Tentoonstelling zeeland 123 Betekoppen op zoek naar helpende handjes Sluis in beroep tegen intrekken vergunning van disco The Limit Piet Morel kweekt al jaren rode kanaries Wilma van der Lee in De Twaalf Apostelen Organisatie markten vraagt om hobbyisten Borden wijzen gasten op historisch centrum Vijf dichters dragen voor op gedichtendag Vakantiesalon Lezing over Westerschelde-expeditie dinsdag 24 januari 2012 Alle Zeeuws-Vlaamse vogelverenigingen hebben jaarlijks een eigen tentoonstelling. Die vallen allemaal in de laatste drie maanden van het jaar. De vogels zijn dan uit de rui, en daardoor op hun mooist door Wilma Valk Piet Morel (66) uit Breskens begon als tiener met het kweken van vogels. In tegen stelling tot vele andere jongeren hield hij er nooit meer mee op. Tijd kost het wel, erkent hij. En het is ook niet eenvoudig. „Naast het samenstellen van een goed koppel moeten de vogels ook in perfecte kweekconditie zijn." Daar om gaan bij Piet de mannetjes nu al in een broedkooi. „De lichturen worden straks opgevoerd totdat er veertien uur per dag licht brand in de volière." Bij het samenstellen van de koppels let Morel vooral op de afkomst van de vogels. „Er mag geen incest voorkomen. De vogels zijn allemaal geringd, zodat ik een goede selectie kan maken. Nu zit ten de mannetjes in hun eentje in de broedkooi om tot rust te ko men. Zitten ze samen met ande ren, dan vechten ze soms. Straks komen de vrouwtjes erbij en dan kan de natuur zijn gang gaan." Als het vrouwtje een nest begint te maken, weet Morel dat het goed zit. „De meeste vrouwtjes hebben twee of drie nestjes. Vaak liggen er alweer eitjes in het nest tussen de jongen." Lang duurt dat niet: de door Martijn de Koning jonge vogels zijn na een week of twee al zelfstandig. Piet werd al tientallen jaren gele den 'beroemd' met zijn rode kana ries. „Er waren toen maar een paar categorieën bij een kampioen schap. Werd je toen Nederlands kampioen, dan wist iedere kweker in het land het." Piet werd vorige week in Apel doorn voor de vijftigste keer kam pioen. Hij had onder meer succes met zijn Siberische distelvink; een prachtig gekleurde zangvogel. Hij blijft verder zijn rode kanaries kwe ken. Het voer, met daarin de juiste kleurstof, mengt hij zelf SAS VAN GENT - Helemaal zeker is het nog niet, maar het bestuur van carnavalsstichting De Betekoppen heeft wel goede hoop dat het ge plande carnavalsprogramma in Sas van Gent volgende maand ge woon kan doorgaan. Belangrijkste voorwaarde is dat er voldoende vrijwilligers gevonden worden. De stichting kreeg onlangs te ho ren dat de gemeente Terneuzen het evenementenbeleid aanpast. Daardoor krijgen organisatoren van evenementen kosten in reke ning voor gemeentelijke diensten die voorheen gratis waren. Daar door dreigde een strop van 20.000 euro voor De Betekoppen. In een gesprek met wethouder Jaap Bos is nu afgesproken dat de Betekoppen zoveel mogelijk werk zelf voor hun rekening nemen. De gemeente helpt daarbij, onder meer door het opstellen van een plan van aanpak en het toelaten SLUIS Wilma van der Lee exposeert tot en met 26 februari in Galerie De Twaalf Apostelen aan de Kapelle straat in Sluis. Ter ere van haar 65e verjaardag toont ze een overzicht van baar werk door de jaren heen. Van der Lee werkt met gemengde technie ken: acryl, olieverf, aquarel en expe rimenteel. Verder maakt ze gedich ten. GROEDE/AARDENBURG De organisatie van paashobbymark- ten in Groede en Aardenburg zijn op zoek naar hobbyisten die daar hun werk willen tonen en desge wenst hun spulletjes willen verko pen. De markt in Groede is op 31 maart en wordt tussen 11 en 16 uur gehouden in mfc 't Torentje. De paasmarkt in Aardenburg is op 14 april in restaurant In den Wijn gaard, eveneens van 11 tot 16 uur. Wie interesse heeft, kan contact op nemen met de organisatie via 06 52456894- van. vrijwilligers op bijvoorbeeld een schoonmaakmachine. Volgens het stichtingsbestuur valt of staat het doorgaan van het eve nement nu met de aanmelding van voldoende vrijwilligers. Wie mee wil helpen met bijvoorbeeld klaarzetten van materiaal of schoonmaken kan zich melden via info@betekoppen.com. Dan nog blijven de Betekoppen overigens zitten met een schade post, meldt penningmeester Mar cel Vinke. „In het beste geval is die 2500 euro. En die kan oplopen tot 8000 euro. Ook daarvoor moet wel een oplossing komen. We kij ken daarbij ook kritisch naar onze eigen uitgaven." Het bestuur benadrukt dat ze nog op elk moment kan besluiten (de len van) het programma te schrap pen. „We gaan nu eerst op een rij tje zetten wat er allemaal moet ge beuren en hoeveel mensen we daarvoor nodig hebben. Daarna be slissen we definitief." HULST De gemeente Hulst heeft op het ter rein van Morres en aan het Sta tionsplein borden neergezet, waar op bezoekers wordt geattendeerd op de nabijgelegen historische bin nenstad. Hulst hoopt daarmee meer bezoekers het stadje in te trekken. Uit onderzoek bleek dat veel bezoekers van onder meer Morres niet weten dat er vlakbij een 'bezoekwaardig' centrum is. AARDENBURG Het Inktgenootschap in Aarden burg houdt woensdag een gedich tendag. Vijf dichters lezen voor uit eigen werk: Tijs van Bragt (Groe de), Jorien Brugmans (Terneuzen), Thomas Rubico (Ertvelde), André van der Veeke (Terneuzen) en J.C. (Aardenburg). Er is ook een open podium; iedereen die zin heeft, kan een gedicht voordragen. Pier en Madeleine zorgen voor muziek. De bijeenkomst vindt plaats in Ca- sa Portiera aan de Weststraat en be gint om 20 uur. Toegang is gratis. door Martijn de Koning MOLLEKOT - De gemeente Sluis gaat in beroep tegen de uitspraak van de rechtbank in Middelburg over discotheek The Limit. De Raad van State moet daardoor be palen of de disco open blijft. Omwonenden van The Limit, in het gehucht Mollekot op de grens bij IJzendijke, zeggen last te heb ben van de aanwezigheid van de disco. Ze stapten naar de recht bank, die oordeelde dat er op basis van het huidige bestemmingsplan geen disco op die plek mag staan. Het gemeentebestuur werd dan ook opgedragen de exploitatiever gunning van de eigenaren, vader en zoon Heijt, in te trekken. Dat is op zich nog geen probleem: de gemeenteraad kan immers be sluiten het bestemmingsplan aan te passen. De rechter oordeelde echter ook dat een disco op die plaats hoe dan ook niet past. Pro test tegen een wijziging van het be stemmingsplan zou de rechtbank dus toewijzen, gaf de rechter aan. Dat is een fors probleem voor Sluis, hoewel burgemeester Jac ques Suurmond liever van 'een uit daging' spreekt. De burgemeester heeft bij de Raad van State een voorlopige voorziening aange vraagd, waarin hij vraagt of de dis co open mag blijven tot het hoger beroep behandeld is. Mocht de Raad van State tot dezelfde conclu sie komen als de rechtbank, dan dreigt sluiting van The Limit en een forse schadeclaim van de eige naren bij de gemeente. Volgens Suurmond gaat de recht bank op de stoel van de gemeente raad zitten. „Waar we een disco willen, lijkt me aan de gemeente raad en niet aan de rechter." De burgemeester heeft hoop dat de Raad van State dat erkent. Suurmond gaat verder een bemid delaar aanwijzen. Die moet probe ren de disco-eigenaren en omwo nenden tot elkaar te brengen. Vlaanderen antwerp e,"po TERNEUZEN - Historicus Tobias van Gent houdt donderdag een lezing over 'de Engelse Westerschelde-ex peditie van 1809'. Dat doet hij in hotel l'Escaut aan de Scheldekade in Terneuzen. Zo'n 150.000 manschappen waren betrokken bij de expeditie die, vol gens Van Gent, niet zo bekend is, maar wel grote gevolgen had. De lezing begint om 20 uur. Toe gang is gratis. Kirsten (links) en Claudia de Kraker met twee van hun prijswinnende vogels. De beestjes veranderen nu van eige naar: ze gaan naar vader Wim. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75