Fort Ellewoutsdijk moet nu gaan [leven 221 zeeland Groen licht voor campers Schotsman Muziektheater werft voor On the Town Een blijk van waardering IRf Draad oppakken Geluidsmetingen door professionals in centrum Goes /TXAutofeam vrijdag 27 januari 2012 Fort EIlewoutsdijk Westerschelde Natuurmonumenten praat dit voorjaar met de inwoners van Ellewoutsdijk over de toekomstige bestemming van het fort. De natuurorganisatie vindt overleg belangrijk omdat hét voormalige verdedigingswerk op een steenworp afstand ligt van het'dorp. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De opluchting was groot gisteren bij de ondernetners die een camperpark bij de Schots man willen inrichten: de gemeen teraad van Noord-Beveland gaf met zeven stemmen tegen drie groen licht voor de verdere ontwik keling van het plan. PvdA en NBB stemden tegen, CDA, SGP en WD stemden voor. In beide kam pen was een raadslid absent. Marchienus en Margit de Jonge uit Andijk zeiden zo snel mogelijk met een presentatie van hun toe komstige parkeerplaats aan de Campensweg bij de Schotsman naar de raad te willen. De bedrijfs woning die zij bij het park wilden, moeten ze schrappen; daar heeft de raad geen oren naar. Het gaat om vrij ondernemers schap, stelde de VVD, en met het bestaande parkeerterrein gebeurt nu ook niets, vulde het CDA aan. Het gaat om een ander type kam peerder waar reguliere campinggas- ten niet op zitten te wachten, vond SGP-voorman Cor van de Woestijne. PvdA en NBB bleven bij hun stel ling dat de campertoeristen vol doende overnachtingsmogelijkhe den hebben op de bestaande cam pings. Bovendien heeft' de Noord-Bevelandse economie geen voordeel van zo'n camperpark; de gasten bedruipen zichzelf, haalde Ron Meuldijk aan. Joop de Nooijer (CDA) weersprak als Vekabo-campinghouder de be wering van NBB-voorman Arie- kees Oudshoorn dat de kleinere campings op Noord-Beveland te gen het plan zouden zijn: van de veertien leden op Noord-Beveland zijn twee tegen, meldde hij. De vrees van PvdA en NBB dat de ge meente ook andere groepen 'vrij buiters' als motorclubs zou moe ten faciliteren vonden de overige partijen ongegrond. Meuldijk kreeg de raad wel mee in zijn vraag om meer informatie over het bouwplan van de Colijns- plaatse ondernemer Hanneke Koopman voor de wijngaard Drui- vengaerde in Wissenkerke. Zij wil de gaard uitbreiden met een huis, wijnmakerij en ontvangstruimte. Dat plan behoeft nog uitwerking, zei wethouder "Adrie van der Maas, maar komt als het klaar is. Al jaren wordt nagedacht en ge praat over een perspectiefvolle toekomst voor het Fort Elle woutsdijk. Tot nu toe zonder concreet resultaat. Beheerder Natuurmonumenten wil nu echt concrete stappen gaan zetten. „Het fort moet echt gaan leven." door Frank van Cooten Aan ambities geen ge brek. Talloze ideeën passeerden de afgelo pen jaren de revue. Van een conferen tie-oord met hotel in zee tot jeugd herbergachtige slaapplaatsen en een theeschenkerij. Maar de dorps raad van Ellewoutsdijk vond een conferentieoord allemaal wat te veel voor een kleine gemeenschap. „We zoeken naar activiteiten die passen in het fort en ook passen in de omgeving", zegt Hanneke Mesters. Zij is sinds deze maand de nieuwe beheerder eenheid Schelde van Na tuurmonumenten en in die hoeda nigheid ook verantwoordelijk voor het fort. Mesters volgde Arjan Boon op, die binnen Natuurmonu menten iets iets anders is gaan doen. Volgens boswachter René Wink is het nu tijd om door te pakken. „Het fort is prachtig gerestaureerd. Dat heeft ons veel energie en tijd gekost. Nu de restauratie is afge rond hebben we een goede basis voor het vervolgtraject." De Culturele raad Borsele heeft het fort al gebruikt voor een kunst markt en diverse exposities. En binnenkort wordt een kindervoor stelling opgevoerd. Natuurmonumenten heeft echter structurele activiteiten in het Fort Ellesdiek hard nodig om de forse investering in de restauratie renda bel te maken. De restauratie heeft tonnen gekost. Hanneke Mesters beseft dat de steun van de dorpsgemeenschap hard nodig is. „We willen een goe de buur zijn. Het dorp wil dat de ontwikkeling niet te grootschalig zal worden. We pakken de draad dit voorjaar weer op. Samen met het dorp." Natuurmonumenten heeft al ge- 'We zoeken naar activi teiten die passen in zowel het fort als in de omgeving' sproken met diverse marktpartijen die interesse hebben. Zoals met de familie Antes van Tropical Zoo in Kwadendamme die een zijdemu seum in het fort wil beginnen, Ook zijn gesprekken gevoerd met Energiek Borsele, het samenwer kingsproject van een aantal BoFsel- se ondernemers. „We gaan alle ideeën dit voorjaar met de dorps raad bespreken." Wethouder Conny Miermans van de gemeente Borsele is benieuwd. „Laat Natuurmonumenten maar komen. Er is een keer een voorstel ling geweest in het kader van Zee land Nazomerfestival. Dat vergeet je nooit. Dat zou vaker kunnen ge beuren." De wethouder beseft wel dat het niet om grootschalige popfestivals moet gaan waar duizenden jonge ren op afkomen. „Dat zou een te grote belasting voor het dorp zijn." Coördinator Sandra Dekker van Energiek Borsele heeft pok een idee. Een restaurant in het hogere segment met slaapgelegenheid. „Bij de uitdeling van de sterren is de gemeente Borsele overgeslagen. Het fort zou een prima plek zijn voor een sterrenrestaurant met daarbij ook broodjes voor passeren de fietsers. Het fort moet een ge zonde financiële basis hebben." Talloze ideeën voor fort passeerden de afgelopen jaren de revue 'S-HEERENHOEK - Mevrouw W. Jongman-Stols uit 's-Heerenhoek zet zich al geruime tijd in voor de voetbalvereniging, ouderenzorg- en welzijn in haar dorp. Ze wast onder meer de voetbalshirts, is betrokken bij tafeltje dekje en organiseert biljarttoernooien. Als blijk van waardering kreeg ze gisteren uit handen van burgemeester Jaap Gelok een koninklijke onderscheiding. Ze is Lid in de Orde van Oranje-Nassau. foto Izaak Verkeste Fort Ellewoutsdijk, gebouwd tus sen 1834 en 1839, was tot 1918 één van de verdedigingswerken langs de Westerschelde. Net voor en na de Tweede Wereld oorlog werd het fort gebruikt als interneringskamp voor leden van de NSB. De Vereniging tot behoud van Na- tuisrmomumenten kocht het com plex in 1979. Het kantoor en de werkplaats van deze natuurorganisatie was tot 1996 gevestigd in het fort. Toen werd het arbo-technisch afge keurd. In 2008 presenteerden de gemeen te Borsele en een ondernemer een ambitieus plan; een conferen tie-oord met een hotel in zee. De dorpsraad van Ellewoutsdijk protesteerde tegen dit idee. Het was te grootschalig voor het dorp. In hetzelfde jaar kwam Natuurmo menten met het idee van een kof fie- en theeschenkerij en een bed and breakfast. Eind 2008 stelde de dorpsraad voor het fort in handen te geven van een zelfstandige stichting om vaart in de plannen te krijgen. Het gerestaureerde fort is in juni 2011 geopend door gedeputeerde Heining. Natuurmonumenten presenteert dit voorjaar nieuwe ideeën. door Maurits Sep GOES - Muziektheatergezelschap GOV uit Goes is op zoek naar nieu we leden voor de uitvoering van de jaarlijkse muzikale theaterpro ductie. Dit jaar toert GOV langs de grote re Zeeuwse theaters met de musi cal On the Town van componist Leonard Bernstein, bekend van on der andere West Side Story. De première van On the Town is don derdag 15 maart in Goes. Volgend jaar wil het muziekthea ter een bewerking van de musical Het Meisje en het Monster uitvoe ren, beter bekend onder de naam Belle en het Beest of The Beauty and the Beast. De inmiddels 67-ja- rige vereniging heeft veel grote musicals op de planken gezet. Om nieuwe leden te ontvangen houdt GOV woensdag 15 februari auditie op een nog nader te bepa len locatie. GOV is Vooral op zoek naar jonge re mannen die kunnen zingen, dansen en toneelspelen. Daarbij kan de decorbouwploeg handige en creatieve mesnen gebruiken. Mensen met interesse kunnen zich opgeven via het adres zonbog@zeelandnet.nl Meer informatie op www.muziektheatergezelschapgov.nl GOES - De regionale milieudienst west-Brabant zal het komende jaar uitrukken voor decibelmetingen in geval van geluidsoverlast in de Goese binnenstad. Er wordt nogal eens geklaagd over te hard geluid tijdens evenemen ten en in de nota citymarketing is afgesproken daar iets aan te doen. „Dat moet door professionals ge beuren; niet door de politie", zegt burgemeester René Verhulst. Daarom kan voorlopig de west-Brabantse dienst worden in geschakeld. Daarna kan, aldus Ver hulst, wellicht de Regionale Uit voeringsdienst (RUD) in oprich ting het overnemen. Let opl Geld lenen kost geldo-X" voel je v r i j Goes, Peary weg 19 Vlissingen, Bedrijfsweg 2 Onderdeel var. de Automations Groep jaar tm K01 rente aar gratis onderhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54