Murray verzuimt Djokovic laatste duwtje te geven abyad vaart eigen koers Guidettü is aan de beterende hand Marianne Vos: WK-titei haal ik niet zomaar op 301 door Marco Knippen MELBOURNE - Hij wordt in één adem genoemd met Novak Djoko vic, Rafael Nadal en Roger Federer. Andy Murray wordt gerekend tot de 'grote vier' van het mannenten- nis, het kwartet dat in drie van de laatste vier 'majors' steevast het af fiche van de halve finale vormde. Zijn tragiek is alleen dat hij in de schaduw van de andere drie ac teert. Sinds Murray in 2008 de finale van de US Open van Roger Fede rer verloor, jaagt hij vergeefs de eeuwige roem na die het trio reeds vergaarde. Nog twee keer wist hij in Grand Slamverband tot de eind strijd door te dringen, maar de af loop was hetzelfde. Tijdens de Au stralian Open in 2010 zat opnieuw Federer hem dwars, en een jaar la ter was Djokovic in Melbourne zijn bedwinger. Daarnaast sneuvel de Murray in nog eens vijf halve fi nales, waarin hij vier keer het on derspit delfde tegen Nadal en hij zich één keer liet overrompelen door Andy Roddick. Er is geen speler in het profcircuit die daarom zo hunkert naar een hoofdprijs. Al was het alleen al om zichzelf te bevrijden van het etiket dat de buitenwacht op hem heeft geplakt. Want het frustreert hem dat hij gemakshalve tot 'een verlie zer' wordt bestempeld. En dat 'one slam wonders' als Richard Krajicek, vanwege de lacune op zijn palmares, een hogere status ge nieten. De veroordeling'is overigens onte recht. In zijn zevenjarige profbe- staan veroverde Murray 22 ATP-ti- tels, een aantal dat bijvoorbeeld Krajicek in een tijdsspanne van vijftien jaar niet bijeen sloeg. En in augustus 2009 was hij drie weken de mondiale nummer twee. Maar ja, om tot een icoon uit te groeien, er slechts één criterium: een triomftocht tijdens de Australian Open, Roland Garros, Wimbledon en/of US Open. Het bijt Murray dat hij uit de mond van zijn overheersers tel kens de opmerking hoort dat het slechts een kwestie van tijd is alvo rens hij zich in hun gezelschap voegt. Hoe goedbedoeld ook, met elk volgend optreden dat in een desillusie eindigt, worden oude wonden opengereten. Om het tij te keren, strikte Murray eind vorig jaar Ivan Lendl als coach. Murray voerde veel gesprek ken met de 51-jarige tot Ameri kaan genaturaliseerde Tsjech, waar bij alle aspecten van het vak aan bod kwamen. Die praatsessies lij ken vruchten te hebben afgewor pen. Gisteren delfde Murray in de halve finale tegen titelverdediger Djokovic weliswaar opnieuw het onderspit (3-6, 6-3, 7-6, 1-6, 5-7), maar de manier waarop hij zijn leeftijdsgenoot op de rand van de afgrond bracht, moet hem moed geven. Murray stapte af van zijn geliefde spelpatroon, waarbij hij zijn oppo nent met afwachtend spel en met afwisselend spin en slice tot fou ten probeert te verleiden. Ditmaal nam hij risico's, ging hij nagenoeg voor elk punt en durfde hij dwin gend in de rally te zijn. Dat biedt komende zomer hoop voor Wim bledon en de Olympische'Spelen. door Norbert Kleinherenbrink ROTTERDAM - Publiekslieveling en clubtopscorer John Guidetti (elf goals) is bij Feyenoord aan de bete rende hand. De negentienjarige Zweed deed gisteren tijdens een besloten trainingssessie voor een groot deel weer mee met de selec tie van coach Ronald Koeman. „Voor zondag ziet het er heel posi tief uit, al moeten we de komende dagen afwachten hoe hij zich ver der voelt", liet de oefenmeester in De Kuip in de aanloop naar de klassieker tegen Ajax weten. Guidetti werd vorig weekeinde ge veld door een amandelontsteking, die gepaard ging met hoge koorts. Donderdag verscheen hij voor de eerste keer kort op het trainings veld. „Of we beginnen met hem, of we houden hem achter de hand, dat is nog even afwachten", gaf Koeman aan. Guyon Fernan dez, verlost van een langdurige schorsing, keert terug in de selec tie. Nog nooit eindigde de klassieker in de eredivisie doelpuntloos. De kans dat er zondag in het uitver kochte stadion, opnieuw zonder fans van de Amsterdamse club, geen treffers vallen, is onveran derd klein. Beide clubs kampen met een rammelende verdediging. Volgens Ronald Koeman, de coach van subtopper Feyenoord, is de ploeg van zijn collega Frank de Boer momenteel niet in vorm. „Ik vind Ajax kwetsbaar, vooral achter in. Maar met zulke uitspraken moet je altijd voorzichtig zijn. Want het kan elk moment om draaien." De Boer zei dat hij een moeilijke wedstrijd verwacht. „Want Feye noord is ijzersterk voor eigen pu bliek. Dat is in de thuiswedstrij den tegen FC Twente en PSV wel gebleken. Wij moeten daar veran dering in brengen." Koeman wil Ajax op dezelfde ma nier aanpakken als eerder in de Arena (1-1). „Toen zijn wij de strijd aangegaan. Daar ligt ook nu onze kracht. We verdienden meer dan een punt. Maar het was jaren geleden dat Ajax zich niet comfor tabel voelde in de klassieker." PSV neemt de eerste plaats in de eredivisie over van AZ. De ploeg van trainer Fred Rutten doet dat door een zege op Vites se: 3-1. Tim Matavz, Dries Mer- tens en Stanislav Manolev sco ren voor PSV. Vanavond speelt AZ uit tegen Roda JC. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Hij trekt zich van niets of iemand iets aan, zo blijkt steevast. Zakaria Labyad volgt zijn eigen weg binnen en buiten het veld. De perikelen over zijn toe komst houden de gemoederen be zig, Labyad haalt elke wedstrijd een behoorlijk niveau. Gisteren brak de achttienjarige Marokkaan de ban voor PSV, dat dankzij goals van Matavz, Mertens en Manolev met veel moeite Vitesse klopte (3-1). PSV pakt daardoor in ieder geval voor een dag de koppositie in de eredivisie. Labyad heeft de directie van PSV ernstig in verlegenheid gebracht. Waar gerechtvaardigd vertrouwen was ontstaan dat hij na dit seizoen in Eindhoven zou blijven, tart La byad de functionarissen in de be stuurskamer. Hij" en zijn vader, die zijn zaken waarneemt, zijn niet geïmponeerd door het pluche van Brands en Sanders. Het moet de top van PSV bijkans tot wanhoop drijven. PSV dacht in Labyad een goudmijntje te hebben, een jon gen uit de eigen jeugd die miljoe nen zou opleveren. In plaats daar van laat de rechtsbuiten PSV ko mende zomer waarschijnlijk ach ter zich. Hij vertrekt vermoedelijk transfervrij, zo is de verwachting. De dood in de pot voor de jeugd opleiding. Trainer Fred Rutten houdt zich af zijdig in de discussie rond Labyad, probeert hem voorzichtig in te fluisteren dat hij beter nog een paar jaar in Eindhoven kan blij ven. Rutten richt zich begrijpelij kerwijs op het grote doel: kam pioen worden. De coach weet dat Labyad daarbij cruciaal kan zijn. Terecht trekt de trainer zich niets aan van opportunisme. Dat de di rectie zich door hem in de luren heeft laten leggen, mag op de Herdgang geen thema zijn. Labyad heeft Lens uit de ploeg gespeeld en Rutten is nou eenmaal een coach waarbij spelers zich alleen zelf uit het elftal kunnen spelen. Veel zorgwekkender in de titelrace is dat PSV niet meer in staat is wedstrijden volledig te dicteren. Het is een kwaal die in het verle den al zo vaak opspeelde. PSV had gisteren in de eerste helft Vitesse al op de pijnbank. Matavz scoorde na het verrassende schot van La byad knap uit de rebound. Daarna miste PSV finesse, keer op keer was de eindpass onzorgvuldig. Na de 2-0 van Mertens leek de wedstrijd beslist, maar opnieuw sloop er onachtzaamheid in de ploeg. De scherpte was even weg en Vitesse stond dankzij scoorde via invaller Havenaar de aanslui tingstreffer. Een goed schot van Aborah ging daarna maar rake lings naast. De Arnhemmers liepen met het slotoffensief ongewild in het mes van PSV, dat via een goal van Ma nolev gebruikmaakte van de ruim te op het veld. zaterdag 28 januari 2012 door Cilya van der Kooy KOKSIJDE - Marianne Vos heeft er alle begrip voor dat ze is gebombar deerd tot de grote favoriete voor de wereldtitel veldrijden bij de vrouwen. Maar de Brabantse re kent zich ondanks haar vijftien overwinningen op rij zeker nog niet rijk. „Een wereldtitel haal je echt niet zomaar even op. Het blijft toch een koers en er moet nog gereden worden. Ik zal zon dag echt wel gespannen zijn", keek Vos gisteren vooruit naar de WK in Koksijde. Vos is 'niet echt een liefhebber van het zandparkoers in de Belgische, kustplaats. „Maar het zand is wel iets vaster dan tijdens de wereldbe ker in november. Je kunt nu iets meer fietsen. Dat is wel in mijn voordeel. Al is het wel afwachten hoe het parkoers er zondag bij ligt." Landgenote Daphny van den Brand geldt als belangrijkste con currente voor Vos. Zij voelt zich' wel thuis in de 'zandbak' en rijdt morgen bovendien haar laatste WK. „Op dit parcours met al die sporen moet je vooral je eigen wedstrijd rijden. Maar we zullen el kaar zeker helpen waar het kan", zei Vos. „Al zal ik zeker niets weg geven. Het is toch een WK en Dap hny wil ook zeker geen cadeautjes. Ook haar laatste titel wil ze zelf verdienen." Hoogerheide mag in 2015 niet het WK veldrijden organiseren. Het Tsjechische Tabor kreeg giste ren de voorkeur boven de Brabant se plaats. „Het is balen", zei Jan Prop, voorzitter van het organisa tiecomité. „We kregen donderdag nog de prijs van beste wereldbeker wedstrijd, maar dat was blijkbaar een doekje voor het bloeden." Het publiek kon zijn mening over de stellingen geven door een groene of rode kaart omhoog te houden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78