binnenland 15 'Wees helder over aftrek van rente' 49,50 zoek naar digitale sporen weekendcompany® 'Donororganen gaan vaak nodeloos verloren' Aanpak kan averechts werken Va^a£èie.a7 Januari aoia 3 dagen aan het Friese water! 130 beschikbaar! OP=OP 'Lelijke' ooievaars geboren www.weekendcompany.nl I 'Eén druk op de knop en al je vrienden hebben dat geinige filmpje waarin je klasgenootje voor schut wordt gezet' vrijdag 27 januari 2012 Versobering van de hypotheekrenteaftrek komt eraan, steeds meer deskundi gen zijn ervan overtuigd. De onzekerheid over wanneer kost volgens hen te veel. door Gert van Harskamp Waar woningmarkt deskundigen, econo men en banken eer der nog pleitten om te wachten met afbouw van de hypotheekrenteaftrek tot de crisis voorbij is, zijn zij er nu heilig van overtuigd dat wachten tot 2014 of 2015 juist averechts werkt. „Ik hoorde ook bij die groep", zegt hoogleraar Harald Benink, hoogle raar banken en financiën in Til burg. „Maar we zien nu dat de geest uit de fles is en niemand ge looft meer dat die in de fles gaat. Banken zijn ervan overtuigd dat er iets gebeurt met de renteaftrek. Zij zullen nu dus niet snel een hypo theek verstrekken. Banken willen weten hoe huizenprijzen reageren en of de consument in staat is aan verplichtingen te blijven voldoen." Door die onzekerheid bij banken, maar ook bij consumenten, ver krampt de woningmarkt extra, meent ook Peter Boelhouwer, hoogleraar woningmarkt in Delft: en directeur van woningmarkton derzoeksbureau OTB Delft. „De enige onzekerheid die nog bestaat is dat niemand weet hoe en wan neer de renteaftrek wordt aange pakt. Door nu te beginnen met ge leidelijke afbouw zal de huizen prijs niet meer extra dalen of het aantal transacties opeens vermin deren. Alleen als de renteaftrek in een keer wordt afgeschaft, daalt de huizenprijs met 20 tot 25 procent." De banken vroegen vorige week al de renteaftrek uit de taboesfeer te halen. Voorzitter Boele Staal van branche vereniging NVB wees er op dat een goedlopende huizenmarkt voor 2 procent economische groei zorgt. Het kabinet zou dat laten lig gen. Ook Rabobank wil dat consu menten worden gestimuleerd hy potheken af te lossen. Met de hui dige aftrek wordt aflossing juist ontmoedigd zegt de bank. Tegenstanders van versobering van de renteaftrek wijzen op het enorme spaar ver mogen van Ne derlanders, circa 1200 miljard. Dat geld bestaat echter voor meer dan de helft uit pensioenvermogen en kan niet worden aangewend voor de woningmarkt, stelt Johan Co- nijn, hoogleraar woningmarkt in Amsterdam. Tegenover de 644 mil jard aan hypotheken, staat slechts 300 miljard euro aan spaargeld bij de banken. Banken kunnen op de kapitaalmarkt nauwelijks terecht om dat gat te vullen, dus hebben zij baat bij aflossing, stelt Conijn. Volgens hoogleraar Benink is het voor Nederlandse en Duitse ban ken niet zo heel lastig geld aan te trekken, omdat beleggers deze lan den als veilige haven zien. Daar naast kunnen de banken terecht bij de Europese Centrale Bank die tegen superlage rente geld beschik baar stelt. „Alleen zullen banken dit geld op dit moment niet snel op de hypotheekmarkt inzetten, omdat zij niet weten onder welke voorwaarden zij het best kunnen uitlenen. Daarom moet nu duide lijkheid komen." 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet Hotel le-Sicht in Oudega 1 x entree sauna en jacuzzi 1 kind t/m 12 jaar gratis Verblijf tot 30 maart 2012 VanüW IjfliMffl hemse meisje. De politie onder zoekt het scenario dat een ruzie op Facebook of Hyves tussen Win- sie en een 16-jarige vriendin de aanleiding is. Vandaag wordt de 16-jarige voorge leid aan de rechter-commissaris. Ze wordt ervan verdacht dat ze haar 17-jarige vriend heeft aange zet Winsie te laten vermoorden. Deze Rotterdammer wordt er op zijn beurt van verdacht een 14-jari ge jongen uit Capelle aan den IJs- sel te hebben betaald om Winsie om te brengen. De gewraakte berichten zijn niet of niet meer terug te vinden. Op Twitter en Facebook zijn de profie len van de meeste betrokkenen af geschermd of onvindbaar. Met wat zoekwerk is veel over de zaak te vinden. Klasgenoten, vrien den, maar ook onbekenden delen alles: over het motief, de mogelijke toedracht, namen van de verdach ten. 'Hij dreigde zo vaak met ste ken. Maar dat hij het echt zou doen...', twittert een oud-schoolge- noot van de 14-jarige. In het forensisch laboratorium in Eist van de politie Arnhem en Nij megen trekken techneuten alle mo gelijke digitale sporen na. De jonge ren weten dat. 'Ze lezen nu dus ■mee', twittert de vriendin wiens iPhone bij de recherche ligt. Noodgewongen heeft ze nu haar toevlucht gezocht tot de de iPod van haar broertje. 0% 10 20 30 40 50 60 70 80 I I I I I I I I UTRECHT - Veel potentiële donoror ganen gaan nodeloos 'verloren' om dat vaak niet bekend is of overlede nen hun organen na overlijden daarvoor beschikbaar willen stellen. Dat bleek gisteren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht in op dracht van de Nederlandse Trans plantatiestichting. Meer dan de helft van de Nederlanders van 18 jaar en ouder staat volgens de on derzoekers niet geregistreerd in het donorregister. In dat geval beslissen nabestaanden bij overlijden over al dan niet doneren. Om er zeker van te zijn niet tegen de wens van de overledenen in te handelen, wordt orgaandonatie in ruim twee derde van de gevallen geweigerd. „Vaak kiezen nabestaanden er voor de ze kerheid voor om orgaandonatie niet toe te staan, veelal omdat ze de wens van de overledene niet we ten", aldus onderzoekster Loes Sme- ijers van Universiteit Utrecht. „Staan nabestaanden geen orgaan donatie toe terwijl de overledene dit misschien wel had gewild, vin den ze dit vervelend. Andersom vinden ze het verschrikkelijk. Dat is vaak de redenatie." In Nederland staan volgens de on derzoekster momenteel 1300 men sen op de wachtlijst voor een or gaan, 800 daarvan wachten op een nier. ROTTERDAM - In Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam zijn voor het eerst in de historie van de dieren tuin drie maraboekuikens geboren, ofwel exotische ooievaars. „De kui kens zijn beslist geen knapperds", zo liet Blijdorp gisteren weten. Maraboekuikens foto ANP Reserveren via: 0900 700 7004 (€0,25f 'Excl. resetveringskoslen 12,50 per boeking. Let op! Alleen op 27 januari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. Bamber Delver, directeur Nationale Academie Media en Maatschappij Wie twittert het meest? Internetjournalist Jeroen Mirck houdt sinds 2007 bij wie het meest twittert in Nederland. Aan vankelijk waren dat twittergoeroe's en journalisten. Maar sinds een jaar worden deze semi-bekende, meer serieuze veeltwitteraars volledig voorbij gestreefd door wat Mirck noemt 'pubers, scholieren en een verdwaalde student'. Zij sturen da gelijks soms honderden tweets het internet op. In zijn blog beschrijft Mirck wat hem daarbij opvalt: „Deze young sters twitteren alles wat in ze op komt, in een taaltje dat ouwe lul len (lees: mensen boven de 24 jaar) nauwelijks nog begrijpen." Bij voorbeeld: Manne roddelen op bbm :P. Je ging hihi'en he? Jij zou blij zijn als je haar kon dieken. De jongste generatie gebruikt twit ter in plaats van berichtendiensten als sms, ping of whatsapp. Dat op twitter velen kunnen meelezen, is blijkbaar juist de bedoeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3