2 o I zeeland Jarig Arti Carnaval ziet zonnige toekomst Meer winkels in Veerse dorpen open op zondag Boottocht Popquiz Porgy Bess wegens succes herhaald donderdag 26 januari 2012 Arti Carnaval is niet alleen actief tijdens de carnavalsdagen. Zo houdt de vereniging elk najaar een boottocht voor gehandicap ten. Deze stappen op in Goes om vervolgens naar het Coese Sas te varen. Daar worden ze getrakteerd op pannenkoeken. Geldig t/m zaterdag 28 januari Arti Carnaval uit Goes bestaat 66 jaar. In carnavalskringen is dat een jubileum (6 maal 11 Om dat te vieren wordt zater dag in café Baarends een groot jubileumfeest gehouden. door Rob Paardekam Op 3 februari 1946 werd in Goes het Rooms-ka- tholieke koor Arti et Amicita opgericht. Dat besloot voor zijn leden op carna valsmaandag een bal masqué te or ganiseren in Het Schuttershof Vanwege de grote belangstelling werden later ook niet leden toege laten tot het bal. Het groeide uit tot een ware happening. Het carna val in Goes was geboren. Tegenwoordig heet de carnavals vereniging Arti Carnaval. Onder leiding van prins Vincent I komen tientallen liefhebbers volgende maand weer een paar dagen feest vieren in café Baarends. De vereni ging heelt de festiviteiten met in gang van dit jaar wel terugge bracht van zes naar vier dagen. „De belangstelling om nog zes da gen carnaval te vieren was er niet meer bij iedereen", verklaart be- TERNEUZEN - De eerste editie van de popquiz in podium Porgy Bess in Terneuzen was vorig jaar zo'n succes, dat er op 7 april een tweede avondvullende editie op touw wordt gezet. Initiatiefnemers Leen Oele, Roel van Antwerpen, Piet van de Wege en Jan Ollebek testen in vier ver schillende ronden en een tussen- ronde de muzikale kennis van twintig teams van elk vier perso nen. Dat doen ze aan de hand van mu ziek- en videofragmenten en met behulp van de band de PeeKaas. Muzikanten Arjan Verdoorn, Ivo de Zeeuw, Ferdi Heijens en Ron Huigen krijgen deze keer een gro tere rol dan tijdens de eerste edi tie. Opmerkingen na de eerste editie leidden tot enkele kleine aanpas singen. Deelname aan de quiz kost twaalf euro per team. Met dat geld en bijdragen van sponsoren kan de quiz volledig worden bekostigd. Daarbij wordt het principe 'vol is vol' gehanteerd. Dus wie het eerst komt, het eerst maalt. Er wordt ge streden om kleine muzikale prijs jes. De winnaar gaat bovendien voor het eerst met een wisseltro fee aan de haal. Inschrijven kan via de website www.popkwis.eu stuurslid Erwin Mijnsbergen. „We hebben besloten de maandag en dinsdag te laten vervallen. Daarom zal er ook geen optocht zijn. Op zich is dat jammer, juist in het jubi leumjaar, maar we hadden geen andere keus. De optocht drukte zwaar op onze begroting." Om het verdwijnen van de op tocht enigszins te compenseren, wil Arti Carnaval de intocht dit jaar weer wat groter aanpakken. Mijnsbergen wil de indruk wegnemen dat het carna val in Goes niet meer zou leven. Volgens hem komen er nog altijd veel mensen, hij ziet daarin geen teruggang. Het pro bleem is dat mensen - vaak om fi nanciële redenen - geen drie of vier dagen meer komen, maar slechts één of twee keer. „Ik hoor van andere carnavalsverenigingen dat zij precies dezelfde ervaring hebben", stelt Mijnsbergen. „Maar in grote plaatsen is het niet zo'n probleem. Als er duizenden men- 'Het kindercarnaval op zondag is de laatste ja ren ontzettend populair. De zaal puilt uit.' sen carnaval komen vieren, merk je het niet als het er een keer drie honderd minder zijn. Als ér bij ons driehonderd mensen minder komen, kunnen we wel ophou den." Zo erg is het gelukkig nog niet. Mijnsbergen denkt dat het zover ook niet hoeft: te komen. Hij is positief over de toekomst. „Het kindercarnaval op zondag is de laatste jaren ont zettend populair. De zaal puilt ge woon uit. Laten we hopen dat de ze kinderen in de toekomst carna val blijven vieren." Zaterdag wordt het 66-jarig jubi leum gevierd in café Baarends. Vanaf 20.00 uur is er een receptie voor genodigden. Daarna, vanaf ongeveer 21.30 uur, is iedereen wel kom. Liefst vier dweilbands zor gen voor een vrolijke noot. Het op treden van zanger Alwin moet het hoogtepunt van de avond worden. www.articarnaval.nl Foto van de optocht in 2010. Om dat Arti de maandag en dinsdag heeft laten vervallen, is er dit jaar geen optocht, foto Ronald den Dekker door Henk Postma DOMBURG - In de gemeente Veere gaan steeds meer stemmen op om winkels in de hele gemeente ook op zondag open te houden. Tot nu toe mag dat alleen in vier kust plaatsen: Zoutelande, Westkapelle, Domburg en Veere. De gemeente Veere profileert zich steeds nadrukkelijker als één toeris tisch trekpleister. Dat .winkels op zondag gesloten blijven in negen van de dertien kernen, is dan niet meer vanzelf sprekend. Dat althans vindt de gemeente raad. Alleen de SGP/CU ligt nog dwars. Die ziet openstelling van winkels op zondag als een onaan vaardbare aantasting van de zon dagsrust. De kwestie is actueel nu de winkel tijden-verordening moet worden geënt op nieuwe landelijke regels. B en W willen alles bij het oude la ten. Maar zelfs het CDA vraagt zich nu af: „Waarom mogen de winkels in vier woonkernen open, en in andere toeristische kernen niet?" De ondernemersorganisaties in Koudekerke en Oostkapelle heb ben zich inmiddels al uitgespro ken voor zondag-openstelling. De WD-fractie tipte hen dat de tijd nu rijp is om de kwestie aan de or de te stellen. Voor D66 en DTV is het nu al zon neklaar dat winkeliers in de hele gemeente de vrijheid moeten heb ben hun winkels ook zondag open te stellen. Ook WD, PvdA/Groen Links en CDA denken in die rich ting. Maar die fracties wachten lie ver nog op de uitkomsten van een inspraakprocedure die de gemeen te binnenkort in gang zet. In sterk reformatorische dorpen als Meliskerke en Aagtekerke pein zen winkeliers er niet over om de zondagrust op te offeren aan toe ristische belangen. „Maar dat wil niet zeggen dat ook anderen die opvatting behoren te volgen", zegt voorzitter Wilma de Groot van de Ondernemers Vereniging Koude kerke. Ze rienkt niet dat in Koude kerke nu meteen grote behoefte is aan zondag-openstelling. Maar als winkeliers het willen, met name ook in Dishoek, dan moet dat vol gens haar kunnen. Secretaris Jerry Troy van de onder nemersvereniging Natuurlijk Oost kapelle: „We zouden het zeer toe juichen. Het is goed voor onze gas ten wanneer die ook op zondagen in Oostkapelle kunnen blijven. Wel vinden we het belangrijk dat Ondernemers vrij zijn in hun keu ze."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64