121 eigen bijdrage ggz Wie nu in de geestelijke gezond heidszorg belandt, betaalt forse eigen bijdragen. Betrokke nen houden hun hart vast. Want mensen die niet zonder zorg kun nen, haken af) voor spellen ze. Met alle gevolgen van dien. zaterdag 28 januari 2012 door Joep Tromimeleini illustratie Mark Reijntjens Politie, daklozenopvang, woningverhuurders, ze kunnen hun borst nat maken als de critici van minister van Volksge zondheid Edith Schippers gelijk krijgen. Zij wil met forse eigen bij dragen de kosten in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) drukken. De vrees bestaat echter dat patiën ten nu zorg gaan mijden, en dat kan voor groeiende overlast van ty pes a la de 'Damschreeuwer' en schrijnend persoonlijk leed zor gen. Met uiteindelijk hogere totaal- kosten voor de maatschappij. De ggz-kosten bedragen 10 pro cent van alle zorgkosten en zijn tussen 2000 en 2009 meer dan ver dubbeld van 2,5 naar 5,5 miljard. Het kabinet wil bij de ggz 35 pro cent (593 miljoen) van alle bezuini gingen op de zorg binnenhalen. Overigens: in de ouderen- én in de rest van de medische zorg was de stijging nóg groter. De ggz kent twee 'lijnen'. De eer- stelijn omvat psychologen die bij voorbeeld lichte depressies of rela tieproblemen behandelen, vaak met een aantal gesprekken. Zwaar dere klachten, bijvoorbeeld zware depressies, autisme en manische aandoeningen, komen in de twee delijn: bij psycho-therapeuten en psychiaters, die ook medicijnen mogen voorschrijven. In juni schreef Schippers aan de Tweede Kamer: 'De eigen bijdrage stimuleert mensen om sa men met de huisarts een bewuste afweging te maken of ze professio nele hulp nodig hebben, en of ze die hulp in de eerste- of in de tweedelijn vragen.' Gerda van Ittersum is sociaal-juri disch helpdeskmedewerker bij het Landelijk Platform GGz (LPGGz), een koepel van twintig cliënten en familie-organisaties. Ze krijgt via de website meldjezorg.nl de laatste weken een vracht vragen en opmerkingen binnen. „Er is al zoveel veranderd in de ggz de laatste jaren. Mensen snap- pefi het niet meer en voelen zich gediscrimineerd. Bellen huilend op en zeggen: zijn ze gek gewor den in Den Haag?" Debora Korporaal is senior beleids medewerker zorgstelsel bij het plat form. Ze constateert dat het kabi net zich heeft laten gijzelen door gedoogpartner PW. „De PW heeft zo zijn eigen visie op de ggz-zorg. En die is vertaald in het regeerakkoord. Het signaal van dit kabinet is: mensen met psychi sche problemen moeten zich niet aanstellen,-het zijn klaplopers, zeurpieten." Thea Heeren is vicevoorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP). „Wij vinden de eigen bijdrage stigmatiserend. Het suggereert dat psychische klachten niet zo erg zijn." 'Mensen met psychische problemen moeten zich niet aanstellen' Het kabinet wil kosten besparen, maar uiteindelijk zal de rekening veel hoger uitpakken, denken zo wel het LPGGz, GGZ Nederland als de NVvP, die samen optrekken tegen het kabinet. Heeren: „Als mensen in een later stadium via een crisisopname toch bij' ons ko men, is dat niet alleen medisch ge zien onwenselijk en gevaarlijk, het valt ook nog eens duurder uit dan vroegtijdig ingrijpen." Zij betreurt het nog steeds dat Schippers niet met de psychiaters gesproken heeft voordat ze met haar plannen kwam. „Wij merken dat er bij onze leden grote veront waardiging is en dat zij ook actie blijven voeren." Schip pers heeft de maat regelen na felle discussies in de Tweede Kamer verzacht. „Maar ze draagt inmiddels wel uit dat je als het psychisch niet goed met je gaat, je maar naar je familie en vrienden moet gaan die je op kun nen peppen", zegt Korporaal. Liberale 'zelfredzaamheid'? Korporaal: „Het is gewoon discri minatie. Iemand met Alzheimer of MS, ziekten die je met een her senscan kunt 'zien', krijgt behande lingen wél vergoed. Maar als je psy chotisch bent of angststoornissen hebt, ook op een hersenscan zicht baar, word je door de minister in de steek gelaten." Volgens Debora Korporaal zullen veel patiënten afhaken door de ei gen bijdragen. „Een op de drie ggz-patiënten leeft op bijstandsni veau omdat ze door al hun proble men geen werk meer hebben. En dan zijn er ook nog veel mensen die zelf eigenlijk niet vinden dat ze zorg nodig hebben, maar daar met veel moeite heen gedirigeerd zijn. Die zullen nu als eersten stop pen." Hoofdcommissaris Pieter-Jaap Aal- bersberg van de politie Amster dam-Amstelland sprak in zijn nieuwjaarstoespraak de zorg uit dat de politie dit jaar met veel meer ggz-cliënten te maken krijgt. Daarnaast zijn er volgens Korpo raal ook mensen die niet voor overlast op straat zorgen maar zich thuis opsluiten. „In het gunstigste geval vervuilen en vereenzamen mensen, in het ergste geval doen ze zichzelf wat aan. Maar ze zullen niet meer in de zorgstatistieken voorkomen, dus kan het kabinet zeggen: zie je wel, we kunnen met minder zorg toe." Schippers heeft nadat ze de motie van de Tweede Kamer aan haar broek kreeg, beloofd te zorgen dat de allerzwaksten altijd de nodige zorg zullen krijgen. Het platform heeft er weinig vertrouwen in. GGZ Nederland, de vereniging van instellingen voor geestelijke ge zondheidszorg en verslavingszorg, geeft haar het voordeel van de twij fel. Woordvoerster Welmoed van Rijs: „De race om de eigen bijdra ge is gelopen. Maar we hebben er nog wel vertrouwen in dat er een goed plan komt om de meest kwetsbaren te ontzien." www.meldjezorg.iil Een greep uit e-mails van veront ruste patiënten die recent via de website www.meldjezorg.nl zijn binnengekomen: 'Waarom voor de ene specialist op het terrein van de ggz wel betalen en voor een specialist op medisch, lichamelijk gebied geen extra eigen bijdrage? Immers, mijn ziekte is aangeboren. Dit is dus niet door mijzelf veroorzaakt.' 'De eigen bijdrage ggz maakt dat ik behoorlijk gestrest rond loop. Het wordt zorg die ik gewoonweg niet kan betalen en maar moet la ten zijn. Ik heb een uitkering en zit in een schuldhulpverleningstraject.' 'Ik zie mij genoodzaakt de volgen de beslissingen te nemen; liefst niet meer naar de psychiater, dus ook geen medicijnen meer te slik ken. Mij niet op laten nemen al ben ik nog zo psychotisch. Dan uit eindelijk maar een RM (rechterlijke machtiging) als het echt niet an ders kam Maar ook direct vertrek ken zodra die afloopt.' 'De genomen maatregelen maken dat ik mij een paria van de samen leving voel vanwege mijn psychisch ziek zijn. Het doet mij overkomen alsof ik er niet meer mag zijn.' 'De situatie rond de eigen bijdrage in de ggz maakt mijn situatie al leen maar uitzichtlozen Alsof het een luxe artikel is, een makkelijke therapie om gelukkig te worden.' 'Ik blijf het onrechtvaardig vinden, dat lichamelijke aandoeningen an ders behandeld worden dan psychi sche of psychiatrische. En dat ter- 3 wijl de hersenen ook een orgaan zijn. Mensen die een dergelijke ziekte hebben, kunnen daar niets aan doen. Het is geen eigen schuld.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12