241 zee and 'We zagen HuPPelend de School Uit de bui al a's het geluk goed gelukt Is hangen' I Maanden vertraging bi} ledereen wil bibliotheek Breskens herbouw Hof van Eede als 'voorziening' overeind houden Medewerkers gelaten w zaterdag 28 januari 2012 door Christel Tuin SINT JANSTEEN - Ze zagen de bui al lang hangen, de magazijnmedewer kers bij het textielmagazijn van Neckermann in Sint Jansteen. Gis teren kregen ze het bij een perso neelsbijeenkomst definitief te ho ren: 27 voltijdsbanen verdwijnen. De 35 medewerkers die deze ba nen bezetten, krijgen maandag een persoonlijk gesprek. Allen kun nen solliciteren naar drie voltijds- functies die zijn gecreëerd in het andere hardwarenmagazijn, waar onder meer elektronica en wit goed verwerkt wordt. De medewerkers zijn niet ver baasd: "Ik ben niet blind. Het is al maanden minder druk. We kregen meer pauzes en mochten vaak ook eerder naar huis." Eén van hen wist sowieso dat de toekomst bij het postorderbedrijf voorbij was, omdat de avondploeg na vandaag niet meer bestaat. "Ik kan alleen 's avonds werken en kan dus niet met de dagploeg rouleren. Als ik niet ontslagen was, had ik zelf ont slag moeten nemen." Het textielmagazijn zal nu be mand worden door vier verschil lende ploegen, die elk ieder een week de avonddienst op zich neemt. Kurt Staelens, CEO van Neckermann Benelux: "We heb ben het expres kort gehouden, want voor te veel uitleg hebben de werknemers vanzelfsprekend op dit moment niet de concentratie. Alle ontslagen medewerkers kun nen nog solliciteren voor een func tie in het andere magazijn, waar we drie fte's hebben gecreëerd. De ze drie voltijdfuncties kunnen ook door parttimers ingevuld wor den." De snoei in het textielmagazijn is volgens Staelens simpel te verkla ren: "Er wordt veel minder textiel verkocht. 80% van onze bestellin gen komt van onze website. Daar wordt veel meer elektronica, zoals laptops en tv's gekocht. Daarnaast speelt mee dat we veel partners hips hebben met A-merken als Dolci's die eigen magazijnen heb ben, rechtstreeks aan de klant leve ren en ons magazijn dus niet meer nodig hebben." In de rubriek De dag van... staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van Donna de Barbanson, 'geluksdocen- te' op het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneu- zen. Zo! Heeft Danny even geluk zeg, dat me vrouw De Barbanson niet zag dat hij tijdens een spel van de groep met het foute antwoord naar de groep met het goede antwoord hupte! Maar word je van zo'n ge lukje echt gelukkig? Het is maar hoe je het interpreteert. Met die vraag houdt docente Don na de Barbanson (47) uit Terneu- zen zich vrijwel continu bezig. Niet met het idee dat ze ooit het enige juiste antwoord zal formule ren, maar wel met de intentie om 'haar' leerlingen op het Zelden- rust-Steelantcollege te helpen met problemen. Ze geeft sinds drie jaar het vak Leefstijl, dat ze zeifin de steigers zette. „Ik gaf bij de vakken biologie en verzorging voorlich ting over negatieve zaken, ik moest continu op gevaren wijzen. Maar als je je goed voelt en zelfver zekerd bent, voel je je sterker. En dan zeg je eerder vanuit jezelf 'nee' tegen al die verleidingen. Daarbij merkte ik ook dat de be hoefte groeit om op school over problemen te praten. Echtscheidin gen, drukte, te weinig aandacht thuis en onzekerheid kunnen er toe bijdragen dat een kind ook op school niet goed in zijn vel zit", vertelt ze. Mede daarom omarmt De Barban son de gelukslessen die alle brug klassers krijgen. „In Vlaardingen liep een docente met hetzelfde ge voel rond als ik. Zij ontwikkelde een methode waarin leerlingen le ren hoe ze hun eigen geluk kun nen beïnvloeden." door Raymond de Frel Vooralsnog mogen alleen de jong ste middelbare scholieren hun ge luk beproeven. Zo ook deze ochtend. Eerst pro beert een vmbo-klas er achter te komen wat geluk is, straks is een vwo-klas aan de beurt. In een quiz wordt de vmbo'ers gevraagd of het winnen van een loterij, het aan hangen van een religie en het vol gen van een hogere of lagere oplei ding invloed hebben op geluk. En de winnaar van de quiz? Die mag zich de gelukkige winnaar noe men van een doosje chocola. Misschien denkt de winnares van avond in bed nog eens terug aan dat leuke moment van winst. De Barbanson hoopt het, dan is haar opzet geslaagd. „Geluk zit in klei ne momenten. In een oogopslag, in een glimlach. Voor mij is het ul tieme geluk dat ik anderen geluk kig maak. Ik heb niet de illusie dat ik alle problemen kan oplossen, maar ik bied graag een luisterend oor. Soms lukt het overduidelijk niet. Ik kwam tijdens een wande ling met mijn man langs een au tootje met drugsdealers. Ik kende die al gasten van school. Ze deden dus verkeerde dingen, maar riepen nog wel heel braaf'hé, mevrouw De Barbanson.' Maar als het wél lukt, huppel ik de school uit van blijdschap." De vmbo'ers zijn de klas uit, de vwo'ers kunnen elk moment binnenko men. De Barbanson doceert op de school waar ze zelf scholiere was. Na een studie Gezondheidsweten schappen en een rol als weten schappelijk medewerker aan de Universiteit van Maastricht is ze 'Het is een uurtje rust in een hectische week, een uur waarin je even bij jezelf stilstaat' nu al zo'n elf jaar als docente en pestcoördinator actief op het Zel- denrusfSteelantcollege. „In het vak Leefstijl heb ik het helemaal gevonden. Hier kunnen leerlingen dingen doen die vanzelfsprekend horen te zijn, maar dat door aller lei oorzaken niet meer zijn. Het is een uurtje rust in een hectische week, een uur waarin je even stil staat bij jezelf." Haar collega's kijken wel eens vreemd op als ze na schooltijd met een leerling apart zit voor een goed gesprek. „Maar toch zien ze er ook steeds vaker het nut van in. Als zij problemen signaleren, kan ik er in mijn lessen mee aan de slag. Het is niet altijd goed om al leen naar regels te leven, je moet vooral naar het kind luisteren. Zo maar een voorbeeld: een jongen maakte zijn huiswerk vaak niet. Een docent meldde mij dat. Bleek in een gesprek dat die jongen elke dag boodschappen moest doen en zijn zieke moeder verzorgde. Dan kijk je opeens heel anders tegen de situatie aan." Natuurlijk verwijst De Barbanson leerlingen met problemen door naar deskundigen. Maar 'positief praten' kan ook wonderen doen, merkt ze. „In een schriftelijke en quête gaven twee meisjes aan dat zij gelukkig werden van pijn. Bleek dat zij zichzelf krasten. Je verwijst hen door, maar eigenlijk hebben ze op hetzelfde moment al hulp nodig. Ik heb met hen het kaartspel van verlangens gespeeld. Daarin staan de behoeftes van een mens centraal. Het bleek dat veel van hun behoeftes onbeantwoord bleven. Dat uit zich in een gevoel. En dat gevoel resulteert weer in ge drag. We zijn samen met die be hoeftes aan de slag gegaan. Met succes." De vwo'ers buigen zich over hun geluk. „Dat hoefje niet per se met klasgenoten te delen. Schrijf het in jouw map, dan krijg je van mij al tijd antwoord. En voor thuis: vraag eens aan jouw familieleden hoe gelukkig zij zijn", geeft De Bar banson hen mee. Aan het einde van de zes lessen neemt ze de be vindingen van alle 327 brugklas sers grondig door. Gekkenwerk? Een beetje. Maar de keren dat het ellende voorkomt, daar wordt De Barbanson dolgelukkig van. door René Hoonhorst EEDE - Tot enkele weken geleden wisten Sluise gemeentebestuur ders nog zeker dat de Sint Jozef school, ouderenclubs en de dorps raad eind februari weer hun intrek in de Hof van Eede konden ne men. Nu duiken toch enkele tegen vallers op, waardoor school en an dere gebruikers niet voor begin mei hun intrek kunnen nemen in het sociaal-cultureel centrum van het grensdorp. Wethouder Jan Schaalje meldde de gemeenteraad donderdagavond dat de hoge stand van het grond water de oplevering van het pand parten speelt. Hoewel pompen al dag en nacht draaien om het grondwater op de gewenste diepte te brengen, is de ondergrond voor lopig nog te nat om de bouw te kunnen voltooien. De gemeente heeft de huur van voormalig res taurant l'Herberie, waarin de Sint Jozefschool en een aantal (oude renverenigingen onderdak von den, al tot begin mei verlengd, zei Schaalje. Directeur Ria Langeraert kreeg deze week nog te horen dat de Sint Jozefschool net na Pasen al kan verhuizen. „Ik ga er vanuit dat begin mei de datum is voor ande re gebruikers. Maar anders hebben we l'Herberie gelukkig nog." door René Hoonhorst OOSTBURC - Na afloop van de Slui se raadsvergadering zeiden wet houder Jan Schaalje en directeur Rudi* Crombeen van bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen onafhankelijk van elkaar dat ze er 'binnenkort wel uitkomen'. Iedereen - gemeen teraad, bewoners, schoolbesturen én bibliotheek - wil tenslotte een bibliotheekvoorziening voor Bres kens behouden. Maar tijdens de raadsvergadering was weinig te merken van die eensgezindheid. Crombeen sprak in en bood de raad 1600 handteke ningen aan, een aantal steunbetui gingen dat 'per uur' nog stevig toe neemt. Niet alleen inwoners van Breskens, ook de ondernemers- raad van de bibliotheek en scho lenkoepel Escalda uitten in brie ven al hun bezorgdheid over het verdwijnen van het uitleencen trum. Wethouder Schaalje herken de zich niet in beschuldigingen van 'actievoerder' Crombeen. Sluis beknibbelt weliswaar verder, maar alle bezuinigingsmaatregelen zijn door de gemeenteraad eerder vast gesteld en waren van tevoren te be rekenen, betoogde Schaalje. Onder de raadsleden bleef veel ver warring hangen over de vorm van de bibliotheek. Het maakt, qua kos ten en openingstijden, nogal wat uit of er een speciaal gebouw als bi bliotheek wordt ingericht of er een onbemand uitleencentrum komt of dat de bieb deel uitmaakt van een mediatheek in bijvoor beeld een school. Een motie van Lijst Babijn om 'al les' in het werk te stellen om de bi bliotheek in Breskens te behouden ging de andere fracties veel te ver. Wel waren alle raadsleden blij met de toezegging van Schaalje dat er een voorstel komt om de biblio theek draaiend te houden als over eenstemming wordt bereikt over een uitleenvoorziening in of bui ten de nieuwe brede school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 112