Wijk Witte Molen wordt kleurrijk zeeland 123 LT vl 'Trein voor toeristen is niet erg realistisch' Rap-act De Formatie uit Goes wint HooilKoorts lm 'We hebben nu geen toilet boven in de badkamer Dat zouden we toch wel heel erg op prijs stellen.' Peter Bevers, directeur Vakantiesalon Binnenschip maakt slagzij bij Stavenisse t;ÊÊ m dinsdag 24 januari 2012 Vroeger dachten wij voor de bewoners. Nu draaien we het om. De bewoners mogen zelf kiezen uit de kleur van de gevels, de kozijnen en de voordeur. We weten niet hoe dit uitpakt. Maar als je niets pro beert, weet je ook niets." R&B Wonen begint met een ex periment. Bewoners van een oude wijk in Rilland mogen zelf kiezen hoe hun huurwoning er straks uit komt te zien. Dat ge beurt aan de hand van een soort 'Ikeagids': een witte voor gevel of toch maar een rode. door Nadia Berkelder en Frank van Cooten De huurhuizen van R&B aan de Hon- testraat en de Stel- lestraat zijn drin gend aan een op knapbeurt toe. De woningen uit de jaren zeventig staan er troosteloos bij. De corporatie uit Heinkenszand beseft dat ook. Na de zomer be gint daarom groot onderhoud aan de woningen. R&B doet iets nieuws. „De bewoners mogen zelf kiezen uit de kleur van de gevels, de kozijnen en de voordeur. En ook de indeling van de kozijnen is aan de bewoners. Vroeger dachten wij voor de bewoners. Nu draaien we het om", zegt directeur Peter Bevers. Hij beseft dat het experiment 'spannend' is voor R&B. „We we ten niet hoe dit uitpakt. Maar als je niets probeert, weet je ook niets. Dit past ook in het klantge richt denken, ons thema van dit jaar." R&B bouwt dus samen met een architect, een stedebouwkundige maar vooral met de bewoners aan een mooiere uitstraling van de wijk. „Wij willen graag dat de be woners prettig wonen in hun 'Bewoners bouwen mee aan hun wijk. Dit experi ment is voor ons ver schrikkelijk spannend.' wijk. Het mooie is dat de bewo ners zelf invloed hebben op de ver anderingen in hun woonomge ving", zegt Bevers. Hoe R&B dit allemaal gaat organi seren, wordt uitgelegd op een in formatieavond op 8 februari in het dorpshuis van Rilland. Vervolgens wordt een soort Ikeagids gemaakt met de opties waaruit de bewo ners kunnen kiezen en met uitleg over de gevolgen voor de maande lijkse huurprijs. „Bewoners kunnen bijvoorbeeld ook kiezen voor de bouw van een klompenkot in de achtertuin. Ui teraard heeft dat gevolgen voor de huur die ze moeten betalen", legt Bevers uit. Ook de bewoners met een eigen woning in de wijk kunnen profiteren van de onderhoudswerkzaamheden aan de woningen van R&B Wonen. De opties die de corporatie haar huurders aanbiedt, kunnen ook aan de particuliere eigenaren wor den aangeboden. Het isoleren van vloeren of gevels bijvoorbeeld, of het laten plaatsen van een dakka pel of zonneboiler. Ook aan de straten en plantsoenen wordt ge dacht. „Misschien is er wel behoefte aan een gemeen schappelijke moestuin in de wijk. Dat horen we graag." R&B gaat binnen het project 'Wit te Molen' ook twee woningen om bouwen tot één mantelzorgwo ning. Een woning waarin bijvoor beeld een gezin samen met opa en oma nog lang samen kunnen wo nen. Tijdens de tweede bijeenkomst die plaats vindt op 8 maart, wor den de gekozen opties besproken samen met de architect en de ste denbouwkundige. De daadwerkelijke renovatie be gint na de bouwvak, in augustus van dit jaar. De tuintjes zijn hier en daar een beetje slordig, de gele en groene gevelbekle ding is wat flets. En de aluminiumkozijnen zijn rond uit gedateerd. Eén blok huizen staat al helemaal leeg. De wonin gen aan de Stellestraat en de Hon- testraat zijn typische jaren-zes- tig-rijtjeshuizen: parallel aan el kaar, met een blokje twee-on- der-één-kappers ertussen. „Het is heel fijn dat we zelf mogen kiezen wat we willen", zegt Ingrid Hertog, bjj de voordeur. „Ik weet nog niet precies welke kleuren ik wil, of welke ramen. Maar ik wil in ieder geval een dakkapel; ik heb drie kinderen, dus ik kan de ruim te goed gebruiken." Het is hoog tijd, zegt ze, dat er iets aan de wo ningen gebeurt. „Mijn keuken is al gedaan. Dat moest wel. Daar wa ren de laatjes uitgevallen." Even verderop weet de bewoner van niets. Hij woont in een koop woning. „De woningbouw heeft tien jaar geleden twee blokjes in de Stellestraat verkocht. Het is hier om en om koop en huur. Ja, er moet wel iets gebeuren, kijk maar naar die verwilderde tuintjes." Van verwildering is een paar deu ren verder niets te merken. „Wij wonen hier het langst van ieder een", zegt de bewoonster op leef tijd, die niet met haar naam in de krant wil. „In juli 1966 hebben we de sleutel gekregen." In 1981 zijn de huizen al een keer gerenoveerd, maar het is na dertig jaar weer hard nodig. „Hier onder het kozijn zitten platen", wijst me neer. „Die rotten weg. En dan don dert je verwarming eraf." De alu miniumkozijnen zijn een grote frustratie. „Het is altijd vochtig." Huizen zoals in de Witte Molen staan in veel Beve- landse dorpen. „In andere dorpen zijn ze al gerenoveerd", zegt mevrouw. „Een paar jaar geleden dachten we dat ze bij ons zouden komen, maar toen gingen ze eerst naar 's-EIeerenhoek. We weten al jaren dat het gaat gebeuren. We hebben expres nog geen nieuwe vloerbe dekking gekocht." Ze zijn blij dat het-nu doorgaat. „We hebben nu geen toilet boven. En dat zouden we toch wel heel erg op prijs stel len." Piet Wiskerke sjouwt net een baal aardappels naar zijn voordeur in de Hontestraat. Het treft: hij is be stuurslid van de huurdersvereni- gkig. „Het zijn hartstikke mooie huizen", zegt hij. „We wonen hier echt naar ons zin, al sinds 1973." Maar die aluminium kozijnen die laten vocht en kou door. „Als het vriest zitten ze vast. Als er op de overloop brand is, kunnen we niet weg." Het is het wachten waard geweest, vindt hij. „Dat we als laatste dorp aan de beurt zijn, is misschien juist wel goed. Het wordt geen een heidsworst, doordat iedereen zelf vanalles mag bepalen. Het kan er alleen maar van opknappen. Want ik moet zeggen: het wordt er de laatste tijd niet beter op. Wij heb ben geluk, want in ons blok is niet zo veel verloop." OOSTBURG - Het doortrekken van de Vlaamse kusttram naar Zeeuws-Vlaanderen is niet erg rea listisch. De streek zou zich daarom hard moeten maken voor de komst van 'toeristentreintjes' langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Die kunnen gewoon over de we gen rijden en mogelijk (deels) de huidige toeristenbus vervangen. Daarvoor pleit de Sluise wethou der Peter Ploegaert (toerisme). De kusttram, tussen Knokke en De Panne, wordt veel gebruikt door zowel bewoners van de kust streek als toeristen. De roep om het doortrekken van het tracé naar Cadzand, en verder richting Bres- kens, klinkt al jaren. Twee jaar gele den verraste het provinciebestuur de regio door een onderzoek naar de mogelijkheden op te nemen in het collegeprogramma. Ook Ploegaert zou zo'n voorzie ning toejuichten. „Maar we moe ten wel realistisch blijven", geeft hij aan. „De politieke wil in België lijkt er niet te zijn. Bovendien kost de aanleg enorm veel geld, en er moet natuurlijk ook overal ruimte voor zijn." Op vakantie in Portu gal kreeg Ploegaert een ingeving. „Ik zag daar kleine toeristentrein tjes over de wegen rijden. 'Dat zou ook iets voor bij ons zijn', dacht ik toen." De treintjes, die je bijvoor beeld ook in pretparken ziet, zou den tussen Retranchement en Breskens kunnen rijden en stop pen bij recreatiebedrijven en attrac ties, meent Ploegaert. „In overleg met het waterschap Scheldestro- men zouden ze misschien zelfs over de duinen, langs de strandpa viljoens, kunnen. Dat zou voor toe risten natuurlijk een fantastische voorziening zijn." De treintjes zou den flexibel ingezet kunnen wor den. „Als er in dorpen als Groede, Nieuwvliet of Cadzand iets te doen is, kunnen ze daar ook heen rijden." De kracht van de Vlaamse kusttram zou ook voor de treintjes kunnen opgaan. Ploegaert: „Je zou voor een klein bedrag, al dan niet in combinatie met een toeristen pas, langs de kust moeten kunnen reizen, en in- en uitstappen waar en wanneer je wil." VUSSINGEN - De rap-act De Forma tie uit Goes heeft voor de tweede keer de titel HooilKoorts HipHop act van het jaar op zijn naam ge schreven. De teksten en de samen werking tussen de twee rappers vielen het best in de smaak van de HooilKoorts jury. Rappers Christian van Zweden en Thomas Meissner kwamen vrijdag naar De Piek in Vlissingen voor de prolongatie van de titel die ze in 2010 ook al binnenhaalden. Vorig jaar deden ze niet mee. De jury, met leden van de groep Nul Elf Acht en Bas de Meier (in 2005 met BdMentertainment win naar in alle categorieën), gaf aan dat alle acht deelnemende acts meer kwaliteit hadden dan bij eer dere edities. „HipHop in Zeeland komt echt van de grond", aldus het commentaar van de jury. Met het bezoek aan De Piek heeft HooilKoorts een stap gezet om Walcherenbreed te gaan. Het po diumproject van de Jeugdraad Veere gaat voor de finale van nieu we bands vrijdag 20 april ook nog naar De Spot in Middelburg. Voorafgaand worden nog voorron den gehouden. Die vinden wel plaats in de gemeente Veere. De volgende ronde met nieuwe en jonge bands is op vrijdag 3 februa ri in Tramzicht in Domburg. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t(m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, zo. en zo. om 18.00 uur Qwww.z2.nl Internationaal Vlaanderen STAVENISSE - In de Oosterschelde net voor Stavenisse heeft zondag middag een schip slagzij gemaakt. Het gaat om het binnenvaartschip Eufraat, geladen met rollen staal. Twee rollen, die elk 28 ton wegen, zijn gaan schuiven doordat het schip sterk deinde op de harde wind. Bergers van Multraship en Polderman hebben het schip gesta biliseerd. Het Duitse echtpaar dat aan boord was, is van boord ge haald. De bergers hebben de la ding met een kraan recht gelegd. Het schip zou vannacht naar Hans- weert of Wemeldinge gebracht worden. Als alles in orde is, kan het echtpaar de reis vervolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65