Achilleshiel Djokovic is nu een sterk wapen Eerste major voor Azarenka 94,3 281 sport Salonremise brengt Aronian de eindzege Eerste averil Oranje in Champions Trophy Schaatsvrouwen net naast podium WK sprint maandag 30 januari 2012 door Kees van Dalsem WIJK AAN ZEE - Nog voordat Levon Aronian zijn kopje thee op had, kon hij gefeliciteerd worden met de winst van de 74e editie van Ta ta Steel Chess. De Armeense num mer twee van de wereld kwam gis teren op de laatste dag van het prestigieuze toernooi in twaalf zet ten remise overeen met Teimour Radjabov. Een anticlimax van een toernooi met een hoog niveau, want de puntdeling, meer had Aronian niet nodig, leek te zijn afgesproken bij het ontbijt in hotel Zeeduin, waar alle schakers tijdens het toer nooi verblijven. Radjabov was met zwart blijkbaar niet in staat het vuur aan de schenen van de Arme niër te leggen, terwijl Aronian het snel ook genoeg vond. Het risico om de toernooizege als nog te moeten delen, vond hij groot. „Toen ik vanmorgen om zes uur wakker werd, wilde ik er eigen lijk wel voor gaan spelen", zei de nummer twee van de wereld na zijn toernooioverwinning. „Maar ik kreeg van vrienden toch het ad vies om dat niet te doen." Want hoewel Aronian al twee keer de beste was na dertien par- ROSARIO - De Nederlandse hock- eysters zijn bij de Champions Trophy in Rosario (Argentinië) ontsnapt aan de eerste nederlaag. Oranje kwam in de tweede groeps wedstrijd tegen Groot-Brittannië met 2-2 goed weg. De Britse ploeg liet zowel in de eerste als tweede helft een strafbal onbenut. Zaterdag won Nederland de ope ningswedstrijd met 3-1 van China. Nederland mocht tegen Engeland met een voorsprong van 2-0 bij de rust bepaald niet klagen. De ploeg was weliswaar technisch de betere tijen, steeds moest hij die titels de len met andere schakers. In 2007 met Radjabov en Veselin Topalov en in 2008 met Magnus Carlsen. Door zijn score van 9 uit 13 was hij voor het eerst als enige de beste, na twee weken zweten in sporthal De Moriaan. De Armeniër noemde de winst in Wijk aan Zee zijn mooiste ooit. „Het toernooi is voor schaken wat Wimbledon voor tennis is. Het voelt elk jaar als thuiskomen. Er is hier altijd veel warmte." Aronian was de verdiende win naar van de 74e editie van het Tata Steel Chess Tournament. Zijn eni ge twee smetjes waren de verlies- partijen tegen nummer één van de wereld Carlsen en David Navara, veruit de minste speler onder de deelnemers van Groep A. Toch wist hij de nederlagen tekens te pareren met een overwinning. „Mijn beste partij vond ik zaterdag tegen Boris Gelfand. Dat was een hele lastige wedstrijd." Loek van Wely was de beste Ne derlander. Hij eindigde als negen de met een score van 5,5. Anish Gi- ri kende een dramatisch einde van het toernooi. Met een remise te gen Navara sloot hij af op de laat ste plek met 4,5. ploeg, maar de fysiek sterke Brit ten waren in aanvallend opzicht zeker niet ongevaarlijk. De num mer vijf van de vorige Champions Trophy in Amstelveen liet in de eerste helft een strafbal (ver naast) en twee strafcorners liggen. Na de pauze verkleinde Engeland de achterstand uit de derde straf- corner (2-1). Paumen liet daarna de vierde en vijfde strafcorner op nieuw liggen, waardoor de Britse ploeg in een positief resultaat bleef geloven. De ploeg miste een straf bal en maakte daarna 2-2. Novak Djokovic wint de Australi an Open door in de finale Rafaël Nadal te verslaan. Het is zijn ze vende opeenvolgende zege op de Spanjaard. De eindstrijd is een slijtageslag die vijf uur en 53 minuten duurt, een record. Het wordt 5-7 6-4 6-2 6-7 7-5. door Marco Knippen DEN HAAC/MELBOURNE - Wie gaat hem in Grand Slamverband stop pen? De prangende vraag in 2011 blijkt in de nieuwe jaargang nog even actueel. Met een nieuwe machtsgreep bij de Australian Open wierp Novak Djokovic zich op als de te kloppen tennisser. Het was niet zomaar een triomf tocht. De heroïsche overwinning op Rafael Nadal (5-7 6-4 6-2 6-7 7-5) behelsde meer. Er werd aan ge- MELBOURNE - Victoria Azarenka be leefde zaterdag bij haar debuut in een Grand Slamfmale een valse start. In de eerste twee games maakte ze geen punt. Maar daarna ontpopte haar valse start zich tot een een prachtdroom: Maria Sjara- pova werd nog slechts één game gegund (6-3, 6-0). „Ik kan niet be vatten wat er is gebeurd", klonk het verwonderd. De beloning mocht er zijn. Niet al leen won ze op 22-jarige leeftijd schiedschrijving gedaan. De 24-jari ge Serviër schaarde zich in een il luster rijtje, door zijn derde 'ma- jor'-zege op rij. Slechts Rod Laver, Pete Sampras, Roger Federer en Nadal gingen hem voor. Records vielen er te noteren. De finale was met vijf uur en 53 minuten de langst durende finale ooit tijdens de Australian Open. Bovenal werd in de partij een sym bolische knock-out uitgedeeld. Want als geen ander was Nadal er op gebrand om zich te revanche ren voor het afgelopen seizoen, waarin hij in alle zes de ontmoe tingen met Djokovic verloor. Zo'n negatieve serie had zich niet eer der in zijn carrière voorgedaan, en die schandvlek kerfdè dan ook een litteken in de ziel. Dat het aura van onverslaanbaar heid nu om Djokovic hangt, onder streept nog maar eens zijn gedaan teverwisseling. Na zijn doorbraak haar eerste 'major'. Ook is Azaren ka vanaf vandaag de nieuwe num mer één van de wereld, de 21e sinds het moderne tijdperk. „Het winnen van een Grand Slamtitel, daar doe je het allemaal voor. De eerste plaats is een bonus." De aflossing van de wacht is een zegen voor het vrouwentennis, dat jarenlang snakte naar een onom streden aanvoerster. Bij voorgang sters als Caroline Wozniacki, Dina- ra Safina en Jelena Jankovic werd tijdens de Australian Open in 2008 kostte het hem drie jaar om in balans te komen. Het was de pe riode waarin hij zocht naar de op lossing voor zijn conditionele en mentale kwetsbaarheid. Federer en Nadal herstelden des tijds de orde en Djokovic werd ge brandmerkt als het 'one slam won der'. Hij werd te vroeg afgeschre ven, blijkt nu. De achilleshielen van weleer zijn tegenwoordig zijn wapens. Djoko vic versaagt niet langer, integen deel. Hoe diep hij ook in de reser ves moet tasten, altijd weet hij de kracht te vinden om overeind te blijven. Zowel tegen Andy Murray in de halve finale als tegen Nadal danste hij op een slap koord, maar raakte zijn evenwicht niet verstoord. Juist in de fasen dat het erom spande, wist hij zijn spel naar een nog ho ger niveau te tillen. vanwege de ontbrekende Grand Slamtrofee de koppositie telkens betwist. Viel er dan niets te klagen? Jawel, net als vorig seizoen tijdens Wim bledon en de US Open was de fina le in een vloek en een zucht voor bij. Of - in dit geval - na een korte maar heftige kreunsessie, waarbij de door het Australische tv-station Channel 7 geïnstalleerde 'Whoo! -meter' een maximale uithaal van 94,3 decibel registreerde. CALGARY - De Chinese schaatsster Yu Jing heeft in Calgary de wereld titel sprint veroverd. Ze noteerde op de slotafstand, de 1000 meter, een tijd van 1.13,47 en bleef daar mee de Canadese schaatsster Chris tine Nesbitt nipt voor in de eind stand. De publiekslievelinge won de afstand in 1.12,94 en kwam daar mee 0,02 seconde te kort voor de wereldtitel. Zhang Hong eindigde als derde in de eindstand. Margot Boer werd vierde in het eindklassement. Annette Gerrit sen eindigde als vijfde. Op het WK voor vrouwen sneuvel den liefst twee wereldrecords. Za terdag haalde Nesbitt haar gram op de 1000 meter. Ze baalde van haar slechte 500 meter. Nesbitt ver pulverde het oude record en bracht het op 1.12.68. „Ik wist dat een tijd in de 1.12 mogelijk was, maar ik had niet verwacht zó snel te zijn", reageerde Nesbitt. „Ik was behoorlijk boos na die 500 meter, maar dat heb ik goed gebruikt op de 1000. Ik. schaats namelijk altijd goed wanneer ik boos ben." Yu Jing legde de basis voor haar wereldtitel een dag later op de 500 meter. De Chinese reed 36,94 se conden, een wereldrecord. De oude toptijd was sinds 11 decem ber 2009 in handen van de Duitse Jenny Wolf: 37,00. Margot Boer klokte op de 1000 me ter 1.14,17 en werd vierde. Annette Gerritsen kwam na 1.14,33 over de finish. Beide rijdster wisten met die tijden niet Zhang Hong te ach terhalen. Boer kwam 0,1 seconde tekort. De Aziatische won daar door brons. De mannen moesten gisteravond bij het ter perse gaan van de krant nog beginnen aan hun 1000 me ter. Marianne Vos viert haar vijfde wereldtitel veldrijden. foto Francois Walschaerts/AP De hardste kreun in de vrouwenfina le haalt 94,3 decibel en komt op naam van Maria Sjarapova.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28