Marco Minnaard geeft z'n jawoord aan geheime liefde 'Ik moest aan de ploeg m'n droomdoel opgeven. Ik zei: ik wil de bolletjestrui in de Tour om m'n schouders. Die droom komt nu dus iets dichterbij.' Bondscoach Van Ass gaat door het stof Waterpoloërs al vlot klaar tegen Spanje Nederlaag Aronian brengt spanning terug Roadies komen niet verder dan gelijkspel zaterdag 28 januari 2012 Lange adem Wat is de overeen komst tussen Ca- del Evans, Jean- Christoph Péraud, Michael Rasmussen, Maarten Tjal- lingii, Bram Tankink, Frederik Kessiakoff, Ryder Hesjedal, Jacob Fuglsang en Youri Trofimov? Voor een wielerkenner is het ant woord niet moeilijk. Het zijn alle maal mountainbikers die met suc ces zijn omgeschoold tot wegwiel- renner. Wellicht kan ooit de naam van Marco Minnaard aan het rijtje worden toegevoegd. De Raborenner verruilt de offroad- ploeg voor de continentale ploeg en staat opeens in het voorpor taal van het professionele weg- wielrennen. „Het is best span nend omdat ik niet weet wat ik van mezelf kan verwachten. Ik heb er in elk geval veel zin in", kijkt de 22-jarige inwoner van We- meldinge vooruit naar het komen de seizoen. Marco Minnaard komt uit een echt wielemest. Hij werd enthou siast gemaakt door z'n vader, die vooral van veldrijden hield. Min naard junior koos zelf ook snel voor onverhard terrein en ontwik kelde zich tot een goede moun- tainbiker. Vanaf de jeugd reed hij in alle ca tegorieën met de beste Nederlan ders mee. Hij begon bij de Zeeuw se mountainbikevereniging X-Tre- me en klom via de teams van Bee- bikes en Ten Tusscher op naar het Rabobank offroadteam, waar alleen de crème de la crème van deze tak van de wielersport een plaats krijgt. Inmiddels is zijn vader Jan (52), ei genaar van Nutswerk BV, hoofd sponsor van twee wielerteams: mountainbiketeam Cube/Nuts- werk en de Zeeuwse vrouwenfor matie Nutswerk. Hij fietst zelf nog iedere dag en doet met goed resultaat mee aan wedstrijden op de weg, op de mountainbike en op de veldrijfiets. Zijn zoon Marco woont samen met Birgit Lavrijssen, de talentvol le Zeeuwse wielrenster die ko mend seizoen voor het Belgische Sengers Ladies Cycling Team rijdt. Wielrennen is er dus altijd en overal voor de inwoner van Wemeldinge. De Bevelander deed de afgelopen jaren mee aan alle wedstrijden die ertoe doen. Hij werd twee keer tweede op het NK voor belof ten en eindigde in wereldbeker wedstrijden als vierde, zesde en negende in zijn leeftijdscategorie. Maar om te nu zeggen dat hij aan sluiting kreeg bij de wereldtop, dat niet. „Ik weet dat ik op onderdelen te-' kort kom en dat ik dat verschil nooit helemaal kan goedmaken", is zijn eerlijke analyse. Minnaard doelt op technisch vermogen, waarmee hij niet rijkelijk bedeeld is. Zijn conditie is uitstekend, klimmen kan hij als de beste, maar afdalen is een pijnpunt. „Met name de Zwitsers liggen op dat gebied ver voor. Ik kan het ver schil wel wat kleiner maken, maar dan moet ik verhuizen naar het buitenland, zodat ik er dage lijks op kan trainen", beseft hij. In de wedstrijden waarin het min der op techniek aankwam, liet Minnaard zich goed zien. Maar soms kwamen zijn zwaktes op pijnlijke wijze bloot te liggen. Zo als op het laatste NK. „Ik reed aan kop todat het begon te regenen. Toen werd het parkoers glad en kwam Michiel van der Heijden me voorbij. Als het droog was ge bleven, had ik waarschijnlijk ge wonnen." Als voorbereiding op het moun tainbikeseizoen reed Minnaard ook z'n wedstrijdjes op de weg. Na het laatste WK mountainbike moest hij bij de ploegleiding ko men. „Toen vertelden ze dat er in teresse was van het continental- team van Rabobank. Dat is de ploeg net onder de profs, met vooral talentvolle wielrenners. Ik mocht bij de mountainbike- ploeg blijven, maar kon ook over stappen. De keuze was aan mij. Daarna heb ik met Piet Kuijs ge sproken, de ploegleider van het continentalteam. Hij had me een paar keer op de weg bezig gezien en was onder de indruk, zei hij. Bijvoorbeeld op het NK van 2010, toen ik zesde bij de beloften werd." „Dat gaf me veel moed. Toch vond ik het moeilijk. Na overleg met m'n ouders heb ik uiteinde lijk voor de wegploeg gekozen. Op de weg fietsen is net zo mooi als op de mountainbike. Ik wil graag profwielrenner worden. De kans dat je dat op de weg wordt, is groter dan met mountainbiken. Daar heb je niet zo veel profs." Bovendien heeft Minnaard altijd een sluimerende liefde voor het wegwielrennen gehad. „De afgelo pen jaren moest ik aan het begin van het seizoen aan de ploeg m'n droomdoel opgeven. Dan zei ik al tijd: ik wil de bolletjestrui in de Tour om m'n schouders. Die droom komt nu dus iets dichter Marco Minnaard heeft zijn mountainbike verruild voor een wegfiets. bij.".Na die beslissing ging de knop meteen om. Minnaard heeft inmiddels trainingskampen in Zutphen, Arnhem, Mallorca en Maastricht achter de rug. Begin volgende maand worden de voor bereidingen in het Spaanse Moja- car afgerond. Van 4 tot 16 februari houdt Rabobank daar een trai ningskamp. Qua trainingswijze is er nog niet veel veranderd. „Tot februari zijn de trainingen voor mountainbi ken en wielrennen ongeveer ge lijk. Je fietst op de weg en doet vooral duurtraining. Daarna ga je op je mountainbike wat meer in terval doen. In wedstrijden heb je immers ook meer wisselende in spanningen. Een wegrenner gaat dan wat meer duurtrainingen doen, met af een toe wat interval let j es ingebouwd. Al met al zit ik nu per dag een uurtje meer op de fiets, denk ik. Maar of ik nu vier of vijf uur train, dat maakt me niet zoveel uit." Op 25 februari begint het echte werk. Dan rijdt Minnaard zijn eer ste wedstrijd, de Beverbeek Clas sic in Belgisch Limburg. Daarna volgen allerlei wedstrij den, vlak bij huis en ver weg in Europa. Maar niet zo ver als in z'n mountainbiketijd. Toen reisde hij de hele wereld over. Heel Europa door en van Australië tot de VS en van Zuid-Afrika tot Zuid-Ame- rika. „Ik rij nu vlakke koersen en klimkoersen, eendaagse en etappe wedstrijden. Daarin moet ik gaan uitvinden waar ik het meest ge schikt voor ben. Volgens mij ben ik totaal geen sprinter. Waar schijnlijk kan ik net als in het mountainbiken goed bergop, en ben ik goed in etappewedstrijden. In de paar meerdaagse mountain bikewedstrijden die ik reed, deed ik goed mee. Ik kon m'n niveau NIEUWEGEIN Hockeybondscoach Paul van Ass is gisteren diep door de knieën ge gaan in 'de zaak Teun en Taeke'. Hij biedt zijn excuses aan voor het interview dat hij woensdag gaf aan de Volkskrant. Daarin haalde hij hard uit naar Taeke Taekema en vooral naar recordinternational Teun de Nooijer, die hij eerder al beiden liet vallen voor Oranje. In een (al gepland) gesprek met het duo bood de bondscoach donder dagavond zijn excuses aan. De uitla tingen van Van Ass komen hem ook op een waarschuwing van de hockeybond te staan. EINDHOVEN De Nederlandse waterpoloërs mo gen dan voor eigen publiek aanslui ting hebben gevonden bij de Euro pese subtop, tegen Spanje waren ze gisteren in de strijd om plaatsen ze ven tot en met tien niet opgewas sen. Dat stond al na de eerste twee periodes vast (10-3-achterstand). Uiteindelijk won Spanje het duel met 14-9. Lars Gottemaker was aan Nederlandse kant topscorer met vier treffers. Oranje speelt vandaag voor de negende plaats tegen de onttroonde Europees kampioen Kroatië. Dat land verloor gisteren van Roemenië, na strafworpen. WIJK AAN ZEE De 74e editie van het Tata Steel schaaktoernooi gaat een spannend slot tegemoet. Lijstaanvoerder Le- von Aronian gooide zijn riante po sitie gisteren te grabbel door een nederlaag tegen David Navara. De Noor Magnus Garlsen en de Azer- beidzjaan Teimour Radjabov profi teerden en volgen nu op een half punt van Aronian. In de laatste ron de treffen Aronian en Radjabov el kaar. Anish Giri verloor gisteren voor de vierde keer op rij. In de elf de ronde was Fabiano Cuarana te sterk. Loek van Wely verloor voor het eerst, van Sergej Karjakin. Levon Aronian. MIDDELBURG De poolbïljarters van Roadhouse Roadies moesten in de regionale eerste klasse in het thuisduel met Saints genoegen nemen met gelijk spel (3-3). Mark van Wijngaarden en Rinus Witte hadden kansen om hun partij te winnen, maar misten wat ongelukkig de laatste bal en het elfde rack. Chris van Renswoude speelde de eerste partij 8-ball als een doorge winterde topper. Na een aarzelend begin speelde hij vier keer achter elkaar de tafel in één keer leeg. Rob- bin Jobse boekte een zege in het straight.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 82