605 Die vrije tarieven zijn maar een experiment 21 zeeland Officier eist vele jaren cel tegen twee ontkennende overvallers hotel Piccard Nooit meer gaatjes De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 27 januari 2012 Het eerste wat ik doe, als ik 's morgens mijn keu kentje betreedt, is kij ken of het al wat wordt, in mijn vensterbank. Een paar maanden geleden schoot daar namelijk iets op: een Stevia rebaudiana. Toen ik voor het eerst over dit 'ho- ningplantje' las, viel ik ten prooi aan zoete mijmeringen. Verrukt droomde ik ervan zelf zo'n Zuid-Afrikaans heestertje in mijn tuin te hebben, zodat ik alleen naar buiten hoefde te rennen om wat blaadjes te plukken als mijn sweet tooth weer eens opspeelde. De blaadjes van de Stevia smaken dankzij hun hoge gehalte aan gly- cosiden maar liefst 30 tot 45 maal zo zoet als suiker. Ze verliezen hun smaak niet bij koken en bak ken. Stevia is gezond en - nu komt het beste - bevat in het geheel geen calorieën! Staande ovatie, graag.) Stevia, waarde lezer, is dus de droom van elke zoetekauw met een neiging tot overgewicht en een fobie voor de tandarts. U kunt zich voorstellen wat er COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maii adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €77,65 per kwartaal (NA2S) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan euro kosten zes veel voorkomende tandartsbehandelingen gemiddeld door me heenging, toen ik in de Praxis - tussen de kitspuiten en brandwerende dekens - een hele ramsjbak vol ontdekte met piep kleine potjes Steviazaad. Voor de thuislcweker. Met kloppende hart rekende ik er vier af bij de kassa. Dit was het begin van een lijdens weg. Stevia is namelijk het best te ver gelijken met de kwijnende, naar hysterie neigende, bleekneuzige dametjes uit het fin de siècle. Ook mijn ranke plantjes zien eruit als of ze elk moment kunnen flauw vallen. Na maanden van koeste ren heb ik twee onzekere, naald dunne stengeltjes met zo'n tien miniscule blaadjes. Komt er eens een blaadje bij, dan kun je er don der op zeggen dat er elders een verschrompelt Soms zou ik mijn Stevia wel kun nen wurgen. Dat dit kwijnende schepsel ooit een heester wordt, geloof ik al lang niet meer. En daarom vind ik Cor van Oers, de man die in Zeeland een Ste- via-kwekerij begint, een dapper mens. Succes, jongen. En sterkte. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 09Ö0- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Zes veel voorkomende tandarts behandelingen kosten gemid deld 605 euro. De Middelburgse tandarts Giliam is 57 euro goed koper, zijn Vlissingse collega Ar- ratoon 160 euro duurder. „Kwali teit heeft een prijs. Innovatie je terug in het tarief." H an Giliam is ruim 50 euro goedkoper dan zijn collega-tandart sen bij zes veel voor komende behande lingen. Het kan hem niet veel sche len. „Het gaat mij om goede zorg. Het belang daarvan mis ik ten enen male in de tariefdiscussie." De Middelburgse tandarts ver wacht daarom ook niet dat er door die vrije tarieven veel gaat verande ren. „Van tandarts wisselen doe je niet vanwege alleen de prijs. Het is veel belangrijker dat mensen zich prettig voelen bij hun arts." Op basis van de prijsvergelijking die de PZC heeft gemaakt, conclu deert Giliam dat hij het 'zo slecht nog niet' doet. Anderzijds heeft hj zich helemaal niet verdiept in hoe veel collega's rekenen voor een ge bitsreiniging, vulling, kroon of wortelkanaalbehandeling. „Ik heb gewoon gekeken naar wat op basis van het verleden gebruikelijk is. Als de helft van mijn patiënten bij een behandeling een verdoving wil, reken ik in het tarief de verdo ving voor de helft mee." Dat bete kent dat de patiënt die geen verdo ving wil in feite meebetaalt aan de verdoving van de andere patiënt, bevestigt Giliam. „Zo kom ik als praktijk toch uit de kosten." Per saldo is hij dus goedkoper dan gemiddeld. „Maar de vrije tarief stelling is nog een experiment. Het kan best zijn dat ik over een half jaar constateer dat ik veel minder inkomsten heb en dat ik proble men krijg met nieuwe investerin gen. Dan staat het mij vrij mijn ta rieven te verhogen." Zijn Vlissingse collega Raymond Arratoon is veruit de duurste in de Walcherse vergelijking. Hij zit 160 euro boven het gemiddelde. Arra toon heeft moeite met de rekenme thode. „Omdat de specialismes overal anders zijn. Als je alleen kijkt naar de tarieven voor wortel kanaalbehandelingen, kroon- en brugwerk en vullingen, dan ben ik 'Inmiddels heb ik voor sommige behandelingen, zoals de gebitscontrole, de prijs al verlaagd.' foto's Koen Suyk/ANP inderdaad duurder. Maar ik heb de afgelopen jaren ook fors geïnves teerd in de nieuwste apparatuur. Die innovatie kon ik nooit hele maal terugverdienen, maar het is een service aan de' patiënten. Bij een wortelkanaalbehandeling ge bruik ik een microscoop, mijn vul materialen zijn van hoger niveau. Kwaliteit heeft een prijs. Die inno vatie zie je terug in het tarief." Bovendien is Arratoon ook implan- toloog. „Ik hou me bezig met pro- thetiek en tandvleesbehandelin gen. Als je daarnaar kijkt, zit ik op de lijn die de zorgverzekeraars han teren." Tandarts Mathijssen uit Terneu zen vindt dat het nieuwe systeem te snel is ingevoerd en niet goed is voorbereid. „We zijn van een stali nistisch systeem opeens in een vrije val gekomen." Volgens hem 'spelen de verzekeraars een spelle tje'. „Ze stelden dat we 3 procent inflatiecorrectie mochten toepas sen, terwijl ze zelf 5 tot 10 procent onder de tarieven van 2011 zijn gaan zitten, zoals CZ. Zodat de tandartstarieven automatisch te hoog lijken natuurlijk." Matthijssen vertrouwt erop dat de markt binnen een paar jaar de ex cessen er uithaalt. Maar een klein aantal van de 7500 tandartsen in Nederland heeft een contract afgesloten met een zorg verzekeraar. Tandarts Kirkor Gönezen van Mondzorg Bruinisse is een van de weinige CZ-gecon- tracteerden in Zeeland. Zijn tarie ven zijn afgestemd op de maxima le vergoedingen van de verzeke raar; klanten hoeven bij hem dus nooit bij te betalen. „Ik begrijp niet waarom je een hoger tarief zou moeten rekenen", zegt hij. „Dat is toch niet nodig? Uiteinde lijk gaat het om de patiënt." Zie voor de meidactie vrije tarieven in de mondzorg: www.klaverbladzee- land.nl of www.npcf.nl door Emiie Calon MIDDELBURGER - Middenstanders moeten er tegenwoordig rekening mee houden dat ze overvallen wor den, zo zei officier van justitie G. van der Hofstede gisteren tijdens de strafzaak tegen twee Vlissingers die verdacht worden van de gewa pende overval op hotel Piccard. Volgens hem wordt er tegenwoor dig wel heel erg makkelijk door vooral jongeren een overval ge pleegd. De twee verdachten, 18 en 19 jaar oud, zijn volgens hem schul dig aan de overval op de goud beurs die op 15 april 2011 in het Vlissingse hotel werd gehouden. De twee hielden echter vol dat ze niets van doen hadden met dat misdrijf. Volgens de officier is er echter voldoende bewijs om hen te veroordelen. Hij eiste 4 jaar cel tegen de jongste en 4,5 jaar tegen zijn kompaan. Die laatste was vol gens de officier ook betrokken bij de inbraak in een woning aan de Burgemeester Van Woelderenlaan waarbij begin 2010 twee Audi's werden gestolen. De overval op de goudbeurs duur de, alles bij elkaar, twee minuten. Maar voor de slachtoffers gaat het, aldus de officier, om iets wat ze hun hele leven zullen meedragen. Dat bleek ook uit enkele slachtof ferverklaringen. Daarin geven twee van hen aan dat ze nu onder behandeling zijn bij psychiaters wegens posttraumatische stress stoornissen. Hun leven is door de overval gigantisch veranderd. Hun vertrouwen in anderen is verdwe nen. Volgens de jongste verdachte was hij die bewuste dag samen met een vriend aan het rijden door Zeeland en deed hij onder meer Middelburg en Goes aan. Hij wil de echter niet de naam van die vriend noemen, omdat deze on der geen beding in contact wil ko men met de politie. Uitspraak 9 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2