Zilveren gids voor ouderen Varken overleefde de ramp op zolder 221; VERHUIZEN MET ZORG! Goes sluit zich aan bij Jeugdsportfonds 0113 22 22 20 Sportnota Mirakel van Nieuwerkerk nu pas ontsluierd Herdenking Watersnood Beter verteld dan vergeten zaterdag 28 januari 2012 monDidLmouERS ESE WISSENKERKE - Het CDA in Noord-Beveland heeft een" amen dement dat fractievoorzitter Mark Faasse donderdag indiende op de Sportnota ingetrokken. Zijn voor stel om 9000 euro niet te besteden aan een sportgids voor ouderen maar te bestemmen om jongeren te verleiden tot sport kreeg geen enkele steun. Faasse wilde geen negen mille be steden aan een boekje met infor matie voor vijftigplussers die over een half jaar achterhaald zou zijn en die al vrijelijk beschikbaar is via andere kanalen zoals internet. Be ter ging het geld naar de jeugd op Noord-Beveland, die blijkens een onderzoek van Scoop ongezond zou leven. Faasse noemde het boekje in de raadsvergadering 'veel geld voor weinig'. Dat weer legde wethouder Piet de Putter. Uit een enquete was gebleken dat zo'n gids over sportmogelijkheden voor ouderen zeer gewenst is. Dat vond Faasse niet steekhoudend: „Er kan vraag zijn naar een restau rantgids voor Noord-Beveland, die wordt ook niet betaald uit publiek geld." WD'er Dirk Hage trok par tij voor de wethouder. „Dit zijn mensen met concrete plannen om aan beweging te doen. Als mensen hierom vragen, moet je dat als ge meente gewoon doen." Er is vol doende budget voor de jongeren in de sport voor de komende ja ren, stelde De Putter. Bovendien wordt het boekje niet enkel een sportboek, ook een 'zilveren gids' met brede informatie voor oude ren op Noord-Beveland. - - mmm mm m Een toevallige ontmoeting met een collega in mei 1953, stortte Jan van Ast in een avontuur waaraan hij nog steeds met ple zier terugdenkt, hoewel hij zijn handen twee weken na afloop niet meer heeft kunnen gebrui ken. door Mieke van der Jagt Tachtig is Jan van Ast uit Goes en nog heel ge zond van lijf en leden. Tussen de oren is ook alles dik in orde. „Maar toch, er kan vanalles gebeuren als je oud bent en ik zou het verve lend vinden als met mij het Ver haal van het varken zou verdwij nen." Het verhaal van het varken? „Ja, hoe wij drie maanden na. de ramp in het overstroomde Nieu werkerk een dood varken van zol der gingen halen." Nog niet zo lang geleden sprak Jan van Ast een dochter van de collega met wie hij destijds meeging. „Zij had het verhaal nooit gehoord, dus ik begon te geloven dat ik de enige was die het vertelde." Het was in mei 1953 dat Jan van Ast in zijn woonplaats Zierikzee een collega tegen het lijf liep: „Jo- han Schiettekatte uit Nieuwerkerk. Op de 59ste verjaardag van de Watersnoodramp van 1953, zijn er op de Bevelanden en Tho- len maar weinig herdenkingsbij eenkomsten. De organisatoren houden hun kruit droog voor de grote herdenkingen van volgend jaar. In veel kerken in de rampge bieden zal morgen, zondag, wor den stilgestaan bij de slachtoffers. In Kruiningen is er op woensdag 1 februari een herdenkingsbijeen komst in en bij de Johanneskerk. Die begint om 19.00 uur. Hij was met zijn hele familie geëva cueerd naar Berkel en Rodenrijs en was naar Zeeland gekomen om te kijken of er in Nieuwerkerk nog wat te recupereren viel. Hij had geen logeeradres, dus bleef hij bij ons." „Zodra het goed weer was, leen den we een boot en roeiden van de Stenendijk naar Nieuwerkerk, waar alle ruiten in het arbeiders woninkje van Schiettekatte stuk bleken. We konden zo naar bin nen varen, bij wijze van spreken. Met een hark begonnen we in de drijvende troep op de benedenver dieping te vissen. Het eerste wat we opvisten was zo'n bekleed voe tenstool] e, dachten we. Maar het was de kat, die was verdronken. Daarna kwam er een boekje met dè titel: 'Water aan de Lippen', over de inundatie van Duiveland in de oorlog. We kwamen niet bij van het lachen. Nu stond het wa ter wel wat hoger, zoals weldra zou blijken toen we op de zolder kwamen. Daar moesten Van Ast en Schiette katte nodig heen, want toen op 1 februari de noodklok luidde en de Nieuwerkerkers moesten vertrek ken, had vader Schiettekatte het varken naar zolder gebracht. Met de bedoeling het de andere dag, als het water weer weg zou zijn, weer in zijn hok te zetten. Maar het duurde nog tot november voor het gat in de dijk gedicht was De huisjes in Nieuwerkerk waren toen al weggespoeld. Hoe de maats ook probeer den het zolderluik open te krijgen, er lag iets bo venop. „Dat het het varken niet was, werd al snel duidelijk, want we hoorden geknor. Het béést leef de nog." „Uiteindelijk zijn we met een trap dóór de ruit in de topgevel op de 'We dachten dat het beest stierf van de hon ger en meteen zou aan vallen. Maar niks hoor' Bij beschikking van de Kantonrechter te Terneu- zen d.d. 18 januari 2012 is onder curatele gesteld: mevrouw Anna van Damme, geboren te Boschkapelle op 30 november 1915, wonende aan de Bachlaan no. 90 te 4536 GD Terneuzen, en is tot curator benoemd: mevrouw Anna Maria Elodie Hamelink, wonende aan de Churchill- laan no. 804 te 4532 JC Terneuzen. zolder gekomen maar niet nadat Johan zich had uitgerust .met het broodmes. Hij ging ervan uit dat het varken haast stierf van de hon ger en dat het hem meteen zou aanvallen. Maar niks hoor. Het var ken was vriendelijk genoeg, het wilde alleen niet gevangen wor den. Telkens kroop dat beest in de kleine hoekjes tussen het be schot en de vloer. Je kon hem al leen pakken door op je buik te gaan liggen, maar het lag daar vol met stront. Het beest had een paar kistjes met pootaardappelen gevon den en was. ook aan de strooien matrasbeschermers begonnen." Aan het zondagse goed wat aan een spijker in de nok hing, zagen de mannen hoe hoog het water bij elk tij kwam. „Het varken moet met de beweging van het tij heb ben geleefd. Bij hoog water op bed en bij eb op zoek naar eten." Met kunst- en vliegwerk kregen ze het varken in de boot en toen Van Ast met compleet ontvelde han den van het roeien in Zierikzee aankwam, stond daar toevallig een veehandelaar. Die wilde het var ken wel in een hok stoppen. Als het na drie weken nog leefde, kreeg Schiettekatte er 70 gulden voor. Die heeft hij gekregen. En het varken? Tja, dat is dat na jaar waarschijnlijk alsnog opgege ten. Het idee dat het mirakuleuze varken van Nieuwerkerk in de vergetelheid zou kunnen raken bracht Jan van Ast ertoe de krant te bellen: 0113-315670. En gelukkig maar; een mooi verhaal moet je koesteren. Wie iets heeft meege maakt wat vergeten dreigt te wor den, doet er goed aan het voor beeld van Jan van Ast te volgen. Het kan óok gaan om het verhaal dat al jaren in de familie circuleert, maar nooit is opgeschreven. Bel en vertel, wij luisteren graag. door Luc Oggel GOES - De gemeente Goes sluit zich officieel aan bij het Jeugd sportfonds Zeeland. Maandag on dertekent wethouder Jo-Annes de Bat de overeenkomst tijdens een bijeenkomst bij het Cios in Goes. Het Jeugdsportfonds is bestemd voor kinderen en jongeren in de leeftijd van 4 tot en met 18 jaar, die om financiële redenen geen lid kunnen worden van een sportver eniging. In 2007-is de (landelijke) regeling ook in Zeeland opgericht, maar lang niet alle gemeenten be talen mee, met name (afgezien van Kapelle) de Bevelandse niet. Goes kent al jarenlang het declara tiefonds, waarbij deelnemers (per kind) maximaal 200 euro voor sportieve, culturele én recreatieve doeleinden ontvangen. Het sport onderdeel wordt nu, door de aan sluiting op het Zeeuwse sport fonds, verruimd. Zij vergoeden na melijk maximaal 225 euro per kind. Daarnaast kunnen Goese deelnemers via het gemeentelijke declaratiefonds ook nog 100 euro voor culturele en recreatiejve doel einden ontvangen. Ouders, kinde ren en sportverenigingen kunnen bij het Zeeuwse sportfonds zelf geen aanvraag indienen, dat moet gebeuren door intermediairs. Peugeot Bipper Tepee OUTDOOR Er kan niks meer bij, dus we doen er wat vanaf! Goes Zevenbergen I Mlddeihamis Terneuzen Vlissingen I Roosendaal I PTA BV www.pta.peugsot.nl CxcJfcoSten rijk/oai-maksn, /ejjeS en VerujjJerin^S^ijdra^e l/Kl/. /id/Tt- /rie^a/en inC./par^ee.f/lu//>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102