Van een garage naar 3600 vierkante nieter 22 zeeland Schippers waarschuwen voor appartementen Kantoorfuncties VW weer terug op de Markt Gebruik nieuwe zeesluis als wisselgeld voor ontpolderen PZC almanak Watje Jos Heijens vrijdag 27 januari 2012 door Raymond de Frel Vlaanderen en Nederland tekenen op 19 maart een overeenkomst over de bouw van de nieuwe zeesluis. Maar als het aan de vele respondenten op dit bericht op de website van de PZC ligt, wachten beide partijen daar nog even mee. De eerste van 32 reacties behelst niet meer dan twee zinnen, maar daaraan hadden velen genoeg om ook van wal te steken. 'P' opende de dans met „Ik zou eerst maar eens afwachten wat die rare Bel gen gaan doen tegen onze ontpol- deringsplannen. Dan hebben wij ook wat te dreigen!" Als het aan 'ikke' ligt, is het drooghouden van de Hedwigepolder part of the deal in het contract over de zee sluis. AWRX doet er nog een schepje bovenop met: „We lijken wel een slaaf van de Belgen. Wij moeten alles voor ze doen, tot on ze mooie Hedwigepolder onder water zetten aan toe. Eigen volk eerst!" Reageerder 'Kijkuit' is de eerste die nuanceert. „Die natuur compensatie voor de verdieping van de Westerschelde is nooit door de Belgen gevraagd, maar door de Nederlandse natuur- freaks erbij gelapt toen de Belgen een aantal ondiepe drempels wil den wegbaggeren", schrijft hij. Een grotere zeesluis bij Terneu- zen heeft voor de haven van Gent ook helemaal geen nut, stelt een aantal reageerders. De tunnel bij Zelzate ligt immers niet diep ge noeg om grotere schepen te laten passeren. Dat klopt ten dele. Sche pen scheren deze tunnel nu al bijna met hun kiel. Vlaanderen be kijkt daarom of-ie kan worden verlegd. En past ook enkele tien tallen miljoenen bij zodat de Sluis kiltunnel niet op veertien, maar op zestien meter diepte wordt ge graven. Nadat 'Peter' heeft voorgesteld om heel België onder water te zet ten, luidt 'Inwoner ZV' een reeks tegengeluiden in. Nu komt er een miljard euro aan investerin gen de Zeeuwse kant op en maakt men zich druk wie daar belang bij heeft. Mensen hebben daar be lang bij. Werkgelegenheid, banen, inkomen, huizen, zakelijke activi teiten, het speelt allemaal mee bij de nieuwe zeesluis." Reageerder 'Leven en laten leven' besluit met een positieve insteek. Hij denkt dat een nieuwe zeesluis en de Sluiskiltunnel de streek geen windeieren legt. „Nu nog even de Hedwigepolder onder laten lopen voor wat extra natuur, veiligheid en eco-toerisme. Wat een kansen krijgt Zeeuws-Vlaanderen!" Reageer ook op artikelen op de site van de PZC. Onderaan een bericht kunt u uw mening geven. door Wout Bareman TERNEUZEN - Binnenvaartschippers waarschuwen de gemeente Terneu- zen voor de bouw van^apparte- menten langs vaarwegen en vlak bij ligplaatsen. Vroeg of laat ont staan daardoor conflicten. Dat kan ook in Terneuzen op tal van plaat sen het geval zijn. De afdeling Terneuzen van de schippersvereniging Schuttevaer mengt zich daarmee in de discus sie over de structuurvisie voor de binnenstad, die gisteravond door de gemeenteraad werd vastgesteld. Woontorens aan de voormalige Veerhaven en - 'binnengaats' - aan de Beurtvaartkade kunnen leiden tot een confrontatie tussen de schippers en de bewoners. Afde lingsvoorzitter Johnny van Ijk en MHMWM SBH De afdelingschef van die multinatio nal in Zierikzee zat meer achter z'n bureau. „Ben je weer beter?", infor meerde een medewerkster belangstel lend. „Hm, hooguit minder ziek", luidde het antwoord tussen het ge hoest en geproest door. „Dan kruip je maar weer onder de wol. Kun je ons tenminste niet aan steken en wij redden het wel zonder regio-coördinator Jan de Vries: „De ambitie van een bruisende mix van wonen, werken, recreë ren, winkelen, uitgaan, cultuur- proeven enzo is uiteraard een loffe lijk streven. Maar er moet wel reke ning gehouden worden met één belangrijk aspect: dat in hetzelfde gebied ook een zeer drukke scheepvaartroute loopt en de schippers verderop hun ligplaat sen hebben." De schippers zijn niet van plan met name die lig plaatsen zonder slag of stoot in te leveren. De Vries: „Op andere plaatsen is al meerdere malen ge bleken dat bewoners in eerste in stantie blij zijn om aan het water te kunnen wonen, maar later be zwaren aantekenen tegen het feit dat zich op datzelfde water ook transportstromen verplaatsen." Tip? redactie@pzc.nl jou", zei de medewerkster kordaat. De chef dacht even na en besloot dit advies op te volgen. „Maar we vin den je natuurlijk wel een watje", kreeg hij nageroepen, toen hij al met de deurklink in zijn hand stond. Op weg naar huis bedacht de chef dat het helaas nog lang duurt eer er weer beoordelingsgesprekken mogen worden gehouden. 'Hier is altijd heel praktisch gewerkt Tot nu toe hebben we het zonder pr gedaan. Dat moeten we nu wel gaan doen. In België valt nog heel wat te halen." aa mn mmmmm Het Laboratorium Zeeuws-Vlaan- deren bestaat twintig jaar. In Graauw begon Jos Heijens in zijn garage voor boeren in de omge ving en staat nu aan het hoofd van een hypermodern laborato rium. Zaterdag is het open dag. Van 12.00 uur tot 17.00 uur. door Romain van Oamme In sneltreinvaart loodst Jos Heijens het bezoek door de nieuwbouw van het Labora torium Zeeuws-Vlaanderen. Kwistig strooiend met in drukwekkende cijfers die even moeten bezinken. Medewerkers staan in ruim opgezette afdelingen aan de modernste apparatuur en weten zich gesteund door deskun digen in de snelle wereld van de automatisering. Het lab voldoet aan de hoogste ei sen die instanties stellen. Heijens: „Twee jaar zijn we aan het bou wen. Het laboratorium is nu 3600 vierkante meter groot. Er werken ruim tachtig medewerkers en we zijn goed voor 400.000 monsters per jaar." Hij had het zelf ook niet gedacht, zo'n gigantische groei van het be drijf waarmee hij twintig jaar gele den begon. In een garage bij zijn huis in Graauw. „Ik werkte als chemisch analist bij Dow en met mijn broer runde ik in Graauw een boerderij. Soms werd er een grondmonster geno men om te kijken hoeveel stikstof er in zat. Dat werd door een be drijf gedaan, maar het duurde lang voordat het resultaat bekend was. Ik dacht: dat moet toch sneller kunnen." Heijens bracht grondboren aan de man, liet de boeren zelf een grond monster nemen en gaf binnen 24 uur de uitslag door. Een gat in de markt die twintig jaar later nog al tijd vanuit Graauw bediend wordt. „Het was niet simpel in het begin. Die bemonstering kon ik maar een paar maanden doen en er moest toch wat verdiend worden. Ik was bij Dow weggegaan. Soms dacht ik wel eens: waar ben ik aan begonnen." Toen het bedrijf begon te groeien, kreeg hij meer dan eens het advies naar elders te verkassen. „Man, ze hebben me vaak voor gek ver klaard. Wat zit je hier nog te doen in Graauw? Kun je niet beter er gens anders een bedrijf beginnen. Nou, geloof me maar, we zitten hier goed. Vlakbij België waar nog heel wat te halen is." Twee jaar na het begin liet hij zijn eerste echte laboratorium bouwen dat na vijf jaar alweer uitgebreid moest worden. Zo ging dat maar door in Graauw, waar het laborato rium aan de rand van het dorp bleef uitdijen. Heijens zelf is nauwelijks ver anderd. Geen poespas, ge woon hard werken en slim opere ren. Meer heeft hij niet nodig. Heij ens is nog altijd de rondborstige Zeeuws-Vlaming die joviaal om gaat met zijn personeel. Ze zijn naast de normale werkzaamheden al druk bezig met de voorbereidin gen voor zaterdag, de open dag. „Iedereen kan dan eens rondneu zen en kijken hoe het hier aan toe gaat. We laten zoveel mogelijk draaien." Het bedrijf rust inmiddels op vijf stevige poten. Heijens: „De voed selveiligheid is een grote poot. Per jaar 33.000 monsters. Fruit, groen tes, er komen hier wel 500 verschil lende voedselproducten binnen. Die testen we bijvoorbeeld op res tanten van pesticiden. Volgens de regels mag er zo en zoveel opzitten van een gebruikt bestrijdingsmid del. Zo zijn er veel regels en veel door Raymond de Frel TERNEUZEN - De kantoorfuncties van de VW Zeeuws-Vlaanderen keren 1 februari terug aan de Markt in Terneuzen. De medewerkers - vier in totaal - betrekken de derde verdieping van het pand waar ook Huisstede Ma kelaardij zit. Zij doen de promotie- en marketingactiviteiten voor Zeeuws-Vlaanderen. Ook de afde ling inkoop en het algemeen mana gement maken deel uit van deze VW-tak. De nieuwe huisvesting is voor de organisatie kostenbesparend. Nu zitten de kantoorfuncties nog in verschillende bestrijdingsmidde len. Als je boven een bepaalde norm zit, mag het product niet ver handeld worden. Hebben we wel eens gehad hoor, dat een partij uit de winkelschappen gehaald moest worden." Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, vertelt hij dat er regel- 'Over mestbemonstering kan ik wel een boek schrijven. Daarin zijn we groot en snel' matig monsters uit Egypte komen, uit Cairo. „Van een exportbedrijf. Via een Belgisch vliegveld komen die monsters bij ons. Wij testen het. Binnen 24 uur is de uitslag be kend in Cairo." Ze 'doen' direct en indirect veel voor supermarkten. Heijens: „Elke supermarkt wil fruit verkopen dat goed is. Een Europese norm zegt dat er zoveel van een bepaalde stof op een appel mag zitten. Restan ten van een bestrijdingsmiddel bij voorbeeld. Elke supermarkt heeft zo zijn eigen regels. Normen en re gels veranderen regelmatig. Ons lab leeft bij de gratie van de wet en regelgeving." Milieu en water is ook een stevige poot. Twee jaar geleden nam Hei jens de laboratoriumactiviteiten van de Zeeuwse waterschappen, nu Scheldestromen, in Sluiskil over. „Met mensen en al. Nu doen we op dat gebied in de hele provin cie Zeeland veel voor het water schap. Monsternames, analyseren en adviseren." Over mestbemonstering, de groot ste poot, kan hij wel een boek schrijven, zegt Heijens. „Soms doen we achtduizend monsters op een dag. In een jaar komen we op ruim 250.000. We zitten in heel Nederland. Daarin zijn we groot én snel." een pand aan de Axelsestraat. Ze zijn daar drie jaar geleden onderge bracht. Een terugkeer naar een ruimte ach ter de balie van de VW in het ANWB-pand - ook aan de Markt - was geen optie, volgens voorzitter Peter Essenberg van de VW Zeeuws-Vlaanderen. „De kantoor functies zijn daar drie jaar geleden weggegaan vanwege ruimtegebrek. Maar we constateerden ook dat het heel handig is als beide afdelin gen (balie- en kantoorfuncties) dicht bij elkaar zitten, ook omdat we door minder subsidie efficiën ter met ruimte en personeel moe ten omgaan." MEEST GELEZEN 1Westerscheldetunnel dag tolvrij 2. Brand in woning Graauw eist leven 3. Provincie trekt zes miljoen uit STELLING Reageer op de stelling 'Hulst is te saai voor woorden' op de Zeeuws-Vlaamse pagina van de PZC. TIPS NAAR redtern@pzc.nl grrar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60