221 Oostburg na 73 jaar zonder fokveedag 'Eerst werk, dan de locatie' almanak Met Bom (2) Fokveedag Oostburg stopt zaterdag 28 januari 2012 door Anoek de Gardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen aan de hand van hun klassenfoto's daarop antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. In de eerste vier afleveringen stellen de auteurs zich voor. Oostburg 2001-2002 Anoek probeert haar oud-klasgenoten van het Zwin College te traceren voor deze rubriek. Officieel woon ik niet meer in Zeeuws- Vlaanderen. Op mijn achttiende verhuisde ik van Breskens naar Gent om journalistiek te studeren. Die stad vond ik geweldig, maar het Bel gische onderwijs viel tegen. Daar om besloot ik in Tilburg opnieuw te beginnen met dezelfde oplei ding in Nederland. Inmiddels ben ik aan het afstuderen en dat doe ik weer deels in België. Ik loop sta ge bij het NOS Journaal. Niet op de redactie in Hilversum, maar in Brussel. Ik hoor dus al een tijdje bij de groep van jongeren die is weggetrokken. Toch is en blijft Zeeuws-Vlaande ren mijn favoriete regio. Bijna elk weekend ben ik er te vinden. De stad trekt me, maar ik vind het al tijd heerlijk om er in het week end weer aan te kunnen ontsnap pen. Er zijn zoveel dingen die ik mis aan Zeeuws-Vlaanderen wan neer ik er niet ben. Het inademen van schone lucht, de rust, het dia lect en het fatsoen dat de mensen er nog hebben. Het overkomt me in Tilburg te vaak dat buschauf feurs of winkelpersoneel in plaats van je te begroeten alleen maar chagrijnig voor zich uit staren. In Brussel word ik gek van de enor me hoeveelheid zwervers en bede laars. Ik kan genoeg redenen be denken waarom ik liever in Zeeuws-Vlaanderen zou wonen. Maar ik woon er niet en ben het voorlopig ook niet van plan. Er zijn nou eenmaal andere dingen die ik graag wil, die ik nog liever wil. Ik vind mijn studie fantas- Tip? redactie@pzc.nl 6 Ook hij heette Bom "vanachteren". Alleen heette hij geen Nelleke. Maar deze Bom was een echte gour mand. Levensgenieten was het mot to, en met het Belgische land in de achtertuin werd er graag, en zo vaak als mogelijk, telefonisch een tafel ge reserveerd in een of ander culinair paleisje. Op het eind van het gesprek werd ter bevestiging gevraagd naar zijn naam. „Bom, meneer." „Pardon?" „Bernard-Otto-Marie, meneer, tot vanavond." Op de afgesproken tijd stelde hij zich voor aan de restaurateur: „Bom is de naam." „Ah, meneer, dan zijt gij die meneer met de vele voornamen? Tafel vier voor u, alstublieft." Wethouder Jan Schaalje: „De fokveedag gaat waar schijnlijk naar Sluis. De stichting krijgt daar een betere vergoeding. Ik heb nog wel geprobeerd om partijen bij- elkaar te brengen en de dag voor Oostburg te behou den, maar dat is helaas niet gelukt." Anoek de Gardeijn (22), brugklas Havo-VWO, Zwin College (2001). tisch en zou dat voor geen Zeeuws-Vlaanderen willen mis sen. Als ik straks ben afgestu deerd, dan wil ik ook een baan vinden die ik fantastisch vind. Dat is het belangrijkste, de locatie komt op de tweede plaats. Mis schien denk ik er over een paar jaar heel anders over; wat dat be treft kan het nog alle kanten op. Ik ben erg benieuwd naar de keu zes die mijn oud-klasgenoten van het Zwin College hebben ge maakt. Een enkeling spreek ik nog regelmatig, maar er staan ook mensen op mijn klassenfoto die ik de afgelopen jaren nauwelijks heb gezien. Hoe is het hen ver gaan? Wie is er nog aan het stude ren en reist net als ik nog heen en weer? En wie is al definitief er gens neergestreken, ergens ver weg of misschien toch gewoon in Zeeuws-Vlaanderen? Na bijna 74 jaar vertrekt de fok veedag uit Oostburg. De meer derheid van het bestuur van de Stichting Veetentoonstelling ziet niet langer heil in een veedag in Oostburg. De middenstand van Sluis ziet, desnoods zonder sub sidie, de koeien graag komen. door René Hoonhorst Het is helaas niet gelukt de fokveedag voor Oost burg te behouden. Wet houder Jan Schaalje leg de tijdens de laatste raadsvergade ring de nadruk op 'helaas'. Burge meester en wethouders van Sluis hadden de veetentoonstelling graag voor Oostburg behouden. De meerderheid van het "bestuur van de Stichting Veetentoonstel ling Oostburg zag echter geen heil meer in de plaats, waar al 73 vee tentoonstellingen zijn gehouden. Oud-voorzitter Adri Rosendaal was "nog wel in voor een 74ste edi tie toen de gemeente vorig jaar te rug kwam op het teloor gaan van de subsidie. Maar de overige be stuursleden maakten liever een eind aan de traditie. Rosendaal vreest dat de gemeentelijke subsi die verloren gaat als de veetentoon stelling naar Oostburg verhuist en daarom stapte het raadslid voor Nieuw Gemeentebelang eind vo rig jaar uit het bestuur. Woordvoer der Mare Versprille van de Stich ting Veetentoonstelling West- Zeeuws-Vlaanderen ('we moeten die naam nog officieel laten vast leggen') respecteert dat besluit, maar legt uit dat de overige be stuursleden meer vertrouwen in een toekomst in Sluis hebben. „De belangstelling voor de fokveedag kalfde de laatste jaren steeds ver der af. We hadden niet veel ver trouwen dat dat in de toekomst be ter zou gaan. De Sluise onderne mers weten van aanpakken en brengen de fokveedag onder bij een grootschalig boerenweekend. Veehouders zien dat ook zitten, want die laten nu al weten dat ze graag met een behoorlijk aantal runderen naar Sluis willen ko men." Versprille bevestigt dat de Vereni ging Ondernemend Oostburg zich 'Vertrouwen dat de fok veedag in Oostburg uitgroeit tot groot evene ment was er niet meer' de afgelopen weken bereid toonde om de subsidie van de gemeente aan te vullen. Maar die belofte kwam voor de huidige bestuursle den te laat. „We zien gewoon meer toekomst in Sluis. De verhui zing naar het weekend vinden veel boeren prima. En we verwachten in Sluis ook veel meer volk", be toogt Versprille. De teleurstelling bij veel gemeente bestuurders was er niet minder om. Oostburg zit al niet zo dik in de evenementen en juist daarom werd het afbouwen van de subsi die voor de veetentoonstelling te ruggedraaid. Smeekbedes aan Schaalje om nog eens om de tafel te gaan zitten, waren vergeefs. „Ik heb mijn best gedaan, maar de par tijen zijn niet nader tot elkaar te brengen." De wethouder meldde dat het niet vanzelfsprekend is dat de stichting ook voor het organiseren van een veetentoonstelling in Sluis subsi die krijgt. Op de vraag of de fok veedag dan helemaal voor de ge meente verloren gaat, kon Schaalje geen antwoord geven. Versprille riep de raad gisteren op de subsi die te handhaven. „De gemeente bestuurders móeten zich beden ken dat onze veetentoonstelling nog de enige in Zeeland is." Veetentoonstelling verlaat Oostburg voor Sluis Na 74 jaar, de 74e editie komt er niet meer, doet de Stichting Vee tentoonstelling Oostburg zijn naam geen eer meer aan. De stichting hoopt de Fokveedag, zoals de veetentoonstelling sinds jaar en dag heet, in Sluis een op pepper te kunnen geven. Volgens oud-voorzitter Adri Rosendaal hebben zijn voormalige mede-bestuursleden zich laten lei den door rancune. De gemeente en de Oostburgse ondernemers werkten in het verleden niet altijd mee en daarom wil de stichting nu naar Sluis. Stichtingsbestuurder Mare Verspril le meent dat sentimenten als tradi tie en gewoonte de Fokveedag niet verder helpen. De Vereniging Ondernemend Oostburg probeerde op de val reep de Fokveedag wel voor Oost- burg te behouden, maar kon de stichtingsbestuurders niet meer overtuigen. Sluis is volgens Versprille daad krachtiger en brengt de Fokvee dag direct onder in een tweedaags evenement: het boerenweekend. Ook veel veehouders voelen zich meer aangetrokken tot Sluis. Volgens Versprille lieten enkele boeren weten met tientallen run deren naar Sluis te komen als de Fokveedag daar neerstrijkt. Bij beschikking van de Kantonrechter te Terneu- zen d.d. 18 januari 2012 is onder curatele gesteld: mevrouw Anna van Damme, geboren te Boschkapelle op 30 november 1915, wonende aan de Bachlaan no. 90 te 4536 GD Terneuzen, en is tot curator benoemd: mevrouw Anna Maria Elodie Hamelink, wonende aan de Churchill- laan no. 804 te 4532 JC Terneuzen. Peugeot Bipper Tepee OUTDOOR Er kan niks meer bij, dus we doen er wat vanaf! 3 ine./ radio/c.d Goes i Zevenbergen i Mlddelharnis Terneuzen Vlissingen i Roosendaal i PTA BV www,pta.peugeot.nl Cxd/. kosten rijk/aarmaken/ejeS en Vercoijdè/ringsAijdrage ine/meta/Hc /oJ( ine.//icM- m&t/a/&n V&/<y°n Ine/pat/(&&)-/}£t/p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110