Nieuwe routes mountainbikers Vogels kweken kun je niet een beetje doen 221 zeeland Dow draagt bij aan lokale initiatieven Rap-act De Formatie uit Goes wint HooilKoorts Tien verenigingen dinsdag 24 januari 2012 door Martijn de Koning KAPELLEBRUG - Na de wandel- en fietsnetwerken heeft Zeeuws- Vlaanderen er een nieuw routenet werk bij: één voor mountainbi kers. Routebureau Zeeland, onder deel van de gezamenlijke VW's, opende het afgelopen zaterdag tij dens een bijeenkomst in Kapelle- brug. Het netwerk sluit op verschillende plaatsen aan op een al langer be staande routestructuur in de pro vincies Oost- en West-Vlaanderen. „Daar zijn ze wat verder dan bij ons", vertelt projectleider Reinder de Jong. „We hebben hun systeem dan ook overgenomen." De afzon derlijke routes worden aangegeven met gekleurde pijlen. Op verschil lende plaatsen kruisen ze elkaar, zodat makkelijk kan worden 'over gestapt'. Op die plekken staat vaak ook een paneel met een kaart en de routes. In Zeeuws-Vlaanderen ligt nu meer dan 240 kilometer aan be- wegwijzerde mountainbikewegen. De zes routes zijn keurig verdeeld over de regio: twee in het westen, twee in het midden en twee in het oosten. Ze zijn allemaal met minstens één andere route verbon den, en vaak ook nog met één of TERNEUZEN - Dow Terneuzen stelt opnieuw 100.000 euro beschik baar voor lokale projecten in Zeeuws-Vlaanderen en op Walche ren en Zuid-Beveland. Verenigingen, stichtingen en clubs kunnen een plan indienen en din gen zo mee naar een bijdrage van 20.000 euro (één keer), 15.000 eu ro (twee keer), 10.000 euro (drie keer) of 5.000 euro (vier keer). Voorwaarde is dat het project 'bij- Tack Schilders- en Afwerkingsbedrijf Badhuisweg 52 4506 BC Cadzand Tel. 0117-391426 Kuijcks Schilders, Meesters In Afwerking Kleine Bagijnestraat 25 4561 CN Hulst Tel. 0114-313200 Schilders- en Behangersbedrijf de Sutter BV Zuidzandsestraat 19 4501 AL Oostburg Tel. 0117-452081 www.schildersbedrijfdesutter.nl Hermans Schilderwerk Koninginnestraat 15 4515 CH IJzendijke Tel. 0117-301282 www.hermans-schilderwerk.nl Bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers zijn tien Zeeuws-Vlaamse vogelverenigingen aangesloten. Die komen uit Aardenburg, Axel, Breskens, Clinge, Hulst, Kloosterzande, Nieuw Namen, Sluiskil, Terneuzen en IJzendijke. meerdere routes in Vlaanderen. Overigens gaan de Zeeuws-Vlaam- se routes ook deels door België. „In de grensstreek passeer je vaak ongemerkt de grens", zegt De Jong. „We hebben er soms niet eens bewust voor gekozen om de grens over te gaan. De paadjes lo pen dan gewoon zo." Volgens De Jong is Zeeuws-Vlaanderen een ideaal gebied om te mountainbi- ken. „Je hebt er afwisseling, met bos, polder, dijkjes, kasseien en wa ter." De routes gaan zoveel als mo gelijk over onverharde wegen. Het Routebureau is ook verant woordelijk voor het uitzetten en op elkaar afstemmen van onder meer wandel- en fietsroutes. Tij dens het opzetten van de moun tainbikeroutes kon dus rekening gehouden worden met wandelaars en 'gewone' fietsers. „We gaan uit van het idee 'samen als het kan, apart als het moet"', zegt De Jong. Hij erkent dat met name wande laars zich wel eens kunnen erge ren aan de langsrazende ATB'ers. „Maar we denken dat de acceptatie op de routes juist zal toenemen. Door de bordjes weten mensen dat ze zich op een mountainbike- route bevinden. Ze zullen dus niet raar opkijken van een passerende mountainbike." Honderden Zeeuws-Vlamingen houden zich bezig met het kwe ken van vogels. Jongeren zitten er nauwelijks tussen. Kirsten en Claudia de Kraker vallen door hun leeftijd uit de toon. Maar ook zij stoppen ermee. door Martijn de Koning draagt aan de kwaliteit van de leefomgeving'. Een jury, met daar in onder meer wethouders van ge meenten en omwonenden van Dow, beoordeelt de aanvragen. Met het project wil Dow aantonen dat het bedrijf zich wil inzetten voor de regio. De aanvragen kunnen tot en met 26 februari gedaan worden via de website van Dow: www.dowbene- lux.com. Vogels kweken, dat kost tijd. Het is wellicht de belangrijkste reden dat het onder jonge ren niet de meest po pulaire hobby is. Waar je een voet balwedstrijd nog wel 'ns over kunt slaan, hebben de beestjes natuur lijk dagelijks alle aandacht nodig. Dat merkten ook Claudia (13) en Kirsten (16) de Kraker de laatste tijd. De zusjes uit Zaamslag hiel den zich jarenlang met vogels be zig, maar weten het zeker: de lan delijke wedstrijd in Apeldoorn, vo rige week, was hun laatste deelna me. De zusjes weten waar ze het over hebben. Dankzij vader Wim groei- Veel kampioenen Zowel Claudia en Kirsten de Kra ker als Piet Morel vielen vorige week in de prijzen tijdens Vogel 2012 in Apeldoorn. Die wedstrijd, georganiseerd door de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, wordt ook wel gezien als Nederlands Kampioenschap. Er werden ruim 15.000 vogels in gezonden. Het aantal categorieën is groot, het aantal prijswinnaars dus ook. Ter illustratie: meer dan 1700 vo gels wonnen een prijs. Er kwamen dus honderden Nederlands Kam pioenen uit voort. Onder hen was een aantal Zeeuws-Vlamingen. den Claudia en Kirsten op met vo gels. Zo'n tweehonderd exempla ren zitten er nu in het schuurtje achter het huis. „We hadden ze ook een poosje op een slaapkamer staan", vertelt Claudia. „Mensen snapten daar niks van. 'Hoe groot is jullie huis dan?', vroegen ze. En: 'Kun je dan nog wel slapen?"' Wim is secretaris van De Vogel vrienden in Terneuzen, en zelf ook keurmeester. Hij loopt al jaren allerlei vogelshows af „Toen we nog klein waren, gingen we al mee", vertelt Kirsten. „En thuis hielpen we met voeren en an dere kleine dingen. Op den duur leek het me wel leuk ook een paar vogels te hebben. Toen heb ik er een paar van mijn vader gekre gen." Het duo had er al snel aardigheid in. Kirsten heeft een twintigtal border fancy's (een soort kana- 'We hebben 200 vogels. „Hoe groot is jullie huis dan", vragen sommige mensen aan ons' ries), Claudia richtte zich aanvan kelijk op glosters en stapte daarna, net als haar zus, over op een kana riesoort: fife fancy's. Allebei met succes: de meiden wonnen nogal wat prijzen; vorige week in Apel doorn bij elkaar vijf. Tot teleurstel ling van Wim, die nog wel even op zijn dochters inpraatte, haalde dat succes hen niet over om door te gaan met kweken. „Het kost gewoon heel veel tijd", geeft Kirsten aan. „En dan moet je het wel heel leuk vinden om er mee door te gaan." Het gaat im mers niet alleen om de dagelijkse verzorging van de dieren. Om mooie exemplaren te krijgen, is het kweekpröces van groot belang. En daar komt het voorbereiden van de vogels in aanloop naar shows nog eens bovenop. Vader Wim, die elke dag minstens anderhalf uur met de vogels bezig is, heeft het er voor over vroeg op te staan om voor zijn beestjes te zorgen. De meiden willen zo ver niet gaan. Kirsten: „We hebben an dere hobby's, ons huiswerk, en nu heb ik ook nog een vriendje. Die kost ook tijd." Piet Morel (66) toont zijn prijswinnende Siberische distelvink. VLISSINGEN - De rap-act De Forma tie uit Goes heeft voor de tweede keer de titel HooilKoorts HipHop act van het jaar op zijn naam ge schreven. De teksten en de samen werking tussen de twee rappers vielen het best in de smaak van de HooilKoorts jury. Rappers Christian van Zweden en Thomas Meissner kwamen vrijdag naar De Piek in Vlissingen voor de prolongatie van de titel die ze in 2010 ook al binnenhaalden. Vorig jaar deden ze niet mee. De jury, met leden van de groep Nul Elf Acht en Bas de Meier (in 2005 met BdMentertainment win naar in alle categorieën), gaf aan dat alle acht deelnemende acts meer kwaliteit hadden dan bij eer dere edities. „HipHop in Zeeland komt echt van de grond", aldus het commentaar van de jury. Met het bezoek aan De Piek heeft HooilKoorts een stap gezet om op heel Walcheren muziekactiviteiten te houden. Het project van de Jeugdraad Veere houdt de finale van de wedstrijd voor nieuwe bands op 20 april in De Spot in Middelburg. Voorafgaand worden voorronden gehouden. Die vinden wel plaats in de gemeente Veere. De volgende ronde met nieuwe en jonge bands is op vrijdag 3 februa ri in Tramzicht in Domburg. Uit het exploot dd. 19-01-2012 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Yvonne Klim, wonend te 4561 ZL Hulst, aan Joseph Chukwuka Ekeh, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het namens requirante opgemaakt verzoekschrift tot echtscheiding, het welk is ingediend ter griffie van de rechtbank Middelburg, waarbij tevens is aangezegd dat gerequireerde via een advocaat uiterlijk 02-05-2012 een verweerschrift dan wel een verzoek tot uitstel daar toe kan indienen. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN Tel.: 0115 613651. E: deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74