Foto's vertellen invloed Katrina Nog steeds gezellig én zelfstandig wonen iS I zeeland Plan voor monument overleden bouwers Stormvloedkering Bewoners zijn vaak zelf vrijwilliger 'Before (During) After' in Watersnoodmuseum Vorm in eerste fase Noorderpolder GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN DOOR DE HELE BINNENSTAD Poortershof donderdag 26 januari 2012 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Twaalf fotografen uit Louisiana, wiens leven en werk veranderd zijn door de orkaan Ka- trina, de grootste natuurramp die de VS hebben gekend, presenteren een beeldverslag in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Deze tentoonstelling wordt woens dag febuari aansluitend aan de herdenking van de Watersnood ramp in 1953 geopend door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Karla Peijs, en door de consul generaal van de VS, Julie Ruterbories. De in Amsterdam wonende Eliza beth Kleinveld, geboren in New Orleans, ontwikkelde het concept voor deze fototentoonstelling met als titel Before (During) After in sa menwerking met het Louisiana State Museum en Tom Varisco als projecleider. Kleinveld ervoer zelf dat haar artistieke werk de beste manier was om de verwoesting van Katrina te verwerken. Zij was net op familiebezoek in New Or leans toen de orkaan over haar ge boortestad joeg. Zij moest met haar familie evacueren en ging kort daarna terug naar Amster dam. Kleinveld ging echter vrij snel weer terug naar New Orleans om te zien of ze ergens kon hel pen. De aanblik van stad en omge ving deed haar beseffen dat woor den niet zouden volstaan om haar ervaring met deze enorme ravage over te dragen. Daarom kocht ze een kleine, digitale camera. „Het fotograferen van de onder gang van New Orleans was voor mij een manier om de gebeurtenis te tarten, verstandelijk en emotio neel. Daardoor kon ik worstelen met de verwoesting en afstand ne men van de realiteit opdat ik het iets beter zou kunnen verdragen", aldus Kleinveld. Haar foto's zijn nu onderdeel van de tentoonstel ling met werk van een aantal top- fotografen. Zij laten zien hoe door dramatische omstandigheden een persoonlijk verhaal diepgaand beïnvloed kan worden. Before (Du- ring) After is een zelfonderzoek van de makers geworden. Deze tentoonstelling betreft de eer ste wisselexpositie in het Waters noodmuseum dit jaar en sluit aan bij de vaste thema's: Herinneren, Leren en Vooruitkijken. De foto's zijn tot en met 6 mei te zien in het Watersnoodmuseum in caison 2, waar het thema emo ties en de menselijke ervaringen centraal staan. Geopend dinsdag t/m zondag 13.00 -17.00 uur. Bij de officiële opening in 1992 was Poortershof in Brouwersha ven één van de eerste woonzorg complexen van Nederland. Nu, twintig jaar na de oplevering, staat het concept van zelfstan dig wonen met zorg in de buurt nog steeds fier overeind. door Joeri Wisse Het is vandaag de dag bijna een vanzelf sprekendheid. Wie een dagje ouder is en het eigen huis graag wil verruilen voor een com fortabel appartement, kan terecht in een woonzorgcomplex. In zo'n beetje elke wijk of dorp van for maat is zo'n woongebouw te vin den of zijn er vergevorderde bouw plannen. Eind jaren tachtig was dat wel an ders, weet ook de 95-jarige Ger Groeneweg, één van de bewoners van het eerste uur van Poorters hof „Je kon naar het bejaarden huis, maar dat leek me vreselijk. Daar heb je geen huis, maar een kamer. Nee, daar had ik nooit naar toe gewild." De plannen om in Brouwershaven een woongebouw te realiseren waar mensen zelfstan dig kunnen wonen en (zorgvoor zieningen dichtbij zijn, waren voor Groeneweg en haar man een uitkomst. „Je wordt ouder en krijgt klachten. We lazen over de plannen en dachten: dit is het." Het echtpaar schreef zich in voor een woning en kreeg in oktober 1991 als derde de sleutel van hun appartement op de eerste verdie ping. Enkele maanden later volgde de officiële opening. „Een vreselijk deftig gebeuren", blikt Groeneweg terug. Omdat Poortershof landelijk gezien als voorbeeldproject gold, kwam staatssecretaris van Volks huisvesting Ennëus Heerma naar Brouwershaven om een fles cham pagne te ontkurken. „Mijn man en ik waren niet zo op hem gesteld, maar goed, dat hou je niet tegen." Wat dat betreft viel de toenmalige burgemeester van Brouwershaven, Lein Labruyère, beter in de smaak bij Groeneweg. „De burgemeester was erg trots op de Poortershof. Het was echt zijn kindje." Labruyère liet ook na de opening nog zijn gezicht zien in het woon- 'De organisatie is hier zó dat elke dag met een heleboel liefde en zorg voorbij gaat' zorgcomplex, bijvoorbeeld bij de gezamenlijke maandelijkse maal tijd. „In het begin hadden we hele maal niets, een ieder nam z'n bord en bestek na het eten weer naar huis", weet Groeneweg. „Nou, dat kon natuurlijk niet, de volgende keer was er een servies geregeld." Bleven de bewoners van Poorters hof nog wel met één probleem zit ten: een grote stapel afwas. La bruyère werd hier op niet al te sub tiele wijze op attent gemaakt toen Groeneweg hem een stapel vieze vaat overhandigde om naar de af wassers in keuken te brengen. „Een week later hadden we ook een afwasmachine", lacht ze. De gezamenlijke maaltijd is uitge groeid tot een traditie. Het is vol gens Groeneweg naast de dagelijk se omgang met medebewoners één van de activiteiten die gezellig heid brengt in Poortershof Daar naast zijn er ook nog vaste clubjes die op gezette tijden samen ko men om te biljarten of te gym men. De 95-jarige bewoonster is ook na twintig jaar nog tevreden over haar woning. „Ik kan hier op me zelf wonen, zonder iemand tot last te zijn. Maar ik krijg wel drie keer per dag hulp. De organisatie is hier zó dat elke dag met een he leboel liefde en zorg voorbij gaat." Een van de foto's in de tentoonstelling Before (During) After in het Waters noodmuseum over de gevolgen van de orkaan Katrina. foto Mark Sindler Geen in wit uniform gehul de zusters, maar gezellig kletsende senioren domi neren de sfeer op een doordeweek se morgen in Poortershof in Brou wershaven. Een rondje door het woonzorgcomplex met Johan van der Weele, voorzitter van de bewo nerscommissie, leert dat het voor al de bewoners zelf zijn die voor een prettige sfeer in het centrum zorgen. „De gym is net afgelopen", zegt hij wanneer hij door de cen trale ontmoetingsplaats op de eer ste verdieping loopt, waar het licht door grote raampartijen naar bin nen stroomt. Terwijl de mensen nog wat napraten, zijn anderen al weer bezig om het biljart in gereed heid te brengen. Even verder loopt Van der Weele een bewoonster te gen het lijf die steevast helpt met de gezamenlijke maaltijden en ook de handen uit de mouwen steekt als een ander een verjaardag viert. Van der Weele: „Veel bewo ners zijn zelf actief, maar we heb ben ook vrijwilligers van buiten af" Zelfs in de fietsenkelder blij ken nog vrijwilligers actief te zijn. „Deze mevrouw ruimt elke dag het oud papier op. Zo blijft het hier netjes." ZIERIKZEE - De eerste fase van het nieuwe woongebied Noorderpol der in Zierikzee nadert voltooiing. Van de in totaal 203 woningen die hier gepland staan, moeten er nog dertig gebouwd worden. Wethou der Ad Verseput geeft vrijdag het startsein voor de bouw van 15 wo ningen: 13 rijwoningen en 2 van het type twee-onder-een kap. De prijzen lopen uiteen van 179.900 euro tot 299.900 euro. De laatste vijftien woningen uit de eerste fa se zijn inmiddel in de verkoop. In totaal verschijnen er in Noorder polder circa 700 woningen. door Rens Wisse NEELTJE JANS - Nabestaanden van werknemers die zijn overleden tij dens de bouw van de Stormvloed kering, hebben behoefte aan een monument voor hun overleden dierbaren. Dat zegt Herma Jobse, directeur van uitvaartbedrijf Jobse uit Middelburg. „Jarenlang praatte men niet over zulke zaken. De laatste jaren is dat heel anders en komt het verdriet alsnog naar buiten", zegt Jobse. „Wij horen van veel klanten dat er behoefte is aan een monument om die traumatische ervaring be ter te kunnen verwerken." Om in die behoefte te voorzien, heeft Jobse een brief naar de ge meente Veere gestuurd waarin zij oproept met de nabestaanden om de tafel te gaan zitten. Jobse: „Het hoeft niet groot of pompeus te zijn, maar er zou in elk geval iets moeten zijn. Die mensen hebben tenslotte hun leven gegeven om zoiets fantastisch te bouwen. Me de dankzij hen hebben we hier droge voeten in Zeeland." Wout Hoogenraad, die namens de oud-bouwers pleit voor een derge lijk monument, heeft eerder al contact met Rijkswaterstaat gehad: „Het is nu nog lastig om te zeggen waar het precies moet komen. Maar er lopen in elk geval al ge sprekken met Rijkswaterstaat over een mogelijk monument." Jobse zou het mooi vinden als het monument op de Stormvloedke ring zelf zou kunnen komen. „Dat lijkt mij een toplocatie, maar uiter aard moet eerst in overleg met de nabestaanden een geschikte plek voor het monument aangewezen worden." Volgens Hoogenraad zijn er in ie der geval zes gevallen bekend van werknemers die tijdens het bou wen van de Stormvloedkering om zijn gekomen. De gemeente Veere kon nog niet reageren op de brief van Jobse. MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! Het Brouwse woonzorgcomplex bestaat uit 29 appartementen. Ook zijn er logeerkamers, para-medische diensten en houden mensen van woningcorporatie Woonzorg en zorgorganisatie Allévo kantoor in Poortershof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54