Oud Middelburg komt weer boven m 22 zeeland VERHUIZEN MET ZORG! Samenwerking van Walcherse archieven 0118 61 26 69 Babbeltruc met een salamander in Middelburg Bijeenkomsten voor mensen met autisme zaterdag 28 januari 2012 monDiflL mouERS „Er moeten resten te vinden zijn van de vroegmiddeleeuwse ringwalburg, die rond 800 is aangelegd." Bernard Meijlink, Walcherse Archeologische Dienst mmsmmssmmm MIDDELBURG - Met de smoes dat zijn salamander door de achter deur naar binnen was gekropen, heeft een man zich binnen weten te praten in een woning aan de Gerbrandylaan in Middelburg. Volgens de politie vroeg de man om verse groente en een bakje wa ter voor de salamander. Op een ge geven moment zei de man dat hij de salamander naar buiten zag schieten en daarop ging hij weer naar buiten. Toen de salamander man vertrokken was, miste de vrouw een geldbedrag. Bij een bewoonster van een wo ning in het Hof van Sint Jan is de man ook binnen geweest met de zelfde smoes. Hier wordt niets ver mist. Het signalement van de dader luidt: 30 tot 40 jaar oud, licht getin te huidskleur, bol gezicht, kort donker haar, geen gezichtsbeha ring, hij sprak goed Nederlands en was netjes gekleed in een korte zwarte leren jas en een donkere broek. MIDDELBURG - MEE Zeeland begint met bijeenkomsten voor mensen met autisme vanaf achttien jaar. MEE brengt hen met elkaar in con tact en begeleidt de deelnemers bij het aangaan van die nieuwe contac ten. Aanleiding voor het organise ren van de bijeenkomsten is een enquete die MEE vorig jaar hield. De bijeenkomst geeft deelnemers de kans om ervaring op te doen met het onderhouden van sociale contacten en het organiseren van activiteiten en uitstapjes, digitaal én face-to-face. Voor Walcheren is de bijeenkomst op 1 maart van 19.30 tot 21.30 uur in het kantoor van MEE Zeeland, Buitenruststraat 8 in Middelburg. Aanmelden via tel. 432000 ofinfo@meezeeland.nl MMMMffiMBMMMMMMIffMHIBHIHnMMMI Bij beschikking van de Kantonrechter te Terneu- zen d.d. 18 januari 2012 is onder curatele gesteld: mevrouw Anna van Damme, geboren te Boschkapelle op 30 november 1915, wonende aan de Bachlaan no. 90 te 4536 GD Terneuzen, en is tot curator benoemd: mevrouw Anna Maria Elodie Hamelink, wonende aan de Churchill- laan no. 804 te 4532 JC Terneuzen. De gebouwen aan de Bachtensteene wor den gesloopt. Ervoor in de plaats komt een nieuw zorgcentrum van Werkt voor Ouderen. archieffoto Ruben Oreel Gravensteen of gevangenis, zoals afgebeeld in de 'Nieu we Cronyk Van Zeeland' uit 1700 van Mattheus Smalle- gange. illustratie Beeldbank Zeeuwse Bibliotheek Archeologen kunnen binnenkort hun hart ophalen in Middelburg. Voor de bouw van een nieuw zorgcentrum begint, gaan ze op zoek naar sporen van de oudste resten van de stad. door Carla van de Merbel In het voorjaar begint de sloop van de gebouwen op de kavel tussen de Bachten steene, Burggang en Kapoen gang. Ze moeten plaats ma ken voor een nieuw zorgcentrum van stichting Werkt voor Oude ren, ter vervanging van het nabij gelegen Sint Willibrord. Voordat wordt begonnen met de nieuwbouw, gaan de archeologen aan het gtaven. In de grond zitten de oudste resten van Middelburg van rond 800, de tijd dat de stad ontstond. „Interessant", zegt Ber nard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst (WAD). „Op het allerdiepste niveau moe ten resten te vinden zijn van de vroegmiddeleeuwse ringwalburg, lil fjs GvMssriSTtawrf Gmvrawirersi»! die rond 800 is aangelegd als verde diging tegen de Vikingen." Ook de contouren van het oude stratenpa- troon moeten onder de grond te rug te vinden zijn. En de resten van bewoning in de late middel eeuwen. En niet te vergeten de res ten van het oude Gravensteen, de vroegere gevangenis van de stad. De WAD gaat in dit geval niet zelf graven. Vanwege de grootte van het project wordt het werk uitbe steed aan een extern onderzoeks bureau. „Wij zijn met twee archeo logen, dus dat schiet niet op. Om dat het een groot project is, moet het ook worden aanbesteed. En wij zijn in dienst van de Walcher se gemeenten; opdrachtgever hier is stichting Werkt voor Ouderen." Het is nog niet bekend wélk bu reau het werk gaat doen. Meijlink en zijn collega Bram Silkens gaan het onderzoek wel begeleiden en zullen dus vaak te vinden zijn bij het graafwerk. Het streven bij archeologisch on derzoek op plekken waar -ge bouwd gaat worden, is altijd om de oude resten in de grond te la ten zitten. Dat kan in dit geval niet. Meijlink: „Dat is een belan genafweging. Er is een goede fun dering nodig voor het nieuwe ge bouw. De resten kunnen daarom niet in de grond blijven." Alle res ten worden eerst op hun vind plaats onderzocht en gedocumen teerd. Daarna worden ze uit de grond gehaald en opgeslagen in het depot van de provincie aan de Looierssingel. „De zeldzame en complete vondsten met museale waarde kunnen naar musea." De sloop van de gebouwen bij de Bachtensteene begint waarschijn lijk in de tweede helft van april en duurt vier tot zes weken. Als de slopers aan de kelders beginnen, komen de archeologen erbij. Zij hebben zo'n zes weken de tijd voor hun onderzoek. Tegelijk met hun graafwerk begint de afvoer van vervuilde grond. Als daarvoor de goedkeuring van de provincie binnen is, kan het precieze begin van de sloop gepland worden. Dan worden ook omwonenden en ondernemers in de buurt geïnfor meerd over de werkzaamheden. De nieuwbouw moet eind 2013 klaar zijn. ind/Hdht- /yje.'taJen Ve/cyen CxcJposten rij/;laarmof(en inc./parkeer/iu/p en Vel-ioijeJel-in^si'ijdro.Cje Goes i Zevenbergen t Middeihamis Terneuzen iViissingen i Roosendaal Peugeot Bipper Tepee OUTDOOR Er kan niks meer bi], dus we doen er wat vanaf! ine,/ r-adio/ed inc./meta/Hd /aj( I PTA BV vvww.pta.peugeot.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Na jaren van praten worden nu de eerste stappen gezet naar een samenwerking tussen het Zeeuws Archief en dat van de ge meente Viissingen. Beide archieven inventariseren mo menteel welke werkzaamheden zij verrichten, om te zien hoe zij hun krachten kunnen bundelen. Dat scheelt-in het personeelsbestand. Ook wordt gekeken naar de ma nier waarop de archieven hun do cumenten digitaliseren. Als zij dat op dezelfde manier gaan doen, met behulp van hetzelfde systeem, zouden de archieven veel geld kun nen besparen, is de gedachte. Het Zeeuws archief, waaronder dat van de gemeenten Middelburg en Veere en dat van de provincie val len, moet een miljoen bezuinigen, het gemeentearchief van Viissin gen 70.000 euro. De samenwerking blijft echter on zichtbaar voor het publiek, dus van een fusie is geen sprake, verze kert de Vlissingse wethouder Rob van Dooren. „Ons archief willen we niet kwijt, de publieke leeszaal evenmin en aan het onderkomen in de Hellebardierstraat komen we voorlopig ook niet. Er is geen spra ke van een gemeenschappelijke re geling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70