Stappen reizen^ BS—. Gummi Terwijl overal in het Midden-Oosten de bevolking voor vrijheid, werkt het door oorlogen geteisterde Lib aan zijn wederopbouw. Anne Salomons bezocht Be! het 'Parijs van het Midden-Oa Uit balorigheid gebruik ik in het Duits vaak woorden die ik zelfverzin fflljf 024-36! Zaterdag 28 januari 2012 Isssi Langs de kilometerslange boulevard, de Corniche, werpen inwoners van Beiroet bun hengel uit. Beiroet, de hoofdstad van Libanon, is het lé vende bewijs dat Libanon een smeltkroes is van Arabische en westerse cultuur. Vijf keer per dag hoor je de gebedsoproepen uit de speakers op de minaretten over de stad schallen, terwijl elders rauwe hiphop of moderne Arabische popmuziek uit talloze hippe bars en nacht clubs klinkt. Luxe 'shops' met de allerlaatste mode concurreren met winkels waar gesluierde paspoppen in de etalage staan. De grootste trekpleister van Beiroet is de kilometers lange boulevard, de Corniche, waar de inwoners als het even kan naartoe gaan om het verkeerslawaai van de stad te ontvluchten. Op vrijdagmiddag zitten hier hele families aan de wa terpijp te lurken. Vaders en zonen zwemmen tussen de rotsen of werpen hun hengel uit, terwijl joggers puffend tussen de karretjes met vers sinaasappelsap en maïskolven door sjokken. Langs de Corniche lig gen een paar lusteloze visrestaurants die je beter kunt mijden, veel leuker is het om vlak voor het 'an tieke' pretparkje, herkenbaar aan het oude reuzenrad, het steegje in te lopen naar Al Rawda. Daar een grote restauranttuin aan het water, waaf schaduw van de bomen je tafel kunt vollade' fameuze mezze, kleine Libanese voorgerecht? na houd je op straat gewoon een sevicetaxi 4 voor een luttel bedrag naar het centrum rijdt1 Vanwege het ondeugende nachtleven werd 1 ooit 'het Parijs van het Midden-Oosten' gent' Maar sinds de bloedige burgeroorlog die het? 1975 tot 1989 in zijn greep hield, staat Beiroet bekend als het slagveld waar strijdende parti kaar met geweervuur en autobommen bestek Hier en daar zie je nog verwoeste huizen, tÈ het overgrote deel is de stad uit zijn as herres' Het kapotgeschoten centrum met Place d'Etji) middelpunt werd enkele jaren geleden in 01) herbouwd met luxe winkels, bars en terrass? nieuwe, blauwe Mohammed el Amin MoskeJ meest indrukwekkende gebouw aan het piep Daarnaast prijkt sinds zes jaar een wanstaltig met daarin de tombe van de toenmalige prefi riri, die in 2005 om het leven kwam bij een k f n-A V- Duitsland kun je in deze tijd van het jaar maar beter: niet bezoeken. Als het weer sowieso al grauw is, kun je de donkere, sombere steden echt niet ge bruiken. Ik heb een vreemd gevoel over Duitsers en hun land. De taal is voor mij een groot probleem. Het komt niet lekker m'n mond uit. Op de middelbare school had ik een erkende pesthekel aan het Duits. Al die naamvallen, je werd er gek van. Bovendien waren een jaar of 40 geleden onze - oosterburen nog steeds de vijand. Al was het dan geen oor log meer, er werd nog behoorlijk op de ex-bezetter geschol den. Dus het was niet onmodieus om de Duitse taal de rug toe te keren en je te richten op de moderne taal van de jeugdcultuur, het Engels. Maar nu duidelijk is geworden dat Duitsland ons niet alleen de loef afsteekt met voetballen, maar ook nog eens de hele wereld verslaat op gebied van geld verdienen, moet ik dee- moedig het hoofd buigen. Daarom probeer ik er taal-tech- nisch toch maar het beste van te maken. Ik blijf het moei lijk vinden. De Duitser spreekt immers zo keurig, valt mij steeds weer op. De woordkeuze is pietje-precies, de uit spraak pijnlijk netjes. De receptionist van ons hotel praat ook al zo keurig. De man is dermate correct in zijn taalgebruik dat je er gek van wordt. Er zit een soort kruiperigheid in, waardoor mijn nek haren overeind gaan staan. Nog maar halverwege de trap en hij heeft me al gespot. 'Guten Morgen geehrter Herr Bolt, wie gehtes ihnen heutè, wünsche tinnen einem schonen Frühstück', of weet ik veel wat voor overbodige me dedelingen. Dan volgt hij me sluipend naar de lege Ontbijtzaal om elke ochtend opnieuw alle uitgestel de etenswaren aan te wijzen en te benoemen. Voor al wanneer hij bij de Weicheier is aanbeland, wordt het me teveel. Ik vraag al dagen om hardgekookte ei eren, maar dat dringt dus niet door. Nee, elke och tend weer und hier haben sié die Weicheier... Dan zijn er ook altijd Bröichen, Apfelchen, Yoghurtli, Back- chen Marmelade. Alles in een verkleinwoord. Ook zo ty pisch Duits. Let maar eens op. Glaschen, Schnappsli,Würst- lein, ze gebruiken het voortdurend. Geen idee waarom. De rondgang wordt steevast besloten met de mededeling dat hij onmiddellijk aan de slag zal gaan met het dagelijkse k Taschlein thee. Dan is eigenlijk mijn hele dag al verpest. Ge: noeg Duits gehoord. Dan moet ik nóg een paar uur tegën Jan und alleman reden.Vit balorigheid gebruik ik daarbij vaak woorden die ik zelf verzin. Vinden ze nog leuk ook. Ie dereen hoort de Nederlandse tongval en glimlacht, Hollan der zeker hè? De naam Rudi Garrell valt meestal binnen een paar seconden. Nee, Duitsland, ik weet het niet Mijn eerste taalervaring in ons buurland zal ik niet snel vergeten. Op vakantie hadden we een tussenstop in een dorpje. Het was zomer, ik was 12. Volgens mij dronken we alleen maar iets in een somber eta- blissementje, want lunchen deden we vanuit de achterbak van de Fiat 1500. In de kelder van de zaak waren de we's. Ik moest heel nodig. Op het herentoilet zag ik een kauwgum automaat. Er moest een mark in, denk ik. Die bedeldejk bij mijn moeder en even later stond ik weer voor het apparaat. Ik wierp de munt erin en draaide aan de knop waarnaast vetgedrukt Gummi Ziehen was afgedrukt, ik kende toen na- tuürlijk nog maar één gummi en dat was kauwgummi. Er kwam een vierkant pakje uit met een rond ding er in. Ik scheurde het open en keek verbaasd naar het condoom in mijn hand. In een vies blaadje had ik die wel eens gezien. Het leek mij beter aan het misverstand verder geen rucht baarheid te geven. Boven meldde ik dat ik de kauwgum per ongeluk had ingeslikt, kreeg een standje en voort ging de reis. Dat kon niet meer goed komen tussen mij en de Duit se taal. Nu zie ik overal advertenties voor gummibahren. Ze zeggen dat het snoepjes zijn. Maar ik trap er niet meer in. Eindredactie: johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Henk te Boekhorst/Mariëtta de Boer Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46