Nadal wil revanche op plaaggeest Djokovic 281 sport Droomscript voor kreunkoninginnen Sjarapova en Azarenka Nestor Stefan Groothuis is meer overtuigd van zichzelf dan ooit Dubbelaar Rojer in Davis Cupteam Broers Bryan overleven matchpoint vrijdag 27 januari 2012 'Ik geloof dat ik een maand of vijf geen partij verloren had. Heb geen medelijden met me. Het belangrijkste is om nu gewoon weer vooruit te kijken' Roger Federer door Marco Knippen DEN HAAC/MELBOURNE - De 'kreun- meter' zal morgen tijdens de vrou wenfinale van de Australian Open veelvuldig in het rood uitslaan. Het betreft immers een gevecht tussen de twee koninginnen van de schreeuw: Maria Sjarapova en Victoria Azarenka. Niet alleen staat er een Grand Slamtitel op het spel, maar tevens de kopposi tie van de wereldranglijst. Voor Sjarapova, die gisteren de Tsjechische Petra Kvitova de pas afsneed (6-2 3-6 6-4), lonkt de kans om de 'verloren jaren' met een vierde major-overwinning en de herovering van de troon naar de achtergrond te drukken. Eerder al zegevierde de Russin tijdens de Australian Open (2008), bij de US Open (2006) en op Wimbledon (2004). Na haar laatste triomf tocht raakte ze echter langdurig in de greep van een ernstige schou derblessure. Het droomscript voor Azarenka, de bedwingster van titelverdedig ster Kim Clijsters (6-4 1-6 6-3), is zo mogelijk nog mooier. Bij winst wacht haar niet alleen de primeur van een Grand Slamtrofee, maar ontpopt de Wit-Russin zich even eens tot de debuterend kampioe ne die de nummer éénpositie claimt. Dat Azarenka zich in deze luxepo sitie heeft gemanoeuvreerd, had ze zelf exact een jaar geleden niet kunnen bevroeden. Na de uitscha keling in de vierde ronde tegen de DEN BOSCH - De Davis Cupont moeting met Finland zal in het te ken van een opvallend debuut staan. Dubbelspecialist Jean- Julien Rojer, Curaqaoër van ge boorte, is samen met het drietal Robin Haase, Thiemo de Bakker en Jesse Huta Galung door latere Analiste Li Na verliet ze vol twijfels Melbourne Park. Ze vroeg zich af of het nog wel zin had om het profbestaan te continueren. Na de daaropvolgende vroegtijdi ge eliminaties in Dubai en Doha luidde het antwoord op de kwel lende vraag 'nee'. De spelvreugde was verdwenen en Azarenka liet aan haar oma doorschemeren dat ze serieus aan stoppen dacht. Die hoorde haar geweeklaag aan, schetste vervol gens het beeld van iemand die er meerdere baantjes op na moet houden om te overleven en zei on omwonden: „Stop met zeuren, want je hebt een verdomd mooi leven." Azarenka ging bij zichzelf te rade en uit die zelfevaluatie kwam naar voren dat de passie niet was ge luwd, maar dat ze door de zich zelf opgelegde druk te vaak ver krampte. Ze besloot naar de basis terug te keren, wierp de mentale ballast van zich af en stelde het ge nieten op de baan centraal. Die aanpak wierp vruchten af. Als herboren pakte Azarenka de draad op. Met de halve finale op Wimbledon, de eindstrijd van het WTA-kampioenschap en de der de plaats in de eindejaarsrang- schikking als opvallendste hoogte punten in het restant van 2011. „Ik besef nu dat het leven gewoon doorgaat als je een partij verliest." Het is een geruststellende gedach te, mocht niet zij maar de doorge winterde Sjarapova met de hoofd prijs aan de haal gaan. captain Jan Siemerink aangewe zen voor het thuisduel dat van 10 tot en met 12 februari in Den Bosch is. Igor Sijsling viel af, terwijl de van een schouderblessure herstelde Thomas Schoorel uit voorzorg aan de kant wordt gehouden. Vorig jaar verloor Rafael Nadal vijf keer een finale van Novak Djokovic. Graag zou hij zondag revanche nemen op de Servi sche nummer één van de we reld. Maar die moet vandaag nog wel afrekenen met de Schot Andy Murray. door Marco Knippen DEN HAAG - Een inmiddels aan prestige ingeboete rivaliteit riep gis teren herinneringen op aan de ont staansperiode van het titanenge vecht. Net als de eerste keer in Grand Slamverband, in 2005, trof fen Rafael Nadal en Roger Federer elkaar vóór de eindstrijd. De uit komst van de halve finale was het zelfde, zij het dat het gravel van Ro land Garros was verruild voor het hardcourt van de Australian Open. Nadal won (6-7 6-2 7-6 6-4) en wacht nu af of hij op jacht kan naar eerherstel tegen Novak Djoko vic, degene met wie een nieuwe wedijver is ontstaan. Tussen de partij van 2005 en die van gisteren zat een tijdperk waar in Nadal en Federer, inmddels res pectievelijk 25 en dertig jaar, tij dens de majors louter in finales op elkaar stuitten. Die beladen con frontaties op de slotdag hadden al les te maken met de status die de Spanjaard en de Zwitser genoten. Steevast betrof het een duel tussen de nummers één en twee op de wereldranglijst, waarbij hooguit de actuele rangschikking tussen het duo wisselde. Inmiddels zijn beiden van de troon gestoten door de man die vo rig jaar de hiërarchie niet alleen herschikte, maar ook een ongeloof lijke superioriteit tentoonspreidde. Djokovic nestelde zich niet alleen aan kop, maar eiste ook drie Grand Slamtrofeeën voor zich op: die van de Australian Open, Wimbledon en de US Open. Zowel in Londen als New York was Nadal zijn laat ste slachtoffer. Nóg vier keer delfde Nadal in 2011 in een finale het onderspit tegen de ontketende Serviër en hij kon er geen enkele overwinning tegen over stellen. Het maakte dat zijn vi zier zich dit seizoen van de oude belager naar de nieuwe plaaggeest heeft verlegd. De smet op zijn bla zoen wil hij koste wat het kost zien weg te poetsen. Nadal wist dat hij, om een kans te gaan maken, fysiek én mentaal zonder kleerscheuren de baan moest zien te verlaten. Want dat hij - mocht Novak Djokovic inder daad vandaag Andy Murray een nieuwe desillusie bezorgen - over een lange adem zal moeten be schikken om zondag opnieuw te worden bejubeld, lijkt een zeker heid. Natuurlijk was er bij hem geens zins sprake geweest van onder schatting van de Zwitserse icoon, die van de vorige ronden tegen de MELBOURNE - De Amerikaanse broers Bob en Mike Bryan hebben de finale van de Australian Open bereikt in het dubbelspel. De titel verdedigers overleefden in de hal ve finale tegen het Zweeds-Roe- Australische jongeling Bernard To- mic en de Argentijn Juan Martin del Potro galavoorstellingen had ge maakt. Maar op basis van de Grand Slamstatistieken wist de mondiale nummer twee dat hij zijn één plek lager geklasseerde op ponent kon overmeesteren. Im mers, zeven van de negen eerdere wedstrijden waren in zijn voordeel geëindigd. Waarbij de laatste keer dat Federer hem op dit platform het nakijken gaf alweer dateerde van 2007. Toch liet de zestienvoudig Grand Slamkampioen bij vlagen zien dat hij het publiek nog altijd kan beto veren. Vooral in de gewonnen tie break van de eerste set en de ope- ningsgame van de tweede akte speelde Federer weergaloos. De al van te voren aangekondigde korte onderbreking voor een vuur werkshow op de Australische feest dag haalde hem echter uit zijn rit me. Vanaf de herstart trok Nadal de re gie naar zich toe en knalde Federer er steeds minder op los. Met een inhaalrace in de tiebreak van de derde omloop - een achterstand van 6-1 werd ingelopen tot 6-5 - leek hij zich terug te knokken. Na echter ook die set te hebben ingele verd, brak het laatste verzet. meense duo Robert Lindstedt/Ho- ria Tecau een matchpoint in de be slissende derde set: 4-6 6-3 7-6 (5). De Amerikaanse tennissers jagen in Melbourne op hun vierde titel op rij en de zesde in totaal. door Eric de Jager CALGARY - Het moment dat je op de startlijst kijkt en ziet dat je 'in eens' de oudste van het peloton bent. Stefan Groothuis maakte het dit seizoen mee. „Best schokkend", vond hij het. Dertig is hij inmid dels, de sprinter uit de Con- trol-ploeg van Jac Orie. Gepokt en gemazeld in het topschaatsen. Ouder, wijzer. En beter. „Ik ben meer overtuigd van mezelf dan ooit. Beter dan ooit." Dit weekeinde moet dat er tijdens het WK sprint maar eens uitko men. Dat vindt Groothuis zelf, maar ook de buitenwacht. De kers verse vader van zoontje Luuk (van 22 augustus 2011) is de enige schaat ser in de mannenploeg die al WK-ervaring heeft en dus zijn alle ogen op hem gericht. Groothuis vindt dat geen punt. Hij is nu een maal goed, de cijfers bewijzen dat. „Ik heb dit jaar een paar keer 35,0 gereden op de 500 meter. Vorig jaar was dat nog 35,2." In Salt Lake City noteerde hij vorige week zijn eerste 34'er (34,55 seconden). „De 1000 meter gaat ook goed en ik denk dat die dit weekeinde nog veel beter wordt." Groothuis kijkt lachend om zich heen tijdens het ontbijt in het ho tel naast de olympische schaats baan van Calgary. Buiten vallen de eerste zonnestralen op het dak van de arena waar hij zaterdag en zon dag de verwachtingen waar moet maken. „Tja, ik kan het niet moeilij ker maken." Hij is de meest erva ren man in de Oranjeploeg en de rust die daarbij hoort, straalt hij ook uit. Dat hij zijn telefoon is kwijtgeraakt, bijvoorbeeld, doet hem niet veel. „Ik maak me er niet druk om. Ik kan skypen met Ester (zijn vrouw) en Luuk, dat is het be langrijkste. Verder is het wel lekker rustig zo, niet steeds die sms'jes in je broekzak horen piepen. Mis schien laat ik het wel zo bij grote toernooien." De discussie over snel en langzaam ijs laat hij ook graag over aan ande ren. „Hoogland, laagland... Of het in mijn voordeel is, het snelle ijs van Calgary? Ik heb in Groningen ook hard gereden. Als je denkt dat je alleen in Heerenveen snel kan rij den, heb je een probleem, want je rijdt niet elke week in Heerenveen. Het is natuurlijk wél leuk als je op het scorebord kijkt en er staan su persnelle tijden op." Zo hoopt Groothuis op een 1.06 bij de kilometer. „Dat wil ik graag rij den. Maar dat hangt ook af van de luchtdruk. Ach, weet je, het is altijd bevroren water en altijd een rondje van 400 meter." Eigenlijk is alles hetzelfde gebleven, wil hij maar zeggen. Dertig of niet. Maar helemaal gaat die vlieger niet op. „Nu ik vader ben, is het anders weggaan thuis. Het is minder leuk om gedag te zeggen." Geheel in Groothuis-stijl wil hij ook dit niet groter maken dan het is. „Ik ben ont-zet-tend blij met dat ventje, hij is het mooiste dat me ooit is over komen. Maar het is niet zo dat ik aan de start sta en denk: Ik doe het voor hem." Ook voor een vader is het straks ge woon vier keer racen op bevroren water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38