Project Zeecu speelt net quitte 'Lezer van gedichten wil geen verhaaltje' 221 zeeland Parkinson Café is voor heel Zeeland bedoeld Renovatie tennisbanen nadert eind Aanmoedigingsprijs vrijdag 27 januari 2012 Tim van Beveren uit Zierikzee, klas 1B vmbo, kreeg de aanmoedigingsprijs toe gekend door de jury voor zijn gedicht 'Stroom'. je zit in de goede richting wat betreft de samenhang tussen beeld en woord', aldus het juryrapport. door Ali Pankow door Melita Lanting RENESSE - De populariteit van pin betalingen heeft het project van de speciale betaalmunt Zeecu flink dwars gezeten. Tot die conclusie komt de projectgroep- Zeecu. Er wordt steeds minder met contant geld betaald en dat was te merken aan het aantal transacties dat met de Zeecu is gedaan. Twee jaar geleden werden 50.000 munten geslagen. Daarvan zijn er nu nog ongeveer 44.000 over. Het project heeft daarmee op het nip pertje quitte gespeeld. De ge droomde winst voor het goede doel - de aanleg van een oer pad - is niet gehaald. Toch wil projectlei der Ad Ruijtenberg beslist niet spreken over een mislukt project. „Het heeft ook positieve dingen ge bracht", aldus Ruijtenberg. „We hebben landelijke publiciteit ge haald en daarmee Schouwen-Dui- veland gepromoot en het heeft het saamhorigheidsgevoel onder on dernemers versterkt." Aan het pro ject hebben ongeveer 100 onderne mers meegedaan. „Niet overdre- door Rens Wisse MIDDELBURG - Gedeputeerde Ge orge van Heukelom heeft gisteren in Grand Café Buitenrust in Mid delburg het nieuwe Parkinson Ca fé Zeeland geopend. Het moet een trefpunt worden waar Parkinson- patiënten elkaar wekelijks kunnen ontmoeten. Peter Haarsveld, die zelf de ziekte van Parkinson heeft, benadrukt het belang van het initiatief „Par kinson komt met name voor bij ouderen. Voor hen is 'het moeilijk om met andere patiënten in con tact te komen. Met de dokter of het zorgpersoneel kun je het al leen over de pillen hebben, maar geen ervaringen delen. Wij willen er voor zorgen dat er ook een tref punt is waar ze niet aangesproken worden op hun ziekte. Het is ver ven veel", aldus Ruijtenberg. Twee jaar lang kon op Schouwen-Duive- land bij deelnemende onderne mers betaald worden met de spe ciale munt die vijf euro waard was. De verwachtingen waren hoog. In 1998 heeft Schouwen-Duive- land ook al eens een speciale munt gehad en dat was een groot succes. Toen is rond de 40.000 eu ro winst gemaakt. Nu zijn de kos ten zijn er net uit. De projectorganisatie probeert met de resterende Zeecu's iets nut tigs te doen. Ondernemers kun nen de munt tegen kostprijs (0,25 eurocent) kopen en bijvoorbeeld meegeven aan klanten als herinne ring aan Schouwen-Duiveland. Daarnaast zoekt de projectorgani satie een creatieve geest die denkt iets blijvends te kunnen maken met al die muntjes. Iedereen met leuke ideeën kan zich melden. Voor de deelnemende onderne mers heeft de projectorganisatie ook nog iets in petto: een work shop hoe je een negatief resultaat kan omzetten in iets positiefs. velend om steeds uit te moeten leg gen wat Parkinson precies is. Hier kun je in een ongedwongen sfeer ervaringen delen met andere pa tiënten die dezelfde problemen hebben." Het Parkinson Café is gericht op de gehele provincie Zeeland. Het project is nu elke donderdagmid dag in Middelburg, maar op ter mijn moeten ook op andere loca ties bijeenkomsten gehouden kun nen worden. Haarsveld: „Middel burg vormt de eerste stap. De vol gende stap is om iets dergelijks ook in Zeeuws-Vlaanderen te reali seren. Veel Parkinsonpatiënten kunnen moeilijk reizen, daarom willen we het dicht in de buurt houden. Als we de middelen heb ben, willen we uiteindelijk ook naar het noorden en het oosten van de provincie uitbreiden." Jim Lagendijk uit Bruinisse won de eerste prijs voor zijn gedicht en pos ter waarin een kikker en de regen de hoofdrol spelen. Tweede prijswinnaar Sharon Bax uit Noordwelle durfde met haar ont werp voor een Oosters getint ge dicht buiten de kaders te gaan. Bart Doeswijk uit Schuddebeurs won de derde prijs met zijn impres sie over 'Stromen' met bomen en een veld vol klaprozen. Boot en dood. Het rijmt heel goed, maar het ont kracht de tekst. Als je de laatste twee regels had weggelaten, had dat veel meer denkstof opgeleverd. Een lezer van gedichten wil geen volledig ver haaltje, maar ruimte hebben om er zelf nog veel meer bij te kunnen fantaseren. Dat advies gaf schrijfdocente Ester van Meurs gisterochtend in Biblio theek Zierikzee tijdens de prijsuit reiking van de gedichtenwedstrijd voor leerlingen van Pontes Pieter Zeeman. Samen met beeldend kunstenares Anna van de Berg en dichter/schrijver Dieuwke Parle- vliet zat Van Meurs in de jury die de inzendingen beoordeelde. Het ging in deze wedstrijd zowel om tekst als om beeld. De leerlingen werkten hun gedichten beeldend uit op groot formaat posters. De sa menhang tussen beide was uiter aard één van de criteria waarop de werkstukken werden beoordeeld. Volgens de jury is er zorg besteed aan de uitvoering van de op dracht, maar zijn de gedichten alle maal nog voor verbetering vatbaar.. Het vermijden van dwangrijm gold als belangrijk advies. Verder adviseerde de jury de scholieren kritischer te kijken naar onbedoel de herhaling van woorden, naar het ritme van de zinnen, naar het korter formuleren waardoor de tekst sterker binnenkomt en naar de vorm van het gedicht waardoor het geheel sprekender wordt. In vergelijking met vorig jaar signa leerden de juryleden veel minder spellingsfouten. „Onze complimen ten", aldus Van Meurs. De jury selecteerde op originali teit. Gedichten die ook op internet zijn te vinden, vielen dus bij voor baat niet in de prijzen. Alle inzendingen bleken betrek king te hebben op het thema 'Stro men' van de landelijke gedichten dag. Winnaar werd Jim Lagendijk uit Bruinisse met een vrolijk ge dicht en poster over een kikker in de regen. De tweede prijs was voor Sharon Bax uit Noordwelle en derde werd Bart Doeswijk uit Schuddebeurs. De aanmoedigings prijs ging naar Tim van Beveren uit Zierikzee. Het Schouws Dichterscollec tief gaf ter ere van de Natio nale Gedichtendag een vrolijke ma nifestatie ten beste in de Hema in Zierikzee. Het winkelend publiek werd daar rond het middaguur onthaald op een stroom aan poë zie en songteksten, gebracht in een decor waarin waterstromen een belangrijke rol speelden. Agaath van Zeventer, motor achter dit collectief, bracht een passend gedicht bij de liefde die ook rijke lijk stroomde. Zij vond haar neef Frits van Zeventer en zijn geliefde Gertrude Duijzer bereid elkaar ter omlijsting 'en plein public' innig te kussen: i Liefde is als een kraan, soms met een lach Verder klonken er gedichten over water in het rivierenland en in de zee, over te veel water dat overstro ming veroorzaakt, over vocht dat stroomt aan de bar maar ook lied jes als 'Weet je nog wel die avond in de regen?' en songs van De Dijk: 'Als het golft dan golft het goed' en 'Kom blauwe regen'. 'Je hebt met eenvoudige vorm veel gezegd met je tekst, waar nog van alles bij te bedenken valt' en soms met een traan. Soms is er niets. Rust, nadat je werd gekust. Links zijn de banen al bedekt met kunststof matten en zand, bij de rechter banen moet die klus nog worden geklaard. foto Ronald den Dekker NIEUWERKERK - „Een dagje droog weer en een temperatuur van ze ven graden." Dat is wat tennisvere niging Duiveland in Nieuwerkerk volgens voorzitter Mark Lodewijk nodig heeft om de laatste grote slag te kunnen slaan in de renova tie van de tennisbanen. „Mis schien lukt het morgen al. Dat zou fantastisch zijn." De vier gravelba- nen worden vervangen door all-weatherbanen van kunstgras- zand. Daarnaast wordt een mini- tennisbaan aangelegd. Na het leg gen van de laatste matten met zand (baan 1 en 2) rest nog het plaatsen van netten en omhei ning. „Maar dan maakt het niet meer zo uit wat voor weer het is." De renovatie is eind oktober be gonnen. www.outoteam.nl Wir leben Autos. mr jaar jpr •^0% rente jaar i gratis 'onderhoud /TxAutoTeam L3lL.A voel je v r i j Goes, Peary weg 19 Vlissingen, Bedrijfsweg 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48