binnenland 17 '200 Nederlanders uit EU-gevangenis' Verzekeraar helpt PI P-slachtoffer Politie weer bezig met boeven vangen Cnrpndnn www.corendon.nl Uitwisseling gedetineerden Europese Unie 023-751 06 06 vrijdag 27 januari 2012 Nederlanders die in een land van de Europese Unie gevangen zitten, maken binnenkort meer kans hun straf in Nederland te mogen ondergaan. Nederland implementeert de wet voor ge- vangenenruil naar verwachting in de tweede helft van dit jaar. door Arjen de Boer DEN HAAG - Alle landen in de EU hebben afgesproken om gevange nen uit te wisselen en eikaars straf maat te respecteren. Moet een Ne derlander tien jaar zitten in Duits land, betekent dat in principe ook tien jaar brommen in Nederland. Ook al zou Nederland in dezelfde zaak lagere straffen opleggen. Re classering Nederland verwacht dat in eerste instantie 'honderd tot tweehonderd Nederlandse gedeti neerden' hier naartoe komen in het kader van de 'Wet wederzijdse erkenning en tenuitvoerlegging vrijheidsbenemende en voorwaar delijke sancties', kortweg WETS genoemd. Vanwaar deze regeling? Nederland vindt dat gedetineer den goede begeleiding nodig heb- nwiiiiMi iiiiiii nniiiiin liiiïiiiii n ben zodat zij na hun straf rustig in de samenleving terugkeren en niet meer in de fout gaan. „In het bui tenland heeft iemand geen huis, geen werk, geen sociaal vangnet", zegt Pauliene Veen van Reclasse ring Nederland. „Dan is de kans groter dat iemand terugvalt.Ook is een opgelegde gedragstraining las tig te volgen in een vreemde taal." Hoeveel Nederlanders zitten er in Eu ropese gevangenissen? Meer dan dertienhonderd, schreef minister Uri Rosenthal (Buiten landse Zaken) mei vorig jaar aan de Kamer. Op dat moment verble ven de meeste Nederlanders in Duitsland (400), Spanje (291) en Frankrijk (177). Komen die straks allemaal hier naar toe? Reclassering Nederland houdt er rekening mee dat de eerste Neder landse gevangenen in 2013-2014 ko men, als andere landen de wet ook hebben ingevoerd. „Dat zullen er honderd tot tweehonderd zijn, is onze ruwe schatting", zegt Veen. Daarnaast zullen er enkele 'tiental len' buitenlanders hun Nederland se gevangenis verruilen voor een door Koos van Wees Helemaal uitsluiten dat we ons inderdaad beter zijn gaan gedragen doet landelijk verkeersoffi cier Willebrord Freijsen niet. „Dat mensen na drie bonnen op de deurmat denken: laat ik me nu maar eens aan de regels houden." Maar het zou ook zomaar kunnen dat er meer dan een miljoen boe tes minder werden uitgeschreven omdat agenten er tabak van had den en trajectcontroles buiten be drijf waren. Of zoals verkeerspsy- choloog Cees Wildervanck ver moedt: „Er werd net zo hard gere den, alleen minder beboet." Een sluitende verklaring voor de dalen de trend had Freijsen gisteren na mens het Openbaar Ministerie niet. De automatisch geregis treerde snelheidsovertredingen daalden met zo'n 900.000, door rood licht rijden met zo'n 25 pro cent. Het aantal boetes na een staande- houding, dus gewoon uitgeschre ven door een agent, lag bijna 400.000 lager. Een gevolg van het verdwijnen van de ook door agen ten verafschuwde bonnenquota, durft Wildervanck wel te veron derstellen. Freijsen noemde gisteren een reeks van verklaringen. Er waren meer wegwerkzaamheden, waar door trajectcontroles vaak uitston den. Er was minder verkeer, als ge volg van de crisis. De bonnenquo ta werden eind 2010 afgeschaft, waardoor agenten weer zelf moch ten beslissen of een overtreding zwaar genoeg voor een bekeuring was. En oh ja, mogelijk hebben eerdere boetes toch effect en gedra gen verkeersdeelnemers zich beter. Dat laatste zou Wildervanck verba zen. „Dit is zo'n forse daling, waar om nu opeens wel en in eerdere ja ren niet?" De verkeerspsycholoog vermoedt dat het een combinatie is van alle factoren die Freijsen noemt. Met als wel heel belangrij ke het vervallen van het verplichte bonnenschrijven. „Agenten vin den het vaak helemaal niet prettig bonnen uit te delen. Al helemaal niet omdat verkeersboetes vaak on evenredig hoog zijn in vergelijking tot andere overtredingen. Nu kan hij besluiten iemand een waar schuwing te geven. Het effect is vaak hetzelfde." Woordvoerder Ron Looije van de Raad van de Korpschefs erkent dat er meer dan voorgaande jaren wordt gewaar schuwd in plaats van beboet. Maar ook de taakopvatting is veranderd, constateert hij: de politie is meer bezig met boeven vangen. cel in hun vaderland. Bovendien geldt de WETS alleen voor vonnis sen die op of na 5 december 2011 onherroepelijk zijn geworden, waardoor het aantal gedetineer den dat hiervoor in aanmerking komt flink afneemt. Geldt deze regeling ook voor Neder landers die buiten Europa een straf uitzitten? Bijvoorbeeld voor joran van der Sloot? Nee. Voor hen geldt een andere wet, de WOTS. Nederland heeft met drie landen afspraken over het overbrengen van gevangenen. Verder is Nederland een van de 68 landen die zich hebben aangeslo ten bij het 'Verdrag betreffende de overbrenging van gevonniste perso nen'. In principe kan Joran van de WOTS gebruik maken als zijn straf onherroepelijk is geworden. Minister Rosenthal sloot in mei vo rig jaar zo'n verdrag met Peru. Dit betekent echter niet dat hij recht op overplaatsing heeft. Beide lan den moeten instemmen met dit verzoek. Nederland zet in het ka der van de WOTS de straffen om naar Nederlandse maatstaven. Als blijkt dat Joran hier een kortere straf zou krijgen, kan Peru weige ren. ZEIST - Zorgverzekeraars schieten de slachtoffers van de omstreden PIP-borstimplantaten te hulp. Koe pelorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) meldde gisteren dat niet alleen het verwijderen van de omstreden PIP-borstim- plantaten, maar ook de plaatsing van nieuwe implantaten, volledig wordt vergoed. De toezegging van de verzekeraars komt op de dag dat Jean-Claude Mas, de oprichter en baas van de Franse implantaten- fabrikant Poly Implant Prothèse (PIP), is aangehouden. Naar schatting 1000 tot 1400 vrou wen hebben in Nederland prothe ses van het merk PIP. De borstim plantaten raakten de afgelopen maanden in opspraak omdat ze on deugdelijk zijn gemaakt en daar door risico's voor- de gezondheid van de drager vormen. Eerder adviseerde de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) vrouwen met een PIP-implantaat dit te laten verwijderen, omdat er een grote kans bestaat dat het gaat lekken of scheuren. De zorgverzekeraars in Nederland kozen ervoor de volledige behan deling te vergoeden, ongeacht of er in het verleden bij de implanta tie sprake was van een medische of cosmetische reden. Verder onderzoeken de zorgverze keraars nog of zij de schade kun nen verhalen. Dat wordt mogelijk iets eenvoudi ger nu direct verantwoordelijke Mas is aangehouden. Hij was spoorloos sinds het bedrijf in maart vorig jaar werd stilgelegd. Toen was uitgekomen dat hij een niet-goedgekeurde gel had ge bruikt in de implantaten, die hon derdduizenden vrouwen in hun borsten bij zich dragen. zie onze website:buitenland Topman producent PIP-implantaten aangehouden in Frankrijk Borstimplantaten en problemen niet nieuw 1895: Eerste borstimplantaat na verwijdering van een tumor. 1945: Japanse prostituees spuiten onder meer paraffine in omdat ze denken dat Amerikaanse militairen op grote borsten vallen. 1962: Het moderne siliconenim- plantaat doet zijn intrede in Texas. 1977: Een vrouw uit de VS krijgt 170.000 dollar schadevergoeding van Dow Corning voor defecte im plantaten. Er volgen meer claims. 1991: Poly Implant Prothèse (PIP) in Frankrijk opgericht, grote implan- tatenmakers houden ermee op. A 1992: Gezondheidsautoriteiten VS leggen gebruik siliconengel stil. 0 1995: Dow Corning gaat failliet. 2000: De VS keuren PIP's zoutwa terimplantaten, af. Frankrijk heft verbod siliconenimplantaten op. 2006: De VS heffen beperkingen voor siliconenimplantaten op. 2010: Frankrijk verbiedt verkoop PIP-implantaten. Bedrijf gaat fail liet. Rimonim Central Park LO Magic Sunrise Club Het moderne Rimonim Central Park hotel is gelegen in het centrum van Eilat met uitzicht over de Rode Zee. Bereid uzelf voor op een onvergetelijke ervaring van gastvrijheid, één van traditie, service en rust. Eén die alleen dit hotel u kan bieden met haar internationale kleuren, geuren en geluiden. Eén die de belofte inhoudt van een mooie ervaring vol van smaken en sensaties en die haar weg vervolgt gedurende, de avond, terwijl de kinderen al heerlijk slapen in de kamer en uzelf een heerlijk drankje drinkt aan de bar genietend van hoe mooi het leven toch kan zijn- Hotel Magic Sunrise is een comfortabel hotel met tal van faciliteiten, gebouwd in haciénda stijl en omgeven door een groene tuin aan de ene kant en de indrukwekkende woestijn aan de andere kant. Het hotel bevindt zich'nabij de kibboets Eilat. Het AU Inclusive concept is erg uitgebreid met tal van faciliteiten. Wat dacht u van een heerlijk verwarmd binnenzwembad, een jeep tour maken door de woestijn of waterfietsen op de Rode Zee. Een uitstekende keuze! 8 t/m 28 maart nu vanaf 29 maart t/m 8 april nu vanaf 4 t/m 28 maart nu vanaf 29 maart t/m 8 april nu vanaf SLIM NAAR DE ZON Prijzen zijn gcbaie-erd op 2 pers bezetting voor 6 dagen, exc! cvt charter-. of weefcefufteesUigcn Druk- «*n zetfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5