21 zeeland Een stevig cordon rond de kerncentrale Jan Liesen bisschop Breda Strip maandag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Michiel van der Laan maandag 30 januari 2012 door Wim Hofman Vlak'na de watersnood werden veel spullen die door het zeewater wa ren aangetast, wegge gooid, zoals sigaretten en sigaren, levensmiddelen. Bij de Provincia le Courant had men grote rollen papzacht papier naar buiten ge rold. In sommige winkels kon je echter goedkoop wat op de kop tikken, een roestige zaag of hamer, voch tig geworden gordijnstof of teken papier en schriften die een beetje kromgetrokken waren. Wij, drié jongens van een teken clubje, wilden wel wat papier. Ons doel was het tekenen van stripverhalen, want we vonden stripverhalen mooi, leuk en span nend. We lazen vooral Belgische strips: Robbedoes, Kuifje, Lucky Luke en we wilden ook wel van die verhalen maken. We merkten al spoedig dat het niet meeviel. We hadden dan wel papier en we hadden een potlood met een gum metje eraan, Oost-Indische inkt, pen en een liniaaltje, maar dik wijls ging het bij het begin al mis. Het was geen sinecure om met de COLOFON PZC Park Veldzigt 35. Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie BevelandenTholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Ternéuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.iil Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vu! het formulier in óp: www.pzc.nl/lezersservke of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over:abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85.) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor hét gebruiken van uw é-niail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 7765 per kwartaal (na-2s) een doorlopend abonnement met betaling per accépt van 80,85 per kWaftaaL(NA28)' ik neem een proefabonnement va.n 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) j Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaatzorgvuldigom met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie aan. 'ie lost geen enkel conflict op vanuit de lucht of vanaf het water. Om af te ronden moeten er altijd laarzen op de grond staan. En heb je dus de landmacht meer dan nodig' pen langs een liniaaltje een mooie lijn te trekken. Hoe we ook ons best deden, meestal kreeg je wel een paar vlekken. Ons grote voorbeeld was wel Kuifje, niet al leen omdat hij volgens één van de verhalen eventjes in Vlissingen was, maar vooral door de mooie lijntjes die overal even dik waren en de nette letters en de heldere kleuren. De held Kuifje liep in een plusfour, maar dat vonden we toen niet gek: die droegen wij ook wel op zondag. We deden ons best, maar we kregen zelden een verhaal helemaal rond en meestal zagen de figuren er na een plaatje of tien heel anders uit dan in het begin. Nu is er vorig jaar een film ver schenen: The Adventures of Tin tin. Het is een spannende film, waarbij de computeranimaties zorgen voor veel sensatie en bewe ging, maar het is wel helemaal iets anders dan de oorspronkelij ke strip, waarbij je ais het ware in stilte in eigen tempo langs de plaatjes wandelt en rustig de pre cieze tekeningen van Hergé kan bekijken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns, Afgelopen zaterdag was de kern centrale Bij Borssele even het do mein van de Koninklijke Land macht. Terroristen dreigden de fabriek van EPZ in gevaar te brengen. Militairen uit Oirschot namen het heft in handen. Maar het was slechts een oefening. door Jam wam Damme Nou is de kerncentrale van Borssele al niet zo'n gastvrij object. Hekken, camera's, die zijn er altijd al. Maar afgelopen za terdag oogde het nog een graadje erger. Op strategische punten rond het EPZ-complex staan militaire uitkijkposten. Mannen in camou flagetenue, met geweren, met ver rekijkers, met bewapende pantser voertuigen. Bij de ingang is een controlepost ingericht. Er staan Friese ruiters op de weg - stalen frames met prikkeldraad erin - zo dat je moet slalommen met de au to. En er is ruim prikkeldraad uit gerold - concertina's heten die rol len in het jargon. De landmacht heeft een cordon rond het fabriek sterrein gelegd. Het is een oefening, liet de voor lichtingsdienst van het leger voor af weten: Rino Dragonder. Vorige week werd er geoefend in Zeeuws- Vlaanderen, afgelopen zaterdag bij Borssele, en komende week zijn de militairen actief in Noord-Bra bant. Bij de kerncentrale in het Sloegebied waren zaterdag zo'n 150 militairen actief Iets meer dan de helft maakt deel uit van het 42e Brigade Verkennings Eskadron in Oirschot, de anderen zijn leden van de het 30ste Nationale Reser ve Bataljon (Natres) in Budel, dat sinds juli 2011 bij de brigade van Oirschot is ingelijfd. Bewaken en beveiligen is de op dracht, er dreigt een terreuraan slag. De oefening is de voorafgaan de maanden helemaal op papier gezet, een compleet scenario. Kapi tein Paul Peeters is één van de be denkers en 'eventmanager'. Hij Ongeruste bewoners van Borssele kwamen bij de centrale kijken wat er aan de hand was. kijkt hoe een groep Verontruste dorpsbewoners' zich bij de hekken aan de achterkant van het com plex meldt. Het zijn militairen van een ander korps, die voor de gele genheid een staaltje soldaatje pes ten weggeven. Beetje provoceren - is dat jouw geweer wel? - foto's en filmpjes maken. De reservisten die daar de blokkade bemannen moe ten de groep rustig en gedecideerd buiten de poort houden. Eén van de toneelspelers heeft een lange re genjas aan en presenteert zich als locoburgemeester Bob van Suffg- len van Borsele. In het echt heet hij Jacco Jellof, en hij vindt het heel leerzaam om eens aan de an dere kant van de afrastering te staan en de twijfel van zijn colle ga-militairen te zien. De-escaleren is zo makkelijk nog niet. Bovenop de dijk staat een Fennek, een pantserwagen met waarne- mingsapparatuur. Twee Zeeuwen staan daar paraat: korporaal ïste klas Robert Krajenbrink (27) uit Goes, en huzaar ïste klas Dieuwert van der Veer (20) uit Oost-Sou burg. „Wij zijn de ogen van de groep", zegt Robert. Dieuwert is de chauffeur, hij wijst op de came ra bovenop het voertuig: „Daar mee kunnen we kilometers ver kij ken, ook 's nachts. Met het blote oog kun je vanaf hier Vlissingen niet zien liggen. Met de camera wel, ik kijk dwars door de mist heen." Het is voor hen de eerste keer dat er een grootschalige oefe ning in Zeeland wordt gehouden. Ja, dat is nog eens iets anders dan Brabant, Limburg of Groningen. Bij de hoofdpoort van de centrale is een compleet tentenkamp opge bouwd. Slapen, eten, drinken, ont spannen, het kan er allemaal. Het eigenlijke commandocentrum be vindt zich in een licht bepantserde container op een vrachtwagen. Rit meester Laurens Reinders vertelt hoe alle communicatielijnen daar samenkomen en er een logboek wordt bijgehouden. In de cabine kunnen drie man werken, meer ruimte is er niet. Maar de terroris ten laten zich vooralsnog niet zien. Dus blijft het nog relatief rustig in het zenuwcentrum. door Léoro Krijneire BREDA - Zichzelf blijven. Dat is vol gens een stralende Jan Liesen, die zaterdagochtend de zetel van het bisdom van Breda in bezit geno men heeft, zijn grootste uitdaging. De plechtigheid, tijdens welke Lie sen Hans van den Hende opvolgde als bisschop van Breda, vond plaats in de volle Sint-Antoniuska- thedraal. De 51-jarige Liesen is een boeren zoon uit Oosterhóut die te boek staat als een geleerde. Hij studeer de jaren in Rome en Jeruzalem en was docent op de priesteroplei ding Rolduc. Liesen heeft een doc torstitel in de bijbelwetenschap pen. Hij beschikt ook over een wis kundeknobbel en was voor zijn priesterstudenten een vraagbaak voor hun computerproblemen. Bisschop Jan Liesen was anderhalf jaar lang hulpbisschop van Den Bosch. Van den Hende is inmid dels bisschop van Rotterdam ge worden. Liesen is de de elfde bis schop van het bisdom. Volgens vicaris-generaal Vincent Schoenmakers kan Hans van den Hende, die vanaf zijn benoeming in Rotterdam negen maanden lang twee bisdommen bestuurd heeft het nu wat rustiger aan gaan doen. „Dat heeft hem veel nacht rust gekost, dat heb ik alleen al aan het nachtelijk e-mail verkeer kun nen zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2