Schaken wordt entertainment sport 131 j|pr Aronian favoriet IKIIKWIi Overgang Bouwman naar Finland afgerond Van Geffen verlengt contract bij Tjoba FM Sranang 2 nipt langs Dauwendaele SSV'65 incasseert forse 6-2-nederlaag Grijpkerke boven in libretoernooi woensdag 25 januari 2012 'Het was vooral een vreemde gewaarwording om in mijn eentje in een kleedkamer te zitten. Dat is niet normaal' Istvan Bakx in actie namens FC Den Bosch tegen Go Ahead Eagles tijdens de nacompetitie van vorig seizoen. foto Jonathan Vosselman/Orange Pictures mmammBasBBaamKmmmmnBmaaBBamstanmmmmmmasessBsama door Kees van Dalsem WIJK AAN ZEE - Je mist natuurlijk de geur van erwtensoep, de rake analyses in het paviljoen of het ge laten gezicht van een grootmeester na een blunder, maar schaaklief hebbers over de hele wereld kun nen het Tata Steel Chess Tournam ent het beste thuis volgen bij het haardvuur. Op een speelmiddag zijn er mis schien enkele honderden schaak supporters in Wijk aan Zee aanwe zig. In een weekend staat de teller stil op 1200. Maar een veelvoud daarvan volgt het toernooi via in ternet. Zo kijken duizenden lief hebbers de wedstrijden live mee en worden de filmpjes die de pers dienst van het toernooi maakt soms bijna 20.000 keer bekeken op Youtube. Tata Steel Chess loopt voorop met de site www.tatasteelchess.com. Geen enkel ander toernooi in de wereld besteedt zoveel aandacht aan de thuisblijvers. Altijd al wa ren de partijen live te volgen (de schaakstukken en het bord zijn voorzien van sensoren), dit jaar analyseert een computer de stel ling op het bord en geeft realtime aan of wit of zwart in het voordeel is. Zo wordt een schaakpartij zelfs voor de leek interessant. In nieuwe mediatermen heet het een second screen. Extra hapklare informatie die met enkele klikken op te vragen is, gekoppeld aan Twitter en Facebook, waardoor een sportwedstrijd nog meer te bieden heeft. Over een aantal ja ren zit iedereen zo met een tablet op schoot schaatsen, wielrennen of de Champions League te kijken. „Wij krijgen er hele goede reacties op. In de toekomst kunnen we de partijen misschien ook nog koppe len aan live beelden vanuit de speelzaal en ze voorzien van com mentaar. Schaken wordt zo enter tainment." zegt Lennart Ootes, tij dens het toernooi actief als drijven de kracht achter de website. Op het second screen van Tata Steel Chess is ook ongeveer een half uur na een partij een inter view met de schakers te zien. Aan het einde van de dag wordt het aangevuld met een journaal. Het toernooi is er vier jaar geleden mee begonnen en de filmpjes wor den steeds beter bekeken. In een weekend is 20.000 kijkers geen uit zondering. Bianca Muhren, die de interviews doet, veelal in het En gels: „In het begin was het heel on professioneel. Maar het gaat steeds beter. We hebben nu ook een pro fessioneel mediabedrijf ingehuurd die het camerawerk en montage doet. Ik probeer het ook toeganke lijk te maken voor mensen die niet zoveel van schaken weten. Er komt soms wel eens een zetje voorbij, maar ik probeer ook in te gaan op hun gevoelens bij de par tij. De schakers verlenen vrijwel al tijd hun medewerking. Al vinden ze het wel eens lastig als ze verlo ren hebben." Levon Aronian heeft gisteren in de negende ronde van het schaaktoer nooi in Wijk aan Zee een grote stap gezet in de richting van de eindzege. De Armeen, nummer 2 op de wereldranglijst, won met wit van de Italiaan Fabiano Caruana en profiteerde volop van een zeldza me nederlaag van zijn rivaal Mag nus Carlsen. De Noor, die met 2835 kan bogen op de hoogste mondiale Elo-rating, ging verras send onderuit tegen de Rus Sergej Karjakin. Anish Giri verloor ook, van de Oekraïner Vassili Ivantsjoek. Loek van Wely kwam voor de ne gende keer op rij remise overeen. MIDDELBURG De transfer van Pim Bouwman naar Inter Turku is afgerond. Nadat de aanvallende middenvelder eer der al tot een akkoord was geko men met de club, kwamen de Fin nen gisteren ook tot een akkoord met NAC Breda. Bouwman onderte kent een contract voor twee jaar in Finland. De competitie loopt daar van maart tot eind oktober. De Sou burger speelde sinds zijn tiende voor de Brabantse eredivisionist, maar slaagde er niet in door te bre ken. Hij kwam tot slechts twee op tredens in de hoofdmacht. MIDDELBURG Bram van Geffen en Jouri van den Broeke blijven trainer bij korfbal vereniging Tjoba uit 's-Heer Hen drikskinderen. Van Geffen was als speler actief bij Deetos en werd daarmee zelfs landskampioen. Als trainer gaf hij leiding aan Fortuna en Excelsior in de toenmalige hoofdklasse. Vervolgens was hij met Deetos actief in de Korfballea gue. Van den Broeke geeft leiding aan de reserves van Tjoba. GOES FM Sranang 2 lijkt dit seizoen uit te groeien tot een middenmoter in de eerste klasse van de zaalvoetbal competitie. De Goese ploeg ver sloeg ook degradatiekandidaat Dau wendaele. Na een 6-o-ruststand werd het billen knijpen, maar ver der dan 7-6 liet Sranang 2 het niet komen. Voor de thuisclub scoor den Yordi Matondo (4x), Rosanno Acton, Virgel de Meza en Jonathan Constancia, voor Dauwendaele Robbie van Iwaarden (2x), Steven Visser, Dangelo Martien en Daniël van 't Westende (2x). GOES In de strijd om lijfsbehoud incas seerden de zaalvoetballers van SSV'65 op de twaalfde speeldag een ruime nederlaag tegen Halsteren 1. Het duel met de nummer vier van de ranglijst ging lange tijd gelijk op, maar van 2-2 werd het in de slotfase toch nog 6-2. Voor SSV'65, dat zowel voor als na de rust op voorsprong was gekomen, scoor den Mitchell van Belzen 0-1) en Maurice Madasin (1-2). WISSENKERKE De eerste ronde van het libretoer nooi om de grote Prijs Schadeher- stel Roland Poppe zit erop. In de A-groep gaan Robert Bastiaanse (met een zege op meervoudig win naar en titelverdediger Gilles Sturm uit Serooskerke), Gerard Schipper en Johan Provoost (allen uit Grijpskerke) naar de volgende fase van het toernooi. Ook Toon Rijnberg uit Burgh Haamstede gaat verder. In de B-groep meldde Jan Wonder- gem uit Domburg zich als opvolger van de gepromoveerde oud-win naar Jan Slabber. Ook John Kodde uit Vrouwenpolder en Jan Vos uit Middelburg zijn een ronde verder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31