ïeland 127 De Reu blij met steun Verhagen Provincie schiet scholing desnoods voor Leonardoklas bij Roncalli Schmallenbergvirus zaterdag 28 januari 2012 door Frank Balkenende MIDDELBURG - Minister Verhagen van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie zal zich inzet ten om Europese subsidies te ver krijgen voor de vergroening van met name chemische bedrijven in Zuid-West-Nederland. Dat heeft de ministér laten weten in een overleg met de provincies Zeeland en Zuid-Holland en de ge meenten Rotterdam en Den Haag. Die vier partijen vormen samen met West-Brabant en de Belgische provincie Oost-Vlaanderen de proeftuin voor de biobased eco nomy: de productie en gebruik van groene grondstoffen in de top- sectoren chemie en agrofood. Verhagen vindt het prima dat ook West-Brabant zich aansluit op voorspraak van onder meer Zee land. Gedeputeerde Ben de Reu: „De zuidwestelijke vleugel van Ne derland kan dé biobased economy van Europa worden. Verhagen steunt de ingezette koers volop. We zullen samen optrekken naar Brussel om EU-bijdragen te verkrij gen. Ik ben daar blij mee." Bij de Europese Unie ligt vanaf 2014 zo'n 80 miljard euro klaar voor duurzame vernieuwing van economiesectoren. De vergroening van bedrijven leidt tot kennisont wikkeling, innovatie, een betere concurrentiepositie en, als het goed is, ook kostenbesparingen. In Zeeland en de partnergebieden is de omschakeling al begonnen. Ver schillende projecten zijn in gang gezet, zoals algenkweek als groene grondstof Minister Verhagen opent 11 juni sa men met de Vlaamse minister-pre sident Kris Peeters een grensover schrijdend project: het trainings centrum van Bio Base Europe in Terneuzen en de bioplant in Gent, waar biomassa wordt verwerkt tot een biologisch eindproduct. BIGGEKERKE - Bij een schapenhou der in Biggekerke is ook het Schmallenbergvirus aangetoond. Dat maakte de Nederlandse Voed sel en Waren Autoriteit bekend. Eerder werden in Colijnsplaat, Westdorpe, Zuidzande en Hulst zwaar misvormde lammetjes gebo ren. In Nederland heerst het virus op 75 bedrijven met schapen, twee met runderen en drie met geiten. Seine, Eems, Loire en Yangtze. De vernieling van het geulen- en pla- tenpatroon heeft er geleid tot mod- derrivieren met zuurstofloosheid in de diepere lagen of tot enorme toename van baggerwerk. Hoe groot is het risico dat dit ook in de Westerschelde gebeurt? Herman: „Veel mensen denken ten onrechte dat het wel zal loslo pen met de Schelde." Meire: „De relatief grote oppervlakte van het intergetijdegebied in het Schel- de-estuarium helpt, maar het doemscenario van wat in andere rieviermonden is gebeurd, is heel reëel." Heip: „Je zou het vergeten wanneer je in de buurt van de Westerschelde woont, maar getij- denatuur is echt heel zeldzaam." Waarom moet dat natuurherstel per se in Hedwigepolder? Meire: „Omdat het daar het meest effect heeft voor de natuurlijkheid en de veiligheid. Daar vergroot je echt de kom van het estuarium. Daar geef je de rivier extra dyna miek. Daar krijg je door de ligging tussen het Land van Saeftinghe en de Posperpolder een echt robuust natuurgebied." Herman: „De Her togin Hedwigepolder alleen gaat de Westerschelde niet redden, maar het is wel een stap in de goe de richting." En is het alternatief van staatssecre taris Bleker dat dan niet? Herman: „Nee. De betekenis van ontpoldering van het Welzingege- bied en de Schorerpolder bij VÏÏs- singen in veel geringer. Bovendien wil Bleker ondiep water creëren, door de stroomgeul te vernauwen. Dat is echt een ramp. Zo ga je de Westerschelde alleen maar meer verstarren en haal je de dynamiek er verder uit." Heip: „Het is niet ef ficiënt en het is duur. Het is geld in het water gegooid." Er is bezorgdheid dat een ontpolder- de Hedwigepolder volloopt met ver ontreinigd slib. Herman: „Onzin. Twintig jaar gele den zou dat inderdaad een punt zijn geweest, maar lozingen van zware metalen en andere vervui lende stoffen zijn nu gesaneerd. Over de waterkwaliteit hoeft nie mand zich zorgen te maken." Wat moet er nu gebeuren? Meire: „De Hedwige moet van een emotiepolder een ratiopolder wor den. Er moet een beslissing wor den genomen die het beste resul taat oplevert tussen kwaliteit en kosten. Maar ja, dat vergt politieke moed." Wie moet die moed opbrengen? Herman: „Om te beginnen Zee land. Ik zou zeggen: stop nu toch eens je op te stellen als een bange provincie. Het is onzin te beweren dat de Zeeuwen tegen ontpolde ring zijn. Dat geldt hooguit voor een deel van de Zeeuwse bevol king. Kijk verder. De Westerschel de is een van de grootste schatten van Zeeland. Benut die." Meire: „Het te realiseren grensoverschrij dend natuurgebied Prosperpol- der-Hedwige-Saeftinge zal niet al leen bijdragen aan de veiligheid en de instandhouding van de Schelde maar ook een belangrijke toeris tische trekpleister worden en op die manier een grote meerwaarde voor de regio betekenen, iets wat niet kan gezegd worden van het plan Bleker." Intussen duurt de impasse voort. Wie doorbreekt die? Heip, Meire en Herman kijken el kaar aan. De laatste verwoordt hun gedachten: „Commissaris van de koningin Karla Peijs lijkt daar de meest geschikte persoon voor. Tenslotte staat haar handtekening onder de Scheldeverdragen." Patrick Meire: „Een beslissing over het beste re sultaat voor de Westerschelde vergt politieke moed." Carlo Heip: „Je zou het vergeten als je in Zeeland woont, maar getijdenatuur is echt heel zeld zaam." Peter Herman: „De Hedwigepolder is voor de Westerschelde een stap in de goede richting." door Frank Balkenende MIDDELBURG - De provincie schiet scholingskosten van Zalco-perso- neel desnoods voor, zolang daar geen geld uit Brussel voor is. Het mobiliteitscentrum dat is op gericht om de ontslagen medewer kers van de failliete aluminiumpro- ducenrZalco te helpen bij de zoek tocht naar een andere baan, leunt vooralsnog financieel op het UWV, ROC en de vakbonden. Toegezegde gelden van Rijk en pro vincie zijn gekoppeld aan de 2,3 miljoen euro subsidie die aan de Europese Unie is gevraagd. Als Brussel de aanvraag afwijst, verval len mogelijk ook de toezeggingen van Rijk (twee ton) en provincie (vier tot vijf ton). Duidelijkheid daarover ontstaat pas in de loop van het jaar. De provincie wil het mobiliteits centrum best een duwtje geven als dat nodig is. „Als er problemen ontstaan omdat Zalco-mensen een bepaalde training nodig hebben, dan wil de provincie dat desnoods voorschieten", zegt gedeputeerde Ben de "Reu (PvdA, economie). Daaraan kleeft het risico dat de provincie dat geld kwijt is als de EU de aanvraag afwijst. Daarom zal De Reu voor noodzakelijke scholing van werknemers maxi maal 50.000 euro voorschieten. Dat vergt wel de goedkeuring van Provinciale Staten. Volgens De Reu is het wijs te wachten met du re scholing zolang onduidelijk is of Zalco (gedeeltelijk) doorstart. BERGEN OP ZOOM - De Roncalli Scholengemeenschap in Bergen op Zoom begint komend school jaar met een Leonardo-brugklas. Hoogbegaafde kinderen krijgen in deze klas, die uit maximaal twin tig leerlingen bestaat, onderwijs dat past bij hun capaciteiten. Ze volgen extra vakken zoals filosofie en Spaans, en werken aan projec ten waarin verschillende vakken gecombineerd worden. Leerlingen kunnen vwo-examen doen in meerdere richtingen. In de hogere klassen wordt boven dien samengewerkt met universi teiten. Leonardo-onderwijs wordt in Zee land alleen gegeven op enkele ba sisscholen. Daarom is er veel be langstelling vanuit Zeeland voor de nieuwe klas, zegt conrector Mar lies Nuijten. De Roncalli Scholengemeenschap houdt op 14 februari een informa tieavond over de nieuwe Leonar- do-klas. Aanmelden kan via de website www.roncalli-boz.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107