50 0o/« zeeland 19 Schap heeft haast met havendijk Sloegebied betaalbare brilmode Dow honoreert initiatieven voor leefbaarheid U korting brilmode contactlenzen door Jan van Ommen DEN HAAG - Waterschap Schelde- stromen wil vanaf 1 april begin nen met het verstevigen van de Oostelijke Sloehavendam/Kaloot, bleek tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State. Maar dan moet de Raad eerst de bezwaren van Vereniging Redt de Kaloot op zij schuiven. Het waterschap en de provincie willen de na een storm in 2007 be schadigde dijk fors versterken met een nieuwe doorlatende asfaltlaag. Aan de zeezijde komen basaltblok ken die met behulp van asfalt wor den verstevigd en aan de havenzij de een grond- en zandlaag. Vereniging Redt de Kaloot vinden het vernieuwingsproject zwaar overdreven en schadelijk voor de kwetsbare natuur op en rond de dijk. 'Het gaat slechts om een golf- breekdijk en niet om een dijk die het achterland moet beschermen. Omdat de dijk in het verleden niet goed is aangelegd is hij verzakt op de plek waar vroeger een twaalf meter brede kreek de Westerschel- de instroomde. De ondergrond is niet stabiel, waardoor de dijk tel kens als een bed wordt opgeschud. Dat is de reden dat er in 2007 een gat in de dijk kwam. Als je alleen dat dijkvak van 200 meter lengte vernieuwt, kun je de rest met rust laten en tast je de natuur niet aan', zei Freddy van Nieulande van Redt de Kaloot na afloop van de zitting. Tijdens de zitting legden de woord voerders en deskundigen van het waterschap uit dat een verstevi ging van het gehele dijkvak wel de gelijk nodig is. 'Als we de dijk niet verstevigen, heeft dat nadelige ge volgen voor het havengebied ach ter de dijk. Dan slaan er veel vaker golven overheen en kan het haven gebied vaker onder water komen te staan. Bovendien kan dan een deel van het havengebied dat 5 me ter boven NAP ligt afkalven en in zee terecht komen,' zei een woord voerder van het waterschap. De na- tuurdeskundige van het water schap benadrukte dat de natuur zoveel mogelijk gespaard zal wor den en waar mogelijk zelfs verbe terd. 'De blauwe distel zal niet meer aan de zeezijde terugkomen, maar wel op de kruin en achter kant van de dijk. Die achterkant is nu meer een verruigd stuk gras land waar de distel niet mee kan concurreren. Ook bewaren we het zand van de beginnende duinen in depot omdat daar zaden van de distel en andere planten in zitten. Die brengen we na afloop van de dijkversteviging weer terug', zei de natuurdeskundige. Van Nieulande van Redt de Kaloot vindt het raar om een dijk die slechts als golfbreker dient, op te kalefateren tot Deltadijk. 'Dat heeft toch geen enkele zin, in de haven zit een enorme opening, dus met hoog water stroom de ha ven toch wel vol. Als er een sluis zou zijn is het ander verhaal, maar die is er niet'. Uitspraak van de Raad van State volgt over enkele weken. dinsdag 24 januari 2012 TERNEUZEN - Dow Terneuzen stelt opnieuw 100.000 euro beschik baar voor lokale projecten in Zeeuws-Vlaanderen en op Walche ren en Zuid-Beveland. Verenigingen, stichtingen en clubs kunnen een plan indienen en din gen zo mee naar een bijdrage van 20.000 euro (één keer), 15.000 eu ro (twee keer), 10.000 euro (drie keer) of 5.000 euro (vier keer). Voorwaarde is dat het project 'bij draagt aan de kwaliteit van de leefomgeving'. De aanvragen kunnen tot en met 26 februari gedaan worden via de website van Dow: www.dowbene- lux.com. De oude, te slopen Erasmusflat (rechts) en de nieuwe staan pal naast elkaar. Dat vergt behendigdheid van de sloper. foto's Izaak Verkaste /''wij kunnen /'declareren bij vele •wwnverzekeraars op de complete bril ongeacht de pnjs collectie 2012 eh nieuwste generatie multifocale glazen walstraat 81 vlissingen 0H8-41237Q www.tilroe.nl P?t,,roRonrjriRn l^ilroeoptiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61