'De eigen bijdrage kan Jan gewoon niet betalen' 'In het gunstigste geval vervuilen en vereenzamen mensen, in het ergste geval doen ze zichzelf wat aan' zaterdag 28 januari 2012 Debora Korporaal, Landelijk Platform CGz Als kind viel Jan (nu 58) op de middelbare school op door zijn enorme intelligentie. Hij was een groot wiskundig ta lent en werd later professioneel musicus en wiskundedocent. Totdat het helemaal misging, ver telt zus Irma. Na een lange reeks psychische pro blemen liep zijn relatie op de klip pen en raakt Jan in een isolement. Uiteindelijk kwamen de artsen met een diagnose. Hij lijdt aan een gegeneraliseerde angststoornis ge koppeld aan ernstige depressies. Zijn leven is in veel opzichten een hel. Irma vertelt verder. „Als familie stonden wij machteloos. Hij ver vuilde en raakte zijn werk ook kwijt. Jan heeft een tijdje bij mij gewoond, en woont nu bij moe der. Maar dat houdt ook een keer op, zij is inmiddels 86." Jan is patiënt bij twee psychiaters. En elke week komt er een so ciaal-psychologe over de vloer. Irma: „Samen kunnen we hem op de been houden, maar dat kost ontzettend veel moeite. Het gaat al lemaal net. Hij durft sinds kort weer naar de tandarts, we moeten in de gaten houden dat hij zijn me dicijnen neemt. Hij is daar overi gens verslaafd aan. Je moet dan al le protocollen goed volgen. Hij heeft ook elektro-convulsie onder gaan. En lithium is voor hem een wondermiddel. Hij praat weer meer, zet thee voor gasten. Maar het is alles bij elkaar wel een pro ces van een jaar of acht geweest voordat hij weer zo ver was." Nu Jan niet meer werkt, is hij af hankelijk van een WIA-uitkering. „Die eigen bijdrage kan hij ge woon niet betalen. Alles wat we in al die jaren hebben opgebouwd, zou straks zomaar in één keer afge lopen kunnen zijn. Want hij zou zomaar kunnen stoppen met de behandeling. Ik moet er niet aan denken wat er dan allemaal kan ge beuren." De namen Jan en Irma zijn verzonnen om redenen van privacy. 593 miljoen euro bezuinigen Het kabinet wil 593 miljoen bezui nigen in de ggz; 263 miljoen daar van via eigen bijdragen. Mensen ouder dan 18 jaar gaan een bijdrage van 100 of 200 euro betalen voor élke ggz-behandeling. Dit komt boven op het eigen risico van 220 euro per jaar. Wie korter dan een jaar in een ggz-instelling verblijft, betaalt een eigen bijdrage van 145 euro. Behandeling van aanpassingsstoor nissen (bijvoorbeeld relatieproble men) wordt niet langer vergoed via het basispakket. De eigen bijdrage voor eerstelijns- psychologische hulp (relatief lichte klachten als milde depressie of rela tieproblemen, behandeld door psy chologen) wordt verhoogd van 10 naar 20 euro per zitting. Het aantal zittingen bij een eerste lijnspsycholoog dat door verzeke raars in het basispakket vergoed wordt, daalt van acht naar vijf. Eerstelijnspsychologen behandelen jaarlijks circa 125.000 mensen. Jaarlijks worden circa 900.000 men sen ambulant behandeld in de tweedelijnslijns-ggz. Het gaat om: 268.000 jeugdigen, 538.000 volwassenen, 84.000 ouderen, 27.000 cliënten die be schermd wonen en 83.000 cliën ten in de verslavingszorg. 64.000 mensen verblijven in een ggz-instelling, 12.000 in deeltijd en ruim 31.000 mensen hebben een combinatie van behandeling en ver blijf. 41 procent van de mensen tussen 15-65 jaar krijgt één of meerdere malen in hun leven een psychische of psychiatrische aandoening. 30 procent van de ggz-cliënten leeft op of onder bijstandsniveau. 40 procent van het arbeidsverzuim is gerelateerd aan psychische klach ten, waaronder depressie. (September 2011Bronnen: Nemesis II Trimbos Instituut, GGZ Nederland e.a.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13