Een reisje als een smartlap KL i7reizen m Ze heeft een eigen musical, een biografie en haar leven wordt verfilmd. De Zangeres zonder Naam is in. Limburg heeft nu ook een Zangeres zonder Naam-arrangement. Jan Vriend fietste door het levenslied van Mary Servaes. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 28 januari 2012 Alsof je even bij haar op audiëntie bent. En alsof de koningin van het levenslied speciaal voor jou nog één keer tot leven komt. Loop het plaatselij ke restaurant, het Spieghelpaleis in Stramproy binnen en de klanken van Mexico heten je wel kom. Niet uit de keel met de gouden snik, maar uit een gi gantisch dansorgel. In Stramproy danst nog altijd iedereen op het ritme van de Zangeres zonder Naam. In het Spieghelpaleis hangen alle wanden platenhoezen en foto's. Rond het orgel is een soort tentoonstelling ingericht met een uitstalling van haar jur ken en allerlei prullaria. Let daar vooral op de zwartbonten handtas. Wedden dat daar een zakdoekje in zit? Een klein tje, om tranen te drogen. Oogvocht opgeroepen door het door haar bezongen leed. Liedjes die haar niet alleen een re gen aan gouden platen opleverde, maar ook roem die balan ceerde op de dunne grens tussen verering en afschuw. Wat de één ethervervuiling noemde, bood de ander troost. De Zangeres zonder Naam was een legende. Ze werd in 1919 in Leiden geboren als Mary Bey. In de tijd dat ze in Maastrichtse kroegen zong, ontmoette ze haar latere echtge noot Jo Servaes. Platenbaas Johnny Hoes bedacht de naam Zangeres zonder Naam en schreef haar grootste hits als Ach vaderlief, Mandolinen in Nicosia en 't Was aan de Costa del Sol. Ze zetten de liedjes op de plaat in Weert, waar de vorig jaar overleden Hoes zijn eigen studio bouwde. Voor het meisje uit de povere volksbuurt ging een droom in vervulling toen ze in 1966 met haar man een bungalow in het nabijgelegen dorp Stramproy kon kopen. Met de wit te Mercedes die kort daarna op het pad stond, kwam nóg een droom uit. Samen met de erkenning door fans moesten die twee dromen haar verlangen naar het moederschap ver dringen. Kortom: een leven als een smartlap. Fietsend door Limburg komt die smartlap tot leven. De tocht gaat langs de Telstar-studio's van muziekfirma Hoes. Schrijf het pand nief af als tempel van tranentrekkers, want ook Nederpopbands als Normaal en Doe Maar legden hier de basis voor hun successen. Om de hoek de indrukwek kende villa van 'Scherpe Johnny' zoals ze hem in Weert noemden. Door uitgestrekte natuurgebieden met bos en hei gaat het ritje naar Stramproy, langs de bungalow waar de zangeres in haar gouden jaren woonde. Het huis veran derde sinds haar dood in 1988 diverse keren van eigenaar. „Ze zeggen dat haar geest er nog altijd hangt", vertelt VW-medewerkster Anita van den Boogaard. Logisch dat het nu wéér te koop staat, vindt ze. „Want het is natuurlijk niet lekker slapen als je iedere keer in gedachten weer dat tingeling hoort." Met jurken, foto's, platen en ander verza- melgoed weerspiegelt het museum in Het Spieghelpaleis in Stramproy de podiumroem van de zangeres. Aan de over kant houdt de robuuste Willibrorduskerk zwijgend de her innering vast aan haar uitvaart, waarvoor tout bekend Ne derland in 1998 naar Limburg kwam. Die sterren zien ze niet meer, in het dorp. Maar nog altijd zijn er trouwe aanhangers, die de zangeres vereren. Kijk maar op de begraafplaats, aan de rand van het dorp. Daar staan verse bloemen en een brandende kaars op het graf dat ze deelt met haar man. Het zwarte marmer glimt. Opval lend dik marmer is het. Hoge stukken steen. Ze geven de zangeres een blijvend podium. Het is ook het enige graf met tegels eromheen. Alles voor de fans. 1FS De VW Midden-Limburg heeft een speciaal Zangeres zon der Naam-arrangement, dat bestaat uit een overnachting in een hotel in Weert, een fietsroute en een lunch in het Spieghelpaleis. Zie: www.vwmiddenlimburg.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Foto links: Het graf van Mary Servaes en haar echtgenoot Sjo. Foto boven: Een ingelijste platenhoes met de grootste hits van de Zangeres zonder Naam. foto's Marcel Rob

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49