Mogelijk einde pieren spitten Fort Ellewoutsdijk moet nu gaan leven Zwaakse Weel krijgt een nieuw informatiepunt 'Kamelenkeutels stinken bijna niet' Draad oppakken Inbraak in huis Vlissingse zanger bij DJ-jubileum GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE 26+27+28 JANUARI MET VOLOP AANBIEDINGEN DOOR DE HELE BINNENSTAD zaterdag 28 januari 2012 door Rob Paardekam Natuurmonumenten praat dit voorjaar met de inwoners van Ellewoutsdijk over de toekomstige bestemming van het fort. De natuurorganisatie vindt overleg belangrijk omdat het voormalige verdedigingswerk op een steenworp afstand ligt van het dorp. THOLEN - Er komt misschien een einde aan het pieren spitten langs de Oesterdam. De huidige spitge- bieden zullen op termijn verdwij nen door zandsuppletie, maar on derzoek laat zien dat er weinig al ternatieven zijn. Sportvisserij Zuidwest Nederland heeft met drie ervaren spitters al ternatieve locaties gezocht langs de Oesterdam. De verwachting was dat er goede andere locaties zouden zijn, maar dat viel vies te gen. Er is een inventarisatie uitge voerd in het gebied tussen de Berg- sediepsluis en het huidige spitge- bied. Uiteindelijk werden maar twee kleine stukjes door de erva-. ren spitters als 'matig' en 'voldoen de' bestempeld. Qua omvang zijn deze gebieden echter ontoerei kend. Er is nog een klein beetje hoop: misschien is het in andere seizoenen beter gesteld met de pie- renstand. Om tot een volledig alternatief te komen wil Sportvisserij Zuidwest Nederland het liefst een nieuw spitgebied op Tholen en/of Sint Philipsland. Samen met Rijkswa terstaat en Natuurmonumenten worden de mogelijkheden onder zocht. Eind februari overleggen de drie partijen weer. Het doel is om op korte termijn een vervangend spitgebied aan te wijzen. Een per manent gebied heeft de voorkeur. VLISSINGEN - In een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen is tus sen woensdagmiddag en donder dagavond ingebroken. De inbreker(s) kwam(en) het huis binnen door een ruitje kapot te maken. Uit de woning aan de Margrieten laan zijn onder meer een camera, enkele dvd-spelers en navigatieap- paratuur gestolen. Al jaren wordt nagedacht en ge praat over een perspectiefvolle toekomst voor het Fort Elle woutsdijk. Tot nu toe zonder concreet resultaat. Beheerder Natuurmonumenten wil nu echt concrete stappen gaan zetten. „Het fort moet echt gaan leven." door Frank van Cooten Aan ambities geen gebrek. Talloze idee ën passeerden de af gelopen jaren de re vue. Van een confe rentieoord met hotel in zee tot j eugdherbergachtige slaapplaatsen en een theeschenkerij. Maar de dorpsraad van Ellewoutsdijk vond een conferentieoord allemaal wat te veel voor een kleine gemeen schap. „We zoeken naar activiteiten die passen in het fort en ook passen in de omgeving", zegt Hanneke Mesters. Zij is sinds deze maand de nieuwe beheerder eenheid Schelde van Na tuurmonumenten en in die hoeda nigheid ook verantwoordelijk voor het fort. Mesters volgde Arjan Boon op, die binnen Natuurmonu menten iets anders is gaan doen. Volgens boswachter René Wink is het nu tijd om door te pakken. „Het fort is prachtig gerestaureerd. Dat heeft ons veel energie en tijd gekost. Nu de restauratie is afge rond hebben we een goede basis voor het vervolgtraject." De Culturele raad Borsele heeft het fort al gebruikt voor een kunst markt en diverse exposities. En binnenkort wordt een kindervoor stelling opgevoerd. Natuurmonumenten heeft echter structurele activiteiten in het Fort Ellesdiek hard nodig om de forse investering in de restauratie renda bel te maken. De restauratie heeft tonnen gekost. Hanneke Mesters beseft dat de steun van de dorpsgemeenschap hard nodig is. „We willen een goe de buur zijn. Het dorp wil dat de ontwikkeling niet te grootschalig wordt. We pakken de draad dit voorjaar weer op. Samen met het dorp." Natuurmonumenten heeft al ge- 'We zoeken naar activi teiten die passen in zowel het fort ais in de omgeving' sproken met diverse marktpartijen die interesse hebben. Zoals met de familie Antes van Tropical Zoo in Kwadendamme die een zijdemu seum in het fort wil beginnen. Ook zijn gesprekken gevoerd met Energiek Borsele, het samenwer kingsproject van een aantal Borsel- se" ondernemers. „We gaan alle ideeën dit voorjaar met de dorps raad bespreken." Wethouder Conny Miermans van de gemeente Borsele is benieuwd. „Laat Natuurmonumenten maar komen. Er is een keer een voorstel ling geweest in het kader van het Zeeland Nazomerfestival. Dat ver geet je nooit. Dat zou vaker kun nen gebeuren." De wethouder beseft wel dat het niet om grootschalige popfestivals moet gaan waar duizenden jonge ren op afkomen. „Dat zou een te grote belasting voor het dorp zijn." Coördinator Sandra Dekker van Energiek Borsele heeft ook een idee. Een restaurant in het hogere segment met slaapgelegenheid. „Bij de uitdeling van de sterren is de gemeente Borsele overgeslagen. Het fort zou een prima plek zijn voor een sterrenrestaurant met daarbij ook broodjes voor passeren de fietsers. Het fort moet een ge zonde financiële basis hebben." door Frank van Cooten De picknicktafels staan er al en de verbouwing van de monumentale schuur is in volle gang. De Vereniging Na- tuurmomumenten opent eind april het nieuwe informatiepunt bij de Zwaakse Weel. De schuur doet straks dienst als educatief centrum met alle infor matie over natuurgebied de Zwaak se Weel. Tevens wordt het kantoor van Natuurmomenten in de schuur gehuisvest. Het stalen ge bouw op dit terrein waar de na tuurorganisatie nu in zit, ver dwijnt. Boswachter René Wink wijst op de gerestaureerde boerderijen in de directe omgeving. De Roode Hoeve is onlangs in oude luister hersteld en aan de boerderij Kwis- tenburg wordt momenteel druk ge werkt. „Het stalen gebouw waar we nu in zitten, past niet in het landschap. Daarom laten we dit slopen zodra onze nieuwe huisvesting klaar is." Bij het nieuwe informatiepunt lean worden geparkeerd, er zijn toi letten en er zijn versnaperingen verkrijgbaar. Tevens is er een op- laadpunt voor de elektrische fiets. Natuurmonumenten is vanaf 1996 gehuisvest in de voormalige boer derij aan de Zwaakse Weel. „We zaten voorheen in Elle woutsdijk. Dit kantoor voldeed niet meer vanwege arbo-techni- sche eisen. Daarnaast zitten we in de Zwaakse Weel een stuk centra ler in ons gebied", zegt René Wink. MIDDELBURG - Echte kamelenkeu tels en woestijngewaden. Leerlin gen uit groep 4 en 5 van de Regen- boogschool in Middelburg maak ten er gisteren kennis mee als on derdeel van een project over de woestijn. Ze kregen bezoek van Joyce Schroder. Zij woont een groot deel van het jaar bij bedoeïe nen in Egypte, waar zij trektoch ten leidt door de Sinaïwoestijn. De voorwerpen die ze had meege bracht, trekken de aandacht. „Ik vond die kamelenkeutels wel leuk", zegt de achtjarige Daniël. „En ze stinken bijna niet", merkt Sander op. De kinderen hebben met het inzamelen van flessen en de verkoop van koekjes 390 euro opgehaaldvoor het kamelenop- vangproject van Schroder. VLISSINGEN - De Vlissingse zanger Wim Roma, die vorig jaar op 81-ja- rige leeftijd furore maakte met zijn eerste album, staat vrijdag 17 fe bruari op het podium van de Hei- neken Music hall in Amsterdam. Hij is uitgenodigd voor het 12,5 ja rig jubileum van Radio 538-DJ Ed win Evers, samen met bekende ar tiesten als Jan Smit, Nick 8c Simon en Guus Meeuwis. Vanwege het jubileum maakt ie dereen kans op een prijs. Wim Ro ma op die van Leukste Radioitem, gezien het legendarische interview dat Evers met Roma had. 'Kamelenvrouw' Joyce Schroder laat een kamelenbot zien. foto Ruben Oreel MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72