Jacht is van de deel natuur 181 zeeland Provincie trekt zes miljoen euro uit voor plannen Kanaalzone Zeeuwse zoete revolutie begint in opleidingskas De PZC brengt in de serie Vrijbuiters portretten van mensen die hun leven grotendeels in de buitenlucht doorbren gen. Vandaag: De muskusrattenvanger. - - v almanak Met Bom Giuliani Trio geeft 'Bouwcafé' bij Liedjes uit jaren '60 en koffieconcert in kerk Bouwadvies Zeeland '70 in zaal Van Leuven donderdag 26 januari 2012 door Wout Bareman TERNEUZEN - De provincie trekt zes miljoen euro uit om de verdere economische ontwikkeling van de Kanaalzone te stimuleren. Dat geld wordt tot en met 2015 geïnves teerd in projecten als bijvoorbeeld het Maintenance Value Park bij Dow Benelux, de invulling van de Kop van de Noordstraat en de Staats Spaanse Linies tussen Philip pine en de Tractaatweg. Gedeputeerde Staten gingen deze week akkoord met de financiering van het Gebiedsprogramma Ka naalzone. Er wordt, naast de mil joeneninvestering in projecten, ook 125.000 euro per jaar uitgetrok ken voor het inhuren van specifie ke kennis om die projecten te ont wikkelen en verder te begeleiden. Centraal in het Gebiedsprogram ma staat de samenwerking tussen de overheidsinstanties en de parti culiere sector. Vorig najaar onderte kenden de provincie, de gemeente en havenschap Zeeland Seaports al een samenwerkingsovereen komst. De drie zijn ook vertegen woordigd in een speciaal program mateam, dat op 2 januari aan de slag ging. GS stellen vast dat er tot nu toe 'een merkwaardige spanning' was waar te nemen in de samenwer king in de Kanaalzone. Iedereen beschermde zijn eigen toko en duldde geen bemoeienis van bui tenaf. GS: „Terwijl uit alle analyses duidelijk naar voren komt dat par tijen alleen gezamenlijk een grote stap vooruit kunnen maken. Door het beschikbare budget van zes miljoen heeft de provincie de sleu tel in handen om projecten van de grond te tillen. Door openhartig te helpen bij het (financieel) optima liseren van de projecten ontstaat er een meer op samenwerking ge richte praktijk." En daarvan profi teert iedereen. Mooi voorbeeld, vinden GS, is de inbreng van de provincie bij de verwezenlijking van het Maintenance Value Park bij Dow. De provincie bekostigt de infrastructuur (wegen, fietspaden) en geeft het project daarmee een belangrijke steun in de rug. Dat is ook bij andere projecten met op startproblemen de bedoeling. Wethouder Co van Schaik (financi ën) van Terneuzen is blij met de betrokkenheid van de provincie. „Ik vind dit een prima aanpak. We zetten samen de schouders onder tal van projecten, die wij in ons eentje nooit rond zouden kunnen breien. Het goede is dat we dat als gelijkwaardige partners doen. Ie dereen behoudt zijn eigen verant woordelijkheid. We worden heus niet door de provincie aan het handje genomen." door Wout Bareman WESTDORPE - Het Voorlichtings- en Opleidingscentrum voor de glastuinbouw in Westdorpe werkt mee aan een internationaal experi ment: de kweek van het Stevia-ge- was. Dat gebeurt met subsidie van de provincie en ondersteuning van Impuls Zeeland. Het project wordt gedragen door advies- en onderzoeksbureau DLV Plant in Westmaas. Naast het op leidingscentrum werken ook Agra rische Innovatie en de stichting tér Bevordering van de Agrarische Be- drijfs- en Gebiedsontwikkeling mee. Stevia is een meerjarig struikach tig gewas uit Zuid-Amerika. In Ne derland en België is het gewas ook bekend als honingkruid. De zoetstof van het gewas smaakt 300 keer zoeter dan suiker, maar is calo- rievrij. Coördinator Gijs van den Berg van het opleidingscentrum: „Tot voor kort was het raffineren van de natuurlijke zoetstof in Ste via, de stevioglycosiden, verboden in de EU. Het mocht alleen op be perkte schaal in Frankrijk. Sinds het najaar 2011 is de teelt en de raf finage vrijgegeven. Wij gaan in on ze kas een aantal rijen van het ge was neerzetten." Er wordt onderzocht welke teel- technische mogelijkheden en knel punten er zijn. Daarnaast worden ook de afzetmogelijkheden onder zocht. Wetenschappers, de levens middelenbranche en andere belan genbehartigers treffen elkaar regel matig in een klankbordgroep om de vorderingen te bespreken. De Koninklijke Universiteit van Leu ven, die al 15 jaar onderzoek naar de steviateelt doet, wordt ook bij het project betrokken. Het experiment wordt in juni vol gend jaar afgerond. vrijbuiters door Hans Tabbers Nee, hij heeft ze zelf nooit gegeten, mus kusratten. Ook al staan ze in België be kend als delicatesse, onder de naam waterkonijn. Allemaal verkeerde namen overi gens. Want de bisamrat, nog zo'n term die verwijst naar de rat, is ei genlijk verwant aan de woelmuis. Een watermuis zou een betere naam zijn voor dit (in tegenstel ling tot de bruine rat) propere dier, dat zo fel wordt bestreden. Kim Verlinde (31) is elf jaar mus kusrattenvanger van het water schap in Zeeuws-Vlaanderen. Aan vankelijk was ik in de veronderstel ling kennis te zullen maken met een pronte jonge vrouw. Maar Kim blijkt een stoere man. Een ja ger ook, geheel gekleed in groen. Een echt natuurmens. En hij kent de omgeving als zijn broekzak. Kim Verlinde is geboren in Reu- zenhoek, nabij Terneuzen. „Als kind deed ik na school onmiddel lijk mijn laarzen aan om buiten te spelen. Soldaatje en zo." Het jagen heeft hij ongetwijfeld van zijn vader meegekregen. „Die ging altijd een paar uur per dag op jacht. En ik mocht mee, als drijver, met een stok. Vanaf mijn kinder schoenen. Op mijn zeventiende had ik mijn theorie en schietcertifi- caat binnen en een jaar later kon ik op jacht." Wij gaan samen op stap in een na tuurgebied van Staatsbosbeheer bij buurtschap De Griete, nabij Zaamslag. Het gehele werkterrein, verdeeld over zes muskusrattenbe- strijders van waterschap Schelde- stromen, moet regelmatig worden gecontroleerd. Dat betekent kooien, fuiken en vallen bekijken, maar ook nauwlettend uitzien naar aanwijzingen die de aanwezig heid van een prooi verraden. Bestrijding van de muskusrat is noodzakelijk, want het beest ver oorzaakt verstopping van sloten en vormt vooral een gevaar voor onze binnendijken door zijn ge graaf in de oevers. Daarom wordt hun populatie voortdurend zo be perkt mogelijk gehouden. Ook al hebben dierenbeschermers hun be zwaren. Kim trekt zijn lieslaarzen aan, stapt voorzichtig van de oever het water in en waadt naar een plek waar hij tussen het riet tast. Even later trekt hij een kooi tevoor schijn. Leeg. Hij verwijdert de planten van zijn val en plaatst de ze terug in de buis in de oever. Een nepduiker. „De muskusrat wordt gefopt. Hij ziet die buis en denkt dat er een doorgang is. Hij belandt dan in die kooi, komt er niet meer uit en ver drinkt", legt Kim uit. Oeps. Dat is toch wreed? Nee, het is hard, maarwel de meest diervriendelijke methode. Verhongering of uitdroging is pas een lijdensweg voor het beest. In de natuur liggen leven en dood he laas vaak in het verlengde van el kaar. „Je bent natuurliefhebber en hebt toch een bepaalde nuchterheid dat je een dier kunt doden, als dat noodzakelijk is", verklaart Kim. „Een mens is een jager en een vis ser. Zo komt hij aan voedsel. Dat gevoel zijn we tegenwoordig kwijt. Wij kopen ons voedsel in de win kel. Maar er is geen eerlijker stukje vlees, dan dat je zelf hebt gescho ten. Daar is niets mis mee. Dat ko nijn heeft waarschijnlijk een beter leven gehad dan een scharreldier." Kim jaagt voor zijn plezier, de triomf een prooi te heb ben verschalkt. Een jager moet daar naar zijn mening ook eerlijk voor uitkomen. En zich niet verantwoorden met het argument: we houden de wildstand in de hand. Dat noemt hij hypocriet. „Vroeger hield de natuur zichzelf in evenwicht. Nu is er eigenlijk geen natuur meer in Nederland. Wij noemen dit hier een natuurge bied, maar wij hebben het aange legd, waar vroeger een kreekje was. Het is cultuurgebied." 'De muskusrattenvanger legt dage lijks lopend hele afstanden af Dat is goed voor je conditie, maar vergt veel energie. Vooral dat ploe teren door het water in waadpak of lieslaarzen, om de oevers af te zoeken. „Je hoeft 's avonds niet meer naar de sportschool, want je hebt beweging genoeg gehad." Waarom voor dit leven gekozen?. „Mijn grootste hobby is jagen. Vroeger wilde ik bouwvakker wor den, ik heb daarvoor een timmer- opleiding gehad. Maar ik wist dat ik niet op de juiste plek zat. Bos wachter of zoiets, was veel meer iets voor mij. Ik kende enkele mus- kusrattenbestrijders en was altijd in gesprek met hen, vroeg ze het hemd van het lijf. Mijn vader ving ook wel eens een muskusrat, als hij met fuiken viste. Wanneer je de staart naar de gemeente bracht, kreeg je een premie. Ik hoorde in 2000 dat het stikte van de muskus ratten, heb gesolliciteerd bij het Tip? redactie@pzc.nl Heet u Bom vanachteren? Toch be nieuwd of u tegenwoordig goede con tacten hebt met de inlichtingendien sten. Een lezer stuurde ons de tekst van een mogelijk telefoongesprek. 'Ja met Nelleke Bom, zeg, hoe heette dat lekkere kaesje ook alweer dat je op je verjaerdag had? President? Mooz, ik schrieve 't op. Ja ja, alles is klaer, ik mö alleen de ballonnen nog opblazen.Nee, die komme nie, die bin' in Amerika.Met het vliegtuig natuurlijk, al kaa'j da met deze crisis beter nie doe.Om dat ze ook al die dure woning hebbe gekocht.Nee, nie' da bakstenen, maar het witte huis. Waar die 't van doe, hier kriege we alleen maer aanslagen. Nou meid, ik mot gaen, tot vanaevend!' RETRANCHEMENT KLOOSTERZANDE KLOOSTERZAN DE Het Giuliani Trio treedt zondag op in de hervormde kerk aan de Dorpsstraat. Het ensemble be speelt mandoline, mandola, man- doloncello en gitaar. Het concert, onderdeel van een reeks koffieconcerten, begint om 11.00 uur. De organisatie is in handen van Stichting Johan Hendrik van Dale. Toegang is gratis, koffie ook. Bouwadvies Zeeland houdt zater dag een 'bouwcafé' in het eigen pand aan het Hof te Zandeplein in Kloosterzande. Ondernemers uit de branche vertel len bezoekers, onder het genot van een hapje en drankje, alles over on der meer (ver)bouwen, vergunnin gen, financiering en zonnepanelen. Iedereen is welkom tussen 10.00 en 17.00 uur. Muziekgroep MusicAnto treedt zondagmiddag op met hun nieuwe theatershow in zaal Van Leuven in Kloosterzande. De groep brengt vanaf 14.00 uur ballades, chansons en songfestivalnummers uit de ja ren '60 en '70. Na het optreden staat erwtensoep en brood met ast klaar. De entree, inclusief eten, is 10 euro. Reserveren kan via musicanto@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68