261 zeeland Vos laat zich niet verjagen 'De maat is vol' 350 Stichting opent tweede weeshuis in Sri Lanka SWEETDEAL VAN DE DAG De feestdagen zijn voorbij, maar voor wie toch lekker wil tafelen: genieten van een kaas- of vleesfondue bij Beachclub 't Gorsje voor maar 9,- per persoon! vrijdag 27 januari 2012 door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - Binnen tien jaar zul len er in Zeeland evenveel vossen zijn als elders in Nederland. Dan is de vos met uitzondering van de Waddeneilanden overal geherkolo- niseerd", zegt Jaap Mulder, roof dierspecialist, vossendeskundige. De vos wordt al eeuwenlang be jaagd, maar laat zich niet wegja gen. „Ook niet als er met lichtbak ken gejaagd wordt", zegt Mulder. En dat laatste is nu net waarom veel Zeeuws-Vlaamse jagers al ja renlang vragen. Wintertellingen op enkele vaste plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen laten een trendmatige toename van de vos- senpopulatie zien. Van 2004 tot 2011 liep het aantal vossen op van zo'n 15 naar 110 vossen per telling. Voor het absolute aantal zou het getelde aantal vossen met vijf ver menigvuldigd kunnen worden. In Zeeuws-Vlaanderen, maar ook in de regio Reimerswaal zijn vos- senburchten. Uit drie tellingen in Reimerswaal (van 1 december 2010 tot 30 november 2011) kwam een gemiddelde van 22 vossen naar voren. Zij planten zich voort in 44 vossenburchten. Karei Leeftink, boswachter van Staatsbosbeheer, zegt dat er recent ook vossen in Vrouwenpolder en Biggekerke zijn gesignaleerd. „Maar op Walcheren gaat het nog om individuen." Jagers in Zeeuws-Vlaanderen schie ten 'heel wat vossen af, maar de populatie neemt toch toe'. De con clusie kan zijn dat afschieten zin loos is. Paul Prince van de Wildbeheereen heid (WBE) Koewacht is het daar mee oneens. „We mogen de roof dieren alleen overdag bejagen. Het zijn sluwe beesten, dus moeilijk jacht op te maken. Maar de vossen die we doodschieten, komen echt niet meer terug." Met andere woorden: geef de ja gers meer vrijheid en toestem ming om met lichtbakken te jagen en de vos wordt uitgeroeid. Mul der: „Dat zal dus nooit gebeuren. De vos laat zich niet verjagen, dat weten de jagers ook.. Dan worden er een paar vossen met behulp van lichtbakken doodgeschoten, maar andere vossen staan klaar om de nieuwe levensruimte vliegensvlug in te nemen. De vos is nu eenmaal een territoriumdier. De stand gaat alleen lokaal en eventjes omlaag." Jagers, zegt Mulder, zullen het niet graag toegeven, maar de vos is hun concurrent. De vos pakt fazanten en konijnen die de jager liever zelf wil schieten. Er kan nooit van een vossenplaag gesproken worden, omdat er in een territorium telkens maar één Vos en welpje: De vos leeft in familiegroepen. foto Ludo Goossens vossenfamilie leeft. Jongen die vol doende groot zijn, worden verdre ven en moeten op zoek naar een nieuwe plek. Kortom: „Het aantal vossen op eenzelfde locatie neemt niet toe." De vos leeft in familiegroepen, die zijn eigen leefgebied verdedigt te gen soortgenoten. De (opper)rekel vecht met indringers soms tot de dood van een van de twee vossen erop volgt. „De vos is een natuurlij ke vijand van de vos", beaamt bos wachter Leeftink. „60 procent van de jongen gaat in het eerste jaar dood. Vossen worden tussen 3 en 7 jaar oud. Ze sterven ook door ziekte en verkeersongelukken." Stel dat een dominant vrouwtje doodgaat, dat voor de voortplan ting zorgt. „Dan staat een ander vrouwtje op om haar plaats in te nemen. Op de terreinen van Staats bosbeheer mag dan ook in het alge meen niet gejaagd worden." Enige maatregel tegen de vos die overlast bezorgt, is 'slimmer dan de vos te zijn'. De Zeeuws-Vlamin gen met hobbydieren als vogels en kippen hebben hun volières en rennen zoveel mogelijk 'vosproof gemaakt. Maar desondanks slaat het roofdier toe. Leeftink: „Dat is erg triest. Maar het is door de leef wijze van de vos zinloos om de vos dood te maken om dit soort slachtingen te voorkomen." Hij vult nog aan dat er in de krant staat dat de vos alle kippen van een hobbyboer heeft doodgebe ten. „Maar met geen woord wordt gerept over de zes bruine ratten die hij heeft opgeruimd. Hij is een aaseter en hij ruimt zieke dieren op." Voeg daar ook nog maar afval aan toe", zegt jager Paul Prince. „We willen natuurlijk niet, dat een vos een container leeghaalt, die dicht bij de huizen staat." Prince maakt korte metten met het 'fabeltje' dat de vos de grauwe gans (lastpost voor boeren) mas saal verjaagt. „Nee, die pakt er af en toe een, maar de gans deinst daar niet definitief voor terug. Zee land moet naar België kijken. Daar mag veel meer in de jacht." Lezing van Jaap Mulder, dinsdag avond 31 januari in het Spiegelthea- ter Middelburg, aanvang 19.30 uur. Zeeuwse leraren legden gisteren het werk neer, omdat ze het niet eens zijn met het kabinetsbeleid. door Cornelleke Blok Twee keer vier uur in de bus voor een stakings manifestatie die iets meer dan anderhalf uur duurde. Het moet wel heel hoog zitten, wil je die moeite nemen om je stem te laten horen. Zo'n vijftig leraren, onge veer de helft van het totale aantal stakers, van het Zwin College in Oostburg en het Reynaertcollege in Hulst hebben het er graag voor over. Ze vertrékken donderdagochtend in alle vroegte naar de Jaarbeurs in Utrecht om actie te voeren tegen de nieuwe Wet Onderwijstijd van minister Marja van Bijsterveldt van Onderwijs. De Zeeuws-Vlaam se vlag houden ze non-stop om hoog. In de bus zijn nog maar twee plek ken vrij. Dat is uitzonderlijk, weet Bert Mulders, al 35 jaar docent elektrotechniek aan het Reynaert College. „Ik heb ooit één keer eer der gestaakt, maar een hele bus vol met mensen? Dat heb ik nooit meegemaakt. Op school heerste de afgelopen week een sfeer van 'het is genoeg geweest'. We móeten iets doen tegen de dingen waar het kabinet mee bezig is." De leraren zijn boos. Heel boos. Niet alleen vanwege de 1040 lesu ren die Van Bijsterveldt weer in wil voeren in de onderbouw en ook niet alleen omdat ze straks een week minder zomervakantie hebben. „Het gaat om alle zaken die Den Haag de laatste jaren over het onderwijs heeft uitgestort", zegt Martijn Hoek, natuurkundele- raar op het Zwin College. Simone van der Plas, die naast hem zit, valt hem bij: „Er wordt telkens weer iets nieuws bedacht, maar de scholen moeten alles uit eigen zak betalen." De leraren noemen de bezuinigin gen in het passend onderwijs, de bevriezing van de salarissen, de prestatiebeloning van leraren. Ze vrezen voor de kwaliteit van het onderwijs: „De maat is vol. Meer kunnen we er niet bij doen. De klassen worden groter en de werk druk hoger", weet Van der Plas uit ervaring. Groepen van 32 kinderen zijn geen uitzondering meer. „Leerlin gen die de lessen niet begrijpen, moet ik apart nemen in mijn door Frank Balkenende GOES - De vanuit Goes opererende Stichting Netherland-Sri Lanka heeft afgelopen week een tweede weeshuis geopend in Sri Lanka. Daarbij was de Srilankaanse aarts bisschop Oswald Gomis aanwezig. Vijftig toeschouwers keken toe hoe de Nederlandse en Srilankaan se vlag werd gehesen, de bestuurs leden Ria Milhous, Elsbeth Sander- se, Dick Keizer en Theo Schouwe- naar zongen het Wilhelmus. Het weeshuis in Katupota heeft 50.000 euro gekost en biedt plaats aan 25 kinderen. Veel van hen zijn hun ouders verloren bij de tsuna mi in 2004. Inmiddels wonen er twintig kinderen. In 2009 opende de stichting haar eerste weeshuis in Pamunugama. Beide tehuizen worden gerund door katholieke zusters. Door kokospalmen, bana nen- en mahoniebomen te plan ten en vee aan te schaffen, moet het huis in Katupota zich op den duur zelf kunnen bedruipen. De stichting is afhankelijk van giften en donaties. Het bestuur steekt al le euro's in zijn projecten. „De vliegtickets betalen we uit eigen zak. Er blijft niks aan de strijkstok hangen", zegt Theo Schouwenaar. www.stichtingnetherlandssrilan- ka.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52