2o zeeland Meer winkels open op zondag Lam Gods is onschatbaar Footprint vult fiZi met vintage-jazz en blues Spektakel Verdachte explosie voor rechter-commissaris Alleen SGP/CU tegen verruiming regels Anne van Grevenstein donderdag 26 januari 2012 'Eén van de ingrijpendste werken is het verwijderen van de oude vernislagen en het aanbrengen van nieu we. De vernislagen zijn bros en vergeeld. Het zal een enorme openbaring zijn als straks de originele kleur stelling weer te zien zal.' door Henk Postma DOMBURG - In de gemeente Veere gaan steeds meer stemmen op om winkels in de hele gemeente ook op zondag open te houden. Tot nu toe mag dat alleen in vier kust plaatsen: Zoutelande, Westkapelle, Domburg en Veere. De gemeente Veere profileert zich steeds nadrukkelijker als één toeris tisch trekpleister. Dat winkels op zondag gesloten blijven in negen van de dertien kernen, is dan niet meer vanzelfsprekend, vindt de ge meenteraad. Alleen SGP/CU ligt nog dwars. Die ziet openstelling van winkels op zondag als een on aanvaardbare aantasting van de zondagsrust. De kwestie is actueel nu de winkel tijden-verordening moet worden geënt op nieuwe landelijke regels. B en W willen alles bij het oude la ten. Maar zelfs het CDA vraagt zich af: „Waarom mogen winkels in vier woonkernen open, en in andere toeristische kernen niet?" De ondernemersorganisaties in Koudekerke en Oostkapelle heb ben zich inmiddels al uitgespro ken voor zondag-openstelling. De WD-fractie tipte hen dat de tijd nu rijp is om de kwestie aan de or de te stellen. Voor D66 en DTV is het nu al zonneklaar dat winke liers in de hele gemeente de vrij heid moeten hebben hun winkels ook zondag open te stellen. Ook WD, PvdA/Groen Links en CDA denken in die richting. Maar die fracties wachten liever nog op de uitkomsten van een inspraakproce dure die de gemeente binnenkort in gang zet. In sterk reformatorische dorpen als Meliskerke en Aagtekerke pein zen winkeliers er niet over om de zondagrust op te offeren aan toe ristische belangen. „Maar dat wil niet zeggen dat ook anderen die opvatting behoren te volgen", zegt voorzitter Wilma de Groot van de Ondernemers Vereniging Koude kerke. Ze denkt niet dat in Koude kerke nu meteen grote behoefte is aan zondag-openstelling. Maar als winkeliers het willen, met name ook in Dishoek, dan moet dat vol gens haar kunnen. Secretaris Jerry Troy van de onder nemersvereniging Natuurlijk Oost kapelle: „We zouden het zeer toe juichen. Het is goed voor onze gas ten wanneer die ook op zondagen in Oostkapelle kunnen blijven. ZOUTELANDE - De 24-jarige man uit Zoutelande die dinsdag is gear resteerd voor mogelijke betrokken heid bij het opblazen van het caisson in Ritthem, moet vrijdag voor de rechter-commissaris ver schijnen. Dat zegt het Openbaar Ministerie. De rechter-commissaris zal beoor delen of de man langer vastgehou den kan worden. De man uit Zoutelande is één van twee nieuwe verdachten. De ander is een 45-jarige man uit Hilver sum, die gisteren in Diemen werd aangehouden. Ook hij komt vrijdag voor de rech ter-commissaris. Deze man komt oorspronkelijk uit Vlissingen. In het huis in Diemen, dat van zijn partner is, werd een flinke hoeveel heid oude munitie en wapentuig gevonden, waaronder granaathul zen. Of er ook munitie en wapens zijn meegenomen uit het huis van de Zoutelandenaar, wil het OM niet zeggen. Het caisson op het strand bij Rit them, werd in september vorig jaar opgeblazen. Lange tijd werd een jongeman uit Oost-Souburg daarvan verdacht. Het veelluik Lam Gods van de gebroeders Van Eyck wacht een grondige restauratie. De werk zaamheden beginnen in septem ber en zullen naar verwachting vijfjaar in beslag nemen. De to tale kosten bedragen 1,4 mil joen euro. door Harmen van der Werf Het mag een wonder heten dat het Lam Gods nog altijd in volle glorie is te aan schouwen in de Gentse Sint-Baafskathedraal. Het schilderwerk van gebroeders Jan en Hubert van Eyck heeft menig onheil doorstaan sinds de 'officiële oplevering' in 1432. Om ervoor te zorgen dat het Lam Gods nog eeuwen mee kan, staat een restauratie voor de deur die in het bestaan van het schilderwerk haar weerga niet kent. En die res tauratie is ook hard nodig, maakte prof dr. Anne van Grevenstein on- langs duidelijk op een bijeenkomst in Gent. Zij is bij de mega-operatie betrokken als adviseur en deed re cent met andere deskundigen on derzoek naar de staat waarin het veelluik verkeert. En die staat is niet best. Het Lam Gods is uit veiligheids overwegingen in 1986 in een gla zen kooi geplaatst in de Sint-Baafs- kathedraal en dat heeft het veel luik geen goed gedaan. Het kli maat in de kooi is slecht. De lucht vochtigheid en belichting deugen niet. Het groene glas van de kooi Het 'vergeelde' Lam Gods zal na de restaura tie veel beter tot zijn recht komen geeft bovendien een vertekend beeld van het werk. De schilderingen zijn op houten panelen aangebracht. De tand des tijds heeft haar werk gedaan. Een voeg in het middenpaneel is open. De versteviging aan de achterzijde van de panelen moet ook worden verbeterd. De verflagen die voor het laatst in 1950-1951 grondig be handeld zijn, moeten opnieuw ste vig onderhanden worden geno men. En vernislagen die de laatste zestig jaar zijn aangebracht, zijn sterk vergeeld en bros geworden. Op een foto die Van Grevenstein toonde, was dit heel duidelijk te zien. De vernislaag was helemaal gebarsten. „Dat de vernislagen bros zijn ge worden, is ernstig", aldus Van Gre venstein. „Als er niet wordt inge grepen, kan dat nadelige gevolgen hebben voor de fragiele originele verflagen. Zeker zo belangrijk is dat door de verbrokkelde en ver geelde vernislagen, het zicht op het veelluik wordt belemmerd. De schoonheid van de gebruikte schil dertechniek komt daardoor min der goed tot uiting." Het Lam Gods is kortom dringend toe aan een op frisbeurt waarbij deskundi ge restaurateurs uit de hele wereld hun vingers aflikken. Ze hebben vijf jaar de tijd om het 'topstuk van werelderfgoed' - zoals de Oost-Vlaamse gedeputeerde Jozef Dauwe zei - weer helejmaal bij de tijd te brengen. En om raadsels rond het schilder werk op te lossen die nooit naar volle tevredenheid zijn opgelost. Zo is nog altijd onbekend welke delen door Hubert van Eyck en zijn jongere broer Jan van Eyck zijn geschilderd. Hubert stierf in 1426 waarna Jan de opdracht van de rijke Gentse koopman Joos Vijdt overnam. Iedereen die vanaf dit najaar de stad Gent bezoekt, zal het we ten: één van de schoonste erf stukken uit de Vlaamse geschiede nis, het Lam Gods, wordt gerestau reerd. De stad Gent, de provincie Oost-Vlaanderen en de Vlaamse overheid maken er op drie locaties verspreid over Gent een spektakel van. mmssmmssmm, door Ali Pankow Footprint met op de voorgrond: Frans Friederich en Lilian Paulus. Daarach ter vlnr.: Paul Paulus, Herman Haas en René Boeters. ZIERIKZEE - Ze noemen zich Foot print en dat geldt als knipoog naar het feit dat drie van de vijf bandle den werken bij Rijkswaterstaat. Iimmer zijn ze bezig met weg-en waterstructuur in heden en op lan gere termijn en dus ook met de al of niet ecologische voetafdrukken. Footprint bestaat een klein half jaar en geeft zondagmiddag zijn eerste openbare optreden in film theater fiZi in Zierikzee. „Wij willen een mooi geheel ma ken van alle voorliefdes van de bandleden voor verschillende mu ziekstijlen", zegt Lilian Paulus, drummer van de band. Voor haar biedt het spelen in deze formatie weer een heel andere uitdaging dan de ritmes waar zij zich binnen de Zierikzee percussiegroep Tak 'N Djola enthousiast op toelegt. Volgens Paulus is Footprint ont staan uit de behoefte van de drie collega's bij RWS om in een klei ner verband dan in de grotere be- drijfsband een mengeling van vin tage-jazz en bluesfimk te brengen. Paulus omschrijft het repertoire als 'muziek met een prettige en re laxte groove', ofwel muziek die past bij een rustige, zondagnamid dag. „Hoewel het bij ons af en toe ook wel lekker swingt hoor", voegt ze er aan toe. Footprint zal zich in fiZi manifeste ren met nummers van bekende ar tiesten als onder meer Charlie Hunter, John Scofield en Miles Da vis. De band heeft in enkele maan den tijd al een aanzienlijk repertoi re opgebouwd. „Het zal geen enke le moeite zijn de bezoekers op een afwisselend programma van twee keer drie kwartier te onthalen", laat Paulus weten. In Footprint speelt zij samen met haar echtgenoot Paul Paulus (vi brafoon), René Boeters (bas), Her man Haas (toetsen) en Frans Frie derich (trompet). Het ligt in de ver wachting dat Benno Boeters zon dagmiddag ook nog aanschuift ter versterking van de percussie. Zondag 29 januari, Filmtheater fiZi, Zie rikzee, 15.00 uur; reserveren: tel. 0111-411223 of op: www.fizi.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56