261 Echte liefde tussen spits De Jong en aangever John Feyenoord doet weer mee in Klassieker Winterdip van AZ duurt voort in Kerkrade maandag 30 januari 2012 door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Na zijn derde goal liep Luuk de Jong naar Ola John toe en vroeg: „Zullen we gaan trouwen?" De twee aanvallers van FC Twente waren gisteren thuis tegen FC Gro ningen op dreef Uit drie voorzet ten van John (met zijn „zwakke' linker) scoorde De Jong. „Dat is echte liefde toch?", zei het tweetal na de 4-1-zege grappend. De één is lang en blond en is vol gens de ander „de beste kopper van de eredivisie'. De ander is klein en donker en kan de ballen volgens de ander „perfect neerleg gen'. Luuk de Jong en Ola John hebben elkaar in de wedstrijd te gen FC Groningen meer dan eens gevonden. John kijkt, ziet De Jong gaan, zet de bal voor en die laatste scoort dan. En dat drie keer in de eigen Veste, tegen geen makkelijke tegen stander. „Wow, ja dat is mooi. Dat de eerste aardige voorzet meteen een doelpunt opleverde, gaf mij vertrouwen", reageert John na af loop. „Dan durf je die tweede bal ook weer te geven. En die daarna weer. Het is natuurlijk geweldig dat uit drie ballen van mij een doelpunt valt. Maar ja, zo moeilijk is dat nu ook weer niet met een spits van het kaliber De Jong. Ik kan de ballen blind schieten, dan scoort hij nog." In de 84e minuut komt het duo nog een vierde keer flitsend voor bij. Een strakke voorzet van John wordt door De Jong overgescho ten. „Sorry daar nog voor Ola, voor die vierde", zegt De Jong. „Ik had een lobje over de keeper in ge- dachtep... Dat ging niet helemaal goed." John knipoogt. Het resultaat na de tweede thuis wedstrijd op rij in 2012: Luuk de Jong staat tweede op de Neder landse topscorerslijst met vijftien goals. Hij maakte er vorige week te gen 'RKC Waalwijk twee en tegen Groningen dus drie. Bas Dost (Heerenveen) staat bovenaan de lijst met zeventien doelpunten. Ola John is al goed voor tien as sists dit seizoen. Luciano Narsingh vormt een sterk tandem met Dost en heeft twaalf beslissende voor zetten achter zijn naam. PSV'er Dries Mertens (10) en Marko Vej- inovic van Heracles Almelo (9) vol gen. Het tweetal John en De Jong staat na de wedstrijd tegen Groningen stralend en fris naast elkaar. John: „Voor de winterstop was ik ver moeid, ik had de laatste vijf duels geen kracht meer in mijn benen. Vorige week was het ook nog niet top, je komt net uit de winterstop. Maar vandaag voelde ik de kracht weer." De Jong: „Weet je wat het met Ola is: hij kan een verdediger aan beide kanten voorbij gaan. Hij, is tweebenig. Dat is zo gevaarlijk." John knikt, hij kent zijn kracht, maar heeft dan ook alles-gegeven om zover te. komen „Sinds de Cl oefen ik al met links. Elke dag als het kan, zoveel mogelijk. Aanne men met links, schieten met links. Met oefenen bereik je veel." Luuk de Jong (boven) bespringt aangever Ola John nadat De Jong met zijn derde treffer voor 3-0 heeft gezorgd. foto Peter Lous/ANP Ze willen graag nog een tijdje sa men verder bij FC Twente. De Jong: „Deze liefde mag nog wel even voortduren van mij. Vind je niet Ola?" Toch is het niet honderd procent zeker dat ze samen blijven. Over morgen sluit de transfermarkt en er is interesse voor De Jong. „Er speelt op dit moment niets se rieus. Ik heb ambities en als er een hele mooie club voorbij komt, denk je er wel over na. Maar ik hoef niet te vertrekken. Er valt nog veel te leren. Ik moet nog meer een killer worden." Vader De Jong komt voorbij en roept dat het tijd is om te gaan. De familie gaat naar de verjaardag van oudste broer Siem, speler van Ajax. „Dat zal een leuk feestje wor den, haha", zegt Luuk. Hij zag Ajax een paar uur eerder met 4-2 van Feyenoord verliezen. En FC Twente? Dat staat weer tweede. John: „Dit geeft wel een boost." Feyenoord wint een klassieker van Ajax tegenwoordig alleen nog als de trainer Koeman heet. Zes jaar na de 3-2-zege op 5 fe bruari 2006 onder het bewind van zijn broer Erwin, wint het Feyenoord van Ronald Koeman in een kolkende Kuip met 4-2. dooT Hans Leber ROTTERDAM - Voor het Ajax van trainer Frank de Boer verdwijnt door de nederlaag de titel uit zicht. Een overwinning in Rotter dam was nodig om kampioen te kunnen worden, zei De Boer zelf vooraf En zonder de illustere John Guidetti, die nu al onsterfelijk is in Rotterdam omdat doelpunten te gen Ajax daar eeuwigheidswaarde hebben, was het allemaal ook an ders gelopen. Want in tegenstelling tot de ande re topwedstrijden die Feyenoord in eigen huis won dit seizoen, te gen FC Twente (3-2) en PSV (2-0), speelde Feyenoord gisteren hele maal niet echt goed. Zeker de eerste twintig minuten had Ajax de overhand, wat resul teerde in een even fraaie als terech te 0-1 door Christian Eriksen, de beste Ajacied. Maar gretig vallen door Guidetti in reactie op een kort contact met Jan Ver tonghen, die eerst de bal speelde, was voor scheidsrechter Björn Kuipers aan leiding een strafschop toe te ken nen. De Zweed executeerde zelf: 1-1. Frank de Boer kookte van woe de op zijn stoel, wat niet minder werd toen volgens hem Kuipers Feyenoord na veertig minuten een onterechte vrije straf toekende. „Het zit ons met die dingen mo menteel nu eenmaal niet mee", zei hij achteraf met wat meer dis tance. Otman Bakkals kopbal werd nog gekeerd door Ajax-doelman Ken neth Vermeer, maar Bakkal kon de bal opnieuw voor het doel priege len waar Eyong Enoh er op wel haast kolderieke wijze overheen maaide. Guidetti was in de scrim mage daarna het meest doortas tend: 2-1. 'Helemaal niets in Am sterdam' klonk het vanaf dat mo ment uit bijna 50.000 kelen, aange zien de volledige Kuip-bevolking pro-Feyenoord was door door het verbod op uit-supporters bij de klassiekers. De tweede helft was nog geen'vijf minuten oud of Bakkal haalde doortastend met links uit en beslis te de wedstrijd. Léék het. Maar wie dacht dat het bekeken was, re kende buiten Feyenoords goalie Er- win Mulder die een terugspeelbal tegen de ingevallen Rus Dmitri Bu- lykin aanschoot, waarna de bal in het doel caramboleerde (3-2). Een reu zenblunder. En dus kneep Rot terdam weer eens ouderwets de billen samen. Maar niet voor lang. Wie anders dan het Zweedse powerhouse Gui detti, een week eerder nog met veertig graden koorts en ontsto ken amandelen te bed, zou Feye- door Theo Brinkman KERKRADE - Waar het ook komt, AZ speelt zijn eigen spel. Thuis of uit: de speelwijze is hetzelfde. Het heeft de club dit seizoen al veel op geleverd: de ingeslepen automatis men brachten AZ aan kop van de eredivisie - en dat vier maanden lang. Soms is het vaste stramien echter ook een nadeel. AZ was zaterdag niet bij machte - althans niet op tijd - om Roda JC te ontregelen. Het Alkmaarse drie mansmiddenveld was niet opge wassen tegen de vier man die de thuisploeg in die linie heeft staan. Doorschuivende verdedigers had den het euvel op moeten lossen, maar dat lukte van geen kant. Pas na rust, toen trainer Gert jan Ver beek het elftal gereorganiseerd had, was AZ de betere. Te laat. Het leverde in Kerkrade een 2-0- nederlaag op. Zo zette de winter dip van AZ zich door. De club die in november nog fier aan kop ging in de eredivisie - de voorsprong op PSV bedroeg liefst zes punten - zag het gat in december en januari steeds kleiner worden. De laatste zes wedstrijden leverden nog maar vijf punten op en PSV en FC Twente passeerden daardoor AZ op de ranglijst. Het verlies bij Roda JC was derhal ve geen incident meer te noemen. Sinds begin december verloor AZ drie uitwedstrijden: bij Heeren veen, bij NAC en ny bij Roda JC. Van die drie was de nederlaag in Breda nog ongelukkig te noemen. AZ was bij NAC de betere ploeg en verloor door een doelpunt in de slotfase. De andere twee verlies- beurten waren echter verdiend en vertoonden bovendien eenzelfde patroon. In Heerenveen (5-1) dacht AZ het eigen spel te kunnen gaan spelen, maar werd het vanaf de eerste minuten overrompeld. Het had geen antwoord op het dy namische, agressieve begin van de Friezen. In Limburg gebeurde in zekere zin hetzelfde. Niet dat Roda JC in de buurt kwam van het ni veau van Heerenveen, maar het bracht AZ wel in verlegenheid met fel, agressief spel en met voort durend in beweging zijnde mid denvelders. Al na tien minuten leverde dat de 1-0 op. Na een aanval over veel schijven legde Mads Junker de bal op het hoofd van Sanharib Malki, die raak kopte via de rug van Si mon Poulsen. Na een half uur ver dubbelde Roda JC de voorsprong. Junker tikte een voorzet van Mitchell Donald achter doelman Esteban. Het timide AZ - met Celso Ortiz voor de geschorste Rasmus Elm - stelde er bar weinig tegenover. Het enige echte gevaar dat AZ in die eerste helft wist te stichten, was een schot van Adam Maher. In de rust herschikte Verbeek het elftal. Ortiz en Maher werden ver vanger door Jozy Altidore en Rag nar Klavan. Met vier aanvallers pro beerde Verbeek te redden wat er te redden viel. „Er waren voor rust zoveel misverstanden dat ik zei: dan gaan we maar overal één op één spelen'. Dan wordt het mis schien 5-0 voor Roda, maar het kan ook zijn dat we helemaal te rug komen in de wedstrijd", licht te hij toe. Geen van beide gebeur de. Na afloop trok Verbeek het boetekleed aan. „Dit is mijn schuld", zei de AZ-trainer. „Roda was klaar voor AZ, maar wij wa ren niet'klaar voor Roda. We zijn op alle fronten afgetroefd. Ik kan niet zeggen dat Roda de pannen van het dak speelde, maar we heb ben wel verloren. Dan hebben we het dus niet erg goed gedaan." Roda JC-spits Sanharib Malki

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26