Doktersdrama op Vlieland PZC Dramaserie The good wife is terug J kijktip kijken luisteren JIM M Vijfjaar na de politieserie Spangen is Monique van de Ven weer terug op tv. In de dramaserie Dokter Deen, het nieuwe paradepaardje van Omroep Max, is zij huisarts, chirurg, psycholoog en dierenarts, door Saskia Jonker 'Dokter Deen is iemand die je graag bezoekt zaterdag, 21.25 uur Monique van de Ven (I) als Maria Deen. Naast haar Pleuni Touw. In de serie Dokter Deen speelt zij de moeder van Maria Deen. foto Mark de Blok/GPD Eén fan heeft Dokter Deen alvast en dat is Jan Slagter. Als een kind zo blij loopt de baas van Omroep Max over het strand van Vlieland, waar cast en crew van de nieuwe dramaserie een scène aan het voorbereiden zijn. Dokter Deen is dan ook de eerste dramaserie die gemaakt wordt in opdracht van de ouderenomroep. Slagter: „Dit móét wel een hit worden, durf ik nu al te zeggen. Ik denk dat het boven de miljoen kijkers uit komt. Er zit niks in waarvan je denkt dat het voor een grote groep kijkers reden is af te haken." In de serie speelt Monique van de Ven de rol van huisarts Maria Deen, die naast haar werk een ge zin draaiende houdt, een wat vage relatie met een mede-eilander heeft, en veel leed tegenkomt op haar pad. De beelden die we zien, ondersteunen Slagters opmerking. Vooral veel shots van de dokter in de omgang met haar patiënten, fa milie en vrienden, mooie plaatjes van Vlieland én een dramatische scène die impliceert dat er een be smettelijke ziekte uitbreekt op het eiland. De huisarts doet er trou wens meteen een heuse bevalling van een paard bij, als de dienst doende veearts op een congres is. De meest recente tv-rol van hoofd rolspeelster Monique van de Ven was in de politieserie Spangen, waarin ze een Rotterdamse agente speelde die zich bezighield met za ken als mensensmokkel, kinder ontvoering en moord. Maar met het soort drama als Dokter Deen heeft ze ook ervaring. Als Iris in de gelijknamige film (1987) en ze vendelige reeks (1992) was ze een dierenarts op het Friese platteland. „Het is heerlijk een rol te spelen waarin ik veel van mezelf herken", zegt de actrice. „Maar wat het voor mij vooral leuk maakt, is de combi natie van de persoonlijke verhaal lijn en het medisch handelen." Het personage Maria Deen is geba seerd op John Deen, tot 2005 huis arts op Vlieland. Als de enige dok ter daar was hij tegelijkertijd chi rurg, psycholoog, maatschappelijk werker en dierenarts. Van de Ven en echtgenoot Edwin de Vries, die samen met Simone Kome van B reugel het scenario schreef, hebben al jaren een vakan tiewoning op Vlieland. Ze leerden John Deen kennen toen Van de Ven een keer in de keuken uit schoot met een scherp mes. „Haar duim lag er bijna vanaf', vertelt De Vries met gevoel voor drama. Dokter Deen zette hem er eigen handig weer aan en bracht zo het echtpaar op het idee voor de serie. „Je kunt hier niet zomaar een am bulance bellen om naar het zieken huis te gaan", zegt De Vries. „Dus moet een dokter op een eiland van alle markten thuis zijn. Dat biedt tal van aanknopingspunten voor een serie. Dokter Deen was zo'n goeie arts, dat je soms kwaal tjes opspaarde om hem er naar te laten kijken." Van de Ven: „Hij kon, kan, zo ongelooflijk goed luis teren. Hij is iemand waar je graag naartoe wilt, die je graag bezoekt." Die kwaliteiten heeft ze 'haar' dok ter Deen ook willen meegeven. In de serie is Maria Deen een al leenstaande moeder van 56 met drie puberende kinderen. Ze is op gegroeid op Vlieland en werkte als gynaecoloog aan wal. Toen haar man haar verliet en spoorloos ver dween, keerde ze terug naar het ei land. Nu heeft ze een voorzichtige relatie met Oscar, een voormalig officier van justitie. De rode draad door de tien afleveringen is het grote geheim waar ze mee wor stelt, en wat haar reden was zich terug te trekken op Vlieland. De kijker komt tussen de medische kwesties cloor steeds meer te we ten over haar achtergrond. In de serie zijn rollen weggelegd voor Liz Snoijink, die kunstenares Heieen speelt, en voor Pleuni Touw. Zij is de moeder van Maria en speelt een belangrijke rol in het gezin Deen. Haar beginnende de mentie leidt tot tragische, maar ook soms grappige situaties. Maria's geliefde Oscar, op wie kun stenares Heieen ook een oogje heeft, wordt gespeeld door Leo pold Witte, bij het grote publiek bekend van zijn rol in Gooische vrouwen. Hij hoefde niet lang na te denken over de rol. „Ik vond het leuk na Gooische vrouwen iets heel anders te doen." Hoewel, anders: „Als ze een arts of advocaat nodig hebben, bellen ze mij. Ik speel zel den de schietende boef. Ik heb wel tegen Edwin gezegd: laat me niet zo'n geslaagd leven hebben." Officier van justitie Oscar zoekt de eenzaamheid op nadat zijn vrouw bij een aanslag op hem om het le ven is gekomen. Hij en Maria Deen zijn beiden huiverig zich te geven in een relatie. „Dat gaat dus nog wel eens mis. Heieen is een heel ander type vrouw, daar heeft hij ook veel plezier mee." De belevenissen van de echte dok ter Deen, die lange tijd columns schreef in onder meer het Vlielan- der nieuwsblad De Vliezier, lever den stof voor de scenario's. Zo is de in de serie gebezigde uitspraak 'Dokter Deen, we nemen er nog een' volgens de producenten een gevleugelde uitspraak op Vlieland. De dokter zou zich eens hebben voorgenomen het drankgebruik op het eiland in te perken, maar met weinig succes. Alles wat er in de serie gebeurt, is 'volstrekt fictief, benadrukt De Vries. Maar er is wel flink geleend uit de werkelijkheid. Zo wordt in een aflevering een man gevonden die zichzelf in een schuur opgehan gen heeft, wat ook echt zo ge beurd is. Dat zoiets nog wel gevoe lig kan liggen in een kleine ge meenschap, wuiven de makers weg. Enige overeenkomst is volko men toevallig. Het 'echte' Vlieland komt ook op een meer luchtige manier terug in de serie. Burgemeester Yorick Haan (37) heeft een figurantenrol letje in een van de afleveringen. Voor hem ziet creatief producent Judith Hees nog wel een terugkeer weggelegd. „We hadden gewoon zo'n oude, grijze man verwacht. Maar hem zie je al helemaal met een cowboyhoed op." Q Dokter Deen, maandag 30 januari, Nederland 1, 22.00 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57