2o zeeland Veel hangt af van formule versmarkthal MADEIRA :n Koudekerke wil opknapbeurt voor oude begraafplaats aan Kerkhoflaan Bevelandse gemeenten gaan toch samen door HOOGSEIZOEN Producenten kijken kat uit de boom donderdag 26 januari 2012 Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto C t Voor informatie/boekingen of gratis brochure: WWW.PRIAAAVERAREIZEN.NL of 010-2452555 Sfeervolle appartementen inclusief huurauto door Mieke van der Jagt door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - De rommelige toe stand van de oude begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Koudekerke is een doorn in het oog van de dorpsraad. Die vindt het hoog tijd dat de begraafplaats een opknap beurt krijgt. Vicevoorzitter Henk Kloosterman: „Het ziet er niet uit, een rommel tje is het. In de struiken ligt veel af val, het is een hondentoilet gewor den en er hangen vaak jongeren rond. Wij willen dat het meer een parkje wordt. De bewoners van het wozoco De Brouwerij komen er graag wandelen, maar dat is nu niet echt prettig. Wij willen er voor hen een bankje neerzetten. Dat willen we kopen van de bijdra ge van 2000 euro die we jaarlijks van de gemeente krijgen. We gaan de plantsoenendienst van de ge meente vragen o.m de begraaf plaats verder onder handen te ne men. De begraafplaats heeft histo rische waarde, het is zonde dat die er zo blij ligt." De oude begraafplaats werd in ge bruik genomen, in 1828 toen er een verbod kwam op het begraven van doden in en bij de kerk. Dat gebeurde voor die tijd in de Mi- chaëlskerk en rondom het kerkge bouw in het hart van het dorp. GOES - De Bevelandse gemeenten gaan toch verder met de gemeen schappelijke regeling die tot sa menwerking in iet, sociale zaken, en personeel en organisatie moet leiden. Bemiddelaar Jan Te Veld huis heeft de knelpunten geïnven tariseerd en een marsroute voorge steld aan de burgemeesters en ge meentesecretarissen in Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal. Borsele en Reimerswaal zegden eind vorig jaar de samenwerking op. Met name met de gemeentese cretaris van Goes konden ze nau welijks nog door een deur. Met het stappenplan van Te Veldhuis moet in maart duidelijk zijn of en op welke terreinen de gemeenten willen samenwerken. Te Veldhuis beveelt aan op termijn te bekijken of de gemeenschappelijke regeling moet worden verscherpt en verdui delijkt. Ook lijkt het de bemidde laar verstandig een tijdelijke kwar tiermaker of een ad-interim secre taris-directeur te zoeken. Het is bo vendien de bedoeling om de ge meenteraden nauw bij het proces te betrekken, bijvoorbeeld met een tweede grote werkbijeenkomst. Toen de nieuwe begraafplaats aan de Biggekerksestraat in de jaren twintig van de vorige eeuw werd geopend, werd de oude doden akker niet langer gebruikt. Volgens Kloosterman gaat de dorpsraad nog een klein historisch onder zoekje verrichten. „Het schijnt dat er ook familie van Rombout-Van Doom ligt. Die heeft een rijk verle den op de buitenplaats Moes bosch." Of dat inderdaad het geval is, moet nog blijken. De buiten plaats heeft immers een eigen graf kelder. Albert van Doorn liet die in 1812 bouwen. De kelder is één van de dertien beschermde rijks monumenten in Koudekerke. UIT Concerten, optredens, voorstellin gen: ga voor een overzicht naar www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl door Theo Giele MIDDELBURG - De wethouder is en thousiast over het plan voor een 'versmarkthal' op Plein 1940. En volgens hem staan ondernemers klaar om de hal te bouwen en ruimtes erin te verhuren. Bekende aanbieders van eigen streekproduc ten kijken de kat nog even uit de boom. Veel hangt af van de formu le en de (huur-)mogelijkheden. „We hebben het in de krant gele zen", zegt Marja Kwekkeboom van Kaasboerderij Schellach, gelegen in het buitengebied, net ten noorden van de bebouwde kom van Middel burg. Van de gemeente heeft ze er nog niets over gehoord. Schellach is één van de bekendste producenten en verkopers van ver se streekproducten op Walcheren. Kwekkeboom reageert afwachtend op de plannen. Praten kan natuur lijk altijd, maar ze zet toch wat kanttekeningen als gevraagd wordt naar de meerwaarde van een ver kooppunt midden in de stad. Bij Schellach springen ze niet met een een gat in de lucht van enthou siasme: „Als ik daar zelf in de vers hal moet staan, kost me dat veel tijd. Als het hier even stil is, is er nog werk genoeg dat ik dan doen. Dat lukt niet als je in de stad bent. En onze klanten komen ook voor de boerderij. Bijna al onze omzet komt van de verkoop op de boerde rij. Maar als er een aantrekkelijk aanbod komt, valt er altijd over te praten." Ard van de Kreeke van 't Hof Wel gelegen aan de Noordweg is wel ra zend benieuwd naar de vershal. Via groentetassen en de boerderij- winkel verkoopt hij verse, deels zelfgekweekte groenten. „Ik denk dat we nog altijd heel veel stads mensen niet bereiken, ook al zit ten wij dichtbij de stad. Mensen weten ons niet te vinden of ne men niet de moeite om hier naar toe te komen." Die consumenten denkt Van de Kreeke wel te kunnen begroeten Pleinenplan De versmarkthal op Plein 1940 is één van de meest in het oog sprin gende ideeën die zijn voortgeko men uit de Pleinenvisie van de ge meente Middelburg. Het Walplein en het Koorkerk plein onder de Lange jan zijn in middels heringericht. Op het Wal plein mogen alleen bewoners nog parkeren en de parkeerplaatsen op het plein bij de Koorkerkstraat zijn vervallen. In 2010 stelde het college voor om op Plein 1940 een vershal te bou wen en een nieuw terras aan te leg gen. Maandag presenteerde de ar chitect zijn voorlopig ontwerp aan de raadscommissie ruimte. Op het Zusterplein, dat ook aan gepakt zou worden, gebeurt van wege de bezuinigingen voorlopig niet veel. als hij midden in de stad een ver kooppunt zou hebben. „Misschien niet iedere dag, maar toch zeker wel een paar dagen per week." Voor Tim Moerman van het biolo- gisch-dynamische bedrijf Loverend- ale bij Oostkapelle hoeft: het eigen lijk niet. Loverendale verkoopt zui vel, groente en vlees. „Het overgro te deel van onze producten wordt via de groothandel verkocht. De verkoop op de boerderij is maar een klein deel." Toch vindt Moer man de vershal 'geen slecht idee'. Voor zuivelboerderij Hoogelande bij Grijpskerke geldt ongeveer het zelfde. Veel van hun producten worden via andere verkooppunten (supermarkten zoals de Agrimarkt en andere winkels) verkocht en tien procent aan huis. De marges zijn klein, zegt Jomien van Eenen- naam, daarmee aangevend dat de kosten van een eigen winkel of kraam in de vershal wel eens ho ger kunnen uitvallen dan de op brengst. „Ik sta er niet om te sprin gen." Illustratie van architectenbureau RDH waarop te is zien hoe de versmarkt hal op Plein 1940 kan komen te staan. illustratie RDH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20