'Plan Bleker is geld in het water gegooid' 261 zeeland 'Zö eêt de meêster..!' Rinnooy Kan spreekt op congres over behoud oudere werknemers Watersportsymposium TIJDENS DE HZ OPEN DAG DRAAIT HET OM JOU UNIVERSITY zaterdag 28 januari 2012 door Frans van der Heijjde Hröte onrust in scholen- land. Di wier een leerk- acht deu de pollisie op gepakt omdat 'n een leerling 'even rechtgezet' ao. De vréselijke misdaed wier in eêl Ne derland bekend..! En de middelbaere scholen haen misschien mè zes weken op zeu- merverlof en dat feit zurgt ervö dat het op vakantie haen hröte ge zinsproblemen oplevert, zelfs leidt tot een toeristische ramp! En dan haen d'r ook nog stem men op om de omgangsvurmen tussen de leerlingen en de leraren (-ressen) wi es te herzien en in ie der geval 'u' en 'meneer' te he zeien tegen de man/vrouwe van 't gezag. Mè...een onderzoek ei uut- geweze, dat de huus wan dat bin 't toch nog?) hlad nie vinde dat de 'meêsters en juffen' de baas bin op schole! Jae, mensen, 't moe toch nie gek ker ore. Ik mag m'n eihen best een bitje ervaeringsdeskundige noe- me, a kiek ik misschien deu een bril uut de vorige eêuw! En dan ebb'ik zö m'n gedachten over aól die onderwijszurgen. Kiek, toen onze huus op de mid delbaere schole zaete, docht ik aol- tied da ze naebie negen weken zeu- mervakantie aode! Mè misschien ao 'k het toen zelf te druk mee de leste weken op de 'laogere schole' ^ee/C> en het zoeken nè werkjes, die nog leuk èn een bitje leerzaem waere vó de moeilijkste weken'van 't schooljaer. Ons aode de leste mid- deg een 'vroegertje', laeter een êle middeg, 'gestole' bie de zes weken vrie.J En ik leerde, naebie vuuftig jaer ge lee ook a: „Raek ze nie an, noch om te strelen, noch om te slaen." (de ABN-versie riemt wè..) De leraar opvoedkunde zei d'r aoltied veebetekenend achteran: „Het eer ste is erger dan het laatste." (En ie aohliek!) Bie 'dat leste' bin 'k ook wè es, ge controleerd..., in de fout gehae. Ik vond een 'lichte' correctie wè es nodig, a dee'k het meêste mee m'n ohen! Ik ebbe wè es iemand moete 'oplichte' of een 'tikje bin nenkant voet, onderkant doel' moete uutvoere, wibie m'n voet baltechniek goed van pas kwam! 't Was een uutzondering, mè in mien ohen even nodig! 'k Ebbe nooit een vaoder of moeder, laet stae een pollisie, ierover op m'n dek haod. En bie een julend kind sloeg ik m'n aerm wè es troostend om d'r z'n) ene. Of ik liep de mei- den-kleêdkaemer in, as ze nae de les bleve 'tutte' an d'r eihen. Nie mand ei me ooit angeklaegd! En natuurlijk bin ik in de zestiger jaeren ook begonne as 'meêster van der Heijde'. Voornaemen aode me nog nie in die tied! 'k Za 't nooit yergete da'k in de vierde klasse noe groep zes- se) over andere talen begon. Jae, Duits en Engels wiste ze wè. Toen stak een joen z'n vinger op en zei, wat lacherig: 'Frans'. Twi meisjes, die voorin zaete, oord'ik fluustere tegen mekaore: „Zö eêt de meêster..!" Zö'n woord oorde je nie uut te spreken! Laeter wier 't natuurlijk 'meêster Frans'. En on ze kleinhuus wete nauwelijks de achternaeme van 'juf Ada' of 'meêster Jan". En 'je' zeie was vroe ger de gewoonste zaak van de we reld, wan het Zeêuws kent hin 'u' en de huus praote en dochte nog in het Zeêuws! Ik dienke, da het gezag nie valt of staet mee die vurmen. As 'meêster Jan' mè hin 'Jan' of'Jantje' oordt, wan dan raekt het zurgelijker. Mè dat lei dan meer an Jan dan an de huus. „Wees ulder vriend, nie ulder vriendje", zei ik ooit tegen een be ginnende leerkracht. Ie vond dat zö'n mooie zin, dat 'n dat in de oogste klasse herhaalde. Toen wier 't pas echt 'n rommeltje,voral bie de meiden van elf, twaolf jaer..! Schorer- en Welzingepolder Platen van Ossenisse Platen van Hulst Hedwigepolder^p' Appelzak Staatssecretaris Henk Bie- ker (CDA, Natuur) neemt een loopje met de wetenschap. Onder zoeksinstituut Deltares mocht andere mogelijkheden voor natuurherstel in de Westerschelde niet vergelijken met het oorspron kelijke plan de Hertogin Hedwige polder te ontpolderen. Bleker koos voor een pakket maatregelen die niet als combinatiealternatief in het rapport zijn genoemd. En ten slotte laat hij buitenlandse weten schappers niet zijn keus beoorde len om dé Hedwige tè sparen maar het rapport zelf Het zijn stevige teksten waarmee de hoogleraren Carlo Heip, Peter Herman en Patrick Meire de aan pak van Bleker becommentarië ren. Herman: „Hij heeft het Delta- res-rapport misbruikt." Meire: „De Westerschelde is niet geholpen met wat hij wil." Heip: „Compen satie voor natuurverlies kan ge woon niet bij Vlissingen." Het drietal doet al enkele tiental len jaren onderzoek in riviermon den en kustgebieden over de hele wereld. Hun kennis over de na tuurlijke processen in het Schel- de-estuarium staat buiten kijf Heip was lid van de commis- sie-Nijpels die constateerde dat aan de ontpoldering van de Hedwigepolder niet te ontkomen viel; Herman was een van de we tenschappelijke begeleiders van het Deltares-rapport. Ze zijn niet alleen verbijsterd over de manier waarop de staatssecreta ris onder de met Vlaanderen afge sproken ontpoldering van de Hedwigepolder probeert uit te ko men, ze maken zich ook grote zor gen om de toekomst van de Wes terschelde. Hun onderzoeken heb ben hen gebracht in riviermonden waar het natuurlijke evenwicht vol ledig is verdwenen. Voorbeelden: VLISSINGEN - Het watersportsym- posium dat het kenniscentrum Kusttoerisme maandag houdt in de HZ University in Vlissingen is volgeboekt. Er hebben zich 130 be zoekers aangemeld. Het symposium gaat over de toe komst van de waterrecreatie in Zeeland. Verder komen zaken aan de orde als de professionalisering van de sector, Waterpoort, toe gang tot de delta en de delta als watersportcentrum. Verder wordt het symposium beschouwd als de afsluiting van het project 'Bemaro ning paraat voor Water Rijk'. On der die noemer zijn initiatieven opgestart zoals de vaarroutekaart, de winterschool voor onderne mers in de watersportsector, twee businessplannen en de brochure Daarom Watersport. Die brochure wordt maandag aan de bezoekers van het symposium uitgereikt. Ook is dan de nieuwe Deltagids 2012 beschikbaar. Veel initiatieven zijn gericht op versterking van de relatie tussen water en land. OPEN DAG U FEBRUARI VAN 10.30 TOT 15.00 UUR OF APPLIED SCIENCES door Frank Balkenende MIDDELBURG - Voorzitter Alexan der Rinnooy Kan van de So ciaal-Economische Raad (SER) spreekt donderdag 8 maart in Mid delburg tijdens de conferentie Grijs 8c Groots. De conferentie, die de SER Zee land op touw zet, besteedt aan dacht aan de vergrijzing, krapte op de arbeidsmarkt en het daardoor noodzakelijke behoud van oudere werknemers. Wies Saman, lid van de SER Zeeland, voorziet dat er vanaf nu tot 2020 veel vacatures ontstaan omdat- oudere werkne mers stoppen. „Het is van belang voor de Zeeuwse economie om werknemers die voor hun pen sioen staan langer in dienst te hou den. Bovendien bezitten oudere werknemers kennis en routine." Daarnaast stijgt in 2020 de AOW-leeftijd naar 66 jaar en waar schijnlijk in 2025 naar 67 jaar. Be drijven moeten zich daarop voor bereiden. Rinnooy Kan is één van zeven mannelijke sprekers. Dat er geen vrouwen bij zitten en de con ferentie op Internationale Vrou wendag plaatsvindt, heeft tot een boos briefje van de PvdA Zeeland aan de SER Zeeland geleid. Vol gens Saman is dat geen opzet. De conferentie was vanwege agenda's van sprekers verschoven naar 8 maart. Er zijn nog plaatsen. www.grijsengroots.nl ItlftftllMtrUH ïMluunmmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106