:<a Acteren is Wendy's passie Wit - media Out of Africa 27 Wendy van Dijk scoort goed deze dagen. Miljoenen keken naar The voice, miljoenen zagen Moordvrouw en nu is er ook The voice kids, dat ze sinds deze week presenteert. „Uiteindelijk voel ik me toch actrice." door Jan van Stipriaan Luicius TERUGGESPOELD media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 28 januari 2012 i Ze komt onverschrok ken over als inspec teur Fenna Kremer in de nieuwe politie serie Moordvrouw. De werkelijkheid is anders. „Een pistool is een heftig ding", zegt Wendy van Dijk. „Als ik het in de serie gebruik in realis tische situaties om iemand uit te schakelen, levert dat zo'n weer stand bij me op. Mijn hart klopt bij dit soort scènes elke keer in mijn keel, de adrenaline giert dan door mijn lijf. Dat schieten vind ik verschrikkelijk a-relaxed. Politie werk zou niks voor mij zijn." Moordvrouw is een nieuwe, tiende lige politieserie van RTL 4, die zich in Friesland afspeelt. Er ko men, zo was inmiddels op de buis te aanschouwen, maatschappelijke gerelateerde verhalen, zoals schiet partijen op school, aan de orde ko men. Over de financiering van de serie ontstond deze week nog op hef in de Provinciale Staten van Groningen en Drenthe. Het Sa menwerkingsverband Noord-Ne derland zou 3,7 miljoen euro heb ben meebetaald aan de serie. Vol gens de Groningse PW zou het gaan om een ordinaire reclame-ui ting'. De SNN heeft laten weten dat het gaat om een subsidie aan Marketing Fryslan ter promotie van de provincie. Slechts een deel van de miljoenen zou naar de se rie gegaan zijn. Wendy van Dijk speelt de hoofd rol van Fenna Kremer, een buiten beentje in het politieteam. Ze is ei gengereid en onorthodox, ze jaagt velen, ook haar eigen collega's, te gen zich in het harnas. Van Dijk herkent zich niet in haar persona ge. „Fenna is heel erg solistisch en geen groepsdier. Dat ben ik wel. Ze is het tegenovergestelde van hoe ik in het leven sta. Maar dat grote verschil tussen de rol die ik speel en de werkelijkheid, is ook wel lekker. Ik vind het leuk een rol te spelen van iemand die erg met haar eigen ding bezig is. Fenna Kre mer passeert iedereen omdat ze vindt dat ze haar doel achterna moet gaan. Ze bekommert zich bijna niet om anderen en wat ze van haar denken, vindt ze niet in teressant. Ik ben juist altijd met an deren bezig en zorg dat de sfeer goed is." Voor Van Dijk, die net het circus rond The voice of Holland achter de rug heeft en nu in The voice kids is te zien, is de serie een geschenk uit de hemel. „Acteren vind ik ver schrikkelijk leuk. Het maakt mij enthousiast, hoewel ik eigenlijk nooit een fan van politieseries ben geweest. De cast is geweldig. Het is fantastisch met deze vakmensen samen te werken. De opnamen waren één groot feest." Hoewel Wendy van Dijks passie bij acteren ligt, vormt deze tak van sport (nog) een bijzaak. „Acteren was tot nog toe niet mijn core busi ness. Ik heb in mijn jongere jaren veel gedanst en geacteerd en heb altijd gedacht: na dit leven ga ik al leen acteren. Maar ja, het presente ren kwam op mijn pad. Elke keer Wendy van Dijk in de rol van inspecteur Fenna Kremer: „Fenna is heel erg solistisch en geen groepsdier. Dat ben ik wel." foto Nick van Ormondt/GPD zei ik tegen mezelf: dat presente ren doe ik er gewoon bij, dan ver dien ik in elk geval mijn geld. Uit eindelijk voel ik me namelijk toch actrice. Je ziet ook in mijn loop baan als presentatrice dat ik het ac teren overal bij betrek." Wendy van Dijk maakte naam in verschillende varianten van Ushi, waarin ze is vermomd en bekende personen in de maling neemt. Ook speelde ze in films als Liever verliefd, Alles is liefde en In Oranje. „Op een gegeven moment dacht ik: mijn leven loopt zoals het loopt en ik vind het allemaal hart In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Meryl Streepfans kunnen vaak re kenen op schamper commen taar. Meestal op het licht hyste rische en hypernerveuze dat ze uitstraalt Alsof ze elk moment uiteen kan spatten in doffe ellende. Haar overdreven gearticuleerde accentjes worden bespot. 'Out of Africa' begint er zelfs mee: 'I hahd a fahm in Africaaah'. Maar geef de fans eens ongelijk: de carrière van Meryl (Mary Louise) Streep is immers een aaneenschakeling van succes sinds ze in 1977 debuteerde in 'Julia'. De perfectio- niste heeft een voorkeur voor lastige rol- door Ray Simoen len, die veel van haar acteertalent en per soonlijkheid vergen. Vooral controversiële vrouwenrollen, zoals in 'Kramer versus Kramer', 'Sophie's choice' en 'Silkwood'. De laatste jaren is ze vaker te zien in komi sche rollen, zoals 'The devil wears Prada', 'Mamma Mia' en 'Julie and Julia'. Vaak heb je het gevoel dat je kijkt naar een vrouw bij wie de lach vlak naast de gekte woont. Streepbashers en Streepfans zijn het er wél over eens dat 'Out of Africa' een mooie film is, waarin Streep fenomenaal acteert naast Robert Redford en Karl Marie Bran- dauer. Voor de criticasters is de film een lange, trage, romantische aflevering van een National Geographicdocu over Afrika. Maar voor veel anderen is het een ontroe rende film over een onmogelijke liefde van een vrouw voor een man en een wereld deel. Een vrouw die in haar groei naar zelf standigheid ook naar geborgenheid zoekt De Deense Karen Blixen kijkt terug op stikke leuk. Moet ik stoppen en naar de toneelschool gaan? Het antwoord was nee. Dit is zo'n uit getekend pad, daar moet ik voorlo pig maar mee doorgaan. Op latere leeftijd kan ik het roer altijd nog omgooien en mooie rollen gaan spelen. Ik heb sterk het idee dat ac teren dichter bij mijn natuur ligt dan presenteren. Kijk, bij een pro gramma als The voice draait het ge deeltelijk om Wendy van Dijk. Tussen glitter en glamour. In Moordvrouw draait het niet om Wendy van Dijk. Ik ben Fenna Kremer in een team waar-ik onder deel van uitmaak. Iedereen in dat team is gelijk. Dat geeft een heer lijk gevoel." De combinatie met het presente ren viel de afgelopen periode be paald niet mee. „Toen ik er drie maanden opnamen van Moord vrouw op had zitten en de live shows van The voice begonnen, kostte het veel moeite om te scha kelen. Ik stond daar voor de came ra en besefte: nu ben ik weer Wen dy van Dijk, waar alle ogen op ge richt zijn. Je bent heel kwetsbaar als tv-persoonlijkheid. Dat is niet altijd even gemakkelijk. Elk trekje dat je hebt, kan irritant overko men: wat je zegt, hoe je eruit ziet. Het is veel prettiger en geruststel lender je achter een ander karak ter te verschuilen." Moordvrouw is ook bedoeld om meer toeristen naar Friesland te lokken. In de serie komt deze pro vincie 'luid en duidelijk' in beeld, zoals in Flikken Maastricht Zuid- Limburg uitgebreid wordt belicht. „We hebben Friesland echt ont dekt en we gaan er zeker een keer vakantie vieren. Het is een provin cie waar je altijd het gevoel hebt dat je op vakantie bent." Moordvrouw, elke vrijdag, RTL 4, 22.20 uur; The Voice Kids, elke vrijdag, RTL 4, 20.30 uur. IW Reageren? redactie.media@wegener.nl Meryl Streep en Robert Redford in de film Out of Africa. haar leven in Afrika tussen 1914 en 1931. Met haar Zweedse neef Baron Bror Blixen trekt ze naar Kenia, zij heeft geld en de drang het saaie Denemarken te verlaten, hij een titel en avonturiersbloed. Van liefde is er eerst geen sprake, maar Blixen gaat meer en meer houden van haar Bror, tot hij zich in Afrika ontpopt tot trouweloze, spilzieke jager op vrouwen en wild. Karen wordt alleen gelaten met de koffieplantage die Bror van haar geld en tegen haar zin stichtte. Van verveelde Deense society- vrouw ontwikkelt ze zich tot zelfbewuste dame, die zich inzet voor de ontwikkeling van haar plantage en haar personeel. Vriendschap sluit ze met de haar omringen de Kikuyustam, haar personeel en de twee vrijgevochten pioniers Berkely Cole en De- nys Finch Hatton (Robert Redford). Haar gevoelens voor Hatton verdiepen zich na haar terugkeer uit Denemarken. Hatton is te gehecht aan zijn vrijheid en voelt niets voor de relatie die Blixen wil. Als Hatton omkomt bij een vliegtuigongeluk en haar plantage in brand vliegt, keert Blixen terug naar Denemarken. Gedesillusioneerd en ka pot, maar rijper en rijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59