Survival op het Zweedse ijs De doffe dreun komt van dichtbij. We kijken verschrikt op, een lawine. In de vrije natuur van Zweden lijkt om elke hoek gevaar te loeren. Amoud Comelissen leerde hoe je er moet overleven. TT reizen@wegener.nl 19 reizen |S| 024-3650360 l:T:l Zaterdag 28 januari 2012 Er schijnt een probaat middel te zijn om te voorkomen dat je 's nachts bezoek krijgt van een beer. Ge woon even rondom je tent plas sen. We grijnzen wat en besluiten het maar te laten zitten. Dan maar een beer in de tent. Of een wolf Die lopen hier, in de Centraal-Zweedse regio Jamtland, ook rond. Net als de lynx. De vraag is alleen of ze überhaupt in de buurt durven komen van het kamp. Daarvoor zijn mensen nu eenmaal te luidruchtig. Je moet wel uitkijken waar je je kamp op- zetj Bij voorkeur niet onderaan een helling (lawinegevaar) of op een bevroren meer of rivier. Zeker in het voorjaar kan het altijd stromende water in één nacht door de dik- ke ijslaag breken en je met tent en al weg spoelen. Bevroren meren zijn alleen leuk om in te gaan ijsvissen. Je kunt natuurlijk ook op de gebruikelijke manier wintersporten in Jamtland. Alpine skiën, langlaufen, tochten maken met de sneeuwscooter, bevroren watervallen be klimmen én après-ski. Het is er allemaal in de gebieden rond de toeristenplaats Are en de grootste stad van Jamtland, Östèrsund. In dé bossen van Jamtland is de mensen hand goed te zien. Er staan routes aangege-. ven voor sneeuwscooters en er zijn marke ringen voor de hondensledes. Wie hier ver blijft, dient de regels in acht te nemen van hemd en je buitenjas. Meer niet." We stappen verder op onze sneeuwschoe- nen en langlaufski's. Met gewone schoenen zak je hier onmiddellijk tot je heupen in de sneeuw. Op de al enigszins gebaande paden gaat het nog, maar de versgevallen sneeuw vergt heel wat meer van je krachten. De boomlange Matus uit Praag verbijt zich en trekt de 'pulka', de groepsslee met onze ten ten en uitrusting over een vers sneeuwduin. Ondanks het verbod op zweten, druipt het bij de meesten van onze groep in straaltjes van het gezicht. We moeten even op krach ten komen. We sjokken naar een bosje dat enigszins beschutting biedt tegen de stevige wind die over het stijfbevrören en be sneeuwde meer waait. We drinken uit de waterflessen en Eva diept uit haar rugzak een rendierenworst op, die ze in plakken ronddeelt. We horen het twieteren van de taiga-gaai. Deze 'houthakkersvriend' ver schijnt overal in de wildernis waar mensen zich even ophouden. Het is zo koud, dat we de blikjes camping- gas op de deksel van de kokende pasta moet leggen omdat het gas anders bevriest. De branders pruttelen vrolijk, gesprekken gaan in drie talen tegelijkertijd. Het begint zacht jes te 'regenen' door de condens die van het tentdoek valt. Voorlopig zitten we goed op onze ijsbank met een tafeltje in het midden, die we moeiteloos construeerden door in de tent een cirkel van sneeuw uit te graven. Je moet er maar even opkomen. Net als die kuil in je slaaptent, waardoor je in de in gang gewoon kunt staan. Toch blijft kampe ren in de sneeuw ijskoud, de grond keihard en het slaapmatje erg dun. Pas na uren sla pen we in. De volgende dag begint vroeg. Rondom het kamp zoeken we naar sporen van wilde beesten. Verderop zien we wat drollen van de sledehonden. Die tellen niet mee. Hus ky's kun je gewoon aaien. Dat is geen wild. Ook al hebben de honden van de twee teams nooit een huis van binnen gezien. „Veel te warm voor ze", lacht hondenbege leider Jonathan. „Ze hebben het vandaag met min 10 al veel te warm. De sneeuw is ook veel te zacht." „Hike, hike!", spoort Jonathan zijn dieren aan. Het twaalfspan zet er de vaart in. Een walm van warme hond, poep en pis waait naar achteren. Maar het gaat een stuk snel- -* Ier dan zelf door de sneeuw baggeren. Het past ook beter bij het Sapmi-gevoel dan een rit per walmende sneeuwscooter. Toch is het een imponerend gezicht als tij dens het ijsvissen in de verte een colonne sneeuwscooters voorbijtrekt over het im mense meer achter Are. Zwarte silhouetten tegen een decor van ijs, bos, berg en luch ten. Er schuift een wolk voor de fletse zon. Het boorgat in het ijs klontert langzaam dicht. Lusteloos hangt het wormpje aan zijn haakje. Zo heeft geen vis er zin in. Je schijnt hier goed te kunnen vangen. Maar nu even niet. Gelukkig dat net vandaag de lunch in een restaurant wordt opgediend. Ook op survival gaan, heeft zijn grenzen. Jamtland is goed per vliegtuig te berei ken via een vlucht naar Stockholm en van daaruit naar Östèrsund. Informatie over vakantie in Are en omge ving is te vinden op www.skistar.com Alles over de Outdoor Academy staat op www.visitsweden.com/outdooracademy Deze reis is mogelijk gemaakt door Visit Sweden en de Outdoor Academy of Swe den. www.visitsweden.com/zweden Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Voordat je kunt ijsvissen, móet eerst een gat in het ijs van het bevroren meer worden ge boord. fotoAmoud Cornelissen de Sapmi. Zij zijn de oorspronkelijke bewo ners van het Scandinavische gebied dat zich uitstrekt van het midden van Noorwegen en Zweden tot ver achter Moermansk in Rusland. Van de Sapmi mag je de natuur rustig voor toeristische activiteiten gebruiken, maar laat haar weer achter zoals je haar aantrof Dus nauwkeurig gaat elk stukje afval, elk sigaret tenpeukje in een speciaal afvalzakje. Niets blijft achter. Zelfs niet je wc-papier. Meene men of verbranden is het devies. Het landschap hier is ongelofelijk mooi. Dui zenden dennen golven in uitgestrekte wou den over langgerekte bergketens, soms me ren omkransend, dan weer wijzend naar verdere verten. In de bossen sieren lange baarden van mos de takken. Dat baard mos groeit alleen als de lucht volledig schoon is. Hier is de natuur nog ongeschonden en kun je alles gebruiken wat zij aanbiedt. Als je water nodig heb, schep je wat sneeuw in een pannetje en laat je het boven een bran der smelten. In dit klimaat droog je net zo gemakkelijk uit als in een woestijn. Je moet dus heel geregeld drinken. Sterker, hier kun je je doodzweten. „Je kunt nog beter bloot door de sneeuw wandelen, dan te warm zijn aangekleed", grapt Eva Ar- nlund, die de groep onervaren Arctische kampeerders begeleidt. Ze trekt mijn jas open en plukt aan de twee truien. „Uit!", be veelt ze. „Te warm. Alleen je wollen onder- NOORWEGEN Stockholm ZWEDEN infographic: CRW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51