Huppelend de school uit als het geluk goed gelukt is zeeland 125 De eerste minaret van Zeeland TIJDENS DE HZ INFO DAGEN DRAAIT HET OM JOU Bouwlift breekt af in Heinkenszand, man gewond Zes maanden gevangenis voor ophitsen hond UNIVERSITY rfl - zaterdag 28 januari 2012 Donna de Barbanson heeft een bijzondere baan. Ze is 'geluksdo- cente' op het Zeldenrust-Stee- landtcollege in Terneuzen. door Raymond de Frel Zo! Heeft Danny even ge luk zeg, dat mevrouw De Barbanson niet zag dat hij tijdens een spel van de groep met het foute ant woord naar de groep met het goe de antwoord hupte! Maar word je van zo'n gelukje echt gelukkig? Het is maar hoe je het interpre teert. Met die vraag houdt docente Don na de Barbanson (47) uit Terneu zen zich vrijwel continu bezig. Niet met het idee dat ze ooit het enige juiste antwoord zal formule ren, maar wel met de intentie om 'haar' leerlingen op het Zeldenrust- Steelantcollege te helpen met pro blemen. Ze geeft sinds drie jaar het vak Leefstijl, dat ze zeifin de steigers zette. „Ik gaf bij de vakken biologie en verzorging voorlichting over nega tieve zaken, ik moest continu op gevaren wijzen. Maar als je je goed voelt en zelfverzekerd bent, voel je je sterker. En dan zeg je eerder van uit jezelf'nee' tegen al die verlei dingen. Daarbij merkte ik ook dat de behoefte groeit om op school over problemen te praten. Echt scheidingen, drukte, te weinig aan dacht thuis en onzekerheid kun nen ertoe bijdragen dat een kind ook op school niet goed in zijn vel zit", vertelt ze. Mede daarom om armt De Barbanson de geluksles- sen, die alle brugklassers krijgen. „In Vlaardingen liep een docente met hetzelfde gevoel rond als ik. Zij ontwikkelde een methode waarin leerlingen leren hoe ze Donna de Barbanson: „Geluk zit in kleine momenten. In een oogopslag, in een glimlach." foto Mark Neelemans hun eigen geluk kunnen beïnvloe den." Vooralsnog mogen alleen de jong ste middelbare scholieren hun ge luk beproeven. Zo ook deze och tend. Eerst probeert een vm- bo-klas er achter te komen wat ge luk is, straks is een vwo-klas aan de beurt. In een quiz wordt de vm- bo'ers gevraagd of het winnen van een loterij, het aanhangen van een religie en het volgen van een hoge re of lagere opleiding invloed heb ben op geluk. En de winnaar van de quiz? Die mag zich de gelukki ge winnaar noemen van een doos je chocola. Misschien denkt de winnares van avond in bed nog eens terug aan dat leuke moment van winst. De Barbanson hoopt het, dan is haar opzet geslaagd. „Geluk zit in kleine momenten. In een oogopslag, in een glimlach. Voor mij is het ultieme geluk dat ik anderen gelukkig maak. Ik heb niet de illusie dat ik alle proble men kan oplossen, maar ik bied graag een luisterend oor. Soms lukt het overduidelijk niet. Ik kwam tijdens een wandeling met mijn man langs een autootje met drugsdealers. Ik kende die al gas ten van school. Ze deden dus ver keerde dingen, maar riepen nog wel heel braaf'hé, mevrouw De Barbanson.' Maar als het wél lukt, huppel ik de school uit van blijd schap." De vmbo'ers zijn de klas uit, de vwo'ers kunnen elk moment binnenko men. De Barbanson doceert op de school waar ze zelf scholiere was. Na een studie Gezondheidsweten schappen en een rol als weten schappelijk medewerker aan de Universiteit van Maastricht is ze nu al zo'n elf jaar als docente en pestcoördinator actief op het Zel- denrust-Steelantcollege. „In het vak Leefstijl heb ik het helemaal gevonden. Hier kunnen leerlingen dingen doen die vanzelfsprekend horen te zijn, maar dat door aller lei oorzaken niet meer zijn. Het is een uurtje rust in een hectische week, een uur waarin je even stil staat bij jezelf." Haar collega's kijken wel eens vreemd op als ze na schooltijd met een leerling apart zit voor een goed gesprek. „Maar toch zien ze er ook steeds vaker het nut van in. Als zij problemen signaleren, kan ik er in mijn lessen mee aan de slag. Het is niet altijd goed om al leen naar regels te leven, je moet vooral naar het kind luisteren. Zo maar een voorbeeld: een jongen maakte zijn huiswerk vaak niet. Een docent meldde mij dat. Bleek in een gesprek dat die jongen elke dag boodschappen moest doen en zijn zieke moeder verzorgde. Dan kijk je opeens heel anders tegen de situatie aan." Natuurlijk verwijst De Bar banson leerlingen met pro blemen door naar deskun digen. Maar 'positief praten' kan ook wonderen doen, merkt ze. „In een schriftelijke enquête gaven twee meisjes aan dat zij gelukkig werden van pijn. Bleek dat zij zich zelf krasten. Je verwijst hen door, maar eigenlijk hebben ze op het zelfde moment al hulp nodig. Ik heb met hen het kaartspel van ver langens gespeeld. Daarin staan de behoeftes van een mens centraal. Het bleek dat veel van hun behoef tes onbeantwoord bleven. Dat uit zich in een gevoel. En dat gevoel re sulteert weer in gedrag. We zijn sa men met die behoeftes aan de slag gegaan. Met succes." De vwo'ers buigen zich over hun geluk. „Dat hoefje niet per se met klasgenoten te delen. Schrijf het in jouw map, dan krijg je van mij al tijd antwoord. En voor thuis: vraag eens aan jouw familieleden hoe gelukkig zij zijn", geeft De Bar banson hen mee. Aan het einde van de zes lessen neemt ze de bevindingen van alle 327 brugklassers grondig door. Gek kenwerk? Een beetje. Maar de keren dat het ellende voor komt, daar wordt De Barbanson dolgelukkig van. M.F.Visserstraat 33 OostkapeUe Ruime 211 kapwoning met garage gelegen in het centrum van OostkapeUe. Deze ruime woning heeft maar liefst 5 slaapkamers en een vrijwel nieuwe keu ken en badkamer, kan dus zonde:' verdere investering bewoond worden. NIEUWE VRAAGPRIJS Vraagprijs 259.000,- k.k HEINKENSZAND - Bij een bedrijfson geval op een terrein in de Kruize- muntstraat in Heinkenszand is gis teren rond 11.30 uur een 32-jarige man uit de gemeente Tholen ge wond geraakt. De man stond in een bouwlift die afbrak. Hij viel zo'n zes meter naar beneden en is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. TERNEUZEN - Een 28-jarige vrouw uit Terneuzen is donderdag door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot een celstraf van zes maanden. De vrouw hitste in de nacht van 3 op 4 oktober haar American Bulldog op tegen een dronken plaatsgenoot, die kort daarvoor bij haar op de deur van haar woning in de Nieuwediep- straat had gebonkt. De man liep di verse bijtwonden op. 3 A FEBRUARITERNEUZEN VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 18.00 - 21.00 uur met voorlichtingsrondes om 18.15. 19.15 en 20.15 uur. ZATERDAG A FEBRUARI 2012 10.00 - 13.00 uur mei voorlichtingsrondes om 10.15. 11.15 en 12.15 uur. VOLTIJD EVC-PROCEDURE Leraar Basisonderwijs; Jaar 1 en 2 Verkorte deeltijd-trajecten mogelijk op basis van DEELTIJD EVC-procedure. Informatie Bedrijfseconomie hierover is aanwezig Commerciële Economie Management, Economie en Recht COMBI MBO-HBO Economie Leraar Basisonderwijs MIDDELBURG - Religieus Zeeland heeft er een markant, nieuw bouw werk bij. Waar katholieke en pro testantse kerken worden gesloopt, verrijst in Middelburg een nieuwe moskee. Sinds gisteren heeft die ook een minaret - de eerste van Zeeland. Een groot deel van de mi naret stond er al, maar het boven stuk ontbrak nog. Dat is er giste ren op gezet. Voor de Turkse ge meenschap is de voltooiing van de minaret letterlijk en figuurlijk een hoogtepunt. „De minaret is heel belangrijk voor een moskee", ver telt voorzitter Ismail Kastaci van de Yildirim Beyazit Moskee in Mid delburg. „Vroeger, toen de tech niek minder ver was, werd vanaf de minaret opgeroepen tot gebed." Daarvoor zal de minaret van de moskee aan de Stromenweg niet worden gebruikt. Bij de bouw van de moskee geldt behalve de mina ret ook de plaatsing van de koepel als een belangrijk moment. foto Ruben Oreel tijdens de Info-avond. Voorlichtingsrondes Economie in lokaal D205 Deeltijd volledige opleiding in Terneuzen MEER WETEN? Vlietstraat 11a. Terneuzen (ROC Weslerschelde) Tel: 0115- 64 16 00 of e-mail: info0hz.nl OF APPLIED SCIENCES Singel 366 Vlissingen RfcW Prachtig herenhuis gelegen aan de fraaie Singel. Een TTL f ïTpnÜa J zeer royaal object met mm""s slaankamprc (meor 5 slaapkamers (meer FFTj fi f mogelijk) en heerlijk veel LL*»1 L-l L leefruimte door een grote ,~r~n c: aangebouwde serre. Dit l— iaren '30 huis is gemo- 7 derniseerd. maar enkele r oude kenmerken zijn nog aanwezig. Vraagprijs 259.000,- k.k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 105