Vlasverwerker Mortier stopt Nooit koffie en geen thee 20 zeeland 'Bureau ligt dwars bij opstellen dorpsvisie' Luka slaat raak Hulpvliegtuig Geen vergunning voor nachtwinkel De Vest is weer de Beste Zaak van Hulst dinsdag 24 januari 2012 HET BOEK VAN MORMON door Eugène Verstraeten SINT JANSTEEN - De firma Mortier Vlas in Sint Jansteen stopt met het telen, oogsten en verwerken van vlas. Het laatste vlas wordt eind fe bruari verwerkt. Alle machines en materieel worden verkocht. Met het besluit komt er een eind aan het meer dan tachtig jaar oude familiebedrijf, dat nu nog wordt ge rund door de broers Rudi, Marnic en Danny Mortier. Als reden voor de bedrijfsbeëindi ging noemen de broers de 'drasti sche wijziging van de vlascultuur' in Nederland, waardoor het bedrijf veel landbouwsubsidie misloopt. „We zijn op het verkeerde been ge zet", zegt Danny Mortier. „In 2001 hebben het Hoofdproductschap Ak kerbouw (HPA) en het ministerie de vlassector aangeraden om zelf geen land meer te huren en vlas te telen, maar om vlas te kopen. De meeste bedrijven hebben dat ook gedaan. Later bleek dat landbou wers die het vlas teelden daarvoor subsidie kregen en die rechten lie pen de vlasverwerkende bedrijven dus mis." Een jaar of vijf geleden zijn die rechten omgezet in wat tegenwoor dig de inkomenstoeslag heet. Die werd ontkoppeld van het vlas, zo dat boeren niet meer verplicht zijn vlas te telen om dat geld te krijgen. Mortier: „In de tussentijd is ook de zaaizaadpremie in de inkomenstoe slag terechtgekomen en als laatste wordt nu ook de aanvullende en verwerkingspremie aan inkomens toeslag van de teler toegevoegd." Voor de firma Mortier houdt dit in dat het bedrijf er exclusief zaaitoe- slag meer dan 830 euro per hectare op achteruit is gegaan. Geld dat in de ontkoppelde inkomenstoeslag van de teler zit. Volgens Mortier zijn veel Belgische en Franse bedrij ven wel zelf teler gebleven. „Hoe goedkoop wij ook produceren, con curreren met een achterstand van minimaal 830 euro per hectare is onmogelijk. Zelfs niet voor ons, met één van de grootste, modern ste en efficiëntste zwingellijnen in Europa, die gebouwd is in 2006 om meer dan 1000 hectare hectare per jaar te verwerken." „De ontkoppeling van de subsidie is te snel gegaan", zegt Marc van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil, met zo'n veertig werkne mers de grootste in Zeeuws-Vlaan- deren. Volgens hem betekent de ge wijzigde landbouwpolitiek overi gens niet het einde van de vlasin dustrie in de regio. „Voor ieder be drijf ligt het weer anders." HULST - Tijdens de tweede editie van Passion4Drums trommelden zo'n twintig gepassioneerde slagwerkers, onder wie Luka (foto), er zaterdag avond flink op los. De leerlingen, in de leeftijd van zes tot ruim twintig jaar, verdiepten zich onder de vleugels van slagwerker Mario Willaert in de di verse facetten van slagwerk. Het volgepakte Reynaertland genoot van de 'the beat of the drums' waarbij verschillende slagwerkers met nummers van onder meer U2, Toto en The Red Hot Chilli Peppers lieten horen dat ze flink wat in hun mars hebben. foto Peter Nicolai BBBKSES3S8B88889BBBBHBS door Eugène Verstraeten HULST - De binnenstad van Hulst krijgt geen nachtwinkel. Burge meester en wethouders hebben een verzoek voor een vestiging af gewezen. De initiatiefnemer wilde een nachtwinkel realiseren met openstelling van zondag tot don derdag van van 17.00 tot 02.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 17.00 tot 04.00 uur. Het verzoek is getoetst aan de Winkeltijdenverordening, die re centelijk door de gemeenteraad is vastgesteld. De verordening voor ziet niet in de mogelijkheid om een nachtwinkel te exploiteren. De winkelmogelijkheden zijn met de nieuwe verordening volgens het college van B en W voldoende ruim genoeg. Als extra argument wordt aangevoerd dat om redenen van bescherming van het woonkli maat en de openbare orde een nachtwinkel niet wenselijk is. Wat Rome is voor katholieken, is Salt Lake City voor Mormonen. Daar staat letterlijk altijd een volgeladen vliegtuig vol hulpgoederen klaar, dat meteen weg vliegt als ergens een ramp gebeurd. „We zijn bijna al tijd de eersten die hulp bieden", zegt Neeltje Ardon. De poging van Mitt Romney om president van de Verenigde Sta ten te worden, legt het leven van Mormonen onder een ver grootglas. Dat gaat gepaard met veel misverstanden, vindt Neel tje Ardon uit Eede. door Wilma Valk Mormonen geloven niet, ze wéten. Vol gens Neeltje Ar don uit Eede, zelf al 25 jaar lid van de kerkgemeenschap, bestaat er geen enkele twijfel. „Wij weten, dankzij veel lezen, gesprekken, Bij belstudie en onderzoek, dat het waar is: God, de Heilige Geest en Jezus Christus, bestaan." De Mormonen, ofwel 'De kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen', ontlenen hun naam aan het boek van de profeet Mormon. Wereldwijd heeft de kerk ruim 14 miljoen leden. Leven volgens de regels der Mor monen heeft Neeltje het ant woord op haar vele vragen opgele verd, vertelt ze. „Ik wilde weten waarom ik hier ben en waarvoor ik nodig ben. Die vragen zijn nu beantwoord. Wij moeten tijdens ons aardse be staan laten zien wat we waard zijn. Na de aardse proeftijd wordt beoordeeld hoe we ons leven heb ben geleid. Wel moeten we tijdens ons verblijf hier de juiste keuzes maken. Of het me lukt? Ik doe heel erg mijn best." De leefregels houden onder meer in dat Mormonen zo gezond moge lijk leven. „Geen koffie, thee, tabak of alcohol. Wij hebben dit lichaam gekregen en moeten het zo ge zond mogelijk houden." Daarnaast is het belangrijk om be hulpzaam te zijn. Bij haar kerk in Brugge heeft Ardon drie 'roepin gen'. „Ik ben raadgeefster van de presidenten van de vrouwenclub, doe de pr en geef les aan de zon dagschool voor volwassenen." De politieke ambities van Mitt Romney, telg van een oude mormoonse fa milie en presidentskandidaat voor de republikeinen in de Verenigde Staten, hebben de gewoonten van de Mormonen weer onder een ver grootglas gelegd. Insinuaties over polygamie (het hebben van meer dere vrouwen) zijn bij de politieke tegenstanders van Romney aan de orde van de dag. Onterecht, zegt Ardon. „Dat is bij ons al in 1890 af geschaft. Alleen bij kleine, afge scheiden groepen is polygamie toe gestaan. Bij ons niet." Daarnaast ziet Ardon de link tussen Rom- ney's ambities en zijn geloof niet. De Amerikaan is dan ook geen 'uit hangbord' voor de Mormoonse ge meenschap. „Dit is helemaal zijn eigen keus. Er gaat ook geen geld van onze kerk naar zijn campag ne." Opvallend is dat Ardons partner atheïst is. Dat gaat prima samen, vertelt ze. „Wij hebben hetzelfde mensbeeld. Wij vinden elkaar in onze houding tegenover onze me demensen." Neeltje Ardon is al 25 jaar lid van de Mormoonse kerk. foto Mark Neelemans door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Bewoners van Retranchement zijn niet te spre ken over het tempo van de afwik keling en behandeling van de dorpsvisie. Volgens de plaatselijke dorspraad en de gemeente Sluis ligt het probleem vooral bij een door de provincie ingehuurd bu reau. Eerder kregen dorpelingen de gele genheid wensen aan te dragen voor de visie, die aangeeft waar het dorp over tien jaar wil staan. Om Retranchement te compense ren voor de uitbreiding van natuur gebied Het Zwin, waardoor de na bijgelegen camping De Sandt Plaet weg moet, krijgt het dorp bij het maken van de visie hulp van on der meer de provincie. Die huurde Bureau Ruimtelijke Ordening (BRO) in. Dorpsraadvoorzitter Bram Basting beloofde er alles aan te doen de plannen op korte termijn op tafel te krijgen, maar gaf aan dat het on derzoeksbureau een wel erg grote vinger in de pap wil hebben bij het opstellen van de visie. Ook de gemeente Sluis is ontevreden over het werk van BRO. Volgens wet houder Peter Ploegaert is dat ook aangekaart bij de provincie. Dorpelingen riepen de dorpsraad en het gemeentebestuur op meer druk uit te oefenen en te wijzen op gedane toezeggingen over de economische ontwikkeling van het dorp. Op dit moment is er en kel aandacht voor de natuurbelan- gen, menen inwoners. De wethouder temperde overigens de verwachtingen over de hoogte van eventuele rijksbijdragen aan de uitvoering van de plannen die straks in de visie staan. HULST - Restaurant De Vest is voor de tweede achtereenvolgende jaar verkozen als 'beste zaak van Hulst'. Tijdens de Dag van de Klant, met gratis parkeren en presentjes voor de bezoekers, werd zaterdagmid dag de prijs uitgereikt. Onder muzikale begeleiding van dweilband de Bareelen togen wet houder Clen de Kraker en bezoe kersmanager Monique de Bruijn naar De Vest. De blij verraste uitba ters Ronald den Dunnen en Mariëlle Baart kregen, naast een oorkonde en een slagroomtaart, ook een boel lof toegezwaaid. Van de zeventien genomineerde zaken kreeg de Vest eenderde van de ruim tweeduizend uitgebrachte stemmen. Bezoekers van Hulst konden via flyers, twitter en een website hun voorkeur uitspreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72