Geldgebrek nekt Topsport by the Sea sport 129 Miljoenen Chinezen zien debuut De Vries Organisatie kwam nog 70.000 euro tekort voor eerste editie Meerkampster Van Langen naar interland in Praag Ontmoeting Service bij tafeltennis mm mm donderdag 26 januari 2012 mmmmmmmmmmmmummmmmmmm MIDDELBURG - Atlete Yvonne van Langen-Wisse is door meerkamp- bondscoach Ronald Vetter geselec teerd voor een interland in Praag. Voor de 29-jarige Vlissingse wordt het haar eerste vijfkamp (indoor) in drie jaar. Van Langen-Wisse, die al geruime tijd in Amsterdam woont, lag er in 2011 lange tijd uit vanwege blessu res. Haar enige meerkamp, in mei in het Oostenrijkse Götzis, moest ze afbreken vanwege een kwetsuur aan haar hak. Inmiddels is Van Langen-Wisse fit. Ze heeft; net een trainingsstage in Zuid-Afrika achter de rug. Zon dag was haar eerste wedstrijd in Amsterdam. Daar liep ze de 60 me ter horden in 8,44 seconden. In Praag bestaat Oranje naast Yvonne van Langen-Wisse nog uit Nadine Broersen, Remona Fran sen en Femke Pluim. De ploeg neemt het op tegen equipes uit Tsjechië, Spanje en Groot-Brittan- nië. In februari zal de Zeeuwse ook nog deelnemen aan het NK in- doormeerkamp. Dat toernooi is op 19 februari in Apeldoorn. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Het evenement Top sport by the Sea gaat niet door. De organisatie krijgt de begroting voor de eerste editie niet rond. Er is een gat van ongeveer 70.000 euro, liet voorzitter Jan de Waard gisteren weten. Topsport by the Sea had een sport evenement moeten worden voor leerlingen van LOOT-scholen uit Nederland, België en Engeland. Die zouden het van 30 mei tot en met 1 juni in Vlissingen en omge ving tegen elkaar opnemen in di verse takken van sport. Het jaar 2012 was niet voor niets ge kozen voor de eerste editie. Eind juli beginnen immers de Olym pische Spelen van Londen. Zeeland had met Topsport by the Sea al in olympische sferen kunnen komen. Aanvankelijk was de naam van het evenement zelfs 'Olympics by the Sea', maar die werd veranderd om dat men niet het risico wilde lopen van een claim van het IOC of NOCNSF. Achteraf is de aanlooptijd te kort gebleken. Tussen de lancering van het idee döor de stichting Zeeland Sport 8c Leisure en de geplande da tum zat maar vijftien maanden. „Het is ons niet gelukt de begroting sluitend te krijgen. De economi sche tegenwind heeft ons parten ge speeld", vertelde De Waard. „Voor de kerst hebben we al vergaderd over doorgaan of niet. Toen consta teerden we dat er nog een kans was dat we het financieel rond zou den krijgen. Nu is die kans er niet meer. De tijd heeft ons ingehaald. Op dit moment komen we nog 70.000 euro tekort. Dat is ongeveer een kwart van de begroting." Volgens De Waard betekent de an nulering van de eerste editie niet dat het hele idee wordt wegge gooid. Mogelijk komt er over twee of drie jaar toch nog een sporteve nement voor talentvolle sporters tussen twaalf en zeventien jaar. „We hebben in Zeeland veel posi tieve reacties gehad op ons initia tief Bedrijven, overheden en sport organisaties wilden er graag aan meewerken. We gaan ervan uit dat dat enthousiasme er later ook nog is." Zeeland Sport 8c Leisure zal het vuurtje zo goed mogelijk branden de proberen te houden, liet Tilly Stroo, één van de oprichters van de stichting, weten. „We parkeren het idee van Topsport by the Sea even, maar houden de community le vend. We houden onze partners betrokken." Dat zal gebeuren bij de andere eve nementen die Zeeland Sport 8c Leisure de komende tijd op de ka lender heeft staan. Dat is onder meer de Challenger Zeeland. Majestueus zeilt ze me voorbij in de Zeeuwse mist opgetuigd voor de zondagse kerkgang haar achtersteven verdwijnt in de nevelgolven rond de Lange jan. 'Goeie zondag' Elly Coppoolse-Vandenberg, Middelburg door Koen de Vries GOES - Het hoogste diploma heeft hij nog niet, maar dat wil niet zeg gen dat Michel de Vries geen goe de tafeltennisscheidsrechter is. De hoofdarbiter van het World Tour-toernooi in Boedapest vond hem vorige week zo goed, dat hij de finale van het vrouwentoer nooi mocht leiden. Driehonderd miljoen Chinezen keken met hem mee en zagen dat het goed was. „Ik heb me niet op fouten kunnen betrappen. En de hoofdscheids- rechter ook niet", kijkt de 36-jarige Goesenaar tevreden terug. Het is niet zo dat Michel de Vries de halve wereld over reist om tafel tenniswedstrijden te leiden. Neder land beschikt over vele goede scheidsrechters en de Bevelander is een van hen. „Ik heb een inter nationale licentie", vertelt hij. „In Nederland hebben we daar een grote groep van. Bij toerbeurt mo gen we naar buitenlandse toer nooien. Het hangt van de hoeveel heid uitnodigingen af hoe vaak. Dat kan twee keer per jaar zijn, maar ook een keer per twee jaar." De krenten uit de pap zijn voor een beperkte groep. Degenen met de zogenaamde blue badge, het hoogste diploma van de internatio nale tafeltennisbond ITTF, krijgen de hoofdrol in de belangrijkste toernooien. De Vries heeft dat di ploma niet en het zal nog wel even duren voordat hij zover is. „Je moet minimaal twee jaar erva ring hebben in internationale toer nooien en dit was pas mijn eerste. Ik moet dus nog zeker twee jaar wachten. En in Nederland zijn er al zes of zeven scheidsrechters met een blue badge. Dat is voorlopig ge noeg." Des te opvallender is het dat De Vries de finale mocht leiden. Hij mocht afgelopen zomer op het WK in Rotterdam wedstrijden lei den, maar op veel meer grote eve nementen was de Bevelander nog het te horen kreeg, was er wel wat euforie. Maar vlak voor de finale had ik last van gezonde spanning." Uit onderzoek blijkt dat tafelten nis ingewikkelde regels heeft. Op dat gebied behoort het tot de vier moeilijkste sporten die er zijn. De Vries had wel een beetje geluk dat er twee Chinezen tegenover elkaar stonden. Op coaches die hun speel sters op onreglementaire wijze iets wilden influisteren, hoefde hij daardoor niet te letten. En de speelsters hebben geen enkele moeite om de ingewikkelde regels goed toe te passen. Vooral over de uitvoering van de vele service-re- gels ontstaat tijdens wedstrijden nogal eens onenigheid. „En het is ook een voordeel dat de scheids rechters de batjes niet hoeven te controleren. Daarvoor is tijdens dit soort toernooien een speciale racketcontrole, vlak voor de wed strijd." Desondanks was het geen makje. De finale werd op de Chinese tv rechtstreeks uitgezonden en daar om was de timing erg belangrijk. De games mochten niet te vroeg, maar ook niet te laat beginnen. De Vries: „De eerste vijf a zes punten heb ik in een roes geleid. Daarna viel de spanning van me af, en was het vooral genieten. De wed strijd duurde bijna een uur en daarin is eigenlijk alles goed ge gaan." Na afloop waren er complimenten maar ook niet meer dan dat. Ca- deau's worden er niet gegeven. „Ik heb de wedstrijdbal als souvenir meegenomen", openbaart De Vries. „Die ligt nu als aandenken op m'n bureau. Kijk, na afloop met de spelers op de foto gaan of handtekeningen vragen doe je niet. Dat is niet professioneel." De kans is klein dat er op korte ter mijn meer van dit soort gebeurte nissen in het vat zitten voor de ar biter uit Goes. De Vries gaat ge woon weer wedstrijden leiden in de nationale competitie. niet. Hij begon in Boedapest dins dag en woensdag met het leiden van kwalificatiewedstrijden. Het was een vermoeiend karwei. De eerste duels begonnen om 9.00 uur, de laatste waren na 22.00 uur afgelopen. Toen hij dacht dat zijn rol was uitgespeeld, kreeg De Vries op vrijdag een wedstrijd uit de kwartfinale toegewezen. Daarmee was de koek wel op, verwachtte de Goesenaar, die zelf op derdeklasse- niveau een balletje slaat bij ttc Mid delburg. Maar aan het eind van de dag kreeg hij te horen dat hij zich ook op een wedstrijd op zaterdag, de finaledag, moest voorbereiden. Het bleek de vrouwenfinale te zijn. Die ging tussen de de num mers drie en vier van de wereld, Guo Yan en Liu Shiwen. Beiden Chinezen natuurlijk. „De hoofdscheidsrechter en zijn twee assistenten hebben het hele toernooi de scheidsrechters geob serveerd. Ze hadden blijkbaar een goede indruk van mij", zegt Mi chel de Vries bescheiden. „Toen ik Michel de Vries toont de wedstrijdbal. foto Izaak Verkeste Liu Shiwen, winnares World Cup Boedapest Bij tafeltennis gelden uiteraard regels. Ook de service (opslag) moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Hier volgen er enkele. De bal moet voordat hij wordt opgegooid in 1 het kommetje van de vlakke hand liggen. De bal moet minstens zestien centimeter nagenoeg loodrecht omhoog gegooid worden. De bal moet vanaf het opgooien totdat hij de tafel raakt steeds zichtbaar zijn voor de tegenstander. De bal moet met het bat achter de achterlijn van de tafel geraakt worden, maar wel boven het tafeloppervlak. De bal mag niet schuin achter de achterlijn geraakt worden, alleen recht achter de achterlijn. Rolant Quist foto EPA/Peter Kollanyi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29