Scholieren 'proeven' techniek in bedrijven 85 241 zeeland Ode aan gitaarvirtuoos De Meijer Ouders jonge pubers op stap in Terneuzen Passie voor het vak 'Met de monteur op stap' vrijdag 27 januari 2012 - Hf Vmbo-leerlingen van de vier Zeeuws-Vlaamse middel bare scholen lopen mee met een monteur of staan een dag aan een draaibank. Zo maken ze kennis met de praktijk, waardoor hun interesse in techniek wordt aangewakkerd, hoopt docent Freddy de Blijzer. door René Hoonhorst Vaklieden bakken geen stenen, ze bouwen een kathedraal. Die fi losofie brengt Joris Bracke, zonder haar met zoveel woorden uit te spre ken, graag over op scholieren die zijn bedrijf in Clinge bezoeken. Het personeelsverloop bij Elektro motoren Bracke is soms tijden ver waarloosbaar. Maar scholen en op leidingsinstituten krijgen niet gauw 'nee' te horen als ze bij Bracke aankloppen voor een snuf felstage of een stageplaats. Freddy de Blijzer is er blij mee. Als docent elektrotechniek van het Reynaert- college onderhoudt hij al jaren goe de contacten met bedrijven in en om het Land van Hulst. Want het is natuurlijk prachtig dat Zeeuws-Vlaanderen grote bedrij ven als Dow en Yara kent, waar constant veel personeel nodig is. „Maar het midden- en kleinbedrijf is net zo belangrijk. Die kleine on dernemingen houden de streek leefbaar en ook die moeten op een constante stroom personeelsleden kunnen blijven rekenen." Als leraar denkt De Blijzer vooral ook aan zijn leerlingen. Het is van het grootste belang dat vmbo'ers kennis kunnen maken met de praktijk van het (technische) be drijfsleven. Om hun beroepskeuze te bevestigen of om eens rond te kijken of een technisch beroep iets voor hen zou zijn. Het initiatief van het Lokaal Plat form Installatietechniek om scho lieren een dagje te laten meelopen met monteurs van bedrijven uit de streek is door De Blijzer altijd omarmd. Want tijdens zo'n dag kunnen leerlingen hun ideeën over werken in een technisch be drijf echt toetsen aan de dagelijkse praktijk. Bennie Ivens heeft in de loop der jaren al heel wat 'snuffelaars' voor bij zien komen. Van jochies die nog geen schroevendraaier kon den vasthouden tot (haast) volleer de monteurs, die bijna elk week eind - al dan niet met pa - achter Björn de Bakker (13), vmbo K, Rey- naertcollege. Björn geniet bij Elek- trobedrijf Bracke. Hij kijkt de kunst af van begeleider Bennie Ivens. Niels Krijger (13), vmbo-T, Reynaert- college. Weet nog niet wat hij gaat doen, maar kijkt graag een dagje rond bij een telecombedrijf in Hulst. Niek Missu (15), vmbo T, ZSC. Niek ziet een baan als verwarmings installateur wel zitten na een dagje meelopen met een servicemonteur. TERNEUZEN - Het is goed dat Gert de Meijer vijf jaar na zijn dood al wordt herdacht. Het was een feno meen, vinden zijn eeuwige fans in Temeuzen. Zondagmiddag bren gen muzikale vrienden van weleer in Porgy 8c Bess een ode aan de gi taarvirtuoos. Aanvankelijk richtte De Meijer, in 1953 geboren in Terneuzen, zich vooral op de oude folkmuziek; la ter werd zijn stijl experimenteler. In 1976 nam hij het instrumentale album Clear tunes op, dat interna tionaal goed werd ontvangen. Na een onderbreking begon hij pas eind jaren negentig weer op te tre den, aanvankelijk met de band BSUR, later weer solo met de akoestische gitaar. Er volgde een album in eigen be heer: A view from the root (1999)- Via het befaamde label Acoustic Music Records maakte De Meijer in 2000 zijn (internationale) ren tree met het album Behind the du- nes, twee jaar later gevolgd door Acoustickled. Op The spirit of the turtle, zijn laatste product, bleek zijn spel melodieuzer, toegankelij ker te zijn geworden. De Meijer genoot weliswaar inter nationale bekendheid, maar vooral onder een beperkte groep gitaar adepten. Hij werd geprezen om zijn fingerpicking-stijl. Het herden kingsconcert voor de Meijer, op 53-jarige leeftijd overleden aan longkanker, begint zondagmiddag om 15.00 uur. Het is een initiatief van Theo de Koning en Sjef Hermans van Champagne Charlie. Het aantal vmbo-leerlingen dat deze week een dagje meeliep met of rondneusde bij een monteur van een Zeeuws-Vlaams bedrijf. Vandaag gaan de middelbare scholieren naar Technopolis in Antwerpen. een draaibank staan. Als oudere, geduldige werknemer van Bracke kan hij enthousiastelingen en on wetenden in toom houden en/of enthousiasmeren. Ivens geniet als Björn de Bakker uit zichzelf een tang pakt om kracht te kunnen zet ten bij het losdraaien van een moer. Björn kan zich wel voorstel len dat hij later in een hal als die van Bracke zijn werk staat te doen. Schoolgenoot Niels Krijger, die de theoretische richting aan het vm bo van het Reynaertcollege volgt, heeft nog geen idee wat hij later gaat doen. Maar hij vindt het al heel interessant dat hij op een klein telecombedrijf mag rondkij ken en mee naar een klus mag. Niek Missu (15), derdejaars van het Zeldenrust Steelant College, is dan weer wat bewuster bezig. On derhoudsmonteur Kim Boswinkel laat hem stevig meehelpen bij het schoonmaken en controleren van verwarmingsketels. Niek vindt het prima. „Mijn broer Jorin is ook in stallateur. Dus ik dacht, misschien is het ook wel wat voor mij." Vaardigheden kun je aanle ren en ook kennis is op te doen en over te dragen. Maar passie voor een vak moet je hebben. Met hartstocht en interes se komen goede resultaten vanzelf, betoogt Joris Bracke. Het hart van de 'baas' van Elektro motoren Bracke in Clinge springt open als hij mensen vindt, die echt enthousiast over hun werk zijn. Hij ziet die gedrevenen niet al leen graag in eigen toko, maar ook in andere bedrijven die technische vakmensen in dienst hebben. Het is voor Bracke een uitgemaak- door Raymond de Frel Gert de Meijer. foto Lex de Meester TERNEUZEN - Ouders van jonge pu bers in de gemeente Terneuzen gaan dinsdag 7 februari met elkaar op stap in de Terneuzense binnen stad. De stapavond is een initiatief van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk, gemeente Terneuzen en di verse horecaondernemers. Verte genwoordigers van de horeca en de projectleider van de Zeeuwse aanpak jeugd en alcohol informe ren de ouders tijdens een kroegen tocht over voorzorgsmaatregelen om jongeren veilig en gezond te la ten uitgaan. De avond is bedoeld voor ouders van pubers van der tien tot vijftien jaar. Op die leeftijd gaan veel jongeren voor het eerst stappen. Ouders krijgen de gelegenheid om vragen aan deskundigen te~stellen~ over het thema jeugd en alcohol, maar kunnen het initiatief ook aangrijpen om ervaringen met an dere ouders uit te wisselen. Boven dien is het een mooie gelegenheid om te zien in welke horecagelegen heden hun pubers uitgaan. De stapavond wordt gehouden vanuit het project Laat ze niet (ver)- zuipen, waarin alle Zeeuwse ge meenten samenwerken om het al coholprobleem onder jeugd aan te pakken. De avonden zijn een suc ces, zo bleek uit de belangstelling in andere gemeenten. Aanmelden kan tot donderdag 2 fe bruari via www.laatzenietverzui- pen.nl en 0113-397171. Op 7 februa ri heet wethouder Cees Liefting ie dereen om 19.00 uur welkom in podium De Pit in de Korte Kerk straat. Na de nodige toelichtingen volgt van 20.00 tot 21.30 uur de kroegentocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62