties snigingen en kwel. Joost Pluijlaar, jeugdtrai ner bij Dynamica: „Op NK's wor den goede resultaten geboekt door de jeugd. Zo slecht staan we er dus niet voor." „Trainers doen hun stinkende best", laat Marjo Vermaire, die 35 jaar lang training gaf aan talenten, weten. „Maar ook ouders spelen een rol. De zaterdag is steeds vaker heilig, waardoor er niet naar wed strijden gegaan kan worden." Koos Oggel bevestigt dat: „Een voorwaarde om de top te halen is ouders die mee willen werken en niet hun kind alleen maar bij het hek afzetten." Het begon als een geintje maar naarmate de avond vorderde kreeg een gedachtespinsel van Kim Rey- nierse steeds meer vorm. „Waarom houden we geen Indoorcross in de Zeelandhallen?", stelde de Middel burger voor. Reynierse stelde voor om een hardloopcross een dag na de motorcross te houden. „Het par koers ligt er dan al." Erwin Simpel aar en Michel Schrier sloten zich bij het initiatief aan. Bij de moeder aller sporten ontbreekt het op dit mo ment aan een moeder, aan iemand die de boel bij elkaar houdt. Dat werd vrijdaga vond duidelijk tijdens de discussie avond in het nieuwe clubhuis van atletiekvereniging Dynamica. Tegenstellingen werden benadrukt in plaats van aan oplossingen te denken. Dat het bij atletiek lastig is om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen moge duidelijk zijn. De disciplines liggen immers ver uit el kaar. Want wat heeft een kogelsto ter met hardlopen? Helemaal niets en toch zijn ze lid Van dezelfde ver eniging. Of een trimmer en een wegatleet? Ze hebben totaal ver schillende belangen. Toch kunnen ze niet zonder elkaar. Neem de Ze- venheuvelenloop. Daar wordt het startgeld van Haile Gebrselassie be taald door de duizenden trimmers die meedoen. Op dit moment zijn er te veel eilandjes met verschillen de belangen. Het levert menings verschillen op allerlei terreinen op. Iedereen heeft z'n eigen winkeltje en zet zich daar met zielen zalig heid voor in om dat te behouden. Dit kan echter wel leiden tot een tunnelvisie. In een kleine provin- door Maurice Steketee cie als Zeeland hebben we elkaar allemaal hard genoeg nodig. Soms moet je daarvoor je principes opzij zetten en meegaan met de tijd. Om de boel bij elkaar te houden is een belangrijke taak weggelegd voor de Vereniging Zeeland Atle tiek, het samenwerkingsorgaan van de zes Zeeuwse verenigingen en AV Flakkee. Ook de aangedra gen veranderingen tijdens de avond zullen via de VZA moeten lopen. Te beginnen met het cros sen, want aan de opzet van de crosscompetitie moet dringend ge sleuteld worden om deze tak van atletiek voor de provincie te behou den. Nel Verhoeven, voorzitter van de VZA, beloofde het op de agenda te zetten. Het is een eerste slag, maar er zullen er meer moe ten volgen. Zeker bij de baanatle- tiek valt nog veel te winnen. maandag 30 januari 2012 door Maurice Steketee Acht prominenten uit de Zeeuwse atletiek hadden zitting in het forum. Hieronder hun bijdragen aan de discussie. „Wat verstaan we eigenlijk onder atletiek? Trimlo- pen is geen atletiek. Als je een fiets in de schuur hebt staan ben je toch ook geen wielrenner? Atle tiek is ook meer dan alleen hardlopen." „We moeten meer een beroep doen op oud-atleten om trainingen te geven. Je probeert kinderen toch ook niet te leren zwemmen door mensen die zelf niet kunnen zwemmen." Jan van Laarhoven, oud-atleet, trainer en de man achter het Pinkstergala in Hulst „De top kan groeien door de breedtesport. Als je als jongere landelijk wil meedoen in de top, moet je ze ker zeven keer per week trainen anders kun je niet aansluiten." „Er moeten meer wedstrijden komen met een gecer tificeerd parkoers. Nu is het nooit goed nageme ten." „De atletiekbaan moet ook vaker worden opengesteld. Ik moest vroeger over een hek klimmen om maar te kunnen trainen op de baan." Anjolie Engels, topatlete geweest op de 800 en 1500 meter. Loopt nog steeds op hoog niveau op de wat langere afstan den. „Als je talent hebt, moet je daar ook zelf mee aan de slag. Motivatie is de basis." „Het gaat ook om vraag en aanbod. Misschien is er wel geen markt voor baanatletiek. Hoeveel wed strijdatleten zijn er nog? Dus voor wie wil je die echte wedstrijden organiseren?" „Als je het niveau bij de crossen omhoog wil krij gen, moeten er dingen veranderen, bijvoorbeeld minder wedstrij den. Je kunt ze dan beter inplannen in je landelijke schema." Michel Schrier, een van de betere Zeeuwse atleten van dit moment Vast gezicht bij wedstrijden in Zeeland. „We moeten de breedtesporters interesseren voor baanatletiek. Wedstrijdatletiek heeft recreatieatle ten nodig." „Er is verwildering op de atletiekkalender. Trainingslopen zijn verheven tot wedstrijden. Er zijn te weinig echte wedstrijden en te weinig baan- wedstrijden voor de jeugd. Waarom ook geen avondwedstrijden? „Zoek bij het crossen de combinatie met scholierenwedstrijden. Of houd een cross samen met een mountainbikewedstrijd." „Op het Pinkstergala komen te weinig Zeeuwse atleten. Dat is jam mer want je hebt daar veel tegenstand. Hulst is een pareltje op de kalender." Niek Flipse, voormalig topper op de 800 meter. Lid Unie raad Atletiekunie (1980-1984 en 2006-2010) „Tot vijftien jaar moet je je algemeen ontwikkelen. Dan leer je ontdekken waar je goed in bent. Bij het crossen heb je nivellering. Te veel wedstrijden op hetzelfde niveau. Het Zeeuws kampioenschap kan beter één wedstrijd zijn." „We zouden veel problemen kunnen oplossen als mensen lid zouden worden van een atletiekclub in plaats van van een loopgroep. Maar de clubs laten veel liggen." Kim Reynierse, oud-atleet. Stond voor Aruba op de Olym pische Spelen in Barcelona op de marathon. „Breedtesport is een gezellig gebeuren. Maar we moeten de kwaliteit ook niet vergeten. Maar het is lastig om aan mensen te komen die kennis en erva ring hebben." „Er is geen weekend meer dat je een wedstrijd kunt plannen. We hebben de grootste moeite om een ka lender te maken." Nel Verhoeven, voorzitter Vereniging Zeeland Atletiek. „Er zijn bijna geen trainers meer die goed met ver springen en kogelstoten om kunnen gaan. Je verliest jeugd als er geen trainers zijn die je kunnen motive ren. Toch is er nog genoeg animo. Laatst kwamen er 31 kogelstoters af op een clinic die werd georgani seerd door Splash Athletics." Erwin Simpelaar, meervoudig Nederlands kampioen kogelstoten en ook discuswerper. „De atletiekkalender zit te vol. Je hebt nu soms vier wedstrijden in een weekend." „Trimlopen is ook atletiek, de mensen die daar aan meedoen zijn meestal lid van een club." „Het crossen is minder populair omdat mensen niet meer onder de blubber willen thuiskomen." Lein Lievense, organisator Kustmarathon, het grootste sportevenement van Zeeland. Stefan Stokman, atleet: „Gedurende de avond werd het spreekwoord 'de beste stuurlui staan aan wal'steeds meer eer aangedaan. Als al deze stuurlui concreet iets zouden betekenen voor bijvoorbeeld de Vereniging Zeeland Atletiek dan zou dat een impuls kunnen geven." John Guequièrre: „Ik heb geen moeite met trimlopen, maar ik mis drie goede wegwedstrijden in Zeeland: een 15 kilometer, een tien Engelse mijl en een halve marathon." opzet krijgen De ontwikkeling van de atletiek- jeugd in Zeeland stagneert doordat de clubs te weinig aandacht aan de talenten besteden. Rolant Quist foto Mark Neelemans Robert Kraaijenbrink, trainer Delta Sport: „Er werd minderwaardig gesproken over trimlopen. Maar trimmers leveren ook een prestatie." Hoe meer (commerciële) loopgroepen er bijkomen, hoe beter voor de Zeeuwse atletiek Ernst-Dick Meyjes, sportraad Vlissingen: Je hebt veel verloop bij verenigingen. Er moet meer aangeboden worden, activiteiten naast de sport, waardoor atleten lid blijven." De Zeeuwse crosscompetitie moeteen andere Eugene Fagg, directeur Scheidemondcollege (Topsport Talentschool): „Atletiek is de moeder aller sporten, die mag niet ontbreken op onze school." Naast een regionale voetbalopleiding moet er in Zeeland ook een.regionale opleiding voor atleten komen. Jan Roose, initiatiefnemer JaRocross:„De baanwedstrijden in Zeeland duren veel te lang. Daarom is er nauwelijks animo." Rens Bostelaar, trainer Dynamica: „Wie komen er nog op baanwedstrijden af? Je kunt organiseren wat je wilt, maar er komt niemand op af." Gerben Rodts, docent Cios, over loopgroepen: „A/s een klant niet bediend kan worden bij een atletiekvereniging zoeken ze iets anders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35