Varken overleefde de ramp op zolder 241 zeeland Onderzoek parkeren De Wieken Opruiming Moderne en Jongeren denken mee over natte voeten en dalend aantal bewoners Verdachte (26) opgepakt na overval woning Mirakel van Nieuwerkerk nu pas ontsluierd GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE 26+27+28 JANUARI MET VOLOP AANBIEDINGEN DOOR DE HELE BINNENSTAD Perzische tapijten korting tot 70% zaterdag 28 januari 2012 ZIERIKZEE - Er komt een onder zoek naar de mogelijkheid voor een parkeerstrook bij zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. Wethou der Gilles Houtekamer zegde dit toe. naar aanleiding van vragen van Alert!, Christenunie, SGP en CDA. De fractie van Alert! stuitte on langs op dit probleem toen het aan de orde kwam tijdens een bij eenkomst in deJWieken. „Wij heb ben toen overleg gehad met de di rectie", zegt Jos Beije van Alert! De fractie wil kijken of er een strook kan komen waar halers en brengers van bewoners even de au to neer kunnen zetten. De fracties van WD, LSD en GroenLinks hebben geen behoefte aan een dergelijk onderzoek. „De Wieken heeft hier zelf nog nooit contact over gezocht", zegt Tom Soeters van de WD. Hij veronder stelt dat er dan ook weinig proble men zijn. Ook Theo de Gelder vindt dat De Wieken eerst zelf maar moeten aangeven dat er be hoefte is aan een dergelijke strook. Volgens Jacqueline van Burg (LSD) had een simpel mailtje kun nen volstaan en zij vindt het over dreven dat er weer een onderzoek komt. Petri d'Anjou noemt het 'een rare gang van zaken' maar steunt toch het onderzoek. MIDDELBURG - De politie heeft gis termiddag na een overval op een woning in Middelburg een 26-jari- ge man uit die plaats aangehou den. Naar een tweede verdachte wordt nog altijd gezocht. De mannen worden verdacht van het plegen van een gewapende overval op een woning aan de Vreedenburg in Dauwendaele. Het duo drong donderdagavond tus sen 23.00 uur en 23.30 uur de wo ning binnen. Ze verwondden daar bij een man die in de woning ver bleef. Daarna vertrokken de over vallers te voet. Een toevallige ontmoeting met een collega in mei 1953, stortte Jan van Ast in een avontuur waaraan hij nog steeds met ple zier terugdenkt, hoewel hij zijn handen twee weken na afloop niet meer heeft kunnen gebrui ken. door Mieke van der Jagt Tachtig is Jan van Ast uit Goes en nog heel ge zond van lijf en leden. Tussen de oren is ook alles dik in orde. „Maar toch, er kan vanalles gebeuren als je oud bent en ik zou het verve lend vinden als met mij het ver haal van het varken zou verdwij nen." Het verhaal van het varken? „Ja, hoe wij drie maanden na de ramp in het overstroomde Nieu werkerk een dood varken van zol der gingen halen." Nog niet zo lang geleden sprak Jan van Ast een dochter van de collega met wie hij destijds meeging. „Zij had het verhaal nooit gehoord, dus ik begon te geloven dat ik de enige was die het vertelde." Het was in mei 1953 dat Jan van Ast in zijn woonplaats Zierikzee een collega tegen het lijf liep: „Jo- han Schiettekatte uit Nieuwerkerk. Hij was met zijn hele familie geëva cueerd naar Berkel en Rodenrijs en was naar Zeeland gekomen om te kijken of er in Nieuwerkerk nog wat te recupereren viel. Hij had geen logeeradres, dus bleef hij bij ons." „Zodra het goed weer was, leen den we een boot en roeiden van de Stenendijk naar Nieuwerkerk, waar alle ruiten in het arbeiders- woninkje van Schiettekatte stuk bleken. We konden zo naar bin nen varen, bij wijze van spreken. Met een hark begonnen we in de drijvende troep op de benedenver dieping te vissen. Het eerste wat we opvisten was zo'n bekleed voe tenstoofje, dachten we. Maar het was de kat, die was. verdronken. Daarna kwam er een boekje met de titel: Water aan de Lippen', over de inundatie van Duiveland in de oorlog. We kwamen niet bij van het lachen. Nu stond het wa ter wel wat hoger, zoals weldra zou blijken toen we op de zolder kwamen. Daar moesten Van Ast en Schiette katte nodig heen, want toen op 1 februari de noodklok luidde en de Nieuwerkerkers moesten vertrek ken, had vader Schiettekatte, het varken naar zolder gebracht. Met de bedoeling het de andere dag, als het water weer weg zou zijn, weer in zijn hok te zetten. Maar Herdenkingen op Schouwen-Duiveland De centrale herdenking van de Watersnoodramp is in Ouwerkerk bij het Nationale Watersnoodmo nument naast het Watersnoodmu seum. Deze herdenking begint om T0.00 uur en wordt bijgewoond door Karla Peijs en Deltacommissa ris Wim Kuijken. Daarnaast wordt de Watersnood ramp in verschillende dorpen her dacht. De herdenking in Sirjansland be gint om 9.0Ö uur. De plechtigheid vindt plaats op de begraafplaats. De herdenking in Oosterland be gint om 13.00 uur met een bijeen komst in het dorpshuis. Om 14.35 uur wordt de herdenking voortge zet op de begraafplaats. De lokale herdenking van Ouwer kerk vindt plaats op de begraaf plaats en start om 13.00 uur. De herdenking van Nieuwerkerk start ook in het dorpshuis, waarna alle belangstellenden naar de be graafplaats gaan. Daar begint om 14.00 uur de plechtigheid bij het Rampmonument. In Serooskerke wordt de Ramp herdacht bij het monument op het grasveld bij de kerk. Deze herden king begint om 14.00 uur. het duurde nog tot november voor het gat in de dijk gedicht was De huisjes in Nieuwerkerk waren toen al weggespoeld. Hoe de maats ook probeer den het zolderluik open te krijgen, er lag iets bo venop. „Dat het het varken niet was, werd al snel duidelijk, want we hoorden geknor. Het beest leef de nog." „Uiteindelijk zijn we met een trap door de ruit -in de topgevel op de zolder gekomen maar niet nadat Johan zich had uitgerust met het broodmes. Hij ging ervan uit dat het varken haast stierf van de hon ger en dat het hem meteen zou aanvallen. Maar niks hoor. Het var ken was vriendelijk genoeg, het wilde alleen niet gevangen wor den. Telkens kroop dat beest in de kleine hoekjes tussen het be schot en de vloer. Je kon hem al leen pakken door op je buik te gaan liggen, maar het lag daar vol met stront. Het beest had een paar kistjes met pootaardappelen gevon den en was ook aan de strooien matrasbeschermers begonnen." Aan het zondagse goed wat aan een spijker in de nok hing, zagen de mannen hoe hoog het water bij elk tij kwam. „Het varken moet met de beweging van het tij heb ben geleefd. Bij hoog water op bed en bij eb op zoek naar eten." Met kunst- en vliegwerk kregen ze het varken in de boot en toen Van Ast met compleet ontvelde han den van het roeien in Zierikzee aankwam, stond daar toevallig een veehandelaar. Die wilde het var ken wel in een hok stoppen. Als het na drie weken nog leefde, kreeg Schiettekatte er 70 gulden voor. Die heeft hij gekregen. En het varken? Tja, dat is dat na jaar waarschijnlijk alsnog opgege- 'We dachten dat het beest stierf van de hon ger en meteen zou aan vallen. Maar niks hoor' MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! NI RePalReiniging Bosstraat 24 Bergen op Zoom 0164242216 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente heeft 150 leerlingen van Pontes Pieter Zee man in Zierikzee gevraagd na te denken over bouwen en wonen op Schouwen-Duiveland. Binnen het vak Technasium zoekt de jeugd, in opdracht van de ge meente, de komende maanden naar mogelijke oplossingen om Poortambacht als woonwijk be stendig voor de toekomst te ma ken. De aandacht ligt daarbij voor al op klimaatverandering en da ling van het aantal bewoners. De capaciteit van het riool blijkt in sommige woonwijken op Schou wen-Duiveland niet altijd bere kend op extreme en langdurige re genval. Ook krijgt de gemeente te maken met krimp van de bevol king. De gemeente wil het eiland zo inrichten dat het een aantrekke lijk gebied is om te blijven of te ko men wonen. De leerlingen van vijf eerste klas sen van Pontes Pieter Zeeman be ginnen komende week met dit pro ject met als titel 'Een klimaat- en krimpbestendige wijk'. Tijdens het project gaan leerlingen onderzoeken welke maatregelen er genomen kunnen worden om wa terlast tegen te gaan. Deze maatre gelen kunnen eventueel gekoppeld worden aan werkzaamheden om de wijk aantrekkelijker te maken voor de bewoners. Na negen weken, aan het einde van het project, geven de leerlin gen presentaties. Aan de hand van een maquette en een poster zullen zij vertellen over wat zij denken wat er zoal tegen wateroverlast ge daan kan worden. Burgemeester Gerard Rabelink geeft maandagochtend in de bur gerzaal van het gemeentehuis om 8.30 uur de aftrap voor dit school project. De werkstukken als resul taat van het project zullen vanaf juni tentoongesteld worden in het gemeentehuis in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96