PZC Koninklijke Landmacht wil vaker in provincie opereren Belgische snelheidsduivel moet Tonio lezen Guidetti maakt Feyenoord gelukkig Marianne Vos prolongeert titel Leger omarmt Zeeland door Jan van Damme BORSSELE - De Koninklijke Land macht wil Zeeland meer als opera tiegebied gaan ontwikkelen. Ener zijds door grotere oefeningen in de provincie te houden, zoals de operatie Rino Dragonder, vorige week in West-Zeeuws-Vlaanderen en afgelopen zaterdag bij de kern centrale van Borssele. Anderzijds door gerichte ondersteuning bij ci viele en politie-activiteiten. Brigadegeneraal Michiel van der Laan was zaterdag aanwezig bij de blokkadeoefening van zijn in Oirschot gelegerde 13 Gemechani seerde Brigade bij het EPZ-com- plex in het Sloegebied. Onder de rook van de kerncentrale noemde hij Zeeland een door de land macht 'te ontginnen gebied'. Om dat onder de grote rivieren de meeste kazernes in Noord-Bra bant en Limburg liggen, vinden de meeste activiteiten van militairen traditiegetrouw in die provincies plaats. De brigadegeneraal wil Zee land daar veel nadrukkelijker bij betrekken. Wat hem betreft smaakt de eerste grote oefening, die gisteren in Zeeland werd afge- rond, naar meer. De generaal denkt dat de landmacht bij talrijke operaties van provincie, politie, ge meenten en bedrijven ondersteu ning kan bieden. Hij zou daarvoor regelmatig met bestuurders willen overleggen. In Noord-Brabant ge beurt dat al: „Daar tref ik wekelijks de commissaris van de koningin, burgemeesters, directies van bedrij ven." Hij benadrukt dat vechten de kerntaak van de Koninklijke Landmacht blijft. „Maar als je kunt vechten, kun je al het andere werk ook aan. En dat gaat veel ver der dan de militairen die je met zandzakken in de weer ziet, als er ergens een dijk dreigt door te bre ken." Hij somt voorbeelden op uit het recente verleden: hulp bij het verhuizen van afdelingen van zie kenhuizen in Nijmegen en Box meer, het opsporen van e'en pyro maan in 't Zand, het traceren van hennepplantages met behulp van Ravens - onbemande vliegtuigjes - bij Den Bosch. En in Venlo spoor den leden van de genie in op dracht van de Fiscale Opsporings dienst miljoenen aan geld op in een huis met een dubbele wand. pagina 2 en 3: oefening Borssele BINNENLAND Occupy Den Haag mag toch blijven van rechter MAANDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren I Koude week 30 januari 2012 I 254e jaargang nr. 25 - los nummer 1,60 - zaterdag €2,40 3 op komst 1 BINNENLAND Amsterdam staat stil bij gruwelen Auschwitz ROTTERDAM - Aan de hand van John Guidetti doorbrak Feyenoord gistermiddag voor een dolenthou siast publiek een reeks van elf com petitiewedstrijden zonder zege op Ajax. De Zweed, op tijd hersteld van een keelontsteking, maakte met drie treffers een einde aan het verzet van de rivaal uit Amster dam (4-2). Het trouwe legioen zal hem niet snel meer vergeten. „Wat een ontlading", stamelde de win nende trainer Ronald Koeman ter wijl hij naar de dansende en zin gende fans keek. „Het is wat als je altijd maar weer de mindere bent. Dan is het zo mooi als je in uitslag een keer beter bent." pagina 25: de Kuip koestert held KOKSIJDE - Marianne Vos had voor zichzelf een veelzeggende belo ning in petto na de prolongatie van haar wereldtitel veldrijden in Koksijde. Het Brabantse multita- lent gaat vandaag weer een lekker stukje fietsen. „Dat is nu eenmaal het mooiste voor mij", aldus Vos. Haar grote passie voor de fiets be zorgde de 24-jarige renster uit DENDERMONDE - Een 30-jarige snel heidsduivel heeft van een Bel gische politierechter niet alleen een boete gekregen en een rij-ont zegging van vier maanden, maar ook de opdracht om een boek te le zen. De man moet Tonio van de Nederlandse schrijver A.F.Th, van der Heijden doornemen, dat gaat over het verlies van zijn enige zoon door een verkeersongeval. De Belg werd in juli door de poli tie betrapt toen hij onophoudelijk aan het slippen was op een roton de. Een commissie moet controle ren of hij het boek echt heeft gele zen. De schrijver zelf reageerde za terdag verheugd op de gerechtelij ke uitspraak. „Zo zou het eigenlijk over de hele wereld moeten", stelt hij. „Als de wegpiraat hierdoor tot inkeer komt, dan heb ik het in elk geval niet voor niets geschreven." DESTELLING Landmacht is welkom in Zeeland Reageer op pzc.nl UW MENING 501 reacties Het permanent wonen in vakantiehuizen is goed voor Zeeland eens ■■■■■■■■■■■■■■BI 76% oneens 24% Meeuwen gisteren haar vierde we reldtitel op rij in de cross en de vijf de in haar loopbaan. Gezien haar grote overmacht dit seizoen had niemand in de Belgische kust plaats een andere winnares ver wacht. Vos was oppermachtig en heerste van begin tot eind. pagina 28 en 29: historische trilogie Wild wonders of Europe 8-deligeDVD serie Kijk op www.pzc.nl/DVD 1688 555530 De omgeving bij de kerncentale wordt nauwlettend in de gaten gehouden. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1