in fitnessland spectrum 8 Zaterdag 28 januari 2012 Prij s vechters Kom je terug van vakantie, blijkt je kleine, exclusieve, du re sportschool te zijn overge nomen door een grote, goed kope keten. Op de deur van de kleedkamer een A4'tje: zet je abonne ment om, sport voor een krankzinnig laag tarief en ontvang een kekke sporttas op de koop toe. Dan ben je toch een dief van je eigen portemonnee als je dat niet doet. Alleen wordt in de weken die volgen de sportschool omgekat. Strak design maakt plaats voor de rood-grijze uniforme inrich ting van de keten. Wat eerst een gang was, wordt de spinningruimte en hé, daar kon den nog best wat extra fietsen bij. De fit nessapparaten verdubbelen, verdrievoudi gen en staan strak naast elkaar, zelfs in wat vroeger de zithoek was. De koffiebar met macchiato en protéïnenshakes wordt een koffieautomaat. Meer apparatuur, meer vierkante meters, ronkt de keten. Ondertussen zoekt het gros van de vaste trainers zijn of haar heil elders en worden beginners aangerukt om instructie te ge ven. De clientèle vernieuwt, verjongt en breidt uit, gelokt door alle super-de-super aanbiedingen. De groepslessen zijn over vol, soms zijn alle lockers bezet en de douches vervuilen zienderogen. Wie in het zaaltje voor groepsles yoga doet, ziet door het glas rijen rennende benen. Help, denk je dan, mijn sportschool is overgeno men door een kiloknaller! De traditionele sportschool is al groten deels verdwenen, signaleert directeur Rolf Wouters van brancheorganisatie FitlVak. Er zijn 1.800 fitnesscentra in Nederland. Die worden groter en formules zijn in op komst, variërend van luxe tot budget. „Gro te ketens van fitnesscentra worden belang rijker in de markt." Fitness is met 3,1 miljoen deelnemers vol gens de Stichting Consument en Veilig heid in populariteit de grootste sport van Nederland. Van de fitfabriekformules in Nederland is het relatief prijzige Health Ci ty met 62 vestigingen de grootste in Neder land. Fit For Free is met bodemprijzen dan wel niet helemaal maar toch bijna gratis en heeft 41 vestigingen. SportCity, van de zelfde eigenaar maar luxer en duurder, telt zeventien vestigingen. Omdat fitness geen contactsport is, geldt het niet als bijzonder risicovol. Maar uit on derzoek van de Stichting Consument en Veiligheid, in samenwerking met TNO, bleek vorig jaar het aantal blessures niette min gestegen tot 3/0.000, naast knieblessu res waren dat vooral rug- en schouderiet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40