'Werkloze chemicus bestaat niet Rowan van Sprundel 21 an Netelenbos over scheepvaart Verkiezing beste franchisenemer ZZP-ers draaiden een goed jaar Werksfeer is slecht in Europa Heeft U tips? Mail dan naar werken@pzc.nl zaterdag 28 januari 2012 In de Vlissingse Zeevaartschool wordt donderdag 2 februari een netwerkbijeenkomst gehouden voor mensen die wat hebben met de scheepvaart. Speciale gast is Ti neke Netelenbos, voorzitter Ko ninklijke Vereniging Nederlandse Reders en oud-minister Verkeer en Waterstaat. De bijeenkomst be gint om 15.00 uur. W Dit jaar wordt voor de derde keer de Franchisenemer van het Jaar-verkiezing gehouden. Voor waarde om voor deze prijs in aan merking te komen is dat de onder nemer korter dan 2 jaar is aangeslo ten bij een franchiseformule. Fran chisenemers kunnen genomi neerd worden via de site: www.ik- wordondernemer.nl.De prijsuitrei king is vrijdag 13 april. De meerderheid van de zzp'ers in Nederland (51,9%) heeft in 2011 een hogere omzet behaald dan in 2010. De licht stijgende tarieven en de flinke stijging in het aantal facturabele uren zorgden dat 2011, ondanks de crisis, een goed jaar is geworden voor de zzp'er. De zzp' ers zijn overigens niet positief over de economische stand van zaken. Slechts één op de vijf Europeaanse werknemers, vindt de sfeer in het bedrijf goed en motiverend. Dat blijkt uit onderzoek van de vacatu resite Stepstone onder 8000 deel nemers. Maar 21 procent is tevre den. Iets meer dan veertig procent vindt de sfeer in zijn bedrijf rond uit slecht. Ook Nederlanders zijn over het algemeen ontevreden. Maar een kwart is tevreden. Werkloosheid onder chemici? Nah, dat bestaat niet, schudt Dick van der Ploeg, opleidingscoördinator aan de Hogeschool Zeeland, het hoofd. „Volgens een onderzoek van ruim een jaar geleden is de gemid delde werkloosheid onder chemici ongeveer drie weken. Laat het met de crisis nu zes weken zijn. Dat is nog steeds peanuts." door Dennis Rijsbergen Wie met zijn che- mie-diploma op zak van de F1Z komt, moet dus wel erg vreemde bokkensprongen maken, wil hij of zij geen baan kunnen vinden. Ook de komende vijfjaar is het beeld niet anders, verwacht Van der Ploeg. „Het is zelfs een grote zorg van de branche", zegt hij. „Er dreigt namelijk een flink tekort aan geschoolde chemici. Er is bij voorbeeld een tak, de analytische chemie, dat een lastig onderdeel is en dat studenten toch eigenlijk wel saai vinden. Bedrijven hebben nu de koppen bij elkaar gestoken om parallel aan de reguliere oplei dingen zelf studenten op te leiden met summerclasses en studiebeur zen." Saai. Dat is wel het imago waar„de chemie mee kampt. Onterecht vindt Van der Ploeg. Want vele an dere takken, zoals biochemie, zijn ontzettend interessant, meent hij. Chemie is namelijk een praktische opleiding. Het beeld dat je vooral met je neus in de boeken zit, klopt niet. „Studenten staan voor 40 pro cent van de tijd in het lab." Daar gaan ze in de weer met bacteriën, chemicaliën en DNA. „Chemiestu- denten zijn nieuwsgierig en prak tisch ingesteld. Die moet je geen baan achter het bureau geven." In de eerste twee jaar van de stu die worden de studenten breed op geleid. Daarna volgt de keuze: ga je de biologische kant op of de meer scheikundige kant? In het vierde jaar doen de studenten een halfjaar lang stage. Bij het stagebe- drijf mogen ze ook aan hun afstu deerproject werken. „In totaal zijn de studenten dus een jaar bij een bedrijf aan het werk. J*e ziet vaak dat ze van daar uit al aanbiedingen voor een baan krijgen." Vrijwel alles wat we in het dage lijks leven gebruiken, heeft een ba sis in de chemie, zegt Van der Ploeg. „Benzine, plastics, medicij nen, kleding, voedsel en ga zo nog maar even door. Jè kunt als chemi cus dan ook aan de slag bij een be drijf als Total of Shell, maar ook in een ziekenhuis." Beroepen waarin afgestudeerde studenten terecht kunnen komen zijn research-analist, genenonder- zoeker, milieuonderzoeker, labora toriummanager, chemie-ict'er, commercieel medewerker, voor lichter bij een bedrijf of overheid, kwaliteitsfunctionaris of praktijk docent. Slechts een klein deel van de che- mie-studenten die aan de HZ hun diploma halen, kiest ervoor om door te studeren. „Dan gaat het om slechts 15 tot 20 procent van de studenten, die nog de twee-jari ge masteropleiding doet", vertelt Van der Ploeg. „Ik denk dat dat te maken heeft met het feit dat che mici praktische mensen zijn. Die willen niet nog eens twee jaar met hun neus in de boeken zitten. Die willen aan de slag." Bovendien kun je als afgestudeerd chemicus al meteen lekker verdie nen. Wat startsalaris betreft staat de bachelor chemie in de top drie van alle bachelor-opleidingen. „En voor toekomstige studenten is het ook goed om te weten dat de che- mie-opleiding aan de HZ vorig jaar is uitgeroepen tot de beste van Nederland. Een van onze sterke punten is dat het hier niet zo mas saal is. Juist die kleinschaligheid is reden voor studenten uit Brabant en zelfs Limburg om hier te ko men studeren. Moet niet iedereen ontdekken", grapt Van der Ploeg, „anders wordt het hier nog veel te druk." n het blauwe licht lijkt het I schaaltje, waarin strepen en I stippen groen fluorescerend I oplichten, net een kunstwerk. Rowan van Sprundel heeft er wel iswaar een, maand aan gewerkt, maar het resultaat heeft niets met het artistieke te maken. „In dit pe- trischaaltje hebben we bacteriën gekweekt waaraan we DNA van een lichtgevende kwal hebben toe gevoegd", legt hij uit. Experimente ren met de bouwstenen van moe der natuur, dat is wat Rowan het Een opstelling in het chemielokaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22