9 spectrum Cekeurd, erkend, gecertificeerd Zaterdag 28 januari 2012 Fit voor niks. Of bijna niks. Dat beloven goedkope sportscholen die zich razendsnel verbreiden. Sportieve doe-het-zelvers die voor een dubbeltje op de eerste rij willen, lopen de kans dat ze betalen met blessures. door Marjolijn de Cocq seis. Foutieve uitvoering van oefeningen speelt een belangrijke rol. 'Veel blessures kunnen waarschijnlijk worden voorko men door een betere begeleiding en in structie', aldus Consument en Veiligheid. Maar juist aan die begeleiding schort het in veel sportscholen, zegt Kelley Post van de Vereniging van Sportgeneeskunde (VSG). Zeker in de goedkope ketens waar de faciliteiten minimaal zijn. „Sportscho len zijn tegenwoordig overal in Nederland te vinden, maar de kwaliteit is niet wat het zou moeten zijn. Fitness stond ineens op de derde plaats van blessures door sporten, daar werd de VSG wel door gealarmeerd. foto Lex van Lieshout/ANP Het komt enerzijds door het grote aantal beoefenaars. Maar voor ons was het een te ken om te zeggen: we moeten er wat aan doen." De VSG werkt met een groep experts uit de fitnessbranche en de medische wereld aan een plan om de begeleiding te verbete ren. „De branche moet orde op zaken stel len in eigen huis", aldus Post. „Goedkope ketens als Fit For Free zullen er altijd blij ven. Je hebt altijd een groep sporters die voor een dubbeltje op de eerste rang wil. Persoonlijk denk ik wel dat ze daar meer kans hebben een blessure op te lopen. Maar het kan je ook overkomen in een duurdere sportschool. De markt profiteert ook van de eigenwijsheid van de sporter. Die denkt: ik loop naar binnen en doe het allemaal zelf wel even. Maar juist onbege leid sporten brengt de grootste risico's met zich mee." Als de begeleiding minder is, signaleert Juul van Rijn van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB), haken mensen sneller af. Maar op zich ziet het NISB geen kwaad in de fit-voor-minder- formule. „We stimuleren elke vorm van beweging. Voor sommige groepen, zoals laagopgelei den, is de stap naar een sportschool soms veel te groot. Dus als er een is met een la ger tarief moedigen wij dat wel aan. Als je meer individueel aan de slag moet, zeggen wij: gezond verstand gebruiken. Vraag je af: weet ik hoe ik dit apparaat werkt, weet ik hoe ik mijn rug moet houden?" Maar dat dóén veel sportschoolbezoekers dus niet, zegt Gareth Davis. De Britse musi cus en sportfanaat traint al ruim twintig jaar in sportscholen. Vaak doen de mensen die aan het trainen zijn maar wat. Hij ziet het dagelijks om zich heen gebeuren. Om dat ze denken te weten hoe het moet. Maar vooral ook omdat ze geen of juist de verkeerde instructies hebben gehad. „Op een enkele uitzondering na werken er in veel sportscholen mensen die geen idee hebben wat ze doen", is zijn hardvochtige conclusie. Veelal krijgen fitnessinstructeurs van het bedrijf een interne opleiding. Een paar we ken en je leert amper iets nieuws, schetst een docente bodypump. Vanwege een con flict met haar ex-werkgever wil ze niet met haar naam in de krant. Maar ze geeft aan hoe instructeurs bij de sportschool werden aangehouden op tijdelijke contrac ten. Zodra ze recht hadden op een vaste aanstelling, konden ze gaan. En lang niet alle trainers en managers hadden volgens haar de vereiste diploma's. De goedkope ketens werken vaak met heel jonge en dus goedkope begeleiders, stelt personal trainer Juan Belkhir. „Die hebben nog geen kaas gegeten van het werken met klanten. Als je net je rijbewijs hebt ge haald, betekent dat niet dat je goed kunt autorijden." Belkhir vertrok bij de sportschool waar hij zijn klanten trainde, toen die door een bud getketen werd overgenomen. Hij kon niet aanzien hoe het niveau daalde en wilde niet medeplichtig zijn aan wat hij een 'mar- FitlVak is de brancheorgani satie van erkende sport- en bewegingscentra, waartoe ook de in dit artikel ge noemde sportscholen beho ren. De centra die zijn aan gesloten bij FitlVak zijn ge keurd en gecertificeerd. Directeur Rolf Wouters van FitlVak verwacht dat de markt voor fitness zal blij ven groeien, maar dat alge mene abonnementen in sneltreinvaart zullen wor den vervangen door meer klantgerichte aanbiedingen. Omdat kwaliteit volgens FitlVak het verschil gaat ma ken in de toekomst, heb ben de brancheorganisatie en de European Health and Fitness Association (EHFA) een officieel register geo pend voor trainers als on derdeel van het European Register of Exercise Profes sionals (EREPs), dat door FitlVak wordt beheerd. Het publieke register is be stemd voor instructeurs en trainers met de juiste kwali ficaties en competenties. Fitnesscentra met gecertifi ceerde medewerkers kun nen zich ook inschrijven en krijgen een EREPs-deur- sticker. Tot nu toe heeft een minderheid van de Ne derlandse fitnesscentra een EREPs-registratie. De ge noemde ketens zijn nog niet geregistreerd. ketingtruc' noemt. „Stel: je hebt 1.000 vier kante meter, en je zet daar 10.000 of 15.000 mensen in die 15 euro per maand betalen. Tel uit je winst. Hoe meer men sen, des te meer geld. Dat is op zich niet erg, ze mogen het proberen. Maar het gaat altijd ten koste van de manier waarop je omgaat met mensen. Er wordt niet geke ken naar de mens als bewegingsapparaat." Operationeel manager Michael Rustwat van Fit For Free bestrijdt dat bij zijn keten wordt beknibbeld op de kwaliteit. Het ex-* treem lage tarief is volgens hem mogelijk omdat kostenverhogende faciliteiten zijn weggelaten, zoals sauna, kinderopvang of bar. „Maar waar we niet op bezuinigen, is op apparatuur en goed opgeleide instruc teurs. Dat we onopgeleide mensen in dienst zouden hebben, is pertinent niet waar. We hebben onze eigen interne aca- demy waarin we ons personeel kosteloos de beste branchegerelateerde opleidingen laten volgen." Rustwat wijst erop dat Fit For Free de snelst groeiende keten is in Nederland 'met vele duizenden leden'. Over precieze aantallen doet Fit For Free geen uitspra ken. „Dat zou het beeld wekken dat onze centra overvol zijn. Maar we hebben na tuurlijk ook een percentage slapende le den. Dat heb je vaker als je met een lager tarief werkt. Dan heb je soms klanten die lange tijd niet trainen maar toch niet op zeggen, om er dan vlak voor de vakantie even flink tegenaan te gaan." Of klanten die, nu het nieuwe jaar is be gonnen, vol goede voornemens naar de sportschool zijn getogen maar al snel weer afhaken terwijl hun abonnement door loopt. Gareth Davis stapte onlangs over naar Fit For Free. Hij was de pretenties beu van zijn duurdere sportschool, waar de kwali teit in de loop der jaren afkalfde. Toch schrok hij toen hij ging trainen bij wat hij de 'Ryanair onder de sportscholen' noemt. Niet in de laatste plaats omdat hij meteen een rugblessure opliep. „De apparaten zijn veel minder goed af te stellen op je li chaamsbouw en ze staan angstwekkend dicht op elkaar. Schroeven ontbreken en het piept en het kraakt. Als er al begelei ding is, heb ik die nog niet gezien." Maar ja, door lid te worden van de sport school accepteerde hij stilzwijgend ook de huisregels die op internet staan vermeld. Een daarvan: 'Deelname aan trainingen ge beurt op eigen verantwoordelijkheid'. Ach, zegt Davis, er hangen in ieder geval spie gels zodat hij zichzelf kunt controleren. Die ontbraken tot zijn ergernis in zijn vori ge sportschool, om de klanten niet te veel met zichzelf te confronteren. Maar hij steekt zijn ergernis over de agressiviteit van de grote ketens niet onder stoelen of banken. „Het lijkt erop dat ze met hun overnamebeleid zoveel mogelijk concur rentie willen uitschakelen*. De klanten zijn de dupe, want de keuze wordt minder, minder en nog minder." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41