3 41 wonen sr ■D Turkse muts O Knijpkat 2.0 vrijdag 27 januari 2012 O 2 Z 7s Lilium pyrenaicum. foto RvdK Zullen onze kleinkinderen nog weten wat het bete kent om Voor een dubbeltje op de eerste rang te zit ten'? Ik betwijfel het. Tenzij we straks de euro weer afschaffen en terugkeren naar de gulden, natuurlijk. Onze taal zit vol uitdrukkingen die, naarmate de tijd verstrijkt, hun betekenis verliezen. Wie weet er nog wie Jut was, van 'de kop van Jut'? Of hoeveel een duit waard was? Ook in de plantenwereld heb je woorden en namen die ge leidelijk hun betekenis verliezen. Neem de Turkse muts. Je hebt er twee. De ene is een kalebas die uit twee verschillen de delen lijkt te bestaan: de vrucht zelf, met daarbovenop een uitstulping. Het geheel ziet er vrolijk uit, oranje met witte en groene stre pen. In de herfst zie je deze Turkse muts vaak op een klapstoel in een voortuin liggen. Daarnaast heb je een groep van lelies met kroonblaad- jes die zo ver zijn teruggebo gen, dat ze elkaar met hun punten bijna raken. Er zijn veel lelies met deze bloemvorm. Met het predikaat 'Turkse muts' wordt dan ook geen soort bedoeld, maar een groep van soorten met terugkrullend bloemblad. Nu valt het mij altijd wel op dat oudere mannen van Turk se afkomst graag een pet of muts dragen. Ze doen mij denken aan mijn grootvader, die ook zelden met een onbedekt hoofd de deur uitging. Maar ook al zie je bij die mannen een grote verscheidenheid aan petten en mutsen, een Turkse muts die op een kalebas of lelie lijkt, is er niet bij. Dit zou een soort tulband moeten zijn, maar ook in Turkije wordt dit hoofddeksel al een eeuw niet gedragen. De bekendste Turkse muts onder de lelies is Lilium martagon. Het is een lelie die weinig in tuinen wordt gebruikt, waarschijnlijk omdat wordt ge dacht dat lelies 'moeilijk' zijn. Dat is maar ten dele waar. Als je lelies indeelt naar herkomst, kun je drie groepen onderscheiden: Aziaten, Amerikanen en Europeanen. De eerste twee zijn inderdaad bollen- met-gebruiksaanwijzing, maar Europese lelies zijn in de min even makkelijk als een margriet of aster. Lilium martagon is een Europeaan die het in humus- rijke grond en gefilterd licht goed doet De lelie groeit dwars door klimop, maagdenpalm en andere bodembedekkers heen en blijft zelfs in leven aan de voet van een taxushaag. De bloemkleur is niet spectaculair: stoffig mangaanpaars. Wie een meer sprankelende kleur wil, moet naar Lilium py renaicum uitkijken, een Turkse muts uit de Pyreneeën. Li lium pyrenaicum is misschien wel de gemakkelijkste van alle lelies. Zelfs in tuinen die jaren verwaarloosd zijn, breidt de ze lelie zich uit. De bloemen zijn geel, met een groene veeg en groene spikkels op ieder naar boven krullend bloem blad. De meeldraden zijn kaneelrood. De stevige bloemsten gels zijn ongeveer meter lang en rondom bezet met smal blad. Lilium pyrenaicum bloeit in juni, net als Lilium marta gon, wanneer alle andere voorjaarsbollen zijn uitgebloeid. Het moest allemaal anders na de Tweede Wereldoorlog. In de tijd van de wederopbouw heerste een daadkrachtige, opgewekte sfeer. De bevolking groeide, evenals nieu we woonwijken, parken en speeltuinen. Het volk moest gezond en vrolijk door het leven kunnen gaan. Ook het interieur moest op de schop, want de donkere, zware meubels en stoffering zouden maar deprimerend werken in de nieuwe doorzonwoningen. In de jaren vijftig en zestig leefde het idee dat het volk 'opgevoed' moest worden in goed wo nen. De gelijknamige stichting hanteerde het mantra 'licht, lucht en ruimte' voor het moder ne huishouden en bundelde ruim honderd winkels en een flink aantal Nederlandse meu bel- en interieurbedrijven om het gedachte goed uit te dragen. De kunst van het wonen was nog geen ingeburgerd fenomeen, zoals nu met tientallen woonbladen en woonprogram- ma's op televisie. Anno 2012 kun je de mensen niet meer om de oren slaan met woonwetten, stellen de deskun digen stuk voor stuk. Toch zijn de ideeën van Goed Wonen uiteindelijk breed opgepikt. Licht en ruimte, modulaire meubels en wand kasten - typische Goed Wonen-meubels, zijn gemeengoed geworden in het Nederlandse in terieur. Maar waar vraagt de huidige tijd dan om? In de jaren vijftig had je de 'woonopvoedpolitie' van Goed Wonen. Tegenwoordig laten we ons niet meer de les lezen. Maar wat zou Goed Wonen anno 2012 voorschrijven? Jan des Bouvrie, Piet en Karin Boon en Remy Meijers geven hun mening, door Suzanne Dijkstra en Renske Schriemer In deze tijd van bezuinigen is el ke besparing op energie welkom. Dat kan met dynamolamp You+ Me. Dit prototype van Siren Eli- se Wilhelmsen (1982), een Noor se ontwerpster van functioneel en duurzaam design met een ei genzinnige twist, is gemaakt van eikenhout en glas. Wie aan het koord in de lamp trekt, zet een dynamo in werking en verzekert zich van maximaal dertig minu ten licht. Voor haar 'knijpkat 2.0' ontwierp Wilhelmsen ook een houten staander, waar één of meer lampen aan kunnen han gen. Maar, zoals gezegd: het is een prototype, dus (nog) niet te koop. Wél in een kleine serie ge produceerd, is haar Grandfathers knitting clock, ook een ontwerp met zo'n grappige twist. Deze staande klok breit met elke bewe ging van de wijzer verder aan een sjaal(!). Nieuwsgierig? Zie: www.sirenelisewilheimsen.com Jan des Bouvrie 'In een woonkeuken praat je weer écht met elkaar' Jan des Bouvrie pleit voor de woonkeuken, het hart van het huis. Pj«l Reageren? foto's PR wonen@wegener.nl Jan des Bouvrie viert dit jaar zijn 70ste verjaar dag met een overzichtstentoonstelling van zijn werk én zijn kunstcollectie in het Singer Mu seum in Laren. Hij wist Nederland definitief op te frissen met een ruime indeling en vooral veel wit. „Goed Wonen was eigenlijk een heel mooi ini tiatief. De meubelmakers en winkels verenig den zich, kochten samen in. Jammer genoeg ging het ter ziele. Nu zou het niet meer kun nen, de wereld is anders. Er is veel leuk design te koop tegen lage prijzen en dat is goed. In het middensegment hebben woonwinkels het moeilijk in deze crisisjaren. Ze leggen het af te gen de Ikea en bieden te weinig. Hoger in de markt is advies veel belangrijker geworden, net als onlineontwikkelingen. .Wij bouwen nu ook een webshop, waar we online advies geven. Aan de andere kant willen mensen stoffen voe len, kiezen ze minder trends maar tijdloos meu bilair en gaan ze weer voor kwaliteit. Dat zie ik als iets positiefs van deze crisis, die zorgt voor ^ezinning. Tien jaar geleden liepen mensen wij zend door de showroom: 'doe mij die, dit, dat'. Ze gingen niet eens in een stoel zitten voor ze hem kochten. Dat onverschillige lijkt voorbij. „Als ik nu een Goed Wonen-wet mag schrij ven, luidt die: verhuis in je eigen huis. Ver koopt je huis niet, ga dan niet stilliggen en bang zijn. Maar pak aan en verbouw je huis. Als je het nu leuk maakt, woon je zelf nog twee jaar lekker en verkoop je je huis boven dien makkelijker. Nog belangrijker vind ik het hebben van een woonkeu ken. Het huis heeft een hart nodig. Door alle laptops en iPads zie je vaak dat ieder een in zijn eigen hoek in huis zit met een apparaat. Een woonkeuken brengt mensen samen, zorgt voor echte communicatie in dit onlinetijdperk. Een goede in richting kan ervoor zorgen dat een gewenste sfeer de overhand krijgt. Dat is de psychologie van wonen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22